Regał na dwa akwaria

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: leopard33 » 13 lutego 13, 09:30

W Diskusie akurat dostawiają nowy regał i przy tej okazji podpatrzyłem sobie jak jest wykonany.
Doszedłem do wniosku że nie ma co przepłacać trzeba samemu zabrać się do pracy.
Kupię materiał pakuję się w samochód i robię wycieczkę za Sochaczew do wujka blacharza pospawać.
Na nogi biorę profil zamknięty 25x25, reszta z kątownika 25x25.
Czy na pod baniaki warto dawać sklejkę czy jest to zbędne?
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: marrkus85 » 17 lutego 13, 11:48

Lepiej całą konstrukcję zrobić z zamkniętych profili. Do nóżek możesz przyspawać śruby, aby mieć w razie czego regulacje na nierównej podłodze.

Pod baniak dałbym płytę i matę, albo styropian. Osobiście nie stawiałbym szkła na gołym metalu.

rafal194
Ryba
Ryba
Posty: 119
Rejestracja: 11 stycznia 13, 20:32
Lokalizacja: płońsk

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: rafal194 » 19 lutego 13, 15:42

I jak tam idzie regał.Ostatnio gość ogłaszał się z warszawy,że taki stelaż pod akwarium 150x50x70 zrobi za 250zł.Więc taki podwójny pewnie wiele więcej nie wyniesie.Nie wiem jak on na tym zarabia ale jego sprawa.

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: leopard33 » 25 lutego 13, 11:46

Najtaniej jak znalazłem to 750zł z pomalowaniem.
Postanowione, na wiosnę biorę się sam za robotę, będą dwa baniaki 120x40x40 i 120x40x30.
Póki co robię tymczasowo półkę nad akwarium które obecnie u mnie działa 100x40 aby postawić tam dwa mniejsze akwaria 60x35x35 i 35x35x35.
Akwarium stoi w kącie i wymyśliłem żeby nie ruszać i nie przerabiać istnijącej już szafki to do ściany z tyłu i z boku przykręcę na porządne kołki kątowniki do ściany, drugi bok będzie obudowany płytą meblową która posłuży za "nogę" dla półki. Przy okazji odpadnie mi robienie pokrywy do istniejących zbiorników, oświetlenie będzie zabudowane w tym "regale" a fronty będą się otwierać do góry na zawiasach.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: leopard33 » 10 marca 13, 00:55

No i prace w toku, regał będzie z płyty meblowej 25mm, pełne plecy i fronty z 18mm.
Zastanawiam się jeszcze nad wzmocnieniem wzdłużnym przedniej części górnej półki, zależy mi aby było jak najniższe (aby nie utrudniało pracy w zbiorniku) czy kątownik aluminiowy 25x25 wystarczy? akwarium jakie tam stanie 120x45x30 czyli ponad 150kg będzie.
Jak plan zacznie nabierać wyglądu wrzucę foty jak wyszło.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: deXter » 16 marca 13, 13:41

Wiesz co mój ojciec konstruktor zrobił mi kiedyś szafkę po 63L. Nie dał wzmocnienia pod blat bo kto pod 80 kilo da wzmocnienie, blat się wygiął.
Potem go sztukował na przodzie i tyle takimi kątownikami tylko stalowymi nie wyginało się to już bardziej, jednak ja i tak zmieniał konstrukcję i pod blat dałem prostopadle płyty wiórowe :P

Ciężko mi określić czy taki kątownik wytrzyma bo nie za bardzo mam wyobrażenie o wytrzymałości metalu.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: leopard33 » 16 marca 13, 13:55

Zastanawiałem się jeszcze nad taką belką http://www.nokaut.pl/pozostale-sciany/b ... x-150.html głównie prostota montażu, przykręciłbym ją po bokach do "nóg" i do samej półki od góry. Tutaj pojawia się problem z wilgocią, nie wiem czy taka belka nawet polakierowana wytrzyma w takich warunkach.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: deXter » 16 marca 13, 14:01

Rozmawiałem z tatą powiedział, że aluminium Ci nie wytrzyma, ale stalowy kątownik już sobie poradzi z wyzwaniem.

Skoro patrzysz na belkę, która ma 12 cm to wiesz u mnie płyty mają po 8-10cm i to tak dałem po prostu :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: leopard33 » 16 marca 13, 14:12

Jeżeli decydowałbym się na belkę to taka 5x5cm to byłby maks, przerwa między zbiornikiem ma 15cm, nie chcę zabierać tej przestrzeni.
Pewniejszy bym idąc w stal ale pojawia się problem z mocowaniem do boków, a przykręcenie tylko do blatu wydaje mi się niewystarczające.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: deXter » 16 marca 13, 14:31

leopard33 pisze:Pewniejszy bym idąc w stal ale pojawia się problem z mocowaniem do boków, a przykręcenie tylko do blatu wydaje mi się niewystarczające.

Imo jest wystarczające, bo ma to wspierać płytę od spodu, aby się nie wygięła.
Do boków będzie przykręcone przez płytę.

Nie wiem czy taka belka 5x5 Ci się nie podda po prostu, ale rób jak uważasz.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: leopard33 » 16 marca 13, 14:46

deXter pisze: Nie wiem czy taka belka 5x5 Ci się nie podda po prostu, ale rób jak uważasz.

Ja też nie wiem, dla tego pytam ;-)
deXter pisze:Imo jest wystarczające, bo ma to wspierać płytę od spodu, aby się nie wygięła.
Do boków będzie przykręcone przez płytę.

Z wielu względów również spał bym spokojniej wstawiając tam kątownik stalowy, tak pomyślałem że dla pewności oprócz przykręcenia go do płyty (tak myślę że nie na wkręty tylko na śrubę i nakrętkę na przelot) to jeszcze można dospawać na bokach "kwadraciki" przez które również na przelot mogę skręcić do boków.
Pytanie teraz jaki kątownik zastosować? Czy taki 25x25x2mm wystarczy?
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: deXter » 16 marca 13, 17:12

O grubość ścianki się nie pytałem, ale miałem okazję trzymać w ręku kątownik z blachy 2 mm i powiedzmy chyba starczy.
Dospawać można a i owszem.

Osobiście zamiast śruby użyłbym komfirmat imo do płyt tylko i wyłącznie one :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Regał na dwa akwaria

Postautor: leopard33 » 16 marca 13, 18:06

deXter pisze: Osobiście zamiast śruby użyłbym komfirmat imo do płyt tylko i wyłącznie one :)

Do całości jak najbardziej ale kątownika do płyty na komfirmaty nie przykręcę ze względu na ich długość, płyta (blat) ma 25mm grubości, śrubami z nakrętkami skręcę kątownik z blatem.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości