Budowa oczka - kilka pytan !!

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: Thom (AS) » 29 czerwca 05, 10:55

A więc tak: Zaczynam budowe oczka wodnego hmm. narazie przygotowywuje miejsce, uprzątam i obmyslam projekty, o wszystko po kolei bede was pytał a narazie zaczne od filtra, bo taki sobie wymyśliłem :


http://img115.echo.cx/img115/9494/projekt8hi.jpg

Składa się on z beczki wkopanej w skarpe, ten wąż od pompy oczywiscie bedzie wkopany w ziemie, musialem to jakos graficznie przedstawić :roll:

Powiedzcie mi czy takie cos zda egzamin, woda poprzez pompe wplynie do beczki przeleci przez wkłady i wróci strumieniem do oczka :D
Jeśli to będzie sie nadawało to pogadamy o wielkoścach filtra, oczka it., w przyblizeniu wielkosć oczka to bezie jakies 5,5 - 6 m długie, około 4 - 4,5 m szerokie i kole 1,8 m głebokie więc chyba nie małe, będzie miało kształt fasolki chybab :mrgreen:

To tyle narazie o reszte dopytam, aha czy mogli byście mi podpowiedziec cos na temat folli, jaka zastosowac i ile to w przybliżeniu mnie będzie kosztowało :roll:

POZDR

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: Tomekł » 1 lipca 05, 09:28

według mnie taki fitr byłby dobry, a co do foli to już wiem ze bedziesz miał pod nią beton, więc folia grubości 0,5mm a bedzie cię to kosztować ponad 300zł.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: BigFish » 1 lipca 05, 16:46

To jak będzie miał beton to po co kupować folie? jeśli będzie szorstki to mozna go ewentualnie ze tak powiem wytynkowac
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: Tomekł » 1 lipca 05, 16:57

folie bedzie musiał mieć poniewaz sam beton wydzielałby trujące dla ryb i roslin substancje, taki beton można pomalować specjalna farbą ale sa troche drogie i malowanie trzeba powtarzać co 2 lata
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: BigFish » 1 lipca 05, 17:06

a jakie tam sa trujace substancje? piasek czy cement a moze wapno?
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: Tomekł » 1 lipca 05, 17:25

czytałem w jednej książce o oczku ze cement wydziela do wody substancje trujące
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: BigFish » 1 lipca 05, 17:57

to po co ten beton skoro i tak będzie przykryty folia za 3 stówy?
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: Tomekł » 1 lipca 05, 21:18

Thom (AS) mówił mi że u niego są myszy a one folie przegryzą
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Sylwek P.
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 24 maja 05, 11:04
Lokalizacja: Czechowice Dziedzice

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: Sylwek P. » 1 lipca 05, 23:53

ale myszy na dworze to zadna nowosc , wszedzie znajdziemy polne myszy nawet u mnie :) i jak na razie to do foli sie nie dobraly wiec mozna uznac ze te zyjatka nie stanowia problemu dla naszego oczka

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: Tomekł » 2 lipca 05, 09:34

czytałem gdzieś w necie zec nawet najgrubsza folia nie da rady myszy
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: Thom (AS) » 2 lipca 05, 19:49

No własnie nawet najgrubszą folie przegryzą myszy, bez betonu musiałbym dac folie 1 mm a tak to sobie elegancko wszystko wyformuje betonem i dam folie 0,5 mm będzie troche lepiej i taniej, bo beton znowu nie taki drogi i duzo tez go nie trzeba bo tylko cienka warstwe do 1 cm najwyzej, nigdy nie wiadomo co tam siedzi pod ziemia nie mogl bym spac spokojnie z mysla ze kiedys w oczku naglew zacznie ubywać wody :evil: a gdy będzi beton to będe spał spokojnie :wink:

A poniżej link do projektu oczka, mam zamiar to kopać łopatą ale jeszcze to rozważe bo na oko to przeciez co to jest wykopac dziure 6 m na 4,2 m na 1,6 m ale pozniej sie okaze ze to nie tak łatwo :roll:

http://img246.imageshack.us/img246/4013/oczko1vz.jpg

POZDR i dzięki za odpowiedzi :!:

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: BigFish » 2 lipca 05, 19:52

a na jakiej wysokości masz wody gruntowe bo czytam ze to gleboki wykop i czy nie potrzebujesz pozwolenia?
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: Thom (AS) » 3 lipca 05, 08:29

O kurcze, zaskoczyłeś mnie :shock:
Niemam pojęcia na jakiej wysokości sa wody i czy potrzebuje pozwolenie :?

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: BigFish » 3 lipca 05, 09:24

Jesli bedziesz mial wysokie wody gruntowe powywej dna oczka to bedziesz mial broblemy z betonem, ale tam mozesz juz go nie dawac poniewaz tam nie bedzie myszy. O pozwoleniach poczytaj na jakiejs stronie prawnej. albo wejdz na forum muratora (www.murator.pl). po lewej jest menu i poszukaj na forum. duzo tam tego było
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Budowa oczka - kilka pytan !!

Postautor: Tomekł » 3 lipca 05, 10:12

znalazłem taki artykuł o decyzji sądu w sprawie wiekszych oczek:


Zamknąć oczko

Obiekty małej architektury nie wymagają pozwolenia na budowę. Przed rozpoczęciem prac muszą jednak być zgłoszone właściwemu organowi państwowego nadzoru budowlanego. Niedopełnienie tego grozi nakazem rozbiórki. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

Właściciel działki wybudował oczko wodne, czyli basenik o powierzchni ok. 3 mkw. Wyłożył je folią, wybetonował, wysypał żwirem i wypełnił wodą krążącą w zamkniętym obiegu. Zakwalifikowano je jako obiekt małej architektury, a ponieważ budowy nie zgłoszono we właściwym urzędzie, nakazano rozbiórkę.

Nieszczęśnik bronił się, że nie wiedział o obowiązku zgłoszenia, a i sąsiedzi budujący podobne obiekty niczego nie zgłaszali. Dowodził, że to skonfliktowany z nim od lat właściciel pobliskich terenów z zemsty spowodował wszczęcie postępowania.

Decyzję utrzymano w mocy. Prezydent miasta stwierdził, że prawo budowlane nie przewiduje legalizacji obiektu małej architektury wzniesionego bez zgłoszenia budowy właściwemu organowi państwowego nadzoru budowlanego. W konsekwencji nie można odstąpić od wydania nakazu rozbiórki.

NSA oddalił skargę. Stwierdził, że chociaż na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 4 prawa budowlanego (Dz. U. z 1994 r. nr 89, poz. 414 ze zm.) obiekty małej architektury zostały zwolnione z uzyskania pozwolenia na budowę, istnieje bezwzględny, przewidziany w jego art. 30 ust. 1 obowiązek zgłoszenia inwestycji właściwemu organowi państwowego nadzoru budowlanego. Tymczasem właściciel działki tego nie zrobił. Oczko należy więc traktować jako samowolę budowlaną, co skutkuje orzeczeniem rozbiórki. Bez wpływu na to pozostają okoliczności podnoszone przez skarżącego, takie jak nieznajomość prawa, konflikty sąsiedzkie czy stan techniczny obiektu (sygn. SA/Bk 1783/98). D.FR.


Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości