Początkujący - kilka pytań...

salsa
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 16 lutego 10, 14:04
Lokalizacja: Kalisz

Początkujący - kilka pytań...

Postautor: salsa » 18 lutego 10, 21:39

Witam, jest to mój pierwszy post, gdyż dopiero niedawno zacząłem się na poważnie interesować akwarystyką...
W tej chwili mogę pozwolić sobie jedynie na akwa o litrażu 60 - 80 litrów. Chciałbym aby zamieszkały w nim rybki małe - neonki, może kiryski, otoski? Wiem, że to nie temat o obsadzie ale chciałem po prostu nakreslić co chciałbym w tym akwa trzymać.
Teraz bardziej do rzeczy.
Czy jest jakas różnica między akwa profilowanym a prostym? Chodzi o wytrzymałosć, "bezstresowe" oglądanie rybek - czy wyprofilowane szkło nie "oszukuje"?
Czy zestawy oferowane na allegro się opłacają? Czy np. filtr znajdujący się w takim zestawie będzie wystarczający czy trzeba będzie i tak kupić lepszy? (tak samo jesli chodzi o grzałkę oraz o oswietlenie znajdujące się w pokrywie). Aby uscislić... akwa będzie tylko do niewielkich rybek, filtr i grzałka nie będzie przekładana do większego akwa. Dla przykładu:
http://allegro.pl/item914695695_akwarium_60x30x30_proste_zestaw_czarny_gratisy.html
http://allegro.pl/item915933449_akwarium_70l_profil_60_cm_wyp_podloze_mega_gratisy.html
Jesli uważacie, że kupowanie takich zestawów mija się z celem to czy możecie zaproponować jakis dobry filtr oraz grzałkę?

Moje kolejne pytanie odnosi się do zakładania akwarium. Jak to jest z napełnianiem wody po raz pierwszy? Powiedzmy, że mam już żwirek... nalewam trochę wody i wtedy sadzę roslinki... I co dalej? Znów nalewam trochę wody i po jakims czasie znów tylko trochę (powiedzmy po 10 l. )? Czy lepiej nalać całosć i odpalić wszystko. Ten pierwszy sposób jest dla mnie dosć... dziwny ale gdzies przeczytałem, że tak powinno się robić. Dlatego wolę zapytać zanim popełnię jakies głupie błędy :/

Jeszcze jedno pytanie (na obecną chwilę :p ) myslę, że raczej z tych nietypowych ;) Jak rybki znoszą głosniejsze słuchanie muzyki? Szczególnie niskie dźwięki? Bardzo im to przeszkadza?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: osama » 18 lutego 10, 22:19

salsa pisze:czy wyprofilowane szkło nie "oszukuje"?
"Oszukuje".

salsa pisze:Czy zestawy oferowane na allegro się opłacają?
Filtry zawsze są do wymiany, oświetlenie słabe.

salsa pisze:Czy lepiej nalać całosć i odpalić wszystko.
Całość, odpalić wszystko.

salsa pisze:Jak rybki znoszą głosniejsze słuchanie muzyki?
Raczej im to niezbyt przeszkadza, choć są zdania na ten temat podzielone.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Pyro
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 1 lutego 10, 18:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: Pyro » 19 lutego 10, 16:58

Moim rubom przeszkadza głośno

[ Dodano: 19 Luty 10, 17:00 ]
Moim rubom przeszkadza głośność,np brzankom sumatrzańskim głośność nie przeszkadza ,a welonom bardzo przeszkadza.
Jestem dyslektykiem.

Awatar użytkownika
kosticz
Ryba
Ryba
Posty: 386
Rejestracja: 16 listopada 08, 22:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: kosticz » 19 lutego 10, 19:01

co do muzyki ryby odbierają wibracje (np.mocnych basów) i fale dźwiękowe rozchodzące się w otoczeniu

skiba32
Narybek
Narybek
Posty: 95
Rejestracja: 26 grudnia 09, 17:57

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: skiba32 » 19 lutego 10, 19:09

JA tam mam akwa w pokoju i slucham nutki na maxa i nie zauważłem żeby im przeszkadzało coś.

BLUE014
Narybek
Narybek
Posty: 42
Rejestracja: 20 lutego 10, 11:18
Lokalizacja: okolice tarnowa

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: BLUE014 » 20 lutego 10, 11:42

mysle ze gdy bd sluchac muzy czesciej nie bd im to przeszkadzac.polecil bym filtr z kaskada ale on jest mocny na gora 80 l.miedzy profilowanym nie ma roznicy a prostym tylko pokrywa do profila jest drozsza i jest ryzyko ze za jakies kilkanascoie lat moze peknac szyba od nacisku.

Na forum obowiązuje język polski. Osama.
Ostatnio zmieniony 20 lutego 10, 14:51 przez BLUE014, łącznie zmieniany 2 razy.
KULOM STOP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Animatrix
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 4 lutego 10, 19:46

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: Animatrix » 20 lutego 10, 17:21

mam takie pytanie co zrobić gdy narybek gupików wpływa mi do filtra ?
z góry dzięki

Awatar użytkownika
koteczek555
Ryba
Ryba
Posty: 248
Rejestracja: 27 stycznia 10, 20:36
Lokalizacja: Ustroń, woj. śląskie

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: koteczek555 » 20 lutego 10, 17:23

Załóż sobie prefiltr na wlot, jeszcze pytanie jaki to filtr?
Proszę o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów operacji mojej suni: http://www.allegro.pl/item1042664322_po ... racje.html

Animatrix
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 4 lutego 10, 19:46

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: Animatrix » 20 lutego 10, 17:44

mój filtr to kameleon 280

Awatar użytkownika
koteczek555
Ryba
Ryba
Posty: 248
Rejestracja: 27 stycznia 10, 20:36
Lokalizacja: Ustroń, woj. śląskie

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: koteczek555 » 20 lutego 10, 18:25

Hmm wewnętrzny to jak one Ci tam wpływają? Nie bardzo rozumiem masz gąbkę? Pewnie do obudowy tak? Jeśli tak to ja bym zdjęła tylko obudowę i jeśli jest gąbka założona to nie powinno być problemu
Proszę o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów operacji mojej suni: http://www.allegro.pl/item1042664322_po ... racje.html

Animatrix
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 4 lutego 10, 19:46

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: Animatrix » 20 lutego 10, 18:50

dzięki bardzo ;-)

salsa
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 16 lutego 10, 14:04
Lokalizacja: Kalisz

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: salsa » 22 marca 10, 17:49

Odkopałem swój temat żeby nie zakładać nowego a pytania nadal należą do początkującego ;)
Niebawem będę miał dostęp do sporej ilości korzenia i stąd moje pytania:

1. Czytałem, że najlepsze korzenie to z drzew liściastych - czy może to być akacja albo jabłoń? Ewentualnie jakie inne drzewa się do tego nadają?
2. Będą to niestety świeże korzenie. Jeśli te drzewa się nadają to jak długo powinien taki korzeń leżakować?
3. W jakim miejscu najlepiej trzymać takie korzenie i czy trzeba je jakoś przygotować do odleżenia? (rozumiem, że umyć i wyczyścić z syfu ale czy coś jeszcze).

Wiem, że pewnie tego typu "zabawy" pasują bardziej do osób zajmujących się akwarystyką już od dłuższego czasu ale nie lubię marnować rzeczy :p I skoro będę w posiadaniu takich korzeni to chciałbym je jakoś wykorzystać ;)

Dziękuję za odpowiedzi.

myszor81
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 21 marca 10, 20:09

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: myszor81 » 22 marca 10, 17:59

witaj w klubie też jestem początkujący
Z tego co ja wyczytałem to korzenie jabłoni się nie nadają tak samo jak z drzew iglastych,mają w sobie żywice.Najlepsze to drzewo dębu i olchy.A taki świerzy korzeń to dużo roboty.Suszenie,gotowanie...

Kakashi
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 7 kwietnia 10, 08:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: Kakashi » 7 kwietnia 10, 19:12

Ja osobiście mam akwarium profilowane i wydaje mi się, że jest w jakimś sensie jest "atrakcyjniejsze" niż proste ;) Jeśli chodzi o te zestawy na allegro to według mnie bardziej opłaca się samemu skompletować sprzęt.

zabiak
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 26 marca 10, 14:06
Lokalizacja: Irlandia

Re: Początkujący - kilka pytań...

Postautor: zabiak » 8 kwietnia 10, 23:31

Na naszym forum mamy bardzo interesujący temat o drewnie w Akwariach.

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=16516

Polecam!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 6 gości