Restart w piątek- ostatnie poprawki/eleminacja błędów

sk91
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 30 grudnia 08, 16:55

Restart w piątek- ostatnie poprawki/eleminacja błędów

Postautor: sk91 » 29 września 09, 22:10

W piątek chcę zrobić restart mojego akwa.
Postanowiłem że zamieszkają tam same krewetki (wcześniej były też kardynałki).
Mam trochę pytań i mam nadzieje że mi pomożecie.

- Akwarium - 40cm - 25cm - h 33cm = ~33l.
Akwarium jest dość wysokie proporcjonalnie do reszty wymiarów.

- Oświetlenie - kompakt Polux 24W 6400k = 0,72W/l wody

- Filtracja - Kaskada Aquael FZN-2

- podłoże - czarny grys dekoracyjny, dość drobny

- Woda - kranówka 1:1 RO, podmiany ok. 10l co tydzień (dodam że w moim mieście jest dobrej jakości kranówka, nie wiem na jakiej podstawie jest taka opinia ale tak się słyszy)

- Brak CO2, parametry będę wiedzieć po restarcie.

~~FLORA:
- lilaeppsis brazilensis
- limnophilla sesiliflora
- mech jawajski
- Pistia stratiotes
- Ceratopteris siliquosa
- Ceratopteris thalicroides
- Hemianthus callitrichoides

~~FAUNA:
- Krewetki Red Cherry
- 4x Krewetki Amano

Pytania.

1. Mam możliwość dołożenia jeszcze jednej świetlówki czyli miałbym 2x24W lub 11+24W. Jest sens? Czy 24W wystarczy?

2. Odstawiłem sobie 30l wody do restertu. W piątek będzie tydzień. Chce nią zalać akwa a filtr będzie dojrzały, nie płukany (jest jeszcze w miarę drożny) po poprzedniej aranżacji.

Po jakim czasie wpuścić krewetki? Jednak jeśli będę musiał mimo to czekać tydzień na wpuszczenie to czy mogę je trzymać w wiaderku z filtracja i woda spuszczoną z akwa?

3. Czy wystarczy napowietrzenie z filtra kaskadowego po przez ruch tafli wody czy będę musiał zastosować dodatkowe napowietrzenie? Filtr pracuje na 50% mocy a z tego co zauważyłem to woda która przefiltrował dostaje się praktycznie na same dno.

4. Zamówiłem paprocie ze sklepu roslinyakwariowe.pl jednak przyjechały w tragicznym stanie. Z tego co wiem rozmnażają się one przez podział listków. Wsadziłem do akwarium ok. 15 listków i po tygodniu zaczęły wypuszczać nowe listki i pojawiły się dziwne korzenie, a mianowicie bardzo podobne do tych co maja rośliny pływające.

Obrazek

Czy mogę posadzić tymi korzeniami je w podłożu, bo z tego co widzę, nie zanosi się aby wyrosły tradycyjne korzenie?

5. Stosuje kranówkę 1:1 z wodą RO ale zastanawiam się czy nie przejść na 100% RO. Witaminy krewetkom będę dostarczać po przez urozmaiconą dietę. Jednak rośliny nie będą z czego je czerpać.
Jaką odżywkę kupić dla roślin w płynie aby niczego im nie brakowało, a jednocześnie nie szkodziła krewetkom?

6. Co zrobić aby mech jawajski był gęsty. Mój wygląda jak ludzka głowa pod wodą, a widziałem w niektórych akwariach że mech jest gesty i zbity. Mogę go przycinać jak żywopłot?

7. Dzisiaj kupiłem filtr kaskadowy FZN-2. Problem w tym że jest strasznie głośny. Nie chodzi mi tu o przefiltrowana wodę a o wirnik. Powietrze już z niego uszło więc to nie bąbelki. Dźwięk jest taki jak by wirnik ocierał o coś... próbowałem to poprawić, trochę zrobiło się ciszej, jednak nadal słychać jakieś ocieranie/drapanie. Stosowałem już 4 filtry Aquael wewnętrzne i wszystko były ciche, a ten kaskadowy jest nie do zniesienia, tez tak macie czy trafił mi się jakiś felerny model?

8. W filtrze są dwie gąbki. Może zamiast jednej zastosować jakiś inny wkład filtracyjny?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości