malawi na morskie

Zielu
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 10 listopada 07, 11:49

malawi na morskie

Postautor: Zielu » 10 listopada 07, 11:53

obecnie mam akwarium malawi [od kilku lat]
1. zbiornik....................240l [120x40x50]
2. oświetlenie...............2 świetlówki: AQUA-GLO [36/1" 30W T-8 18000K] i MARINE-GLO [36/1" 30W T-8 --]
3. filtr..........................Hagen Fluval 304 [do300l 1000l/h pojemność filtracyjna 6,6l]
4. materiał filtracyjny...3x węgiel aktywny [Hagen Fluval Carbon 300g], 3x wkład ceramiczny [Fluval Biomax 500g],

2x gąbka [Hagen Fluval Foam 104]
5. grzałka...................Tetratec HT200 [do300l 200W]
6. napowietrzacz.........Tetratec APS300 [do300l 4,5W]
7. wypełnienie.............kilka wapieni, płatki różnych kamieni, żwir, piasek koralowy

i mam kilka pytań:

1. co musiałbym dokupić/przerobić aby przystosować "aparaturę" do obsługi morskiego akwarium i ile taka modyfikacja by kosztowała?
2. czym na początek najlepiej zasiedlić takie akwarium [oczywiscie stopniowo i po dostosowaniu warunków] i jak to wygląda cenowo?
3. jak wygląda sprawa utrzymania takiego akwarium? [pokarm, woda, sól, preparaty]
4. czy znajdujace się w pobliżu źródło światła naturalnego może wpłynąć negatywnie na morski ekosystem?
5. od czego powinienem zacząć "przerabianie" akwarium?

prosze o pomoc!

Ben_sage
Narybek
Narybek
Posty: 81
Rejestracja: 6 lipca 07, 13:56

Re: malawi na morskie

Postautor: Ben_sage » 10 listopada 07, 16:22

Zielu pisze:obecnie mam akwarium malawi [od kilku lat]
1. zbiornik....................240l [120x40x50]
2. oświetlenie...............2 świetlówki: AQUA-GLO [36/1" 30W T-8 18000K] i MARINE-GLO [36/1" 30W T-8 --]
3. filtr..........................Hagen Fluval 304 [do300l 1000l/h pojemność filtracyjna 6,6l]
4. materiał filtracyjny...3x węgiel aktywny [Hagen Fluval Carbon 300g], 3x wkład ceramiczny [Fluval Biomax 500g],

2x gąbka [Hagen Fluval Foam 104]
5. grzałka...................Tetratec HT200 [do300l 200W]
6. napowietrzacz.........Tetratec APS300 [do300l 4,5W]
7. wypełnienie.............kilka wapieni, płatki różnych kamieni, żwir, piasek koralowy

i mam kilka pytań:

1. co musiałbym dokupić/przerobić aby przystosować "aparaturę" do obsługi morskiego akwarium i ile taka modyfikacja by kosztowała?
2. czym na początek najlepiej zasiedlić takie akwarium [oczywiscie stopniowo i po dostosowaniu warunków] i jak to wygląda cenowo?
3. jak wygląda sprawa utrzymania takiego akwarium? [pokarm, woda, sól, preparaty]
4. czy znajdujace się w pobliżu źródło światła naturalnego może wpłynąć negatywnie na morski ekosystem?
5. od czego powinienem zacząć "przerabianie" akwarium?

prosze o pomoc!


Oj drogo cie to bedzie kosztowało.Szkoda tylko ze malawii likwidujesz bo to piekne ryby.
Jeśli chodzi o świetłówki t8 to proponowalbym ci zmienić na t5.Te t8 też mozesz wykorzystać tutaj.Ja w swoim bede miał 2 x power + marine.Do twojego to conajmniej 2 x power + 2 x marine.Grzalka napowietrzacz może zostać resztą odpada.Na akwa licz z 3tys w góre.

Licz od 07, do 1,5 wata / 1L w zależnosci od korali.

Pokarm masz w sklepie.
Sol rozpuszczasz (potrzebny ruch wody polecam marea 2400? 106zl + grzalka 25stopni ) w zbiorniku 30-50L podmieniasz co 2 tyg + troszke dolewasz ubytku.

Jak światło dodatkowe poleci nic sie nie powinno stać w przyrodze naturalnej maja naturalne światlo.

tak se wyliczylem ze za sama żywa skale wydasz 1,500zl oświetlenie wyjdzie ciebie z 500zl w góre.No wiec chyba wiecej jak 3 tys wyjdzie cie.

Zależy jeszcze na czym ci dokladnie zależy czy na rybach czy bardziej na koralach ??

Oczywiscie nie są to w pelni rozwiniete tematy.Też zaczynam przygode z akwarystyka morską :) Fajna sprawa ale nie skasowal bym malawii tylko dokupil jakiś zbiorniczek nowy :) powodzenia w zakladaniu.

Awatar użytkownika
Kevlar
Ryba
Ryba
Posty: 148
Rejestracja: 20 stycznia 07, 08:13

Re: malawi na morskie

Postautor: Kevlar » 10 listopada 07, 18:25

Do wykorzystania masz praktycznie zbiornik i grzałkę. Resztę trzeba dokupić. A jakie to ma być akwa? Fish Only czy rafowe?
Solniczka 100 litrów + sump 57 litrów. Parka błazenków + kraby + koralowce miękkie.
http://www.karawana.fora.pl http://wdrodzedo.blog.onet.pl/

Zielu
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 10 listopada 07, 11:49

Re: malawi na morskie

Postautor: Zielu » 10 listopada 07, 22:37

raczej rafowe..

kolejne pytanie mi sie nasuneło..
przeglądając informacje w internecie dotyczące filtracji i usuwania białek przyszedł mi do głowy pewien pomysł co do rozwiązania tego "problemu", a mianowicie czy nie mozna by rozwiązać tego tak:

akwarium -> filtr pobiera wode -> wod przechodzi przez materiał filtrujący -> jest wtłaczana do zewnętrznego odpieniacza białek zasilany napowietrzaczem zakończonym kostką lipową -> z faktu że odpieniacz znajduje sie ponad lustrem wody, woda wraca grawitacyjnie do zbiornika

są jakieś przeciwskazania co do czegos takiego?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: malawi na morskie

Postautor: Marcinus » 10 listopada 07, 22:53

ad1.

a. dodatkowy baniak na SUMP, baniak nie mniejszy niż 100l, generalnie im większy tym lepszy. W sumpie jedna komora na DSB, druga na odpieniacz, trzecia na pompę.
b. pompa do sumpa, najlepiej oceanrunner2500
c. światło: na początku bedziesz trzymał miękasy więc spokojnie starczy 5x39W, lub 6x39W, najlepiej belkę ze świetlówkami robić samemu, wyjdzie sporo taniej, belki firmowe kosztują koszmarne pieniądze. Świetlówki o barwie: 10000K/2x15000K/1x18000K/2x20000K [aktyniczne].
d. ODPIENIACZ- im większy tym lepszy, ze swojej strony mogę polecić BEAST400p, lub Deltec APF600, wszystko zależy ile chcesz mieć zwierzaków i jakie masz pieniądze.
e. CYRKULACJA- MAREA 6000+ MAREA4400, myśle,że lekko ponad 10000l/h powinno na początek wystarczyć
f. Żywa skała- będziesz potrzebował około 40-50kg, jest to podstawa w akwarium morskim , na niej opiera się cała filtracja biologiczna i tutaj nie można oszczędzać.
g.Sól- najlepiej Reef Crystals, Kent, lub Preis. Ja używam Reef Crystals i nie narzekam.

Na początku z korali mogą być np. xenie, zoanthusy, grzybki, Cladielle, sarcophytony, lobophytony, generalnie korale miękkie są łatwe w utrzymaniu. Jeżeli chodzi o ryby to oczywiście błazny, jakieś salarisy, chromisy, pterapogony itp


Jeżeli chcesz się dowiedzieć o całym utrzymaniu akwarium, starcie, podmianach, soleniu itp. napisz na gg.

Zielu
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 10 listopada 07, 11:49

Re: malawi na morskie

Postautor: Zielu » 11 listopada 07, 14:51

Marcinus pisze:a. dodatkowy baniak na SUMP, baniak nie mniejszy niż 100l, generalnie im większy tym lepszy. W sumpie jedna komora na DSB, druga na odpieniacz, trzecia na pompę.


wiem że to prawdopodobnie głupie pytanie ale co to jest "DSB"?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: malawi na morskie

Postautor: Marcinus » 11 listopada 07, 15:00

W bardzo dużym skrócie :
DSB- DEEP SAND BED- gruba na kilkanaście cm [najczęście koło 10-12cm] warstwa żywego piachu, która wspomaga działanie filtracji i denitryfikacji, w żywym piachu,żyje cała masa różnych organizmów, bakterii itp. i to one właśnie wspomagają wszystkie te procesy. Bardzo dobra rzecz szczególnie w akwarium jakie planujesz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości