nowe akwarium morskie

BartekF
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 26 września 07, 07:25

nowe akwarium morskie

Postautor: BartekF » 26 września 07, 07:31

Witam
Załączyłem poniższe zapytanie na innym forum, ale nie ukrywam że zależy mi na opini jak największej ilości osób doświadczonych w akwarystyce morskiej. Także jeżeli będziecie mogli poświęcić chwilkę na przeczytanie tematu i odpowiedzenie, będę bardzo wdzięczny.

Witam wszystkich.
Jestem osoba nowa w akwarystyce morskiej ale mam za to niewielkie doświadczenie w słodkowodnej.
Aktualnie zdecydowałem się założyć moje pierwsze akwarium morskie i bardzo was proszę o pomoc i wskazówki. Poczytałem już trochę o wszystkim i teraz podam parę informacji o tym co chce założyć. Oczywiście proszę o skorygowanie błędów lub inne propozycje (sprzęt i obsada).

Sprzęt:
akwarium będzie albo 112 litrów (80x35x40cm) lub 126 litrów (80x35x45). Jeszcze musze zdecydować.
Pytanie o pokrywę i oświetlenie. Czy musi być pokrywa czy może być oświetlenie na „prowadnicy”? co do oświetlenia czytałem o T5 ale jaka moc?
Zestaw filtracyjny Aqamedic Biostar Flotor – nie chce zakładać sumpa.
Pompa cyrkulacyjna tez myśle o Aquamedic ale ile tych pomp i jakie dokładnie?
Salimetr z termometrem Aquamedic
Czy coś jeszcze do sprzętu należy dodać?

Obsada:
Planuje mieć ryby:
Pomacentrus coelestis
Amphiprion ocellaris
Pseudanthias squampinnis
Oraz
Archaster typicus
Lysmata amboinensis
Lysmata debelius
Lysmata wurdemanni
Tectus fenestratus
Krab pustelnik
Nie znam nazwy ale chodiz o czerwona rozgwiazde
Pytanie tylko i iosc jaka mogę trzymac w przypadku moich litrarzy?

Jeżeli chodzi o korale to myślałem o:
Caulastrea – twardy
Sarcophyton – miękki
Sinularia polydactyla – miękki
Clavularia green – miękki
Sinularia dura – miękki
Zoanthus – miękki
Actinodiscus – miękki
Oczywiście też pytanie o ilość?

Nie wiem natomiast ile żywej skały i żywego piasku trzeba? Jaki rodzaj?

Oczywiście nie wszystko będzie kupowane naraz, szczególnie jeżeli chodzi o korale. Ale taki efekt końcowy chciałbym osiągnąć.
Pytanie czy to co zaproponowałem współgra ze sobą?
Jakie ilości nadają się do mojego planowanego akwarium – zarówno 110 i 160 litrów?
I jeszcze jedno pytanie dość poważne, jaki byłby początkowy koszt założenie takiego akwarium? Co musi być koniecznie od początku a co może poczekać?
Oraz czy wszystko co potrzebne wypisałem?

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze, pomoc i informacje.

BartekF

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: nowe akwarium morskie

Postautor: Marcinus » 26 września 07, 10:03

1. Nie trzeba mieć doświadczenia w akwarystyce słodkowodnej,aby zajmować się akwarium morskim. Akwarystyka słodkowodna uczy pewnych nawyków, które są bardzo pomocne pózniej przy opiece nad akwarium morskim,ale spokojnie można się zajmować solniczką bez żadnej praktyki wcześniejszej, także tym nie masz się co przejmować.

2. Oświetlenie:

tak jak napisałeś w takim baniaku trzeba zastosować świetlówki T5. Na 112l potrzebujesz 4x24W ,lub jeżeli planujesz korale twarde 5x24W. Nie musisz mieć pokrywy, akwarium może być otwarte.

3. Odpieniacz:

Biostar Flotor będzie odpowiedni na ten litraż.

4. Pompy cyrkulacyjne:

ja osobiście polecałbym pompy szerokostrumieniowe Marea, na Twoje potrzeby proponowałbym Marea 2400+Marea 3200. To bardzo dobry sprzęt, pompy są ciche i wydajne, sam używam.

5. Jeżeli chodzi o sump to nie musisz go mieć,ale wtedy cały sprzęt będzie musiał być w akwarium, więc trochę to będzie psuło aranżację. Ja też nie mam sumpa, mam sprzęt w środku akwa i nie jest aż tak zle, kwestia przyzwyczajenia ;-)

6. żywa skała:

Jest to podstawa w akwarystyce morskiej, także ja na 112l polecam około 20kg skały, jest to ilość najbardziej optymalna. Skałę kup od razu w całości, nie kupuj jej na raty.

7. Żywy piasek:

wystarczy 10kg,ale piasek wsypiesz do akwarium nie wcześniej niż po 3 miesiącach od zalania baniaka. Jeżeli zrobisz to wcześniej musisz się liczyć z dość poważnym atakiem glonów.

8. Obsada:

Na początek zalecam kupno dwóch błaznów, dwóch amboinensis , kraba i rozgwiazdę. Jeżeli włożysz taką obsadę jaką napisałeś to moim zdaniem przeciążysz system, to nie jest obsada jak na 112l.
Jeżeli chodzi o korale, to te które wymieniłeś są ok z tym,że na początku zrezygnuj z korali twardych. Kupuj miękkie, zobaczysz jak Ci będzie szło, potem poczytasz sobie trochę o twardzielach, o dozowaniu np. wapna do akwa i wtedy dopiero zacznij zabawę w korale twarde.

9. Sól:

Ja proponuję ReefCrystals lub Kenta

10. Koszty:

Na początek musisz się przygotować na wydatek rzędu 2000PLN za akwarium 112l [lub te 126l, ja osobiście proponowałbym jednak 126l koszty się nie zmienią a zawsze kilka litrów więcej] , może troszkę mniej zależy gdzie to wszystko będzie kupowane.

Mam nadzieje,że koszty Cię nie przeraziły ;-) i nie zrezygnujesz ze stawiania akwarium morskiego. Zapewniam Cię,że warto wydać każde pieniądze,aby mieć u siebie w domu mały wycinek rafy koralowej.
Jeżeli jesteś z Łodzi lub okolic to służę pomocą również w realnym świecie ;-)

pozdrawiam i życzę wytrwałości ;-)

BartekF
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 26 września 07, 07:25

Re: nowe akwarium morskie

Postautor: BartekF » 26 września 07, 11:00

Nie jestem z samej Łodzi ale można powiedzieć że z niezbyt odległej Warszawy.

Koszt mnie nie przeraził, szczególnie że jestem zafascynowany rafami. PLN 2000 jest ok. ale jak gdzieś przeczytałem że start-up baniaczka 120l może kosztować ok. PLN 8000 to mi się gorąco zrobiło.

Widzę że masz już praktyczne doświadczenie z akwa morskim. Możesz mi powiedzieć jak się za to wszystko praktycznie zabrać. Przeczytałem już parę opracowań, ogólnie wiedza jest ale jak się to ma do praktyki.

Oczywiście zacznę od skompletowania całego sprzętu:
Jeszcze jedna uwaga ode mnie, zależy mi na tym aby sprzęt był cichy – jest to ważne dla mnie.
Niektóre pytania mogą się wydać głupie ale niestety dużego doświadczenia nie mam.
- akwa 80x35x45 – 126l
- oświetlenie T5 5x24W – czy wszystkie mają być takie same czy może różne?
- Pytanie czy są jakieś zalety lub wady pokrywy lub bez pokrywy? Wtedy w zależności albo oświetlenie pod pokrywę lub na szynie
- Zestaw filtracyjny Aquamedic Biostar Flotor
- Pompy cyrkulacyjne: Marea 2400 oraz Marea 3200, czy wystarczy że będą to zwykłe pompy czy musi być jakiś prefiltr, skimbox?
- Co do sump to nie chce go mieć ze względu na ograniczony litraż aby był w akwa, a nie wiem jak to wygląda jak jest na zewnątrz?
- Salimetr z termometrem Aquamedic
I to wszystko na początek????

Kupie też żywą skałę – jakieś 20 kg.

I teraz po instalacji urządzeń w akwa oraz włożeniu żywej skały co dalej? Jak to wygląda też czasowo?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: nowe akwarium morskie

Postautor: Marcinus » 26 września 07, 11:10

Koszt akwarium może wynieść nawet 20000pln:):),ale myśle,że jeżeli poszukasz odpowiednich ofert to 2000-2500pln na początek jest kwotą realną. Ja swoje 63l zrobiłem za 1500pln, teraz przeniołem się do 100l i dołożyłem jakieś 600pln [na skałę i Mareę]

Potrzebujesz świetlówek 2x10000K 1x15000K 1x18000K i 1 x20000K ja mam firmy AquaMedic

Nie ma poważniejszych wad przy akwarium otwartym,na początku gdy nie będziesz miał korali twardych to spokojnie możesz świecić tylko 3x24W dla miękasów powinno wystarczyć, jeśli będziesz widział,że jest za mało wtedy dopalisz kolejne świetlówki.

Marea 2400+Marea3200 spokojnie wystarczą na takie akwarium, nie trzeba żadnych prefiltrów, wkładasz do akwa samą pompę.

Gdy zalejesz akwarium, włożysz tam pompy,aby mieszała się woda. Posolisz ją do wartości 1,023-1,025, sól bardzo powoli,aby wszystko dokładnie się wymieszało.
Po kilku dniach od posolenia wkładasz żywą skałę. Pierwsze korale będziesz mógł wprowadzać po około 1,5 miesiąca, jeśli będzie wszystko ok to wtedy po kolejnych 2 tygodniach możesz wpuścić błazny i kolejne korale, pózniej krewetki itp.
Żywy piach tak jak pisałem wcześniej, wsyp po około 3 miesiącach od zalania.
Generalnie zalecam cierpliwość, nie rób nic na szybko.

jeśli możesz to odedzwij się na gg: 6707615 , będzie szybciej i lepiej wszystko wytłumaczyć. Jestem dziś cały dzień w domu.

BartekF
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 26 września 07, 07:25

Re: nowe akwarium morskie

Postautor: BartekF » 26 września 07, 12:11

Niestety na gg nie mogę teraz.
Czyli z tego wynika ze do pełnego wykończenia to jakieś 3 miesiące.
Gdzieś czytałem że można wszystko przyśpieszyć tylko nie pamiętam jak, taż że nawet w 1 miesiąc można się zamknąć ze wszystkim. Powiedz czy warto tak robić czy stwarza to jakieś niebezpieczeństwa dla środowiska akwa. Ogólnie mi się nie spieszy także pytam tak raczej z ciekawości.
Tak z doświadczenia na akwa 126l ile soli trzeba sypnąć aby uzyskać dobry wynik? Rozumiem że wszystko sprawdzam salimetrem? Oraz czy ten wynik należy osiagnac w ciagu 1 dnia czy to nie jest wazne?
Co do ustawienia pomp. Widziałem już parę na zdjęciach i każde inne. Ja preferowałbym ustawienie z tyłu na bokach akwa, tak aby schować za skałą czy to jest ok.?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: nowe akwarium morskie

Postautor: Marcinus » 26 września 07, 12:18

Pompy ustawiaj tak,aby dmuchały na skałę, wersje są naprawdę różne, praktycznie każdy ma inaczej ;-)

Zasolenie mierzysz salimetrem, solisz jednego dnia tak żeby od razu dojść do poziomu 1,025, ważne tylko żeby to robić powoli,aby sól się szybko rozpuszczała. Woda do zasolenia powinna mieć temp. 25*C , nie wiem ile trzeba sypnąć soli na 126l aby dojść do takiego rezultatu, nigdy u siebie nie mierzyłem ile kg sypię,ale na pewno koło 1,5-2kg chyba pójdzie na start, może więcej.

Start akwarium można przyśpieszyć wkładając skałę z dojrzałego baniaka oraz lejąc wodę również z odstanego baniaka, wtedy możesz też od razu sypać piach i po miesiącu już można startować ze zwierzakami. Nie ma większych niebezpieczeństw takiej metody, ja osobiście wolę trochę poczekać, posprawdzać parametry i dopiero potem brać się za zwierzaki.

BartekF
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 26 września 07, 07:25

Re: nowe akwarium morskie

Postautor: BartekF » 26 września 07, 12:58

dzięki za informację.
napewno będe miał jeszcze wiele pytań ale teraz popatrze sobie za sprzętem

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: nowe akwarium morskie

Postautor: artur_89 » 26 września 07, 17:51

Marcinus pisze:Ja swoje 63l zrobiłem za 1500pln, teraz przeniołem się do 100l i dołożyłem jakieś 600pln [na skałę i Mareę]


A kiedy zdjęciami sypniesz, bo jestem ciekawy jak to teraz wygląda w tym litrażu :mrgreen: pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: nowe akwarium morskie

Postautor: Marcinus » 26 września 07, 18:03

artur_89 pisze:
A kiedy zdjęciami sypniesz, bo jestem ciekawy jak to teraz wygląda w tym litrażu :mrgreen: pozdrawiam


Jak 100l zacznie jakoś wyglądać to wtedy dam fotki. Narazie jest tylko skała,kilka korali, brak piasku, więc nie ma na czym oka zawiesić.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: nowe akwarium morskie

Postautor: artur_89 » 26 września 07, 18:07

OK. Czekam/y z niecierpliwością :D życzę powodzenia ;-) pozdrawiam

BartekF
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 26 września 07, 07:25

Re: nowe akwarium morskie

Postautor: BartekF » 27 września 07, 07:56

jeszcze jedno ważne pytanie.
czy takie akwarium można przeności?
chodzi mi o to, że moge się przeprowadzać i to dość dalego (zagranica) i czy jest jakaś możliwość przewieznienia zrobionego akwarium morskiego czy nie i jest duże zagrożenie że wszystko padnie.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: nowe akwarium morskie

Postautor: Marcinus » 27 września 07, 21:31

Jeżeli masz zamiar jechać gdzieś daleko to najlepiej akwarium zrobić już tam na miejscu, niż robić tutaj i potem to wieść. Jest to wykonalne[przecież ryby ,korale, skała lecą do Polski z bardzo odległych miejsc],ale to będzie dla Ciebie dodatkowe utrudnienie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości