zakladanie akwa morskiego

White Elk
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 8 września 04, 19:16

zakladanie akwa morskiego

Postautor: White Elk » 8 września 04, 19:25

nie chodzi o koszty bo z tym mozna sie latwo zorientowac.
Jesli ktos juz jest doswiadczony z akwa morskim, moze przedstawi mi jak sie z tym sprawy maja, tzn: czy hodowla jest trudna, czy trzeba miec duze pojecie o tym, ile czasu trzeba poswiecac i co oprocz baniaka ma byc jeszcze w takim akwa (chodzi o sprzet)

sliczne dzieki za kazdego posta :D

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Hawk » 8 września 04, 19:27

White Elk, Jutro bede kole 16 w "moim" zoologiku gdzie maja porzadnie utrzymyane i zadbane akwa morskie. Jak bedzie pan,ktory sie nim zajmuje to nie omieszkam spytac dla Ciebie :)

Ale oto pare informacji, ktore ja znam:
-Przede wszystkim nie wolno lac zadnej chemii, bo padna koralowce oraz inne microorganizmy zyjace w akwarium.
-Najdluzej trwa przygotowanie akwarium , tzn przygotowanie przed wpuszczzniem ryb, dodowanie kolonii bakterii itd... Z tego co wiem pare miesiecy... U moich znajomych ze sklepu trwalo to jakies 9-10 miesiecy.
-Bardzo wazne jest utrzymanie stalych parametrow wody, tzn wapn itd.. Tych wazniejszych.
-Wazne ( i ladne) jest oswietlenie , bodajze imutuje pory dnia w tym blask ksiezyca ...
-Filtracja ... to juz jest temat rzeka o ktorym musze duzo poczytac ;)
-Cyrkulacja wody, za pomoca 2 pomp regulowanych czasomierzem elektronicznym mozna imitowac prady odplywu i przyplywu :) Fajna rzecz moim zdaniem
Heh to tyle.... NIe duzo ale zawsze

a to odpowiedzi na kilka Twoich pytan:
- Trzeba miec o tym duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuze pojecie
- Osprzet hmmm.....:
1.Akwarium ;) minimum jak dla mnie 300 litrow , akwa musi miec komin
2.Szafka dostosowana pod sump
3.Lampy, w tym HQI , 1 lampa na "noc" np. Oceanic Blue,
4.Odpieniacz białek
5.Filtr RO
6.Pompy cyrkulacyjne( nie na 100% )
7.Mikser i reaktor wapienny.
8.Zbedna jest pokrywa
9.pH komputer ( informuje o skokach ph )
10. Dobra grzalka z termostatem ;)
Jak sie myle to niech mnie ktos poprawi
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

White Elk
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 8 września 04, 19:16

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: White Elk » 9 września 04, 10:53

dzieki za odpowiedz.
oho to widze ze nie jest to tak latwo i przyjemnie :?
na razie mam akwa slodkowodne 120 l. Myslalam ze kiedys zmienie je na morskie ale skoro twierdzisz ze min. 300 l. powinno miec...
Jak tam bedziesz w "zoologiku" fajnie by bylo jakbys sie czegos jeszcze dowiedzial
poki co zbieram info na temat "morskiego", nie chce czegos zaczynac nie majac bladego nawet pojecia
pozdrawiam ! :lol:

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Hawk » 9 września 04, 15:57

No wiesz w 240 l mozesz zalozyc tzw Blazenkarium tylko dla Blazenkow , moze i fajne rybcie ale co ztego ze 80% akwa to skala ,1 ukwial i blazenki ?
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Wildtom » 7 października 04, 04:25

Hawk, nie strasz White Elka ta wielkoscia :) ja za miesiac gdzies zamowie moj skarb, kompletny system morski 250 litrow, technika jest upchnieta bezproblemowo w kominkach wewnatrz baniaka, doloze tylko jedna pompe plywowa extra zeby dmuchalo z obu stron, moze taka ktora imituje ruch fal i powinno byc ok. to tego jest to akwa. oryginalnie ZAMKNIETE, z oswietleniem typu T5 a nie HQI (3x39W biale i 1x39Waquablue). HQI (do tej wielkosci 2x250W + 2xT539W)powoduje jedynie ze elektrownia przysyla listy dziekczynne a korali ktore rzeczywiscie pociagna TYLKO przy tym oswietleniu jest moze z 10 - 15% calosci, wiec mysle ze spokojnie T5 wystraczy.Do tego HQI tak grzeje wode ze w lecie moga byc problemy(kumpel musi cale lato wkladac worki z lodem do akwa). do tego osmoza do prygotowania wody, 30 kilogramow rafy i lifesand na dno (ma juz "w sobie" kolonie bakterii - ogranicza czas docierania przed wpuszczeniem rybek do 2 -3 miesiecy). z woda nie wiem co i jak bo dostane wode juz "dotarta" z akwarium w ktorym sie rafa pluska.

Co do wielkosci - w "moim" sklepie chodzi identyczne 250 litrowe i wierzcie mi - plywa tam wiecej niz para blazenkow :)

tylko cena troche przeraza - 1600 euronow za sprzet i rafe, do tego pewnie stopniowo kolejne 500 - 600 euro na zasiedlenie :?

Atrax
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 października 04, 08:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Atrax » 8 października 04, 09:29

Tak duze pojecie to podstawa zwlaszcza gdy czytam takie posty......
Akwarium morskie tak jak i slodkowodne to nie jeden typ....to nie tylko zywa rafa koralowa z odowiednio dobranymi gatunkami korali ukwialow wieloszczetoz zoanthusow skorupiakow malzy i ryb. Istnieje WIELE rodzajow aqua morskiego tak jest to w slodkich. Najmniejsze mozna zalozyc juz w 40 litrach i nie jest prawda ze bedzie ono mniej ciekawe od rafy. Owszem zbiornik z zywa rafa jest najladniejszy ale najtrodniejszy jest to dla akwarystyostatni poziom wtajemniczenia (przypomnijcie sobie czyz nie podobnie jest w slodkim) czy kazdy z Was zakladanie aqua slodkiego zaczyna od paletek?? czy wycinka Amazonki?? watpie...
Zatem: jesli chce sie miec kawalek zycia morskiego popatrzmy na inne rodzaje baniakow niz tylko rafowe. Wielu z was powie "to czemu sa najpopularniejsze" bo sa najladniejsze i ludzie ktorzy maja kase zeby wylozyc kilkadziesiat tys zl w zalozenie beda ja jeszcze mieli zeby dolozyc te 500- 1000 zl na serwisanta ktory przyjedzie i bedzie sie tym zajmowal.
Co do techniki to i tak wszystko dziala na tych samych prawach natury co w srodowisku slodkowodnym .
Jeszcze jedna sprawa do Wildtom nie wiem kto ci powiedzial ze do zbiornika 250 litrow potrzeba 2x 250 W HQI :zdziwko: O ZGROZO!!!! no chyba ze ten zbiornik ma nietypowe rozmiary i wys ok 80 cm.
ale faktycznie mozna zastapic je jarzeniowkami ( nie tylko T5 ) choc te sa o wiele lepsze....
no i oczywiscie nie do wszystkich zwierzakow

Gdyby moje uwagi wzbudzily jakiekolwiek zainteresowanie sluze swoim ponad 10 letnim doswiadczeniem w tym temacie i wierzcie mi nigdy nie zakladalem aqua w sklepie i nie zamawialem serwisantow.
Pozdrawiam
Atrax

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Hawk » 8 października 04, 09:47

Atrax, a ja mam prosbe/pytanko masz moze foty swojego baniaczka :) ? jak masz to czy molgbys je wstawic na forum

Pozdrawiam Hawk
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Atrax
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 października 04, 08:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Atrax » 8 października 04, 10:02

Niestety zdjatka zbiornikow bo nigdy to nie byl jeden baniaczek mam tylko w formie niecyfrowej i niebardzo jak mam je na cyfrowe przerobic :( Dodatkowa sprawa jest to ze aktualnie juz od miesiaca nie mam zadnego zbiornika :( zwiazane jest to z moja przeprowadzka taka sytuacja czekac mnie bedzie jeszcze przez okolo pol roku i sam nie wiem jak to przezyje :( ale po tym okresie powroce juz na dobre musze przeciez dokonczyc zaczete sprawy z rozmnazaniem :>
PS. zdjatka moge pokazac po uprzednim umowieniu sie ze mna jakims spotkanku integracyjnym akwarystow z wawy i okolic :)
Acha i jeszcze jedno w zwiazku wlasnie z wyzej napisanym niestety nie beda juz niedlugo mial dostepu do neta wiec odpowiedzi moga przychodzic z lekkim opoznieniem za co przepraszam ale do kafki bede zagladal i staral sie pomagac :)
Pozdrawiam
Atrax

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Hawk » 8 października 04, 10:09

Atrax, Jest wyjscie ;)
1.Jezeli masz klisze to idz do fotografa i on Ci to wrzuci na plytke cd u nas robia to za 5 zl w wawie pewnie drozej bedzie ;)
2.Zestanowac u kogos
3. Przeslac do mnie jak by Ci sie chcialo poswiecic te 2.50 na znaczki, a ja bym to na neta wrzucil jakos kolwiek

Pozdrawiam Hawk
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Atrax
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 października 04, 08:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Atrax » 10 października 04, 16:01

Heh dzieki za rady ale znam metody przeniesienia na nosniki cyfrowe jednakze napisalem ze niebardzo mam mozliwosc :( czyt. brak kliszy i dostepu do skanera. takze te fotki co mam sa z targow i sa jedynymi odbitkami jakie mam wiec niebardzo chce mi sie z nimi rozstawac dodatkowo wiekszosc ujec jest na kasecie VHS i z niej tez jakos niebardzo mam jak porobic fotki.
Pozdrawiam
Atrax

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Wildtom » 11 października 04, 03:35

@ Atrax

bron mnie Panie Boze nikt mi nie powiedzial ze MUSI byc 2x250W, po prostu mam wybor miedzy zakrytym 250 litrow z 4x39W T5 a odkrytym 290 litrow nad ktorym dynda (EDIT - przyjrzalem sie danym technicznymtego wiekszego)- 2x(1)50W (sorry - od poczatku mnie to HQI nie intersowalo)"fabrycznie" dodawane do zestawu. wysokosc tego drugiego 60 cm, wiec pewnie od biedy by straczylo 1x250 ale skoro taka jest w komplecie, to jest :)
a teraz troche pytan do experta
nie napisales jakiego oswietlenia uzywasz(uzywales?) a bardzo mnie to intersuje (jaka wielkosc akwa - jaki rodzaj oswietlenia). nie wiesz czy mozna przy T5 osiagnac ten efekt "falowania" swiatla po powierzchni rafy ? czy to tylko HQI "potrafi"? da sie jakos przerobic T5 zeby imitowaly wschod i zachod slonca ? swiatlo ksiezycowe - jest sens, czy tylko ladnie wyglada? 30 - 35 kilogramow "kamienia" na 250 litrow - wystraczy na metode berlinska, czy lepiej na wszelki wypadek wspomagac sie filtrem, ew. biokulkami? z tego co mi wiadomo, sam odpieniacz sam w sobie nie tylko odpienia bialko ale sam w sobie dziala troche jak dodatkowy filtr
widzisz, juz jednego zainteresowanego znalazles :D

Atrax
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 października 04, 08:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Atrax » 11 października 04, 09:26

Witaj
Zacznę od filtracji, wszystko zalezy od planowanej obsady, ale tak czy owak wg mnie ilosc skaly do skutecznego filtrowania powinna wynosic ok 20% do 25% wiec na twoje aqua to by bylo jakies 50 kg oczywiscie zakladam ze bedzie to system dosc wydajny przy odpowiednim natlenieniu wody i obmywaniu przez wode. dobrze jednak jesli jednak wspomozesz to dodatkowym filtrem, wiele odpieniaczy ma wylot wody tak skonstruowany aby umieszczac go nad filtrem nitryfikacji jest to dosc dobre rozwiazanie gdyz system nie jest obciazony zbyt wieloma substancjami usunietymi przez odpieniacz.
Kolejny temat to oswietlenie :) tu to mozna ksiazke napisac ale pokrotce odpowiadajac na Twoje pytania HQI jest niezastapione. Nie ma drugiego takiego oswietlenia ktore dawaloby taki efekt i bylo tak skuteczne jesli chodzi o przenikliwosc promieni przez wode. Jednakze w wielu zbiornikach mozna z niego zrezygnowac gdyz obecna technika wytwarzania "jarzeniowek" plus najnowsze jej osiagniecie te slynne T5 w zupelnosci wystarcza dla wiekszosci zwierzakow. Oczywiscie nie uzyskamy efektu "migotania wody w promieniach slonca" ale jest to tylko efekt wizualny. Jesli chodzi o moje oswietlenia to w zbiornikach badawczych i rozrodczych urzywalem zwyklych swietlowek niestety jak zakladalem nie bylo jeszcze T5 a potem niebardzo mi sie chcialo przerabiac tym bardziej ze w glownym juz bylo HQI Co do rad jakie moge dac to w Twoim przypadku zainstaluj 1x niebieskie 2x jakas mocna (10.000 K) i 1 cos w rodzaju Flora Nie pisalem dokladnych nazw bo kazda firma ma swoje a firm tez jest sporo Jednak wazna jest zasada jakie swiatlo dasz.
Jesli chodzi o "swiatlo ksiezycowe" coz jest to dosc dobry wymysl firm lapiacy za klienta dodatkowo do niego mozesz (jak cie stac:) ) dokupic sterowanie procesorem z zaprogramowanym 28 dniowym cyklem ksiezyca. Zawsze mnie to rozbrajalo ale coz ... sam wielokrotnie polecalem to klientom .... :twisted: Z domowych sposobow zamontuj sobie diody LED niebieskie i tez bedziesz mogl fajnie obserwowac nocne zycie swojego wycinka oceanu :)
Acha jeszcze odnosnie wschodu i zachodu.... mozna to zrobic ale uwazam ze nie potrzeba wystarczy ze zamontujesz sciemniacz... Lepiej jednak jesli oswietlenie bedzie sie wlaczalo stopniowo i tutaj zalezy jak bedziesz mial podlaczone:
1. Jesli polaczone sa po 2 swietlowki najpierw niech sie wlaczy niebieska i flora a po 1-2 godzinach 2 te 10 000 K potem wylacznie jest odwrotne najpierw te 2 power a po 1- 2 godz niebieska i flora.
2. Jesli kazda wlacza sie niezaleznie to najpier niebieska potem np po godz flora nastepnie np po nast. godzinie 2 power, wylaczanie znow odwrotnie najpier te po 10 000 K potem np po godzinie flora i znow po np kolejnej godzinie niebieska

Uff sie rozpedzilem ale mam nadzieje ze cos pomoglem :)
Pozdrawiam
Atrax

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Wildtom » 11 października 04, 11:08

Dzieki za szybka reakcje.
Kominki w akwarium sa tak skonstruowane ze woda z odpieniacza wpada do drugiej komory w trorej jest pompa plywowa i gabki filtracyjne. nie wiem czy nie byloby lepszym rozwiazaniem wywalic gabki, zostawiajac oczywiscie sama pompe i wypelnic drugi komin kulkami?
Co do swiatla to sa to 2 listwy po 2 swietlowki, 2xbiale i raz biala, raz marineblue. sterowane "dwojkami". myslalem na poczatek wlasnie o 2 - 4 niebieskich led skierowanych nie bezposrednio do zbiornika tylko na odblysniki T5 (nie wiem czy beda swiecily punktowo, wolalbym zeby sie rozpraszalo te ksiezycowe swiatlo). Co do cyklow, to myslalem nad czyms takim -

- w nocy LED
- rano LED + listwa z marineblue i jedna biala
- po godzinie LED OFF + obie listwy T5 ON
- po okolo 9 godzinach listwa T5 z dwiema bialymi OFF, LED ON
- po kolejnej godzinie listwa z marineblue OFF, zostaje na noc tylko LED

Uzywales w glownym akwarium grzalki? Jak juz wczesniej pisalem kolega ma HQI i grzalki jakotakiej nie ma wcale, zima tez nie ma problemu, , ma za to problem utrzymac temperature w LECIE. Ja bede uzywal T5 ktore jak wiadomo tyle ciepla nie wydaja wiec dla spokoju sumienia wloze chyba gdzies grzalke z termostatem. za to w lecie chyba nie powinno byc problemu.

Lifesand - co o tym myslisz? na "krajowym" forum morszczyzny jest to polecane, szczegolnie ten z zachowanymi koloniami bakterii, mysle ze sprobuje po prostu, zaszkodzic chyba nie zaszkodzi (?)

Skala - 25%? hmm... troche duzo. nie o finansowa kwestie mi chodzi tylko o miejsce ktore zostanie rybkom do plywania. Zobacze na miejscu jak to objetosciowo wygladac. 30 kilogramow to minimalna wartosc jaka chce miec.

Teraz pare pytan do odsady - hodowales Rogatnice Picasso? Bardzo mi sie ta rybka podoba, podobnie rozniez jak Pokolec Bialobrody, ale czytalem ze trudno je utrzymac w akwarium ? nie wspominajac o tym ze rozna do dosc sporych rozmiarow.

Thx za czas dla nowicjusza :)
Ostatnio zmieniony 12 października 04, 03:09 przez Wildtom, łącznie zmieniany 1 raz.

Atrax
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 października 04, 08:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Atrax » 11 października 04, 12:03

Dzisiaj mam jeszcze dostep do neta ale to juz jeden z ostatnich dni :(
Jesli chodzi o oswietlenie to dobrze rozpisales jednak nie wiem co masz na mysli piszac "biala T5" ale mam nadzieje ze jest to wlasnie ta z odpowiednia temp swiatla ( 10.000 K )
Jesli chodzi o te gatunki co wymieniles owaszem fajne rybcie ale:
Rogatnica zezre wszelkie bezkregowce: krewetki rozgwiazdy jakbys chcial jakiegos prostego korala tez mu da rade jezowce to jej przysmak rorowkami tez nie pogardzi z czasem bedzie tez obskubywac zywa skalke wiec pozostana Ci tylko glonki. Owszem taki zbiornik tez mozna calkiem fajnie zaaranzowac i bedzie wygladac efektownie tylko zastanow sie czy o takie cos Ci chodzi
Pokolce (wlasciwie wszystkie z rodzaju Acanthurus, Zebrasoma, Naso) nie naleza do najprostrzych, sa bardzo podatne na choroby szczegolnie najpopularniejsza Cryptocariose,
ale w dobrych warunkach po aklimatyzacji nie robia wiekszych problemow. Zywia sie glownie pokarmem roslinnym tak wiec w tym przypadku bedziesz mial czyszczone akwa z glonow niestety tez z tych "ozdobnych"
Jesli chodzi o wielkosc to na twoj zbiornik 1- 2 rybki wieksze mozesz miec np jakiegos pokolca czy co tam sobie wybierzesz (oczywiscie z uwzglednieniem warunkow i zywienia do pozostalej obsady) do tego jesli to bedzie akwa glownie z rybami (a tak wywnioskowalem) mozesz spokojnie dac jeszcze jakies 5-8 jakis mniejszych gatunkow.
Jesli chodzi o filtr to bylby to dobry pomysl zeby za odpieniaczem dac biobale a gabki przed odpieniaczem. Ten system zagwarantuje maxymalne wykorzystanie filtracyjne kazdego z elementow.
Jesli zrezygnujesz z rogatnicy mozesz smialo dac kilka gat. bezkregowcow osiadlych i "lazacych" ale to temat na osobna rozmowe juz po zalozeniu.
Acha i jeszcze odnosnie ogrzewania... jednak kontrolnie grzalke bym dodal temp 25 st niezawsze bedzie sie utrzymywac bez niej a jednak jej stalosc jest dosc wazna. Dodatkowo polecal jej zastosowanie nawet w oswietleniach z HQI Znam na swoim przykladzie gdzie jednemu z klientow musialem zainstalowac chlodziarke na dzien bo temp. skakala nawet pow 30 st ale za to w nocy spadala do 21 wiec i grzalka musiala byc....Dzieki temu i w dzien i w nocy utrzymywana byla stala temp
Pozdrawiam
Atrax

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: zakladanie akwa morskiego

Postautor: Wildtom » 11 października 04, 12:54

jasne, bedziemy korespondowac jak juz baniaczek bedzie stal (o obsadzie)

Co do swiatla to biale znaczy oczywiscie 10000K. do tego reflektorki na jarzenowkach zeby cale swiatlo kierowac do zbiornika.
Filtrow PRZED odpieniacz chyba nie dam razy wcisnac, ale do drugiej komory dam kulki. thx za rady

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości