Nano rafa 60 l - wzskazówki

matyss1986
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 5 lutego 07, 15:57
Lokalizacja: Jaworzno

Nano rafa 60 l - wzskazówki

Postautor: matyss1986 » 5 lutego 07, 16:00

Posiadam 60 litrowy zbiornik (60x30x30) profilowany + pokrywa 60x30 z oświetleniem 1x15W. Aktualnie mam w nim urządzone akwarium wielogatunkowe. Chce teraz skupić swoją uwagę na akwarystyce morskiej i zrobić z owego zbiornika 60 litrową nano rafę. Liczę na waszą pomoc w tej sprawie i wasze cenne dla mnie wskazówki. Ja na wstępie widzę to tak:
1. Przeróbka oświetlenia na 1x15W aktyniczna + 2x24W lub zakup belki oświetleniowej 2x24W. Co jest lepsze? Czy są belki z takim oświetleniem do akwarium dł. 60 cm?
2. Aqua Medic - biostar flotor w skład, którego wchodzą:
- odpieniacz białek z pompą venturiego z wirnikiem igiełkowym (Ocean Runner PH 2000 - 9W),
- rotacyjna gąbka, która spełnia rolę filtra biologicznego. Ciągła rotacja przy częściowym zanurzeniu wzmaga natlenianie wody,
3. Grzałka Aquaszut 100W z termoregulatorem
4. Żywy piasek CARIBSEA
5. Żywa skała z Indonezji
6. Sól do wody. Jaką polecacie ile do takiego akwarium?
W późniejszym terminie po aklimatyzacji skały zakup mało wymagających koralowców miękkich i twardych, bezkręgowców oraz 3-4 ryby

Mam tylko problem co do wody bo w filtr RO narazie nie inwestuje więc nie wiem skąd brać wodę. I czytając różne fora trafiłem na pomysł żeby wykorzystać filtr BRITA z wkładami MAXTRA do oczyszczenia wody.
Co wy o tym wszystkim myślicie? Czekam na wasze wskazówki i pomoc!

campino
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 stycznia 07, 11:43
Lokalizacja: Ostrowiec Sw

Re: Nano rafa 60 l - wzskazówki

Postautor: campino » 6 lutego 07, 14:43

co do soli ja uzywam instant ocean -aquarium systems, jesli chodzi o filtracje wody - no coz jak nie chcesz miec problemu z glonami pomysl nad RO, choc z drugiej strony nie wiem jaka masz wode w kranie. jesli chodzi o swiatlo - lepiej poszukaj belki na 2xT5 albo przerobka atmanowej regulowanej podwojnej belki z t8 na t5. ma wielka zalete bo ustawia sie na krawedziach akwarium. co do korali miekkich trudno ci bedzie je utrzymac. twarde - ok.
Campino

matyss1986
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 5 lutego 07, 15:57
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Nano rafa 60 l - wzskazówki

Postautor: matyss1986 » 7 lutego 07, 16:09

Co do RO to się zdecyduje na filtr i podłączę go w piwnicy i będę czerpał wodę :) wkońcu jeśli coś robic to porządnie :) największy problem to mam z oświetleniem bo wiem, że zdecyduje się belkę oświetleniową tylko akwarium ma 60 cm długości i nie mogę znaleźć takiej żeby pasowała i miała oświetlenie minimum 2x36W. Są wogóle takie belki??Może ma ktoś sprzedać belkę ATMAN DR60 przerobioną z 2x15W na więcej. Chętnie kupię!!!Słyszałem, że są regulowane i pasują do akwarium 60x30!?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nano rafa 60 l - wzskazówki

Postautor: Marcinus » 7 lutego 07, 16:25

matyss1986 pisze:Co do RO to się zdecyduje na filtr i podłączę go w piwnicy i będę czerpał wodę :) wkońcu jeśli coś robic to porządnie :) największy problem to mam z oświetleniem bo wiem, że zdecyduje się belkę oświetleniową tylko akwarium ma 60 cm długości i nie mogę znaleźć takiej żeby pasowała i miała oświetlenie minimum 2x36W. Są wogóle takie belki??Może ma ktoś sprzedać belkę ATMAN DR60 przerobioną z 2x15W na więcej. Chętnie kupię!!!Słyszałem, że są regulowane i pasują do akwarium 60x30!?


Jakbyś chciał tego Atmana nieprzerobionego to zgłoś się do mnie. Można go przerobić na 2x24W

campino
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 stycznia 07, 11:43
Lokalizacja: Ostrowiec Sw

Re: Nano rafa 60 l - wzskazówki

Postautor: campino » 18 lutego 07, 14:31

a moze ktos ma pomysl jak przerobic zwykle akwarium np 60l tak aby zawieralo panel filtracyjny. wtety wszystko ukrylo by sie pod pokrywa.
Campino

Awatar użytkownika
Dolphineq
Ryba
Ryba
Posty: 255
Rejestracja: 25 grudnia 04, 10:01

Re: Nano rafa 60 l - wzskazówki

Postautor: Dolphineq » 19 lutego 07, 14:25

60L jest i tak już na tyle małe, że tworzenie Panela w nim kompletnie zabierze kolejne cenne litry. Ostatecznie mozna się trochę pobawić i dokleić do tylniej ścianki kolejny zbiornik szerokości akwarium i głębokości np : 15 cm. Takie rozwiązanie jest już bardziej praktyczne...Weź pod uwagę, że do 60L jeszcze wejdą pompy cyrkulacyjne, także miejsca pozostaje naprawdę mało. Jeżeli taki pomysł z panelem odpada to pozostaje sump z kominem czy też pudełkiem przelewowym. IMHO Jest to najbardziej praktyczny pomysł, chociaż niekoniecznie najtańszy. Pompa obiegowa, hydraulika, zbiornik na sump, zawory...Zrobisz jak uważasz, chociaż ja nie widzę sensu robienia ani jednego ani drugiego w 60L. Tak właściwie po co...Jakie rzeczy chcesz schować w panelu...Grzałkę, filtr powierzchniowy, Odpieniacz? Chociaż w przypadku takiego akwarium odpieniacz nie jest konieczny. Filtr biologiczny i mechaniczny załatwią sprawę.

Pozdrawiam.
112L Morskie
1xpf 1000, 1 x aquszut 750/h, Miniflotor + hailea 2204, 150W HQI, LR 13kg

Iceberg
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 7 lipca 07, 01:58

Re: Nano rafa 60 l - wzskazówki

Postautor: Iceberg » 7 lipca 07, 02:41

Dla mnie 60l to troche za malo,chociaz zauwazylem niedawno tu gdzie mieszkam trend miniaturyzowania slonych akwariow...teraz czytam ksiazke w ktorej facet zapewnia ze akwarium moze byc bardzo male,jednak z drugiej strony proponuje sprzet do niego jak lampe UV,skimmer z ozonem,urzadzenia ktorych nigdy nie uzywalem...jezeli juz sie uprzesz na takie male akwarium to powiniennes miec dobre filtry,jeden biologiczny,drugi chemiczny,obydwa pomieszane z mechanicznym o skimmerze nie wspominam...ja bym jednak zainwestowal w zbiornik troche wiekszy bo cos mi sie widzi ze przy 60ciu litrach napracujesz sie niezle...Ja wlasnie po raz pierwszy zaczynam z malym akwarium 170l,napisze jak mi idzie...na pewno pojawia sie pytania ktore wspolnie rozwiazemy...Pozdrawiam...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości