Oswietlenie morskiego

campino
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 stycznia 07, 11:43
Lokalizacja: Ostrowiec Sw

Oswietlenie morskiego

Postautor: campino » 13 stycznia 07, 12:05

witam. mam problem z wyborem oswietlenia. zamierzam moja solniczke o wymiarach 100x50x50 oswietlic czterema swietlowkami T8 po 25W. najwieksza zaleta tego jes cena. po za tym czeski Atman robi bardzo ladne regulowane oprawy do postawienia na krawedziach akwarium. czy ktos mi podpowie czy takie rozwiazanie ma sens. czy tez moze lepiej odlozyc pare zlotych na T5? bo hqi nie wchodzi w gre. (cena!!!)
Campino

Awatar użytkownika
Dolphineq
Ryba
Ryba
Posty: 255
Rejestracja: 25 grudnia 04, 10:01

Re: Oswietlenie morskiego

Postautor: Dolphineq » 13 stycznia 07, 14:47

campino : Daruj sobie te t8. Akwarium ma 250L, a ty chcesz użyć 100w to jego oświetlania ?. Właściwie zależy co chcesz tam hodować, bo jeżeli ma być to FOWLR to owszem wystarczy, ale jeżeli już chcesz mieć jakieś korale...to nawet miękkasy przy takim oświetleniu będą miały problem. A jeżeli chodzi o te lampy atmana ( model Dr ) To można je śmiało przerobić z t8 na t5. Ja dla przykładu z 2x30w przerobiłem na 4x54w t5..Stało to nad 240L akwarium i dalej twierdziłem, że światła jest znacznie za mało. Poniżej podaję link opisujący przeróbkę lampy.

http://www.akwarystyka.com.pl/forum/vie ... hp?t=42878

Powiem tak. Jeżeli nie masz funduszy i hqi nawet w grę nie wchodzi...jak sobie wyobrażasz dalszą część prowadzenia akwarium ? Oświetlenie to najmniejszy wydatek, a nawet na tym chcesz oszczędzać...Aż strach się bać, jak pomyślę sobie co będzie podtrzymywało ten zbiornik przy życiu. Jak możesz wrzuć specyfikację zbiornika, tj. cyrkulacja, odpieniacz, ile kg skały, jakaś filtracja mechaniczna i ewentualnie jak zamierzasz podawać wapń.

ps. Napisałeś tak "Atman robi bardzo ladne regulowane oprawy do postawienia na krawedziach akwarium". Czyli kupując takie 2 oprawy ( 4 x 25w ) zapłacisz ok 400 zł, a za taką cenę masz już Oprawę HQI z żarnikiem. Dobrze się zastanów.

Pozdrawiam. ;)
112L Morskie
1xpf 1000, 1 x aquszut 750/h, Miniflotor + hailea 2204, 150W HQI, LR 13kg

campino
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 stycznia 07, 11:43
Lokalizacja: Ostrowiec Sw

Re: Oswietlenie morskiego

Postautor: campino » 14 stycznia 07, 12:11

dzieki za odp. troche na ziemie mnie sprwadziles. no coz pogrzebalem i znalazlem na allegro hqi 2 osobne lampy po 70w do tego poszukam jakiejs belki na t5 zeby ultrafolet zamontowac. co do reszty zamierzam wsadzic tam jeden "zdobyczny odpieniacz" mini flotor na kostke i jeden z wlasna turbinka wewnetrzny turboflotor 750, cyrkulacja to OR 2500 AM, filtracja przez sump, z pozostalego wyposarzenia mam jeszcze zamiar uzyc reaktor siarkowy, z hydrokarbonitem, nitratereduktor. co do podawania wapnia to sprawa otwarta, tak samo jak obsada zbiornika
Campino

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: Oswietlenie morskiego

Postautor: Wildtom » 17 stycznia 07, 00:44

hej, doloze swoje 2 grosze bo widze ze z calkiem zlej strony do tego podchodzisz. pierwsza i na poczatku najwazniejsza zasada w morskim baniaku - NAJPIERW ustalamy mniej wiecej CO chcemy trzymac w akwarium i POD TE OBSADE planujemy akwarium. nigdy najpierw poskladac cos do kupy a pozniej myslec co by tu wpuscic. inny jest setup pod fish only (t8 stykna) inny pod ryby i miekkie korale (t5) a jeszcze inny pod ryby, miekkasy i twarde lps i sps (hqi + t5) to raz

dwa ... "zeby ultrafolet zamontowac" - to nie dyskoteka :D, chodzilo Ci pewnie o aktyniczne swietlowki, z UV nie maja one nic wspolnego

trzy - "cyrkulacja to OR 2500 AM, filtracja przez sump" - tez zle - obieg wody akwarium - sump - akwarium to ta Twoja OR, do cyrkulacji w zbiorniku potrzebne beda dodatkowe pompy. Filtracja nie przez sump, tylko przez zywa skale wspomagana odpieniaczem w sumpie. Miniflotor - w sumpie nie bedzie mial wystarczajacej wysokosci wody zeby funkcjonowac musi byc zanurzony pod kubek, turboflotor - nie wypowiadam sie, nie znamtego modelu.

cztery - "z pozostalego wyposarzenia mam jeszcze zamiar uzyc reaktor siarkowy, z hydrokarbonitem, nitratereduktor" - zapomnij i o jednym i drugim,

pięÆ - "co do podawania wapnia to sprawa otwarta, tak samo jak obsada zbiornika" - pierwsze zalezy od drugiego, a od drugiego powinienes zaczac planowanie zbiornika :mrgreen:


powodzenia !! :ok:

campino
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 stycznia 07, 11:43
Lokalizacja: Ostrowiec Sw

Re: Oswietlenie morskiego

Postautor: campino » 17 stycznia 07, 12:24

dzieku za odp. myslalem ze cos wiem a tu okazuje sie ze nie wiem nic. co do obsady o jak kazdy na poczatku chcalbym miec troche "wszystkiego" wiec i rybki i cos z korali. ale narazie moje prace nad solniczka wygladaja tak ze robie 1 krok do przodu i :? 2 do tylu. ech....
Campino

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości