Akwarium 1000l

pawelmisiek26
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 10 kwietnia 18, 12:10

Akwarium 1000l

Postautor: pawelmisiek26 » 10 kwietnia 18, 12:34

Witam, mam taki chytry plan założyć akwarium morskie . Wcześniej miałem 420l malawi, ale sytuacja rodzinna zmusiła mnie do sprzedania wszystkiego. Chciałbym zacząć od nowa, ale tym razem zrobić to porządnie. Prosiłbym o pomoc jeśli ktoś posiada tak wielkie akwarium. Napisałem 1000l, ale szukam też zbiornika nawet większego.

Konkretnie chodzi mi co potrzebuje aby wszystko super śmigało. Chciałbym zaznaczyć, że zamierzam posiadać automatyczną podmiankę ponieważ latanie z wężem w poprzednim akwarium było dość uciążliwe. Wiem że potrzebny będzie sumb itd.

Znalazienie wszystkiego krok po kroku zajeło by mi pewnie z 2 miesiące, a ktoś może posiada już taki baniak i ma wszystko tak dobrane że super mu śmiga.

Konkretnie chodzi mi co powinnem mieć do takiego dużego akwarium :

-sump - jak duży, ile komor, co w tych komorach
-filtry zewnętrzne
- cyrkulator
-Oświetlenie jak mocne , czy lepsza belka czy cała pokrywa od góry i świetlówki
- Jak przeglądam ogłoszenia sprzedaży akwarium znalazłem w niektórych że posiadają także komin , nie bardzo wiem do czego to jest i jak to działa ?

Wiem, że akwarium morskie jest dość drogie dlatego też interesuje mnie koszt założenia takiego akwarium, a do tego pomoc doświadczonych osób jest niezbędna. Jeśli ktoś podjął by się w pomocy założenia ze mną takiego akwarium krok po kroku odwdzięczę się zapłatą. Doświadczenie warto wynagradzać :)
Co jeszcze powinno zawierać takie akwarium ? Co do życia to najmniejszy problem i to na samym końcu. Będę wdzięczny za każdą pomoc. Pozdrawiam.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium 1000l

Postautor: abiba » 10 kwietnia 18, 12:50

oświetlenie to Twój najmnijszy kłopot

jeśłi zamierzasz mieć sump to bez komina raczej trudno będzie :)

zaplanuj najpierw zbiornik bo sump (jego wielkośc i konstrukcja ) bedzie wynikem własnie tego . Sądze że im większy sump tym lepiej

Sądze że powinieneś mieć zbiornik z pokrywą choć niekoniecznie musi to być jakaś fabryczna wieć to równiz mozesz odłożyć na zaś .

Tak więc :
1.- wybierz największy na juki masz miejsce / na jaki cie stać zbiornik Z KOMINEM
2.- do pkt 1 dopasujesz sump

cała reszta potem bo wynika z tych dwóch rzeczy

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 1000l

Postautor: barttsw » 10 kwietnia 18, 14:30

kolego to ma byc słodkie czy morskie?
abiba pisze:oświetlenie to Twój najmnijszy kłopot
abiba nie w morskim oswietlenie to powazny dylemat i to nie sa male kwoty ale niech kolega sie zdecyduje slodkie czy morskie wtedy mpoge pomagac

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium 1000l

Postautor: abiba » 10 kwietnia 18, 15:19

No własnie - sa 2 identyczne tematy z "niewielką " róznica i myslałem że piszę o zbiorniku dla malawi .
Watpie aby nasz kolega zdecydował sie na morskie nie bardzo wiedząc jak działa sump . Byłaby to niezła brawura .

pawelmisiek26
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 10 kwietnia 18, 12:10

Re: Akwarium 1000l

Postautor: pawelmisiek26 » 10 kwietnia 18, 16:15

Panowie praca sump nie jest jakoś zbyt skomplikowana, pomału zbieram informacje. Mam jeszcze czas ponieważ wesele mam pod koniec września i dopiero po weselu będzie remont domu i wtedy będę chciał np. pociągnąć dopływ wody pod akwarium jak i odpływ i ładnie to zabudować . Chodzi mi po prostu o mniej więcej koszt wyposażenia takiego akwarium . Szukam ciągle informacji o kosztach i nigdzie nie ma konkretnie napisane np. że potrzeba to i to , a to i to kosztuje tyle i tyle . Zawsze mogę złożyć zamówienie na zrobienie całości akwarium wraz z sump i wyposażeniem tylko tam ceny wydają mi się sporo wyższe niż jakbym sam to złożył.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium 1000l

Postautor: abiba » 10 kwietnia 18, 16:49

A widzisz , teraz dopiero wynika że najbardziej chodzi Ci o kosztorys - wcześniej ani mru mru o tym :)

Jak chesz wycenę to raczej musisz jakaś koncepcje przedstawić bo tak to będzie branzlowanie powietrza na 100 tematów na raz

pawelmisiek26
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 10 kwietnia 18, 12:10

Re: Akwarium 1000l

Postautor: pawelmisiek26 » 10 kwietnia 18, 16:53

Koncepcja jest jedna :D Mniej więcej koszt wyposażenia akwarium morskiego do baniaka 1000-1200 l bo do Malawi to raczej koszt tylko pompy i jakiegoś oświetlenia led czy tam świetlówki. Nie biorę tutaj kosztów samego baniaka bo ten będzie w obu przypadkach taka sama. Obsady też nie biorę pod uwagę bo ceny ryb i koralowców są dość spore także zarybianie pewnie będzie się odbywać stopniowo i rozłożone będzie w czasie. Po prostu chodzi mi co jest potrzebne aby akwarium wystartowało i jaki jest tego koszt :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 1000l

Postautor: barttsw » 10 kwietnia 18, 16:56

pawelmisiek26 pisze:Zawsze mogę złożyć zamówienie na zrobienie całości akwarium wraz z sump i wyposażeniem tylko tam ceny wydają mi się sporo wyższe niż jakbym sam to złożył.
kleiles kiedykolwiek? i ceny nie sa wysokie
jak nie masz sprzetu i doswiadczenia nawet za to sie nie bierz
podaj wymiar zbiornika to ci policze ile to mniej wiecej trzeba
wez tez pod uwage ze szlif trapezowy 12mm kosztuje 40 zl za metr nie mowiac o samym szkle silikonie
jak nie masz kompresora i pistoletu do tego to koszt oklo 2000
samo wiertlo do szkla 32mm kosztuje 1600 zl
pawelmisiek26 pisze:Mniej więcej koszt wyposażenia akwarium morskiego do baniaka 1000-1200
okolo 30-50 tys
potem zycie jakies nastepne okolo 100 tys
i koszty utrzymania

pawelmisiek26
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 10 kwietnia 18, 12:10

Re: Akwarium 1000l

Postautor: pawelmisiek26 » 10 kwietnia 18, 17:12

Znowu nie sprecyzowałem , nie zamierzam sam robić zbiornika tylko kupno np. używanego ze szkłem OW . Jeśli mówisz że taki koszt to takie akwarium jak w tym ogłoszeniu to jak za darmo ?

https://www.olx.pl/oferta/akwarium-mors ... 43342e7296

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 1000l

Postautor: barttsw » 10 kwietnia 18, 17:19

kolego odpieniacz sredniej klasy to 5000 na ten litraz
dopytaj dokladny sprzet jaki tam jest
bo to co tam widze nie jest warte 5000 zl odpieniacz bialek na 200-300l
pompa obiegowa za slaba
cyrkulacja za slaba
jak zdjecie jest autentyczne to skaly niema 70 kg i skaly potrzebujesz okolo 150-200 kg
to tak na szybko
i z zycia to tam jest nic
pompa dozujaca aut nie nadaje sie
Ostatnio zmieniony 10 kwietnia 18, 17:24 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelmisiek26
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 10 kwietnia 18, 12:10

Re: Akwarium 1000l

Postautor: pawelmisiek26 » 10 kwietnia 18, 17:22

To jak funkcjonuje akwarium jak nie ma odpieniacza ? :o

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 1000l

Postautor: barttsw » 10 kwietnia 18, 17:24

ma ale na 200-300l to tak jak by go niebylo

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 1000l

Postautor: Marcinus » 10 kwietnia 18, 17:27

Akwarium z ogłoszenia zrobione jest w całości na chińskim sprzęcie, do tego mało skały, mało ryb i koralowce tylko miękkie i w dodatku bure , brzydkie. Litraż może robi wrażenie, ale sam baniak jest słaby. Żeby trzymać w nim coś ładniejszego musiałbyś trochę go doinwestować.

Jeśli planujesz aż 1000 litrów to radzę najpierw usiąść i podliczyć kasę, bo założenie to jedna sprawa,a druga to koszt utrzymania takiego akwarium ; chyba,że interesuje Cię tylko coś tak słabego jak baniak z tego ogłoszenia.

pawelmisiek26
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 10 kwietnia 18, 12:10

Re: Akwarium 1000l

Postautor: pawelmisiek26 » 10 kwietnia 18, 17:34

No to chyba rozwiałeś moje wątpliwości jeśli chodzi o założenie w tej chwili akwarium morskiego :) A powiedz mi czy jeśli chodzi o malawi też jesteś w stanie pomoc jesli chodzi o dobór odpowiedniego wyposażenia sump , pompy, obsady ?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 1000l

Postautor: Marcinus » 10 kwietnia 18, 17:35

W sprawie malawi pomoże Ci Barttsw :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości