Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

sebb75
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 20 stycznia 18, 13:49

Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: sebb75 » 20 stycznia 18, 14:35

Witam wszystkich!

Wreszcie spełniłem swoje małe marzenie i założyłem małe (póki co) akwarium morskie. W kilku zdaniach zrelacjonuję co w nim słychać i poproszę o dalsze wskazówki.

Akwarium z wyposażeniem dostałem w prezencie - to Newa More 30R, używane.

Po solidnym wyczyszczeniu wszystkiego pojechałem do sklepu i zakupiłem 4kg żywego piasku, 2 żywe skały i w prezencie dostałem wodę z akwarium do zalania.

Dowiedziałem się, że wpierw będzie czysto, potem brudno i znów czysto i po tej sekwencji i zrobieniu testów można myśleć o pierwszych zwierzakach.

No więc po kilku dniach skała na górze obrosła małymi glonami, pojawiły się 2 maleńkie "brązowe "rurki" długości ok 5mm, po 10 dniach wylazły 2 błękitne wieloszczety, jeden mały, drugi większy, z tym, że małego widziałem ze 3 razy w ciągu kilku dni, a większy pokazał się tylko raz. 2 dni temu, czyli po 16 dniach pojawiły się na szybach chyba oczliki i są do teraz.

Poza tym nic więcej nie zauważyłem i tu pierwsze pytanie: czy skoro dostałem żywą skałę nie powinno pokazać się więcej życia? Muszę zaznaczyć, że skała trafiła do zbiornika po ok 1,5 godziny od zakupu, była przewieziona w szczelnie zamkniętym worku, ale bez wody więc nie wiem czy to mogło spowodować wymarcie jakiejś części życia.

Co 2 dni sprawdzam temperaturę i gęstość salimetrem - temperatura 24C, gęstość 1.020

Drugie pytanie: akwarium jak było czyste tak jest nadal, jedynie na szybach widzę lekkie naloty glonów.

Trzecie pytanie: czy dołączony do zestawu cartridge z węglem od filtra trzeba wymieniać na nowy czy wystarczy go dobrze wypłukać?

Poniżej zamieszczam 2 zdjęcia - całości i wieloszczetów, z których póki co mocno się cieszę:)


https://zapodaj.net/55939785e884a.jpg.html

https://zapodaj.net/8e940454cd608.jpg.html

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: barttsw » 20 stycznia 18, 22:24

witaj w gronie posolonych
zaczynajac od parametrow zasolenie trzymaj 1,025 temp 25 oraz zainwestuj w refraktometr
zbiornik malutki nie woielke tam dasz
zywa skala jest kiepskiej jakosci i moze rozne g wychodzic
sebb75 pisze: 2 maleńkie "brązowe "rurki" długości ok 5mm,
prawdopodobnie rurówki
sebb75 pisze: po 10 dniach wylazły 2 błękitne wieloszczety,
wylot
sebb75 pisze:Drugie pytanie: akwarium jak było czyste tak jest nadal, jedynie na szybach widzę lekkie naloty glonów.
w ogole jaka woda myles zbiornik
sebb75 pisze:czy dołączony do zestawu cartridge z węglem od filtra trzeba wymieniać na nowy czy wystarczy go dobrze wypłukać?
wymienic i kup wegiel dobrej jakosci np. AF carbon wiesz jak przygotowac?
jakie podajesz bakterie ?
jaka masz sól?
kup test NO3 sdalifert

sebb75
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 20 stycznia 18, 13:49

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: sebb75 » 21 stycznia 18, 20:05

Co do mojej skały - mogę spodziewać się jeszcze jakiegoś rosnącego życia czy już tak zostanie?

Czym grozi pozostawienie wieloszczetów?

Całe akwarium wraz z wyposażeniem myłem bierzącą zwykłą wodą i zostawiłem do całkowitego wyschnięcia na 2 dni. Akwarium było totalnie zabrudzone i zaschnięte więc nie miałem wyjścia (leżało pół roku po tym jak musiał wyrzucić wszystko co u niego zdechło po odłączeniu prądu)

Węgiel jest wszyty cartridzu w postaci małych drobinek, nie da się go wymienić, trzeba kupić cały nowy. Nie wiem niestety jak przygotować AF, będę wdzięczny za instrukcje.

Bakterii i soli na razie nie dałem żadnych, w sklepie powiedzieli, że mam czekać i nic nie dawać dopóki zbiornik nie dojrzeje. Tak ma być?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: barttsw » 21 stycznia 18, 20:16

sebb75 pisze:Bakterii i soli na razie nie dałem żadnych, w sklepie powiedzieli, że mam czekać i nic nie dawać dopóki zbiornik nie dojrzeje. Tak ma być?
ktory takie madrosci podaje ?
bakterie lej co tydzien podmiane mozna zrobic po tyg ale jestem zwolennikiem co tygodniowym
sebb75 pisze:Nie wiem niestety jak przygotować AF, będę wdzięczny za instrukcje.
zagotuj wode RODI wsyp wegie i zostaw go tak na 30 min potem do filtra
sebb75 pisze:Całe akwarium wraz z wyposażeniem myłem bierzącą zwykłą wodą i zostawiłem do całkowitego wyschnięcia na 2 dni. Akwarium było totalnie zabrudzone i zaschnięte więc nie miałem wyjścia (leżało pół roku po tym jak musiał wyrzucić wszystko co u niego zdechło po odłączeniu prądu)
wszystko co robisz w baniaku morskim robisz woda ro
sebb75 pisze:Czym grozi pozostawienie wieloszczetów?
poczytaj o nich jakie to g...... rosnie
sebb75 pisze:Co do mojej skały - mogę spodziewać się jeszcze jakiegoś rosnącego życia czy już tak zostanie?
wszyskiego niestety

sebb75
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 20 stycznia 18, 13:49

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: sebb75 » 21 stycznia 18, 20:20

OK, jakie bakterie wlewać i czy dostanę je bez problemu w sklepie?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: barttsw » 21 stycznia 18, 20:21

ja uzywam lini AF

sebb75
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 20 stycznia 18, 13:49

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: sebb75 » 29 stycznia 18, 22:16

Niedługo będę robić wszystkie potrzebne testy i jeśli wszystko będzie ok myślę o zakupie pierwszych zwierząt.

I tak wypisałem sobie listę, co może zadomowić się w moim małym akwarium:


Koralowce: zoanthus, palythoa,

SPS - acropora, montipora

LPS - euphyllia (błazenek)

Miękkie - sinularia, sacrophyton, rhodactis (błazenek, gobiodon)

Ślimaki: tectus, trochus, cerithium, nassarius, astralium, babylonia

Krewetki: calcinus (krab), parhippolyte, lysmata wurdemani, lysmata amboinensis, alpheus randalli (pistoletowa)

Ryby: błazenek, gobiodon historio / okinawae, cryptocentrus cinctus, amblyeleotris wheeleri

Inne: wężowidło, rurówka sabellastarte, jeżowiec mespilla globulus,


Oczywiście lista dotyczy gatunków, które mogę uwzględnić.

Proszę o podpowiedź co i w jakiej kolejności powinienem wprowadzać.


A ze 2 dni temu pojawiło się coś takiego (ciemnoróżowy wyrostek na samym środku zdjęcia), proszę o identyfikację:

https://zapodaj.net/5ec3ef77b984c.jpg.html

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: barttsw » 29 stycznia 18, 22:31

kolego zluj to tylko 30l wiec zbiornik pod skorupiaki nic pozatym
a o acrach to przemilcze bo to bez sensu [pisac dlaczego nie

sebb75
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 20 stycznia 18, 13:49

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: sebb75 » 29 stycznia 18, 23:52

barttsw pisze:kolego zluj to tylko 30l wiec zbiornik pod skorupiaki nic pozatym
a o acrach to przemilcze bo to bez sensu [pisac dlaczego nie


Widziałem u znajomych w 30 litrach np. błazenki. Przewertowałem ofertę sklepu erybka i te gatunki, które uwzględniłem ponoć dają radę w małych litrażach jak np. typu 40 litrów. Oczywiście myślę najwyżej o dwóch rybkach bo więcej nie ma sensu, jeśli jednak to kiepski pomysł to zrezygnuję. Piszesz o acrach, to właśnie jest na zdjęciu? Jesli tak powinienem usunąć? Każda podpowiedź jest dla mnie cenna.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: barttsw » 30 stycznia 18, 07:03

acra to acropora
planujesz w ogole wiekszy zbiornik ? bo ten to nawet kotnikiem nie mozna nazwac akwarystyka morska niestety to o wiele wieksze baniaki
trzeba było załozyc 60-100l wtedy bys miał pole manewru a w tym no coz niektórzy daja 2 blazny i za chwile sprzedaja bo brak miejsca
ponadto parametry tak bzikuja ze nie obedzie sie ez dino ,sinych
nastepna sprawa te zbiorniki to sa dla ludzi którzy maja juz dosc spore doswiadczenie w akwarystyce morskiej
wg mnie to jest w ogole bezsens by zakladac 27l morskie ale to moja decyzja
kolejna kwestia to to swiatla w tej twojej kosce to nie wiadomo co to za diody i o spsach zapomnij nie wiem czy lpsy uciagna ale raczej tez nie
zostaja ci tylko miekasy
kolejna sprawa babki to wiekszość ich tzw. babki symboliczne i zyja z krewetkami
jak juz sie upierasz na ryby to jedynie Stonogobiops nematodes + Alpheus bellulus lub Alpheus randalli
a co do fotki to zrob dobrej jakosci
i taka mala przestroga zycia w erybce radził bym nie kupowac

sebb75
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 20 stycznia 18, 13:49

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: sebb75 » 31 stycznia 18, 11:21

Dzięki za porady, może faktycznie zmienię na większe.
Tutaj link do lepszej fotki:
https://zapodaj.net/ed1ac51fb811a.jpg.html

sebb75
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 20 stycznia 18, 13:49

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: sebb75 » 31 stycznia 18, 12:30

Jeszcze pytanko: czy microbe-lift special blend można używać wraz z bacterial aquarium balancer? I czy bacterial wystarczy jako dostawca bakterii czy jednak skorzystać z linii AF o której wspominałeś (Aquaforest Pro Bio F i Pro Bio S?)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

Postautor: barttsw » 31 stycznia 18, 12:39

Stosuj Af najtaniej wychodza
Ponadto na poczatku same af bio s

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości