oświetlenie 100tu litrów

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 21 grudnia 17, 19:45

Hunter pisze:Wiesz... można lać co tydzień, można lać co miesiąc, można nie lać w ogóle i też jakiś efekt będzie ;)
Lejąc zapobiegawczo co tydzień uzyskujesz większą stabilność baniaka. Dobre szczepy bakterii przerobią Ci organikę. Mniejsze prawdopodobieństwo plag cyjano, dino, nitek czy innego cholerstwa z którym w akwarium morskim walczy się zupełnie inaczej niż w słodkowodnym (trudniej). Na morskie trzeba chuchać i dmuchać, bo to niemałe pieniążki, a im więcej życia w środku tym bardziej będziesz chuchał i dmuchał :D Wiadomo, że też nie o samą kasę tu chodzi. Poświęcony czas na rozwój baniaka i wysiłek to też koszt, choć nienominalny. Słodkowodne jesteś w stanie postawić z dnia na dzień. Czasami wystarczy tydzień, żeby akwarium osiągnęło pełnie świetności. Z morskim to długa droga do sukcesu, czasami warto posłuchać kogoś kto już przechodził proces dojrzewania ;)
Nie miałem bakterii saechema w ręku, ale też uważam, że podane dawkowanie jest raczej dla akwarium słodkowodnego. Spotykam się raczej z praktyką częstszego stosowania bakterii w morskim niż raz na miesiąc. Ogólnie saechem ma te swoje opisy produktów jakieś takie kosmiczne :D Dotyczy to praktycznie wszystkich ich produktów. Wszystko mają super, innowacyjne, jedyne w swoim rodzaju i niespotykane u konkurencji. Na pewno mają dobry marketing ;)

Żeby była jasność - nie mówię, że produkt jest zły. Nie mówię też, że jest dobry. Nie miałem w ręku, nie wypowiem się o jakości. O soli IO i AF napisałem, bo praktykowałem, bakterie pozostawiam bez komentarza, bo nie mam porównania.


I to jest właśnie zdroworozsądkowa wypowiedź, tylko przyklasnąć! Żadnym problemem jest dolewanie tych , czy jakich kolwiek innych bakterii częściej, skończą się jedne to kupie drugie, inne. W końcu ciebie kolego też coś pchnęło w stronę IO na początku prawda? pewnie gdybyś nie spróbował to nigdy byś sobie opinii nie wyrobił i kto wie, może dalej zastanawiał co jest ile warte. Jeśli chodzi o "najlepsze, wspaniałe i najnowsze" to naturalnie jest to czysty marketing i nic więcej, prawdopodobnie zrobilibyśmy dokładnie to samo na ich miejscu. Natomiast nigdy na tej podstawie niczego nie kupiłem i tym razem też tak było. Do firmy napisałem z ciekawości i zobaczymy co odpiszą. Cały czas jestem na etapie szukania i czytania, ten etap z resztą nigdy się nie kończy, w związku z tym pytam też i kolegę jakie bakterie poleca, albo przynajmniej zna i używa z przekonaniem?
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 21 grudnia 17, 20:06

do utrzymania populacji bakterii w morskim sluza bakterie probiotyczne ktore wymagaja pozywki

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: Hunter » 21 grudnia 17, 20:08

W końcu ciebie kolego też coś pchnęło w stronę IO na początku prawda?

Była tania i łatwiej dostępna :D Nie miałem dojścia do AF więc kupiliśmy na spółę 25kg IO. Mówiono mi, że przy pierwszym zasoleniu można użyć mniej bogatej soli, a w miarę zwiększania ilości zwierząt przejść na bogatszą. W IO irytowało mnie, że słabo się rozpuszczała. Bywa tak, ze nie mam wiele czasu i robię podmianę "na szybko". Przy IO nie dało się. Słabo się rozpuszczała, musiała się mieszać w wiadrze kilka godzin - starałem się nastawiać dzień wcześniej, co nie zawsze wychodziło. AF rozpuszcza się zdecydowanie lepiej.

Osobiście nadal używam bakterii Microbe-lift Special Blend. Kupiłem trochę za duże opakowanie. No i kilka razy zapomniało mi się je wlać do bańki :D Też jest problem, bo trzeba odpieniacz wyłączyć na kilka godzin po podaniu (ponoć odpiniacz potrafi je odpienić), zostało mi jeszcze na kilka tygodni. Śmierdzą okropnie :P Trzymam zamknięte szczelnie w dwóch woreczkach strunowych, jak się nie daj trochę rozleje to wali siarką 3 dni koło baniaka :P Też trzeba będzie zmienić na coś innego, choćby dla wygody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 21 grudnia 17, 20:27

barttsw pisze:do utrzymania populacji bakterii w morskim sluza bakterie probiotyczne ktore wymagaja pozywki

no i właśnie dlatego pytałem o te pożywki, czyli najpierw tylko same bakterie a potem jakaś pożywka? to kiedy to właściwie ma być? bakterie probiotyczne jak już dojrzeje?
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 21 grudnia 17, 20:32

probiotyka nie wczesniej jak po 3 miesiacach

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 21 grudnia 17, 20:34

Hunter pisze:
W końcu ciebie kolego też coś pchnęło w stronę IO na początku prawda?

Była tania i łatwiej dostępna :D Nie miałem dojścia do AF więc kupiliśmy na spółę 25kg IO. Mówiono mi, że przy pierwszym zasoleniu można użyć mniej bogatej soli, a w miarę zwiększania ilości zwierząt przejść na bogatszą. W IO irytowało mnie, że słabo się rozpuszczała. Bywa tak, ze nie mam wiele czasu i robię podmianę "na szybko". Przy IO nie dało się. Słabo się rozpuszczała, musiała się mieszać w wiadrze kilka godzin - starałem się nastawiać dzień wcześniej, co nie zawsze wychodziło. AF rozpuszcza się zdecydowanie lepiej.

Osobiście nadal używam bakterii Microbe-lift Special Blend. Kupiłem trochę za duże opakowanie. No i kilka razy zapomniało mi się je wlać do bańki :D Też jest problem, bo trzeba odpieniacz wyłączyć na kilka godzin po podaniu (ponoć odpiniacz potrafi je odpienić), zostało mi jeszcze na kilka tygodni. Śmierdzą okropnie :P Trzymam zamknięte szczelnie w dwóch woreczkach strunowych, jak się nie daj trochę rozleje to wali siarką 3 dni koło baniaka :P Też trzeba będzie zmienić na coś innego, choćby dla wygody.


Ja odpieniacza nie mam to chwilowo nie muszę się tym stresować:) Sól IO zastosuje dokładnie z tych samych względów co kolega:) mieszanie załatwię inaczej, duże wiadro z Castoramy, woda sól i fan mini żeby prąd wody robił np. na noc a potem się zobaczy co i jak
raffau26

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 21 grudnia 17, 20:35

barttsw pisze:probiotyka nie wczesniej jak po 3 miesiacach

tak dla jasności, najpierw podaje zwykłe bakterie, potem po 3mcach dodaje pożywkę i jeszcze do tego bakterie probiotyczne i rozumiem, że te ostatnie to nie to samo co bakterie które leje od początku.
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 21 grudnia 17, 20:39

raffau26 pisze:Sól IO zastosuje dokładnie z tych samych względów co kolega:)
tania ona nie jest :P
raffau26 pisze:mieszanie załatwię inaczej, duże wiadro z Castoramy, woda sól i fan mini żeby prąd wody robił np. na noc a potem się zobaczy co i jak
szybko cie zacznie to wk........
raffau26 pisze:
barttsw pisze:probiotyka nie wczesniej jak po 3 miesiacach

tak dla jasności, najpierw podaje zwykłe bakterie, potem po 3mcach dodaje pożywkę i jeszcze do tego bakterie probiotyczne i rozumiem, że te ostatnie to nie to samo co bakterie które leje od początku.
mniej wiecej po 3 miesiacach nie jestem ci wstanie powiedziec jak zbiornik bedzie dojrzewal
bio s bakterie raz w tyg po podmianie
pro bio s bakterie probiotyczne 2x w tyg
np pro pozywka 2x w tyg

po około 3 miesiacach podajesz taki zestaw

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 21 grudnia 17, 21:36

myślę, że wkur..... nie zacznie bo zbiornik nie będzie ani w sypialni ani na widoku. Te bakterie , probiotyki i pożywka to z AF?
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 21 grudnia 17, 21:43

w2szystko z Af bakterie sol absorbentz wterdz hula

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 21 grudnia 17, 21:53

na bakteriach probiotycznych AF napisano "podczas namnażania redukują poziom azotanów oraz fosforanów a następnie zostają usunięte poprzez odpieniacz" tylko że ja go nie mam, czy to jakiś problem?
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 21 grudnia 17, 22:10

nie to zaden problem jak nie masz pienidla to raz w tyg

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 22 grudnia 17, 15:36

Kolejna sprawa związana stricte z zakładaniem, dostałem już skałę i przed włożeniem do baniaka chciałem ją wypłukać bo jakaś zapylona i teraz pytanie czy mogę to zrobić a jeśli tak to czy pod bieżącą wodą i zostawić do wyschnięcia czy w ro/di? Skała jest jak już pisałem sucha więc niczego tam nie wypłucze.
raffau26

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: Marcinus » 22 grudnia 17, 17:05

W akwarium morskim zawsze wszystko robisz na bazie wody z RO, płucz suchą skałę też w RO, nigdy do niczego nie wykorzystuj kranówki.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości