oświetlenie 100tu litrów

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 25 listopada 17, 08:03

W zasadzie to jeszcze nic. Nie chce zrobić głupoty. Zanim coś kupię muszę mieć pewność, że to dobry wybór a wieloletnie doświadczenie w słodkowodnych nic tu nie da, natomiast mam zamiar: szkło 60x40 (może 45), jakieś oświetlenie, skały Marco Rocks, żywy piasek, kaskada fzn 2 lub 3 (jeszcze się zastanawiam), ze dwa falowniki, bakterie (pewnie jakiś seachem) dostęp do wody RO/DI mam więc obejdzie się bez zakupów. Zbiornik nie będzie posiadał sumpa ani panelu, po prostu nie mam na nie miejsca. Na odpieniacz przyjdzie czas jeśli będzie większa obsada i konieczność. Myślę, że więcej jak dwa błazenki, jedna czy dwie krewetki, jakiś pustelnik (2?) i ze dwa ślimaki ten baniak nie uciągnie, natomiast nie mam zamiaru robić cudów jak niektórzy w słodkim 30 litrowym trzy skalary trzymają:) Jeśli się kolega jakoś odniesie to ja dopiero bliżej wieczoru skomentuje, pozdrawiam i udanej soboty życzę.
raffau26

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: Marcinus » 25 listopada 17, 10:03

Jeśli chodzi o szkło, to zrób sobie taką pseudo kostkę: 60x50x40cm, będzie to fajnie wyglądało, będzie sporo miejsca dla ryb i korali.

Cyrkulacja: ja bym dał dwie Jebao RW8, mają sterownik, więc spokojnie da się ładnie wysterować odpowiednią wielkość przepływu, modele rw4 moim zdaniem mogą być trochę za małe.

Oświetlenie: zdecydowanie belka na 4x24W, na pierwszy raz daj sobie 2x ATI BLUE PLUS + 2x ATI CORAL PLUS. Tak naprawdę dopiero przy następnej wymianie świetlówek będziesz wiedział jakiej barwy oczekujesz od baniaka i wtedy zrobisz sobie zestaw pod siebie. W Ledy nie idź, w małych baniakach moim zdaniem mija się to z celem, bo oszczędności będą niezauważalne, a jednak pod świetlówkami wszystko będzie lepiej rosło i ładniej wyglądało.

Skała: bierz REAL REEF ROCK, sporo droższa, ale uwierz mi warto, szczególnie w małym baniaku.

Kaskada: jak najbardziej się przyda, na jakieś wkłady na fosforany, na węgiel itp. Bierz od razu FZN 3.

Obsada: jeśli chodzi o ryby to oczywiście dwa błazny i do nich możesz dobrać coś w podobnej wielkości np:
http://www.liveaquaria.com/product/53/r ... c=15+21+53
lub:
http://www.liveaquaria.com/product/168/ ... 5+1926+168
przy 20% regularnych podmianach da radę taki zestaw utrzymać, do tego jakaś krewetka np. lysmata amboinessis i jakieś ślimaki.
Jeśli chodzi o korale to takie gatunki jak: euphylia, favia, fungia, blastomussa, acanthastrea, dunca, ricordea, zoanthusy, discosoma, to są zwierzaki dla Ciebie, myślę,że spokojnie sobie z nimi poradzisz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 25 listopada 17, 10:49

Marcinus pisze:Cyrkulacja: ja bym dał dwie Jebao RW8, mają sterownik, więc spokojnie da się ładnie wysterować odpowiednią wielkość przepływu, modele rw4 moim zdaniem mogą być trochę za małe
Marcin za mocne beda rw-8 dwie rw-4 na luzie
wiesz ze mam u siebie w takiej kosce rw-8 i rw-4 i sa skrecone na minim
Marcinus pisze:Skała: bierz REAL REEF ROCK, sporo droższa, ale uwierz mi warto, szczególnie w małym baniaku.
alternatywa FIJI PUKANI
bardzo fajna skała
raffau26 pisze:skały Marco Rocks
po moich doswiadczeniach nie polecam za bardzo tej skały ale jak chcesz to mam ja do odsprzedania
raffau26 pisze: bakterie (pewnie jakiś seachem)
trzymaj sie od tych bakterii z daleka jak chcesz tanio to AQUAFOREST BIO S
raffau26 pisze:dostęp do wody RO/DI mam więc obejdzie się bez zakupów.
polecam jednak kupic
do tego żywy piasek
w kaskadzie Phosphate minus
sól AQUAFOREST reef salt
a odpieniacz bym jednak kupił i poszukał uzzywki tunze 9004 mozna wyrwac miedzy 200-300 zł

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 25 listopada 17, 13:45

Niestety nie dam rady finansowo wszystkiego zrobić tak jak sugerujecie, akwarium 60x50 odpada całkowicie bo nie zmieszczę go nigdzie max to 60x45 i to po uprzednim przerobieniu mebli a to też kosztuje, odpieniacza też chwilowo nie będzie ale kto wie może z czasem się go dorobię, jeśli natomiast uważacie, że stawianie zbiornika bez niego nie ma sensu to po prostu odsunę to w czasie aż do czasu kiedy uzbieram na to wszystko. I może właśnie tak trzeba zrobić, odłożyć sny o potędze:D. Jeśli chodzi o ledy i oszczędności to tak sobie myślę, że w dalszej perspektywie są one ewidentne, 4x24 to jednak prawie 100W czy tyle trzeba ledów? po jakim czasie należy wymieniać świetlówki? bo zestaw 4rech to wydatek w granicach minimum 150zł plus przesyłka, jak wspominałem nie ma u mnie sklepu z morszczyzną.
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 25 listopada 17, 13:49

kolego lampa 130w kosztuje 2000 zl
swietlówki na poczatku raz na 7-8 miesiecy
dodatkowoledy bedzie trzeba doaplic swietlowkami 2x24w
poczatkowo wystarcza ci 2 swietlowki
zbiornik bez odpieniacza da rade tylko wtedy wieksze podmiany
a ta skala MR kosztuje 25 zł za kg a Fiji 30 zl a jakosc o niebo lepsza
jak chcesz zaoszczedic a masz smykałke mozesz sobie zrobic sam lampe 4x24

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: Marcinus » 25 listopada 17, 14:27

Zastanów się najpierw czy na stan dzisiejszy w ogóle stać Cię na baniak morski, bo to nie tylko koszty sprzętu, światła, ale dochodzi też woda, sól, różna chemia itp. dodatkowo zwierzaki morskie nie kosztują po 20 pln, jak słodkowodne ryby i rośliny.

Możesz spokojnie startować baniak bez odpieniacza i myślę,że docelowo nie będzie potrzebny, podstawa to podmiany w takim litrażu i z takimi zwierzakami.
Odnośnie światła, to musisz sobie sam przemyśleć, ja bym szedł w świetlówki, moim zdaniem baniak pod świetlówkami wygląda o wiele lepiej, ale to sprawa gustu. Świetlówki musisz wymieniać raz w roku, łatwe zwierzaki spokojnie sobie z tym poradzą.

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 25 listopada 17, 16:12

Pomyśle o tym przy browarku, ale jeśli pozwolicie Panowie mam jeszcze kilka pytań bo nie lubię jak mnie coś nurtuje:) . Skała sucha czy żywa? i w zależności od tego kiedy i jaki piach dać ?
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 25 listopada 17, 16:13

tylko sucha
i od razu piasek

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 25 listopada 17, 18:06

a ile skały/ piachu trzeba na taki litraż?
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 25 listopada 17, 18:08

skaly 8-10 kg (fiji lub rrr)
piasku okolo 6kg

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 25 listopada 17, 18:13

a no właśnie myślałem o 10kg, przynajmniej tyle mi się zgodziło:) Zakładając, że jakoś się uda i wszystko ruszy, jakie stworzenia powinny tam trafić jako pierwsze? chodzi mi zarówno szeroko rozumiane koralowce oraz pozostałe życie.
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 25 listopada 17, 18:18

jak wystartujesz to 5-6 masz spokoj jako pierwsze slimory (pierwsza podmianapo 4 tyg)
a koral;e zacznik od miekasow
wszystko zalezy jak cykl bedzoie przebiegal jaki bedzie no3

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 25 listopada 17, 18:22

czekaj czekaj nie do końca zrozumiałem 5-6 tygodni czy miesięcy zanim coś wpuszczę? a jeśli chodzi o dolewkę to czystą RO/DI natomiast po mniej więcej 4 tygodniach podmianka już solanką? 10-20%?
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 25 listopada 17, 18:39

raffau26 pisze:czekaj czekaj nie do końca zrozumiałem 5-6 tygodni czy miesięcy zanim coś wpuszczę?
tygodni
raffau26 pisze:a jeśli chodzi o dolewkę to czystą RO/DI natomiast po mniej więcej 4 tygodniach podmianka już solanką? 10-20%?
tak dolewka ze slodkiej
a podmiana 25% solanki bo bedziesz bez pienidla potem 20%

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 25 listopada 17, 18:41

jasne:) a jakimi miękasami warto się zainteresować? on zdaje się nie wymagają dokarmiania w przeciwieństwie do reszty, czy może tutaj nie ma zasady i trzeba czytać za każdym razem?
raffau26

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości