Redox - sens pomiaru

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: slawekj » 20 czerwca 17, 10:12

barttsw pisze:miernikiem nie sprawdzisz redox to zabawka

miernik ORP EZDO 7011 to zabawka ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: Hunter » 20 czerwca 17, 10:44

slawekj pisze:
barttsw pisze:miernikiem nie sprawdzisz redox to zabawka

miernik ORP EZDO 7011 to zabawka ?

Coś co służy do zabawy to właśnie jest zabawka, niezależnie od tego jaki ciąg literek i cyferek wygrawerowano na obudowie :D

barttsw pisze:woda z jeziora :D pojedz na tresna to zobaczysz jakie to wszystko jest moze uwidzisz przy niskim stanie systemy filtracji

No wiadomo, że woda brana ze Soły :P
Jaki z tego morał? Nie pić piwa. Tylko wódka! Łykasz mniej płynu o wysokim Redoxie a osiągasz podobny efekt. Ekonomiczniej i co najważniejsze zdrowiej! :D
Piwem co najwyżej można sobie włosy umyć jeśli któraś z Pań chciałby sobie rozjaśnić, to utleniacz więc powinien podołać :ok:

Dobra, ja przestaję się już nabijać :D
Poważnie. Sławek, przeczytaj temat od samego początku i przemyśl sprawę czy przypadkiem nie przesadzasz. Osoby, które naprawdę mają dużo do powiedzenia w dziedzinie akwarystyki robią wielkie oczy czytając co wypisujesz. Zejdź na ziemię.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: osama » 20 czerwca 17, 11:29

barttsw pisze:
osama pisze:Żywiec tylko dobry bezpośrednio w Żywcu
nie do końca Łukasz piwo na Polske jest robione z proszku
piwo na export jest robione wg starych receptur
jak kupoujesz zywca w puszcze na dnie masz kropki patrz na to by ich nie było to znacznik jakosci piwa
Bartek, za Żywcem nie przepadam, ale gdy piłem podczas zwiedzania browaru Żywiec, to mi smakowało.
Ze swojej strony mogę polecić bardziej lokalne browary z Oławy, Jabłonowa czy Namysłowa (trochę bardziej przemysłowe ;) ).

A co do mojej kranovity, to jest ze studni prawie głębinowej ;) jedynie w okolicach drugiej połowy stycznia rury są czyszczone i woda ma dziwny zapach. Poza tym prawdopodobnie jest bez żadnych "dodatków". Nigdy nie miałem mleka w akwarium i nawet nie wiem, jak do tego doprowadzić :ok:

EDIT:
Polecam zwiedzanie Międzybrodzia Bialskiego i okolic, w tym browaru w Żywcu.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

marking
Ryba
Ryba
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 04, 20:17

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: marking » 20 czerwca 17, 14:04

Napisze tak, bo śmieszy mnie to już jak cholera
sławekj - akwarysta słodkowodny, który na siłę chce się pokazać w akwarystyce morskiej, mimo iż chyba palca nigdy nie zanurzył w takim akwarium - p. Sławku przepraszam, ale po dzisiejszej rozmowie gdy się spotkaliśmy muszę, bo tłumaczę panu że mierzenie REDOX w akwarystyce morskiej jest zbędne, a pan mi mówi że nie i argumentuje tekstem "to po co robią komputery do mierzenia". Hmmmm a po co pan sprzedaje w swojej firmie? Żeby zarobić? Zapewne tutaj jest podobnie.....
Wskazuję panu, że (liczby oczywiście wzięte z kosmosu tutaj przeze mnie są) na 10000 osób, może robi to 1, a pan mi na to, że dlaczego ktoś jeździ S klasą? bo go stać..... - super podejście normalnie hahaha ubaw, jakbym miał tyle gotówki, gwarantuje panu że nie wybrałbym S klasy i zapewne nie kupiłbym komputera Redox, z jakiego powodu hmmmmm - że byłoby mi to zbędne! Równie dobrze jeździłby mi inny samochód i równie dobrze prowadziłbym zbiornik bez takiej pierdoły dodatkowej.
Wszyscy już wiedzą na forum, jakie to sprzęty pan ma, czym to pan nie dysponuje i tak dalej.... Natomiast proszę o nie robienie wody z mózgu ludziom, którzy bez mierzenia parametru Redox mogą prowadzić akwaria morskie.
Nigdy nie napisałem, że mierzenie jakiegokolwiek parametru (właściwie potencjału) coś by nie dało. Zapewne zwiększyłoby w tym przypadku jedynie naszą wiedzę o posiadanym Redoxie, bo zapewne i tak nic nie byłoby w tym celu robione.
Nikt też, a na pewno ja nie twierdzi, że REDOX jest zupełnie nieistotny - jakby to panu powiedzieć tak, aby w końcu pan to zrozumiał, raz a dosadnie..... Nie o to chodzi, czy potencjał redox coś nam mówi, tylko jak sam tytuł tematu "Redox - sens pomiaru", czy jest SENS go mierzyć.
Napiszę raz jeszcze p. Sławku to co też potrafiłem powiedzieć panu osobiście:
Dla mnie miarą akwarysty nie jest komputer i jego oczytanie, ani próba na siłę zabłyśnięcia i pokazania kim to nie jest, a to w jaki sposób potrafi dostrzec problem SAM w akwarium i go wyeliminować jak najszybciej.
To że produkowane są komputery, to oczywiście wymogi rynku akwarystycznego i lenistwa danego akwarysty (nikogo nie obrażając, bo ostatecznie jak ma ktoś zbędną gotówkę, to czemu sobie nie ułatwić życia). Natomiast po co mierzyć parametr, bez którego mierzenia praktycznie nic nam się nie zmieni?
To tak jakby wchodząc do sklepu i widząc batonik, na siłę go kupić, mimo że się jest po obiedzie i batonik wyjdzie bokiem.....
No cóż, czasami lepiej zaoszczędzić, lub mając nadmiar oddać komuś dalej.....

AHA bardzo ważne, czego nie dałeś mi sławekj dokończyć, a w sumie to i kliencie stali, ja Ci mówię o tlenie, ty o utlenianiu i że ja pojęcia mylę. Ja nic nie mylę i już Ci tłumaczę.
Wartość Redox przekłąda się nieco jakby na ilość tlenu w zbiorniku, a to na samą prędkość reakcji utleniania, jako przykład nitryfikacja.
I teraz tak o ile posiadając ozonator kontorolowanie ORP jest konieczne, o tyle bez stosowania taki pomiar nie jest niezbędny.
NIGDY nie napisałem, że nic nie wniesie, ale NIE JEST NIEZBĘDNY. I koniec kropka dla mnie w tym temacie, bo robi się to już naprawdę śmieszne i trochę zajmujące czas, którego na pierdoły nie mam.

nawet mój kolega napisał, ze każdy kij ma dwa końce..... w sumie to miałem to tu przeklejać, ale to tylko powtórzenie byłoby tego co wyżej, że bez ozonatora jest mierzenie zbędne....
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
ZOBACZ KONIECZNIE MÓJ KANAŁ YT https://www.youtube.com/channel/UC7XRdS ... irmation=1
Zapraszam również na:
http://www.Akwarysta.EU

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: Dhuz » 20 czerwca 17, 14:23

Koledze sławkowi sugeruję rejestrację na UltimateReef i udzielanie się - ludzie tam na pewno skorzystają z takiej dyskusji. :)

marking
Ryba
Ryba
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 04, 20:17

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: marking » 20 czerwca 17, 14:32

Jako że kolega jeszcze wrócił do mnie na stoisko i powiedział, że mylę pojęcia to jeszcze wytłumaczę, ale tylko w wielkim skrócie.
Po 1 nie mylę pojęcia utleniania z natlenianiem. Po prostu tlen jest istotny jeśli chodzi o redox z prostego powodu.
Najpierw od samego redox zacznę skrót reduction-oxidation.
Teraz tak wartości dodatnie oznaczają przewagę utleniania, a ujemne redukcji.
Co jest Sławku potrzebne przy utlenianiu? Bardzo mocno to wszystko upraszczając? Tlen.....
Nie tylko, bo chodzi przede wszystkim o przeskok elektronów podczas utleniania.
Czyli upraszczając dalej im więcej tlenu tym wyższy jest REDOX i nie mów mi, że ja nie mam racji, że wartość Redox przekłada się jakby nieco na ilość tlenu w wodzie......
Owszem Redox moze okazać się przydatny zwłaszcza jeśli chodzi o cykl azotowy, nawet przy zmianach soli i takie tam pierdoły, ale NIE JEST NIEZBĘDNY - więc odpowiadając na pytanie tematu czy jest sens mierzyć - może inaczej SENS zawsze jest, czy jest to niezbędne i teraz trzeba to robić - NIE.
Nie jest to niezbędne, przede wszystkim trzeba mieć masę czasu aby zgłębić całą wiedzę o redoxie i oczywiście przydatny jest każdy potencjał i parametr jeśli wie co się z tym ma zrobić, ale NIE jest to NIEZBĘDNE.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
ZOBACZ KONIECZNIE MÓJ KANAŁ YT https://www.youtube.com/channel/UC7XRdS ... irmation=1
Zapraszam również na:
http://www.Akwarysta.EU

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: Peter007 » 20 czerwca 17, 16:12

Tak się wtrącę o tym piwie. Nie ma co badać piw z kropkami, nie chodzi tu o jakość. To zwyczajne oznaczenia z linii produkcyjnych https://www.beerlovers.pl/artykul/skad- ... ch-piwach/
Mitów o kropkach było wiele. Ja długo wierzyłem w ten, że każda kropka oznacza kolejny rozlew piwa do nowych puszek.
Bartek ma racje, że koncerny nie warzą piwa jak należy ale nie jest to z proszku a raczej syropu. Chodzi o metodę high gravity (HGB). Ma być szybko i tanio. Zainteresowani łatwo znajdą info w sieci.
W drodze ku Tanganice

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: slawekj » 20 czerwca 17, 16:18

Mariusz tak jak rozmawialiśmy przez telefon. Ostatnia wypowiedz prawie wszystko wyjaśnia.
Istnieje tylko rozbieżnośc czy Redox zależy od ilości tlenu w wodzie.
Zamieszczam link który wszystko wyjasnia.
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... LVPjxUrrUA

To co najważniejsze:
"ORP jest parametrem mierzonym w miliwoltach (mV) opisującym poziom oksydacji (utlenienia) wody. Wynik odzwierciedla aktywność środka odkażającego wodę, a nie jego stężenie wyrażane w ppm. Związki chemiczne takie jak chlor, brom, nadtlenek wodoru (woda utleniona), kwas nadoctowy czy ozon są utleniaczami. Ich zdolność do utleniania (”odbierania”) elektronów z innych związków chemicznych sprawia, że są doskonałymi środkami odkażającymi. Dokonując zmian w składzie chemicznym niepożądanych bakterii, glonów i innego materiału organicznego, zabijają je. "

i dalej...

"Temperatura wody nie ma wpływy na wartość ORP. "


Nie mamy wątpliwości. Ilość tlenu w wodzie spada lub rośnie wraz z temperaturą a Redox pozostaje na tym samym poziomie.

Napisałeś i słusznie o ozonowaniu, W akwarystyce słodkowodnej tez stosujemy ozonatory. Najczęściej ustawiamy czas i moc w zależności od ilości wody w akwarium. Dokładniejszym sposobem jest pomiar Redox najlepiej ciągły.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: barttsw » 20 czerwca 17, 16:58

nie dociera jak grochem o sciane
osama pisze:Polecam zwiedzanie Międzybrodzia Bialskiego i okolic, w tym browaru w Żywcu.
browar jak nabardziej polecam poczestunek piwa prosto z kadz
poza Żarem i zjawiskiem pod górą Żar tam nic nie ma :P
a nie jest najstarszy klub żeglarski :P 52 latka stukneły

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: slawekj » 20 czerwca 17, 17:03

Tak dla mnie temat zakończony.
Piwo ŻYWIEC kupione. Puszka bez kropek. Na życzenie mogę zrobić test.

marking
Ryba
Ryba
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 04, 20:17

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: marking » 20 czerwca 17, 17:27

Sławku a co ma piernik do wiatraka? :)
"Temperatura wody nie ma wpływy na wartość ORP. "
Nie mamy wątpliwości. Ilość tlenu w wodzie spada lub rośnie wraz z temperaturą a Redox pozostaje na tym samym poziomie.

Wykazana zależność świadczy tutaj jedynie o tym, że temperatura nie ma wpływu na ORP oraz o tym, że temperatura ma wpływ na ilość tlenu w wodzie. Nigdy nie napisałem, że tak nie jest, a jedynie że im większe natlenienie, tym większy Redox.
Nie ma tutaj w twoim przykładzie zależności pomiędzy tlenem, a Redoxem, tylko temperaturą a tlenem.
To co rozmawialiśmy przez telefon, to jedynie to, że przyznałeś mi wyżej rację i zrobiłeś to też tu. Nadal twierdze, że ty dobry chłopina jesteś, ale uparty jak osioł ;).
Najprostszy przykład podam:
Temperatura się zmienia, ilość tlenu rośnie, lub maleje. Dodajesz cyrkulator na taflę wody i zwiększasz natlenianie, mimo tych samych wahań temperatury. Redox też rośnie.
Inny przykład:
Temperatura jest na stałym poziomie 24 stopni jako przykład. Zmieniasz ustawienia cyrkulatorów, lub nie wiem dodajesz brzęczyk. Mimo że temperatura jest na stałym poziomie, ilość tlenu rośnie i Redox też rośnie.......
Zrób sobie test jak masz miernik Redoxa :D, wlej do pojemnika wodę włóż brzęczyk (pilnuj wody żeby miała tą samą temperaturę) zmierz Redox. Potem dołóż jeszcze jeden brzęczyk, sprawdź wodę czy ma tą samą temperaturę i zmierz za jakiś czas Redox. Zobaczysz wtedy, że się zmienił i po problemie, zamiast sobie gdybać, ja kiedyś miałem taką możliwość, ale to już dawno..... Nie poprę Ci tego wynikami, bo mnie to nigdy aż na tyle nie interesowało, ale WIEM, że tak jest i nie wmówisz mi, że jest inaczej, bo wiem.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
ZOBACZ KONIECZNIE MÓJ KANAŁ YT https://www.youtube.com/channel/UC7XRdS ... irmation=1
Zapraszam również na:
http://www.Akwarysta.EU

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: slawekj » 21 czerwca 17, 09:27

Jest tak jak napisałeś. Redoks rośnie w raz z nasyceniem tlenu w wodzie.
Nalałam wodę z kranu do pojemnika o temp. 18 oC w/g tabel natlenienie wynosiło ok 8.8 ppm.
Zmierzyłem Redox i wynosiło 152 mV. Dzisiaj rano przy temp. 25oC Redox ma wartość 137. Woda po odstaniu ma ok 6 ppm.
Przeanalizowałem również parametry Redox jakie mierzy się w oczyszczalniach ścieków gdzie wartości Redox poniżej 50 mV tworzą strefy beztlenowe.
Także zwracam honor.
Moje wnioski: Jeżeli mamy mozliwość pomiaru Redox możemy w prosty sposób dokonać pomiaru i wyliczaąc parametr rH który dla akwarium słodkowodnego powinien zawierać się od 23 do 26. Dla akwarium morskiego są te parametry nieco wyższe.
Parametr Redox wskazuje nam utlenialność wody w akwarium która jest miarą ilości potrzebnego tlenu do rozkładu materii organicznej. Przy parametrze rH poniżej 23 mamy sygnał o mniejszej zawartości tlenu w wodzie.
Ostatnio zmieniony 21 czerwca 17, 09:38 przez slawekj, łącznie zmieniany 3 razy.

marking
Ryba
Ryba
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 04, 20:17

Re: Redox - sens pomiaru

Postautor: marking » 21 czerwca 17, 09:30

Tak jak mówiłem :), dzięki za "zwrócenie honoru" ;).
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
ZOBACZ KONIECZNIE MÓJ KANAŁ YT https://www.youtube.com/channel/UC7XRdS ... irmation=1
Zapraszam również na:
http://www.Akwarysta.EU

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości