Rafa 52L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa 52L

Postautor: Marcinus » 30 maja 17, 13:20

Zrobiliście śmietnik.

TDS jest najmniej ważny z takich przyrządów do mierzenia różnych parametrów, masa akwarystów wcale go nie posiada, wystarczy regularnie wymieniać wkłady i żywicę to wystarczy. Dużo ważniejszy jest np. refraktometr, przerabiałem te markowe i chińskie, niestety różnica jest spora na niekorzyść chinoli [ jeden chinol pokazuje dobrze a trzy następne sztuki pokazują bzdury ] to jest największy problem chinoli - brak powtarzalności. Chinole mają dużo świetnych produktów do baniaków np. lampy led [maxspect] i całe serie pomp cyrkulacyjnych i obiegowych, które naprawdę nie są już gorsze niż Tunze, ale z elektroniką pomiarową jeszcze leżą.
Na pewnych rzeczach się nie oszczędza np. na refraktometrze, bo przy złym urządzeniu odejdą Wam wszystkie zwierzaki , jak ktoś ma 100 litrowy baniak to jeszcze pół biedy, problem się robi gdy w 1500 litrów mamy zwierzaków za 30 000 pln.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Rafa 52L

Postautor: mihow1979 » 30 maja 17, 13:26

Jasne - masz rację. Jeżeli miałbym wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych na akwarium morskie, to na pewno nie bawiłbym się w półśrodki. To raczej logiczne... Myślę, że nawet przy nakładzie rzędu 10-15 tys zł na zbiornik sprzęt pomiarowy powinien być najwyższej jakości... Po prostu stać by mnie było na to a takim przypadku...

Tak z ciekawości spytam - czy takie coś się wogóle do czegoś nadaje?
http://www.ebay.com/itm/E27-15-21-27-36 ... hl3NIWfQ1g
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa 52L

Postautor: Marcinus » 30 maja 17, 14:33

ciężko powiedzieć czy pod tym korale urosną, teoretycznie tak, ale w praktyce nie dam gwarancji.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Rafa 52L

Postautor: mihow1979 » 30 maja 17, 14:41

Myślę jeszcze o czymś takim (33W) RGB

http://www.ebay.com/itm/Chihiros-A-Seri ... 7UuPrgr0ZA
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rafa 52L

Postautor: Hunter » 30 maja 17, 15:03

Marcinus pisze:Dużo ważniejszy jest np. refraktometr, przerabiałem te markowe i chińskie, niestety różnica jest spora na niekorzyść chinoli [ jeden chinol pokazuje dobrze a trzy następne sztuki pokazują bzdury ] to jest największy problem chinoli - brak powtarzalności. Chinole mają dużo świetnych produktów do baniaków np. lampy led [maxspect] i całe serie pomp cyrkulacyjnych i obiegowych, które naprawdę nie są już gorsze niż Tunze, ale z elektroniką pomiarową jeszcze leżą.

Marcin miałem 9 chińskich refraktometrów w ręku, wszystkie od jednego dostawcy, którego znam :) Żaden nie odbiegał pomiarami od tego co mam aktualnie, a mam go z wiadomego dla Ciebie źródła ;) Rozbierałem ten sprzęt na części pierwsze, składa się z kilku soczewek, prosta optyka. Wykonany z precyzją nie odbiega od firmówek. Oszczędzają na obudowie, jest cienka i z tworzywa sztucznego - to fakt.
No chyba, że mówisz o refraktometrach z aliexpress, to wcale się nie dziwię, że miałeś szmelc w ręku. Sprzęt z Azji importuje się sprawdzony, bezpośrednio od producenta, a nie za pośrednictwem portalu zrzeszającego małych sprzedawców jak u nas Allegro.

barttsw pisze:miernik do płynu ustawiasz 342 potem plukasz w rodi suszysz i nastepnie do wody ro i ustawiasz 0
nie mam zamiaru tracic nerwow na wasze pomysly mozna zaoszczedzić na pewnych rzeczach to racja ale na są rzeczy na których nie da sie zaoszczedzić

Szkoda, że nie zrozumiałeś o co pytałem :roll:
Relax - bez nerwów. Nie denerwuj się cudzymi baniakami bo wylądujesz w psychiatryku :D
Piasek czy TDS to sprzęt na którym zdecydowanie można przyoszczędzić.
Dałem 9 dych za piasek który mi odsprzedałeś i który narobił mi bigosu w baniaku. Teraz jestem szczęśliwym posiadaczem piasku za 12,50zł i wreszcie parametry stabilizują się w granicach normy.

Tańsze i z Chin wcale nie oznacza gorsze. Kraj pochodzenia jest nieistotny, liczy się precyzja wykonania, więc nie wyśmiewajcie gościa, że nie dał 250zł za miernik zasolenia, 70zł za piasek i 150zł za TDS. Bo tańsze znaczy gorsze? Bo kupił miernik w cenie samych baterii? Bo piasek nie jest zbierany na Bahamach?... No szok
mihow1979 pisze:Myślę jeszcze o czymś takim (33W) RGB

http://www.ebay.com/itm/Chihiros-A-Seri ... 7UuPrgr0ZA

Odpuściłbym. Teoretycznie RGB daje możliwość uzyskania każdej dowolnej barwy, ale ustawienie tego może trwać wieki.
Do słodkowodnej akwarystyki roślinnej znowu RGB wracają, czas pokaże czy coś z tego wyjdzie. Przed epoką power led paski RGB były bardzo popularne, jednak w praktyce wypadały dość kiepsko...
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Rafa 52L

Postautor: Mattija2 » 30 maja 17, 19:10

Rafał, wnioskując po Twoich wypowiedziach - prowadzisz morszczaka?
Chętnie bym to zobaczył :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rafa 52L

Postautor: Hunter » 31 maja 17, 11:38

Prowadzę to za dużo napisane :D Prowadzę słodkowodne akwaria roślinne. W morskim karmię tylko ryby i podmieniam wodę. 8)
Ile faktycznie ma to akwarium to trzeba pytać Marcina. U mnie stoi od 5 marca. Przez 2 miesiące przeżyło plagę okrzemek, pływający po całym akwarium piasek i lekki wysyp sinic najprawdopodobniej spowodowany wysokimi skokami NO3 do wartości zbliżających się do 100ppm (moja wina - ustawiłem wysoko cyrkulatory, żeby piasek nie fruwał, w efekcie odłożyło się sporo syfku pod skałą).
Aktualnie na grubym, tanim piasku. Babka piaskowa jest szczęśliwa :)

To nie mój temat i nie dział z galerią, ale skoro zostałem poproszony to umieszczam. Zdjęcia wyłącznie podglądowe, sorry za brudne szyby, zdjęcia robione z marszu na szybkości. Aparat bardzo podkreśla mi zielone kolory, stąd może się wydawać, że skała zarośnięta jest zielonym nalotem. https://drive.google.com/drive/folders/ ... 0xITkd4NVk

Powodzenia Michał z baniakiem, trzymam kciuki :) Sprzęt już do Ciebie dotarł, jest w porządku, daję sobie rękę uciąć 8)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Rafa 52L

Postautor: mihow1979 » 31 maja 17, 11:41

Hunter pisze:Powodzenia Michał z baniakiem, trzymam kciuki :) Sprzęt już do Ciebie dotarł, jest w porządku, daję sobie rękę uciąć 8)


Dotarł i dzisiaj wszystko przetestuję :) Będąc u kolegi po wodę sprawdzę refraktometr :)

Mam nadzieję, że dzisiaj zaleję baniak...
Glossy Reef 215L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rafa 52L

Postautor: barttsw » 31 maja 17, 11:49

mihow1979 pisze:Będąc u kolegi po wodę sprawdzę refraktometr
najpierw go proponuje skalibrowac bo bzdury pokaze

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rafa 52L

Postautor: Hunter » 31 maja 17, 11:59

Jest skalibrowany :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa 52L

Postautor: Marcinus » 31 maja 17, 14:12

Rafał czas założyć własny temat, bo baniak zaczyna nabierać kształtów. Jakie masz teraz parametry ?? czas już na żółtą Zebrasomę :) od razu baniak nabierze barwy i życia :)

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Rafa 52L

Postautor: Mattija2 » 31 maja 17, 16:54

No! :D Świetny baniak. Oby tak dalej ;)

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Rafa 52L

Postautor: mihow1979 » 31 maja 17, 18:28

Posolone! Bakterie wlane. Pompy odpalone. Do kaskady wsadziłem węgiel aktywny i watę w celu wyklarowania wody...

Obrazek
Glossy Reef 215L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rafa 52L

Postautor: barttsw » 31 maja 17, 18:37

skieruj jedna pompe na tafle zeby ci sie korzuch nie robił

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Rafa 52L

Postautor: mihow1979 » 31 maja 17, 19:02

Ok. Zrobione :)
Glossy Reef 215L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości