Literatura

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Literatura

Postautor: Mattija2 » 14 kwietnia 17, 22:22

Hej,

Jako, że zżera mnie głód wiedzy i ciekawość jak wszystko działa w morskim akwarium chciałbym Was zapytać, skąd czerpać wiedzę?
Macie może jakieś fajne pozycje/artykuły?
Chodzi mi generalnie opis życia w akwarium morskim, różnice w prowadzeniu w stosunku do słodkiego, jak traktować koralowce, etc. Ogółem - z czym się to je.

pozdrawiam :wink:

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Literatura

Postautor: barttsw » 14 kwietnia 17, 22:34

moja osobista wiedza to przewaznie od kolegi Marcinus
ale jesli chcesz cos poczytac to https://reefhub.pl/ duzo ciekawych artykułów na nano-reff.pl tez jest duzo artykułow porad etc ale to z przymrużeniem oka
oobiscie napisał bym do Marcina on napewno ci pomorze
na pewno omijac tych szpeców z YT

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Literatura

Postautor: Marcinus » 14 kwietnia 17, 22:47

Niestety nadal nie ma żadnej profesjonalnej literatury po polsku :( i nie zapowiada się żeby coś takiego w najbliższym czasie się pojawiło. Najlepszym źródłem są ludzie, którzy już mają akwaria morskie, później forum np. wspomniane tu nano-reef, aczkolwiek radzę uważać, bo masę głupot można wyczytać :( niestety trzeba z czasem nauczyć się filtrować wiadomości z różnych for. Jeżeli znasz angielski to jest kilka fajnych for np. reefcentral.
Bardzo fajną stroną jest również wspomniany reefhub, jest tam sporo fajnych artykułów, polecam.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Literatura

Postautor: barttsw » 14 kwietnia 17, 23:01

Marcinus pisze:Niestety nadal nie ma żadnej profesjonalnej literatury po polsku

jest jedna nazywa się Marcin C.
wiesz dobrze ze gdyby nie ty to dalej byl bym zielony calla wiedze jaka posiadam na temat slonej wody dzieki tobie :)

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Literatura

Postautor: Mattija2 » 14 kwietnia 17, 23:08

Poczytam coś na forach zatem :)
Na razie nie przymierzam się do zakładania solniczki, aczkolwiek może kiedyś - akwa morskie są genialne.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Literatura

Postautor: barttsw » 14 kwietnia 17, 23:10

są mozna miec baniaczek 100l za nie tak kosmiczne ceny z fajnymi zwierzakami za okło 1200-1700 zł bez zycia

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Literatura

Postautor: Mattija2 » 14 kwietnia 17, 23:46

Jak wygląda filtracja w 100l? Komin+sump od razu czy cos mniejszego wydoli?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Literatura

Postautor: barttsw » 14 kwietnia 17, 23:49

nic zadnego sumpa
regularne podmiany

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Literatura

Postautor: Mattija2 » 15 kwietnia 17, 09:05

No dobra, bez sumpa więc wewnętrzny odpieniacz?
Kaskada, jakaś cyrkulacja? :D
Zastanawia mnie to bo w większych zbiornikach wszystko ląduje do sumpa, tylko falowniki do zbiornika no i gitara gra.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Literatura

Postautor: Marcinus » 15 kwietnia 17, 10:02

Moim zdaniem nie ma sensu ładować się w sump przy akwarium 100-150 litrów, jest to przerost formy nad treścią, ale generalnie różne są opinie na ten temat.
Małe akwarium morskie prowadzi się na odpowiedniej ilości skały, dobrej cyrkulacji , a najważniejsze są stałe, regularne podmiany wody około 20% na tydzień. Drugą ważną rzeczą jest odpowiednio dobrana obsada ryb i brak szaleństwa z karmieniem :) w sumie ryba głodna to ryba zdrowa :) może nie do końca, ale przekarmianie ryb strasznie im szkodzi i źle wpływa na ogólne parametry zbiornika.

Mattija, jaki zbiornik planujesz ?? coś pomogę dobrać.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Literatura

Postautor: barttsw » 15 kwietnia 17, 10:58

Mattija2 popatrz na moj temat kostka 120l to fajne rozwiazanie

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Literatura

Postautor: Mattija2 » 15 kwietnia 17, 13:36

Koledzy, narazie nie planuję realnie zbiornika. Czytam i dokształcam się w temacie, czy w przyszłości będę w stanie założyć akwarium ~100l, jak Bartek.

A jak wiecie między słodkim biotopowym a morszczakiem to jednak spora różnica :D
Ciekawi mnie sprawa koralowców. Jak właściwie mamy je postrzegać? Jako substytut roślin? Co je różni od siebie (LPS, SPS), czy pełnią funkcję ozdobną, filtrującą czy obie naraz? Oczywiście poza zasadniczą różnicą, że korale to zwierzaki a rośliny to rośliny ;)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Literatura

Postautor: barttsw » 15 kwietnia 17, 13:49

Mattija2 pisze:A jak wiecie między słodkim biotopowym a morszczakiem to jednak spora różnica
nie az taka wielka
Mattija2 pisze:Co je różni od siebie (LPS, SPS),
po pierwsze wymagania świetlne oraz LPS sa dość łatwe w hodowli większosć z nich nie stwarza problemów
natomiast SPS to są 2 grupy i nie które np polipora salipora praktycznie tez mozna hodowac bez większych problemów natopiast Acropory to juz naprawde inna bajaka bardzo mocne światło duza cyrkuulacja suplementacja ale jednak wg mnie to najpiekniejsze koralowce
jeszcze masz miękasy jest sporo fajnych i mozna baniak zrobic miękasowo lpsowy i mieć naprawdę duża frajde juz blazny zrobia zamieszanie w zbiorniku a zoantusy i Rhodactisy dadza koloru :)
Mattija2 pisze:czy pełnią funkcję ozdobną
tak pełnią role ozdobną

jednak jak bys sie zdecydował to pisz pytaj z chęcią pomorzemy bo Marcin przy mnie przeszedł katorge :D

Mattija2 pisze: czy w przyszłości będę w stanie założyć akwarium ~100l

nie boj się spokojnie sobie dasz radę tylko nic na szybko :)

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Literatura

Postautor: Mattija2 » 15 kwietnia 17, 14:30

Dzięki za pomoc,
W razie gdybym zakładał solniczkę odezwę się na 100% :)
Na razie zaspokajam moją ciekawość :D

Pawkuu
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 19 sierpnia 17, 05:07
Lokalizacja: Małkinia Górna

Re: Literatura

Postautor: Pawkuu » 12 września 17, 17:33

Odkopie

Sam Jestem Ciekawy co i jak z solniczką. Mam wolną kostkę 30l i korci mnie żeby założyć w nim solniczkę ale nigdzie nie moge znaleźć
informacji gdzie by był opis od a do z co jest mi potrzebne i na co najlepiej się zdecydować. Czytam nano-reef i reefhub ale nigdzie nie ma opisu takiego dla początkujących. Wszystkiego trzeba szukać. Może ktoś doświadczony mógłby zrobić taki mini poradnik dla początkującego?

Stawiam Piwo za taki poradnik ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości