Morskie 30l zakladanie i poczatki

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 12 lutego 16, 18:02

Nie powinno ,ale obserwuj ich zachowanie.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 14 lutego 16, 15:13

Przesuniecie oswietlenia w tyl chyba korzystnie wplywa na koralowce, na pewno na zoasy bo te chetniej sie otwieraja. Co do Galaxea to narazie trudno powiedziec. I wyglada na to, ze Xenia tez nie wyginela tak do konca bo pojawily sie malenkie szczepki, moze cos z niej jeszcze bedzie. Mam tylko wrazenie, ze Duncan wyglada nieco slabiej. Jak mu si enie poprawi, przesune go gdzie jest wiecej swiatla.

W baniaczku powoli wyskakuja rozne glony. Nie jest ich wiele ale nie mam pewnosci co to jest. Mozesz podpowiedziec? Sa ich dwa rodzaje, jedne nitkowate jakies a drugie wygladem przypominaja krzaczki.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/9bc5da3006e10077
http://www.fotosik.pl/zdjecie/89da73266392a447

No i bardzo duzy wysyp okrzemkow na sklach, na szybach.
Ostatnio zmieniony 14 lutego 16, 18:24 przez uryan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 14 lutego 16, 20:16

Takie glony to nie glony :) nie ma się czym przejmować.

Okrzemki pojawiają się w świeżych baniakach i jest to normalna sprawa. U Ciebie jest problem, bo nie wiadomo jak wygląda jakościowo Twoja woda.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 14 lutego 16, 21:13

Hehe no to mnie troche pocieszyles :)

A co do wody... no to coz, powiem jak sytuacja wygladala przez ostatnie kilka tygodni. Otoz mam dwa plastikowe baniaki, jeden na 25l a drugi na 10l. Jak jade do sklepu to oba zapelniam woda RO i przetrzymuje w ciemnosciach do czasu az poprostu sie woda skonczy. Ja jak czegos nie sprawdze sam to sie nie przekonam - taka ilosc wody starcza mi na ladnych pare tygodni po ktorych woda poprostu zaczyna wydzielac dziwny zapach chociaz wizualnie jest czysta. Przyznaje sie bez bicia, ze ja wlewalem do akwa. Wiec moze stad problemy z okrzemkami? Jak kolwiek zaprzestaje tej praktyki. Woda bedzie lana nie starsza niz 2 tygodnie ale to naprawde max.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: barttsw » 14 lutego 16, 21:22

ja bym nie ryzykowal ze sklepu wody RO szczególnie przy morskim
nie masz pewnosci ze to jest RO

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 14 lutego 16, 21:29

To jest sklep ze sie tak wyraze "specjalistyczny", powiazany tylko z akwarystyka morska (w osobnym dziale maja jeszcze gady ale to nie ma znaczenia). Maja dwa wielkie baniaki, jeden do mixowania ro z sola a drugi z filtrem RO DI. I ta wode leja do swoich baniakow, ktore wygladaja swietnie. Ufam im o tyle o ile. Napewno bym sie nie pokusil o wode z byle sklepu zoologicznego a juz napewno nie z sieciowek...(o ile by taka wode wogole posiadali). Narazie pojade na tej wodzie bo tragedji nie ma. Zalozenie wlasnego filtra ro jest mi obecnie nie na reke. Moze z czasem, czas pokaze.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: barttsw » 14 lutego 16, 21:40

moze masz racje ale ja wodzie ze sklepow nie wieze

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 14 lutego 16, 21:49

W sumie 100% pewnosci to tez miec nie bede bo ja nie wiem np w jakim stanie sa ich filtry i nie widze co wychodzi na TDS'ie.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 14 lutego 16, 22:00

W tym momencie okrzemkami się nie przejmuj, najpewniej jest to objaw dojrzewającego baniaka. Na przyszłość warto chociaż kupić TDS,żeby jednak wiedzieć co oni Ci dają.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 14 lutego 16, 22:08

Tak, juz dawno powinienem byl kupic TDS.

A tak wogole, jak to jest? Kiedy woda wychodzi z filtra RO i ma 0 TDS to czy po zetknieciu z pojemnikiem do ktorego jest poprostu wlewana (ogolnie czysty pojemnik), odczyt TDS ulega zmianie niemal natychmiast lub wogole? Wiadomo, ze z czasem to sie moze zmieniac i jest to zalezne od roznych warunkow ale mi chodzi o ten moment zaraz po wyjsciu z filtra do czystego pojemnika.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 16 lutego 16, 16:28

Dotarla do mnie dzisiaj sol Reef Crystal. Miksuje sie 3l od okolo3-4 godzin. Sprawdzilem i ta sol i o to wyniki.

Mg - 1110
Ca - 450
Kh - 9,6

Ca i Kh ok ale Mg to chyba za malo.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 16 lutego 16, 16:33

to jest przy zasoleniu 1,025 ??

Mg rzeczywiście niski, nigdy nie miałem tak niskiego mg w tej soli, a zużywam jej dużo miesięcznie.

Zrób jeszcze ze 2-3 pomiary za kilka godzin, jak się lepiej wymiesza.


TDS:
jak wlejesz wodę ro do brudnego naczynia to tds pokaże,że woda jest brudna, dlatego ja mierzę tak: biorę pojemnik, kilka razy go płuczę wodą ro, tą która leci z filtra i dopiero po takim przepłukaniu wrzucam tds, wtedy mam pewność,że urządzenie pokazuje prawdę.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 16 lutego 16, 16:48

Zapomnialem napisac zasolenia - 1023/1024

Dosypie troszke i sprawdze za kilka godzin jak mowisz ale nie sadze, ze sie podniesie. Pierwszy test zrobilem zaraz po wsypaniu soli i odczekaniu az sie troche rozpusci. Drugi wlasnie przed chwila. W drugim podejsciu wykorzystalem nowy test saliferta bo tamten mi sie powoli konczy przez czeste testowanie soli z seachem itd itp. Oba testy pokazaly podobnie wiec wykluczam, ze cos z nimi jest nie tak.

Dochodze do wniosku, ze byc moze jednak ilosc miksowanej wody ma znaczenie. Ze skladniki mineralne zawarte w soli nie sa rownomiernie rozmieszczone i czym wieksza ilosc soli wsypywanej do wody tym wieksze prawdopodobienstwo zbizenia sie do porzadanych wynikow.
Coraz intensywniej mysle o 80siatce ale poprostu mam pietra jak bede musial sie z tym przenosic na inne mieszkanie :)

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 16 lutego 16, 21:59

Nadal 1110 :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 16 lutego 16, 22:11

jutro zmierzę w swojej wodzie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości