Morskie 30l zakladanie i poczatki

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 25 stycznia 16, 21:48

Trochę paprochów zawsze będzie, ja bym się nie przejmował.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 1 lutego 16, 15:53

No wiec minal pierwszy tydzien bez filtra i troszke sie pozmienialo w baniaku. Otoz okrzemki rzucily sie na skalki i na szyby, ich przyrost jest nieporownywalnie wiekszy do tego jaki byl wczesniej. Pozatym szyby oblegaja malenkie biale robaczki, to raczej napewno widlonogi (tak mysle), ktore przybyly wraz ze skalka z Zoasami. A Zoasy czasem sie nie otwieraja calkowicie a niektore z nich pozostaja zamkniete przez dluzszy czas. Zastanawiam sie dlaczego? Raczej daleko im do tragicznego stanu ale napewno tak nie powinno byc. Parametry wody mam dzisiaj takie:

SG - 1,025
Temp - 24C (termostat ustawiony na 23)

Mg - 1290
Kh - 8,6
Ca - 410

NH4 - 0
NO2 - 0
NO3 - 25 (nadal)

PO4 - 0

Czy jest taka mozliwosc aby paprochy plywajace w wodzie je podraznialy pod wplywem cyrkulacji?

Jesli nie, pewnie bede musial pokombinowac z sila cyrkulacji i swiatlem na poczatek?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 1 lutego 16, 16:24

Niektóre odmiany zoa niestety tak mają, że się nie otwierają. Paprochy ich raczej nie drażnią, być może za duży prąd wody. Spróbuj trochę poprzestawiać je w akwarium i zobaczysz czy jest jakaś różnica.

Parametry masz ok.

Sprawdź TDSem wodę po osmozie, może coś jest nie tak z wodą i stąd okrzemki.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 1 lutego 16, 17:10

Niestety nie mam TDSu a wode RO mam ze sklepu. No widocznie cos musi w niej byc. Mam taka teorie, ze jest w niej sporo krzemu. A ze pozbylem sie filtra z wkladem purigen to sie teraz okrzemki wysypaly :D Tak mi sie wydaje, nie wiem :) Ogolnie duzo paprochow zostaje na szybach i tak sie teraz zastanawiam czy jednak nie bedzie lepiej jechac z tym filtrem chociaz mechanicznym aby to zasysac. No sam nie wiem. Kurcze same dylematy..

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 1 lutego 16, 18:39

Okrzemki lubią świeże akwaria , ale niestety nie mając własnej wody nie masz pewności, że ich nie dokarmiasz.

Jeżeli jest sporo tych paprochów, to zakładaj filtr i gąbki. Paprochy generalnie krzywdy koralom nie zrobią.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 11 lutego 16, 22:15

Zalozylem filter spowrotem, czuje sie tak poprostu pewniej. Okolo tygodnia temu, kiedy wlasnie zajmowalem sciaganiem filtra i jego ponownym zakladaniem, z dnia na dzien padla Xenia. Poprostu zmienila kolor, zmarniala i to chyba jej koniec, niestety :( Nie sadze aby to mialo zwiazek z kombinacja z filtrem ale nie mam pojecia dlaczego. Moze brakowalo skladnikow odzywczych w wodzie? Dalej mam problem z zoasami. Jeden rodzaj chetnie sie otwiera, a ten drugi niebardzo i nie wiem co z nimi bedzie. Na zdjeciu sa juz sexy shrimps, ktore napewno maja wplyw na zoasy bo je denerwuje kiedy po nich laza ale te wygladaly podobnie, zanim sie maluchy pojawily. Te czerwone zoasy z lewej wygladaja zazwyczaj dobrze. Przepraszam za jakosc zdjec, zrobione telefonem.

Obrazek


Miedzy czasie dokupilem Rocordea, szczepke Duncana i jakiegos Zoa, ktorego nie umiem nazwac, 3x sexy shrimp o ktorych juz wspomnialem oraz koralowca, ktorego nazwy zapomnialem. I wlasnie z nim mam problem, gdyz traci barwe. Reszta z nowych maja sie dobrze i ladnie sie pompuja jak narazie chociaz ten nowy Zoas nie zawsze w pelni sie otwiera.

Co to za koralowiec? Dlaczego bieleje? Jak mu pomoc?
Obrazek


Nowemu zoasowi wyrusl jakis plaszczyk tuz u podstawy, co to jest? Dwa dni temu, tego nie bylo. Zdjecie zrobilem przed chwilka wlazcajac na chwile swiatlo w akwa. W dzien Duncan obok wyglada o wiele lepiej. Chyba najzdrowiej, ze wszystkich koralowcow.
Obrazek


I ogolne zdjecie.
Obrazek

Ogolne wyniki testow mam zblizone do tych z przed tygodnia i dwuch.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 11 lutego 16, 22:34

Xenią się nie przejmuj, ten koral potrafi paść sam z siebie nawet w super baniaku.

Ten koral , który bieleje wygląda trochę na galaxeę, ale nie jestem pewny, zrób mu jeszcze jakieś fotki, bo mam problem żeby to rozpoznać.

O zoasach już pisałem, są niektóre odmiany z którymi są problemy, w sumie nie wiadomo czemu tak jest.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 11 lutego 16, 22:56

W takim razie nie bede sie juz przejmowac zoasami, co z nich bedzie to bedzie. O Xenii wlasnie czytalem podobne rzeczy, ze lubi pasc i dzieje sie to bardzo szybko.

O to zdjecia, mam nadzieje, ze taka jakosc wystarczy. Na szczycie skalki z koralowcem jest jeszcze cos, jakis zwierzak, ktory wyciaga "plaszczyk", ktorym wylapuje pozywienie plynace z pradem wody, wiesz jak sie nazywa? Co do samego koralowca to chyba trafiles od razu, sprawdzilem juz na necie i wyglada to bardzo podobnie.


Obrazek

Obrazek

Pozatym, pod skalka przywedrowaly domnie wezowidla. Jedno ma rozpietosc kilku centymetrow, drugie to jeszcze malenstwo. Oraz wieloszczet koloru pomaranczowego. Dziwnie wygladal i widzialem go tylko przez chwile.

Tak z glupa kupilem Polyp Booster jesli okazal by sie potrzebny.

W sumie podam linki do strony ze zdjeciem, bedziesz mogl powiekszyc.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/17028a89671adb02
http://www.fotosik.pl/zdjecie/9fce9860436df3aa

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 11 lutego 16, 23:00

Na 90% galaxea.
Zwierzak, to najprawdopodobniej jakiś krabik filtrujący.

Karm tym polyp booster, ale nie za często, maksymalnie 2 razy w tygodniu.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 11 lutego 16, 23:05

Dzieki a co z tym blaknieciem? Co moze byc przyczyna i jak ewentualnie zapobiec?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 11 lutego 16, 23:11

Nie mam pojęcia czemu ona bieleje, możliwe braki w mikro elementach,ale w tak małym akwarium lepiej niczego dodatkowego nie dozować.Spróbuj ją podkarmiać. Jak kupowałeś to była cała zielona ??
Jaką masz sól ??

Daj znać za kilka dni, czy to postępuje.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 11 lutego 16, 23:16

Wciaz jade na IO ale chyba juz zmienie na Reef Crystal(?)

To postepuje bardzo szybko. Wczoraj byla tylko jedna glowka biala, dzisiaj juz nastepna sie szukuje i kolejne wokol. Jak kupowalem byla cala ladnie wybarwiona na zielono oprocz z jednej strony na brzegach tam gdzie wlasciwie koral styka sie z podlozem.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 11 lutego 16, 23:26

Możesz już zmienić na reef crystals.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 11 lutego 16, 23:30

Spróbuj ją jeszcze przestawić w cień, czasem lpsy bieleją od nadmiaru światła, choć w Twoim baniaku to mało prawdopodobne, aczkolwiek koral mógł tak zareagować na ledy, kiedy wcześniej trzymany był pod świetlówkami.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 12 lutego 16, 17:49

Tez tak czytalem, ze moze to byc od zbyt duzej ilosci swiatla. U mnie skala jest tak ustawiona, ze niema zabardzo zacienionych miejsc a jesli sa, ten koralowiec jest na nie za duzy. Przesunalem wiec cale oswietlenie do tylu w strone filtra wiec z przodu zrobil sie deliatny polcien. Nie zaszkodzi pozostalym koralowca?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości