Morskie 30l zakladanie i poczatki

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 11 listopada 15, 19:16

To moj pierwszy post na tym forum wiec witam Wszystkich serdecznie!

Przejde od razu do rzeczy:

Otoz wreszcie sie przelamalem, po miesiacach (jesli nie latach) rozmyslan i ciaglego powracania do tematu akwarystyki, na zalozenie akwarium morskiego. Uff podjecie decyzji wreszcie mam za soba! ;)

Tak w skrocie: praktycznej wiedzy na temat zakladania i prowadzenia akwarium wlasciwie nie mam (chyba, ze liczy sie akwarium ojca z moich lat dziecinstwa przy ktorym pomagalem przeszkadzajac bardzo ;) ). Podstawy teoretyczne ogolne posiadam no ale... raczej pisane drobnym druczkiem...
Tak naprawde nie mam pojecia czy akwarystyka jest dla mnie z praktycznego punktu widzenia. Jedyne co wiem to, ze bardzo mi sie podoba. DLatego zdecydowalem sie sprobowac.

Kupilem dzisiaj:

Aquael Nano Reef 30l z zewnetrznym filtrem i oswietleniem LED (biale i niebieskie).

Do tego osobno:

Grzalka -Eheim 25W
Piasek -Ocean direct Caribbean Live Sand (2,25kg)
Zywa Skala 1,7kg. Sucha ale jest rozowa, "sztuczna", z dojzalego zbiornika.

Jutro pojade po wode z filtra RO juz zasolona z tego samego sklepu.

I teraz kilka pytan:

Czy tyle skaly wystarczy czy dokupic?
Czy grzalka jest ok czy wymienic na mocniejsza?
Czy bede potrzebowal pompy cyrkulacyjnej czy filter powinien spelnic jej role?
I czy do takiej skaly, piasku i wody, dokupic jakies preparaty bakteryjne na start zbiornika? Jesli tak, co polecacie?
I testy - brac od razu czy odspuscic sobie wydatek skoro mam pewna wode ze specjalistycznego sklepu?

W przyszlosci (kiedy zbiornik dojzeje) zamierzam chodowac miekkie korale, wrzuce jakiegos slimaka, malego kraba i krewetke. Ale co dokladnie i w jakich ilosciach to jeszcze nie jestem pewien. Wlasnie, co mozna "bezpiecznie" ze zwierzat trzymac w takim malym zbiorniku?

Jesli gadam glupoty, wybacznie, troche sie tym akwarium podekscytowalem i ciekawy jestem co z tego wyniknie.

Dziekuje serdecznie!

uryan

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 11 listopada 15, 20:09

Szkoda,że nie napisałeś nic przed zakupem :)

Baniak 30 litrów to strasznie mało, ciężko to utrzymać itp. mogłeś zacząć chociaż od 60 litrów, tam już przynajmniej jakiegoś błazenka można wpuścić.

Skały bym jeszcze 1kg dokupił, jakieś małe, fajne ustawne kawałki.
Pompa cyrkulacyjna by się przydała, coś w stylu koralia nano 900, jest malutka i daje delikatny przepływ.
Grzałka wystarczy.
Bakterie kup: Microbe Lift Special Blend.

W baniaku możesz trzymać praktycznie wszelkie miękasy, ja osobiście robiłbym coś takiego z zoanthusami i discosomami, jest dużo odmian barwnych i można coś fajnego z nich zrobić.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 11 listopada 15, 20:35

Dzieki za szybka odpowiedz! :)

Zdecydowalem sie na taki litraz ze wzgledu na mniejsze koszta i niepewnosc czy dam sobie z tym rade. Glowna przyczyna to jednak to, ze mieszkam na wynajmowanym (mieszkam w uk) i z tak malym akwarium nie powinno byc wiekszego problemu w razie koniecznej przeprowadzki a czym wieksze akwa to juz zapewne wiekszy klopot.

Dobrze, dokupie tej skaly i ta pompe, bakterie.

Co do zalewania zbiornika, ile odczekac zanim wrzuce skale? Ona niby jest sucha ale nie jest jalowa, jest z dojzalego zbiornika. I piasek od razu czy tez odczekac?

Dzieki!

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 11 listopada 15, 20:51

Lejesz słoną wodę do baniaka i jeżeli ta woda nie jest świeża, to skałę wrzucasz od razu, piach też możesz wrzucić.
Jeśli wodę będziesz miał świeżo zasoloną, to ze skałą i piaskiem poczekaj 24h.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 11 listopada 15, 21:55

Super, tak zrobie, dziekuje. Mam jeszcze jedno pytanie i chyba na dzisiaj wystarczy - czy do tego filtra co mam w zestawie mam cos dodac czy to co tam jest w zupelnosci wystarczy na start i wogole? Mam na mysli bakterie (procz tych ktore dodales ale te chyba bezposrednio do zbiornika(?) o ile to ma znaczenie) jakis wegiel czy cos(wybaczcie jesli bredze). Kurcze, jestem podekscytowany jak dziecko startem tego zbiornika, pewnie w nocy nie zasne :grin:

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 12 listopada 15, 06:30

Wywal wszystko z filtra i wrzuć tam , albo małe kawałki żywej skały, albo Sera Siporax, będzie lepszy efekt i jakieś wzmocnienie filtracji.

Pamiętaj, że w tak małym akwarium podstawą są regularne podmiany wody, o to musisz dbać.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 12 listopada 15, 19:09

Kurcze akwarium to jednak studnia bez dna... mam nadzieje, ze tylko na poczatku i ze koszty utrzymania nie beda az tak wysokie.

Dokupilem dzisiaj kilka rzeczy.

Pompe Eheim compakt 300. Nie znalazlem nigdzie koralia. Jak ta nie wystarczy to wymienie z czasem.

Z bakterii, ktore podales i wkladow do filtra nie bylo. Polecil mi za to Seachem Stability oraz dwie saszetki do filtra Purigen oraz PhosGuard z tej samej firmy. Kurcze nie mam pewnosci czy mam je wlozyc do filtra w calosci i zostawic? Sa to saszetki po 100ml. Sprzedawca powiedzial, abym tak zrobil.

Kupilem tez refraktometr, jednym slowem totalnie sie splukalem.

Teraz sklejam skale (klej milliput) i jesli wyschnie to moze zaleje dzisiaj zbiornik. Powiedzial, ze z ta woda i z tymi skalami moge od razu wszystko zalewac.

No i oczywiscie mam wode 25l slonej i 10l RO.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 12 listopada 15, 21:13

Stability może być.
Purigen wrzuć od razu w całości, phosguarda na razie nie wrzucaj.

Koszty utrzymania są naprawdę niskie, nie będzie tragedii , tym bardziej,że nie mieszkasz w Polsce.

Jeżeli dał wodę z działającego baniaka to pewnie, możesz zalewać skałę od razu. Jaką dał Ci sól ??

Wstaw fotki jak już zalejesz baniak.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 12 listopada 15, 21:44

Nie wiem jaka wsypal sol do wody ale sprzedal mi Salinity Aquavitro wiec domyslam sie, ze ta. A kupilem na wypadek lub koniecznosc dolania slonej wody. I tak sobie mysle, ze zakup tej soli to chyba byl zbedny wydatek skoro mam dostep do slonej wody. Chociaz moze sie przyadac jesli sam bede musial RO posolic.

Woda raczej nie jest prosto z dojrzalych baniakow wiec nie wiem czemu powiedzial, ze moge od razu wszystko zalac. ALe jest na sto procent RO i zasolona bo sam widzialem z trzego lal a i w domu sprawdzilem poziom zasolenia. Tak czy inaczej chyba jednak zaleje sama wode i dopiero wrzuce skale i piach tak jak mowiles. Ale zrobie to dopiero jutro. Skonczylem sklejac skale. Napewno wrzuce zdjecia kiedy tylko juz wszystko uruchomie.

Dziekuje i odezwe sie jutro :)

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 13 listopada 15, 22:02

WItam.

Zalalem zbiornik ale zdjec juz dzisiaj nie wrzuce bo po pierwsze zrobila sie chmurka od piasku a po drugie musze isc spac bo rano do pracy. Jutro po pracy zrobie zdjecia i wrzuce.

Co do wkladu do filtra PhosGuard to kiedy go dodac?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 13 listopada 15, 22:03

Z phosguardem poczekaj i to dość długo, na razie go odstaw.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 14 listopada 15, 17:02

Ok, zostawie ten wklad narazie... a kiedy go dolozyc?

Chmura po wsypianiu pisaku opadla i wszystko wyglada tak mniej wiecej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zywo wyglada to nieco lepiej. Co dodac? Co zmienic? Skala w tym momecie to jednolity posklejany kawalek. W razie czego chyba jeszcze mozna ulamac i posklejac na nowo.

Zolte plamy na skale to klei, ktory obrosnie pozniej i nie powinien byc widoczny?

Szyba przednia jak widac nie jest czysta, pelnu smug(czym je czyscic wewnatrz?). Nic nie kupilem jeszcze do ich czyszczenia ani do czyszczenia glonow kiedy sie pojawia.

Szybka przykrywajaca akwarium hamuje parowanie chyba dosyc skutecznie. Wydaje mi sie, ze codzienne dolewki nie beda konieczne ale upewnie sie wieczorem i jutro rano, sprawdze poziom zasolenia. Na razie jest wporzadku - 1024,5 bym powiedzial.

Zadnych testow jeszcze nie kupilem chociaz troszke zaluje bo strasznie jestem ciekaw jak wyglada tam sytuacje. Kupie i przetestuje chyba gdzies w przyszlym tygodniu.

Co do pompy to chyba jednak za slaba. Niby ruch wody jest ale nie wyglada to na jakies porwiste wichry. Raczej napewno zmienie na ta ktora polecales.

Grzalka dziala super, 26,5 stopni C

Co do filtra to troszke buczy i mruczy ale powinienem sie przyzwyczaic. Domyslam sie, ze wylaczanie go na noc (przy pracujacej pompie), na 5-6 godzin nie wchodzi w gre?

Dolna warstwa piasku staje sie coraz bardziej ciemniejsza czego wczoraj nie bylo, co to takiego?

I jeszcze kwestia opdieniacza - czy jest mi potrzebny na ta chwile? I czy bedzie kiedy wposzcze do zbiornika zwierzeta? Zwierzeta mam na mysli slimaka, krewetke, kraba. Bo ryby chyba odpadaja, chyba, ze sa gatunki malenkie, ktore mozna z powodzeniem trzymac w tak malym akwa. Poprostu to co sie bedzie nadawac i bez scisku oczywiscie. W akwarystyce slodkowodnej sie troszke orientuje i nie mialbym problemu dobrac tropikalnej obsady do tak malego akwa ale z morskiej narazie na bakier.

O ile sie dobrze orientuje dla samych korali nie trzeba odpieniacza(?)

To chyba narazie tyle

Dziekuje za rady i wszelka pomoc! :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 14 listopada 15, 17:18

Dwie wieże :) wygląda fajnie, tylko mało miejsca na korale :)
ja bym dodał jeszcze jakąś większą skałe ułożoną poziomo przed tymi wieżami.

Phosguard zamknij w szafce, użyjesz go może za 2-3 miesiące, na razie nie ma potrzeby.
Jeśli chcesz testy to na początek najlepiej Salifert NO3, innych na razie nie musisz mieć, później sobie kupisz kh,ca oraz mg.

Filtra najlepiej nie wyłączaj.

Zwierzaki: ryby nie, choć jest wyjątek: gobiodon okinawe, fajna, mała rybka, mógłbyś ją mieć. korale: ja polecam szukać fajnych odmian discosom oraz zoanthusów.

Odpieniacza do tak małego baniaka nie potrzebujesz, najważniejsze są regularne podmiany.

uryan
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 11 listopada 15, 18:49

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: uryan » 14 listopada 15, 17:46

Hah dzieki! :D

Malo miejsca na korale masz na mysli przestrzen na skale oczywiscie? W srodku jest jej okolo 2,5kg. Jak dokupie jeszcze z kilo to nie za duzo?

Fajna rybka, podoba mi sie :) Czyli krewetka, slimak, jedna rybka i bedzie ok?

Tutaj jest filmik z ta rybka w 30l baniaku. Te korale i rybka wygladaja swietnie. I to jak to wszystko pracuje. Zdecydowanie bede potrzebowal mocniejsza pompe.
https://www.youtube.com/watch?v=CDTt4aVyeJg

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Morskie 30l zakladanie i poczatki

Postautor: Marcinus » 14 listopada 15, 17:58

Skały nigdy za dużo, ważne, żeby nie przytłoczyła akwarium.

Do korali możesz dołączyć też xenię pulsującą/egipską, widać ją na filmiku, bardzo fajny koralowiec do takiej kostki. Na filmie jest też krewetka sexy shrimp, też super zwierzak do małego baniaczka, możesz kupić 2-3 takie sztuki.

Fajnym stworkiem jest też ten krab:

http://pl.reeflex.net/tiere/819_Lybia_tesselata.htm

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości