Nowe akwarium

Daro73
Narybek
Narybek
Posty: 81
Rejestracja: 2 marca 15, 19:08
Lokalizacja: Legionowo

Nowe akwarium

Postautor: Daro73 » 13 września 15, 22:11

Moje pierwsze 54l akwarium morskie przechodzi do historii. Zamarzyło mi się trochę większe akwarium Reefmax z powodu kompletnego wyposażenia, jednak trafiło mi się kompletnie wyposażone 120l akwarium
I tu jest problem, w tym akwarium są zamontowane 2XT5 28W. Mam wrażenie że jest to trochę za mało bo nie można wyeksponować koloru
Ksenia pulsująca jest jakaś szara, w starym akwarium miała żywy kolor, to samo z Capnella
Podejrzewam że jest to problem zbyt słabego oświetlenia bo akwarium ma 80 cm długości i świetlówki nie doświetlają całego akwarium
Czy zrezygnować ze świetlówki aktynicznej i dołożyć drugą białą (mam w zapasie) lub może dołożyć pasek LED (jakie)

Druga sprawa, filtracja. Mam około 30kg żywej skały. Czy wystarczy to aby nie montować filtra i wykorzystać tylko filtrację skały ????

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe akwarium

Postautor: Marcinus » 13 września 15, 22:32

Przydałoby się 4x24W, ati blue plus-2 szt. + ati coral plus - 2 szt.

30kg skały to aż za dużo :) regularne podmiany są podstawą w takim litrażu, jeżeli nie napakujesz tam nie wiadomo ile ryb to nie potrzebujesz odpieniacza. Filtrów typu kubeł nie stosuje się.

Daro73
Narybek
Narybek
Posty: 81
Rejestracja: 2 marca 15, 19:08
Lokalizacja: Legionowo

Re: Nowe akwarium

Postautor: Daro73 » 13 września 15, 23:16

W takim razie będę musiał pomyśleć nad przerobieniem belki oświetleniowej
Będzie z tym problem bo jest to akwarium Juwela w którym belka jest wmontowana w pokrywę

Co do filtracji to przeniosę z mniejszego akwarium filtr FZN-2 z odpieniacza nie zrezygnuję bo dostałem Hydora Slim który już pracuje

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe akwarium

Postautor: Marcinus » 14 września 15, 07:52

Z baniakiem Juvela jest problem jeśli chodzi o o oświetlenie bo oni mają jakieś własne świetlówki o innej długości niż standardowe T5 24W, niestety Juvel nie produkuje własnych fajnych świetlówek do morszczyzny :( ja polecam przerobić całą pokrywę, będziesz miał wtedy więcej światła i dużo większy wybór świetlówek dzięki czemu będziesz mógł zrobić jakąś fajną kombinację, na początku zawsze polecam niebieskie+białe, ale później można dołożyć np. ati purple plus i już baniak wygląda inaczej.

Jeśli już masz odpieniacz to bardzo dobrze, ten hydor wystarczy na taki litraż.

Daro73
Narybek
Narybek
Posty: 81
Rejestracja: 2 marca 15, 19:08
Lokalizacja: Legionowo

Re: Nowe akwarium

Postautor: Daro73 » 14 września 15, 19:21

Chyba najlepiej będzie jak kupię nowa belkę oświetleniową, wtedy będę mógł porządnie doświetlić całe akwarium
Muszę sprawdzić długość świetlówek 28W Juwela z innymi.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe akwarium

Postautor: Marcinus » 14 września 15, 19:37

Świetlówki Juvela mają 59cm długości.
Standardowe 24W T5 mają 55cm, a 39W T5 89cm.

Daro73
Narybek
Narybek
Posty: 81
Rejestracja: 2 marca 15, 19:08
Lokalizacja: Legionowo

Re: Nowe akwarium

Postautor: Daro73 » 15 września 15, 23:17

Temat oświetlenia mamy opanowany. Zastanawiam się jeszcze nad filtracją, czy pozostać przy żywej skale czy zastosować jeszcze dodatkowy filtr
Miałem przełożyć FZN-2 z absorberem PO4 z innego akwarium ale pojawił się problem z dostępem, tego filtra nie mam z braku miejsca jak zamontować
Ewentualnie jaki dodatkowy filtr wewnętrzny dołożyć, oczywiście gdyby był potrzebny ???

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe akwarium

Postautor: Marcinus » 16 września 15, 07:16

Żadnego dodatkowego filtra nie stosuj. Kaskadę z adsorberem zostaw, przyda się.

Daro73
Narybek
Narybek
Posty: 81
Rejestracja: 2 marca 15, 19:08
Lokalizacja: Legionowo

Re: Nowe akwarium

Postautor: Daro73 » 16 września 15, 09:05

Chętnie pozostawiłbym kaskadę w akwarium ale nie mam na nią miejsca. W tym akwarium nie mam na nią miejsca na zewnątrz
Szukam innego filtra który będzie można zastosować w środku

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe akwarium

Postautor: Marcinus » 16 września 15, 09:47

Nie ma potrzeby stosowania innego filtra wewnątrz akwarium. Skała i odpieniacz sobie poradzą.

Widzewiak
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 8 października 15, 23:57

Re: Nowe akwarium

Postautor: Widzewiak » 9 października 15, 00:10

Witam.
Nie chce zakładać nowego tematu, więc zadam pytanie tutaj. A mianowicie posiadam akwarium Juwel Rio125 z odpieniaczem białek Juwel Skimmer 3.0 i mam pewien problem z temperaturą wody. Gdy odpieniacz jest właczony temp. wody dochodzi do 29,5C (lampy takze są jeszcze wyłączone ponieważ mam dopiero tylko zasoloną wodę) a z wyłaczonym odpieniaczem wacha się około 26 stopni. Czy ktoś mi może powiedzieć czy to jest normalne że odpieniacz podgrzewa wodę o ponad 3 stopnie. Na koniec dodam że oswietlenie jest cały czas wyłączone a woda ylko zasolona, nie mam jeszcze skał.
pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe akwarium

Postautor: Marcinus » 9 października 15, 07:17

Nie jest to sytuacja normalna, żadne urządzenie nie powinno tak mocno grzać wody, na dobrą sprawę nie masz co startować z akwarium przy takich temperaturach.

Jaki masz termometr ?? może on coś źle pokazuje, mógłbyś kupić jakiś inny najzwyklejszy, żeby porównać.

Daro73
Narybek
Narybek
Posty: 81
Rejestracja: 2 marca 15, 19:08
Lokalizacja: Legionowo

Re: Nowe akwarium

Postautor: Daro73 » 9 października 15, 19:46

Juwel w swoich filtrach montuje grzałkę. Być może masz taki filtr i to właśnie grzałka z tego filtra a nie odpieniacz grzeje wodę

Widzewiak
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 8 października 15, 23:57

Re: Nowe akwarium

Postautor: Widzewiak » 12 października 15, 21:14

Juwel w filtrze montuje grzałkę ale ja jej nie podłączyłem. Wyłączałem wszystko po kolei i włączałem tylko jedno urządzenie na przemian, i dzięki temu wiem że tylko przy włączonym odpieniaczu woda się tak nagrzewa. Termometr posiadam cyfrowy juwela oraz dodatkowo kupiłem zwykły słupkowy (rtęciowy) aby upewnić się że termometr nie jest walnięty. po wyłaczeniu wszystkiego temp wody spadła do 25 stopni obecnie (pewnie jest troszkę chłodniej w mieszkaniu).

Widzewiak
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 8 października 15, 23:57

Re: Nowe akwarium

Postautor: Widzewiak » 12 października 15, 21:16

A co lepsze w sklepie akwarystycznym powiedzieli, że taka temperatura wody (39) jest normalna przy włączonych urządzeniach (mieszkam w Anglii - angielscy "specjaliści i fachowcy).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości