Akwarium słonowodne - czy mnie stać?

deamon
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 6 września 15, 23:47

Akwarium słonowodne - czy mnie stać?

Postautor: deamon » 7 września 15, 08:03

Witam wszystkich :)

Zwracam się do Was z prośbą o poradę. Do tej pory prowadziłem własne akwarium słodkowodne, malutkie bo zaledwie 25l. Naszło mnie ostatnimi czasy na założenie akwarium słonowodnego. W tym celu na pewno chciałbym zakupić zbiornik o pojemności ok 70l (niestety tylko taki mogę posiadać).

W związku z tym prosiłbym Was o drobną podpowiedz. Czy jest sens bawić się w akwarium słonowodne przy takiej pojemności? Z jakimi kosztami mniej więcej by się to wiązało? Chodzi mi o to, co koniecznie muszę kupić z wyposażenia. Jakie są zalecane filtry, grzałki oraz odpieniacze białek? Czy coś jeszcze jest konieczne? Nie mówię tutaj o żywym piasku i kamieniach etc. Pytam wyłącznie o osprzęt do akwarium

Nie chcę super extra wypaśnego akwarium, ale zwykłego podstawowego domowego :)

Jak będę kupował mieszkanie za kilka lat to wówczas będę zakładał na pewno większe akwarium

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i porady :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium słonowodne - czy mnie stać?

Postautor: Marcinus » 7 września 15, 08:39

Witamy

70l to już w miarę sensowny baniak na początek zabawy, wrzucisz tam dwa błazny kilka korali i będzie całkiem fajnie.

Co potrzebujesz:

1. Filtr RO+DI: koszt w zależności od modelu 120-350 pln, polecam te droższe 10'' są wygodniejsze i lepiej filtrują wodę, wkłady też są w miarę tanie.

2. Oświetlenie: zwykła chińska lampeczka 4x24W spokojnie wystarczy,ale będziesz używał tylko 3 świetlówek; do tego świetlówki ATI na początek taki zestaw: blue plus+coral plus+purple plus ; koszt całości to około 500 pln

3. Cyrkulacja: dwie pompy JVP 110 NANO wystarczą, koszt: 90pln za obie

4. Sól morska: Instant Ocean 16kg: około 160 pln

5. Grzałka: wystarczy o mocy 100W, firma dowolna

6. Pomiar zasolenia: polecam refraktometr red sea lub h2ocean, kosztują około 250 pln, są dokładne i ciężko je uszkodzić ; jeśli cena za duża to są też salimetry np. JBL ; unikaj jakiś tanich chińskich salimetrów za 20-30pln są dość słabe

7. Podłoże: ja polecam żywy piach BIO ACTIVE LIVE ARAGONITE white #1 9kg, około 90pln

8. Skała: MARCO ROCKS 12kg : http://www.aquario.pl/skala/2396-skala- ... s-1kg.html polecam, mam na niej duży baniak i jestem naprawdę zadowolony.

9. Bakterie: BIOGRO 123 500ml, są drogie, kosztują około 190 pln, ale warto, są skuteczne i starczą Ci w takim litrażu na długo.

10. Potrzebujesz jeszcze testu SALIFERT NO3, innych na razie nie kupuj, kosztuje 35pln

Pamiętaj,że w takim litrażu podstawą są regularne podmiany, co tydzień podmiana 15 litrów. Same dolewki odparowanej wody robisz wodą słodką po RO :)
Będziesz miał pytania to pisz, pomogę ; jeśli jesteś z okolic Łodzi to mogę dać Ci całą starą wodę na start, baniak wtedy szybciej dojrzeje.

deamon
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 6 września 15, 23:47

Re: Akwarium słonowodne - czy mnie stać?

Postautor: deamon » 7 września 15, 09:09

Bardzo bardzo dziękuję Ci za pomoc :) Czyli reasumując, 70l wystarczy mi na początek tej "zabawy" :)
Przyznam, że trochę koszty mnie przerażają, ale będę to chyba robił na spokojnie, po trochu :)

Marcinus pisze:Będziesz miał pytania to pisz, pomogę ; jeśli jesteś z okolic Łodzi to mogę dać Ci całą starą wodę na start, baniak wtedy szybciej dojrzeje.

niestety jestem w Krakowa więc trochę kiepsko :( Jakby ktoś z moich okolic miał coś do zaoferowania to chętnie się zaprzyjaźnię :D

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium słonowodne - czy mnie stać?

Postautor: Marcinus » 7 września 15, 09:27

Koszty są jednorazowe, a przyjemność duża :) :) w 70 litrach można zrobić coś fajnego, oczywiście jeśli chodzi o ryby to jesteś mocno ograniczony , ale za to możesz pozwolić sobie na fajne koralowce miękkie i lpsy, będzie fajny kolorowy baniak.

Miesięczny koszt utrzymania nie powinien przekroczyć 70-80 pln

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości