Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 24 sierpnia 15, 21:16

Witam wszystkich!

Pewnie wielu jest takich jak ja :) ale licze na wasze wsparcie i pomoc techniczna.
Budowa domu powoli konczy sie, miejsce akwarium wybrane, wszystkie niezbedne media podciągnięte. Mam znajomego który ma akwarium ok 200l ale slodkowodne wiec mi bedzie co nieco pomagal ale sam mowi ze slonowodne to nie to samo dlatego tu pisze.
Owszem mogłbym isc do sklepu niech mi zrobia ale chyba nie o to chodzi. Chce to sam zbudowac i wiedziec o co w tym wszystkim w ogole chodzi.

Zamiary:
Zbiornik główny ok 500l 150x60x60 (dzis zostala wylana posadzka bede mogl rozrysowac schody i wtedy bede znal wymiary ostateczne zbiornika a ma byc pod schodami)

Sump... mam maszyne do frezowania plexy, mam od groma odpadow plexiglass wiec bede sklejal go sam tylko jaki duzy? i jak podzielić te komory? Co w tych komorach musialoby sie znajdowac? tej wiedzy potrzebuje, wiem ze podstawa to odpieniacz bialek dobrany odpowiednio wiec i komora pod jego rozmiary.

Caly asortyment rurek pvc i ksztaltek posiadam wrac z różnymi pompkami cylkulacyjnymi stosowanych w basenach słonych. Moze bedzie ciekawy test do tych "igiełkowych" :)

dopuszczanie wody przez filtry odwroconej osmozy, z ile i jakie to są filtry?

Posiadam mała lampke UV bodajze 20W a i grzalke gdzies tez znajde, wszystko dostosowane do słonej wody.

Sondy pomiaru pH wody są takie same jak w technice basenowej, ciekawe ile kosztują w sklepach akwarystycznych... w każdym razie też mam pod dostatkiem wraz z regulatorami oraz pompkami perystaltycznymi.

komin chcialbym zrobic po za zbiornikiem na dlugiej scianie dosyc szeroki z duzym swobodnym przeplywem wody. pompka o ktorej mowilem ma ok 6-7 kubików na godzine, jezeli sump bylby dobrze zaprojektowany strumien wody powinien byc naprawde spory.
Czy taki obieg moglby wykluczyc falowniki wody?

Puki co chciałbym zebrać w całość technologie, zrobic sumpa, oraz stelaż pod akwarium.

Bardzo licze na waszą pomoc. pozdrawiam Michał :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 24 sierpnia 15, 21:28

Jaki masz budżet na to akwarium, bo założenie i utrzymanie baniaka 500 litrów już trochę kosztuje.

Sumpa możesz spokojnie robić sam, o ile jesteś pewny, że wszystko dobrze skleisz i się to nie rozpadnie.
Ja stosuję sumpy z dwoma komorami, ale tak naprawdę możesz ich tam zrobić nawet 10, co akwarysta to inne pomysły. U mnie w jednej komorze jest odpieniacz w drugiej obiegówka, filtr przpływowy z węglem i rowa phos.
Sump o wymiarach 110x45x45 spokojnie wystarczy.

Filtr ro to jest coś takiego:
http://allegro.pl/filtr-wody-system-akw ... 71141.html
są też lepsze 10'' których ja używam, ale sporo droższe, około 350pln

Jeśli chodzi o pompę obiegową to potrzebujesz taką oi wydajności 4500-6000 l/h, obiegówka w żadnym wypadku nie nadaje się jako jedyna do robienia cyrkulacji wody, musisz mieć jakieś cyrkulatory np. dwie sztuki Jebao RW8.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 24 sierpnia 15, 22:15

powiedzmy ze znam kwoty takich akwarii i stac mnie na budowe takowego. Chinskich produktow nie chce raczej cos markowego chociaz i to w tych czasach powoli robi sie chiskie... ale jak to niektorzy mowia są chińskie i japońskie :).

Ok czyli taki filterek na dopuszczanie powinien byc ok?
http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-osmoza-ro-4-100-demi-wodaro-i5185285197.html

A skoro mowa o dopuszczaniu, wyczytalem, że raz na tydzień wypadaloby wymienic 20 % wody? jak bardzo wplywa na zycie aktualny stan soli? warto inwestowac w automat czy lepiej recznie dopuszczac wode?

co do odpieniacza tej firmy bedzie odpowiedni?:

http://allegro.pl/odpieniacz-bialek-bubble-magus-curve-7-i5569879786.html
i ten odpieniacz dziala niezaleznie od pompki cyrkulacyjnej ?

Pompka cyrkulacyjna o ktorej mowilem powinna byc odpowiednia.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 24 sierpnia 15, 23:08

Filtr RO się nadaje, ja takich używam i sobie chwalę.

Odpieniacz taki:
http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Pac ... nosci/4718
fajna maszyna za naprawdę dobre pieniądze.
Odpieniacz działa niezależnie od pompy cyrkulacyjnej czy obiegowej.

O pompie cyrkulacyjnej nic nie pisałeś, pisałeś o obiegówce, 6-7 kubików to ile litrów na godzinę przepływu ??

Podmiany wody: robisz raz w tygodniu około 15%, podmieniasz oczywiście solankę, automatów do tego nie ma.
Na bieżąco musisz robić dolewki odparowanej wody i tutaj jest sporo automatycznych dolewek na rynku tunze, aquatrend, pacyfic sun i sporo chinoli. Dolewki wody robisz wodą słodką.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 25 sierpnia 15, 18:48

Kubik to inaczej 1000l.
ok czyli automatyczna dolewke tez juz wiem jak zrobic.
Co do podmiany wody to mam pewien pomysl ale to juz jak bedzie aqua uruchomione...

Na co warto jeszcze przygotowac komory w sumpie? Oprocz rzeczy ktore wymieniles? Myslac przyszlosciowo...

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 25 sierpnia 15, 19:01

Samą podmianę wody możesz zautomatyzować, z tym nie ma problemu, ale będziesz i tak musiał ręcznie zasalać wodę do podmian, więc takiej pełnej typowej automatyzacji się nie da zrobić.

W sumpie możesz zrobić komorę na refugium, czyli filtr glonowy, bardzo fajna sprawa, mało kłopotliwa, na nic więcej nie rób.

Pompa obiegowa musi mieć ceramiczny środek, inaczej woda słona szybko ją zniszczy. Nie wiem jakie te basenowe pompy mają wirniki i trzepienie.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 25 sierpnia 15, 19:54

silnik musi stac na zewnatrz. turbina wirnik z tworzywa sztucznego z uszczelnieniem ceramicznym. Przystosowane do soli energooszczedne i praktycznie wieczne.
Dzieki bardzo za cenne informacje. Zaczynam od wykonania sumpa. do uslyszenia ;)

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 16 września 15, 20:52

Wiadomo juz jakie wymiary akwarium moze miec maxymalne... raczej takiego nigdzie nie kupie uzywanego, narysowalem maly projekcik... Pytanie do was czy dobrze to rozrysowalem? Chce to jutro wyslac do wyceny, moze znacie kogos w okolicy Wrocławia?

Obrazek
https://drive.google.com/file/d/0B8Tk-d ... sp=sharing

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 16 września 15, 21:19

Komin zrób sobie 35x15cm, będzie wygodniejszy.

Jakie średnice przelotów zrobiłeś ??

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 17 września 15, 09:31

A no niestety z glebokoscia komina juz nic nie moge zrobic... jedynie szerokosc moge zwiekszyc. A wysokosc przelewu bedzie ok? 5cm?
Otwory pod gwint calowy. Rurki 32mm

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 17 września 15, 09:47

Szkoda, ale da się z tym żyć :) Szerokość komina zwiększ.

5cm przelewu będzie ok.

Rury też ok, rewizję możesz dać spokojnie 25mm.

Masz odpowiednie śrubunki ?? bo np. pod śrubunek 25mm ja robię otwory 34-38mm, a pod śrubunek 32mm już otwory 43-50 mm

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 20 września 15, 17:39

akwarium z opti szkła z kominem za 1100 zł to chyba dobra cena?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 20 września 15, 20:30

Baniak 150x60x60cm ?? jeśli tak to aż podejrzanie niska :) cały z opti white ??

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 21 września 15, 07:52

baniak 130x65x52 plus komin. Caly z opti za 1150 a tylko z 2 przednimi szybami opti za 850

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 21 września 15, 08:26

Cena dobra jak za taki baniak.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości