Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 6 lipca 16, 23:13

Witam ponownie, a wiec no3 cały czas zbijam, jest kolo 15, robilem podmiany ale cos mi filtr RO zaczal fisiowac, tds wskazywal ok 100 wymienilem filtry wraz z zywica wskazuje 16, dzis zakupilem mebrane ale nie mam sily jej dzis juz wymieniac... w każdym razie u goniopory mam wrazenie ze "choroba" przestała się poszerzac a ona sama bardziej sie pompuje... czy jest szansa ze przezyje?

Obrazek
Drugie pytanie... znalazlem takiego slimaczka, tzn zauwazylem go z miesiac temu, bunkrowal sie zawsze przedemna az dzis go znowu dorwalem... szkodliwy?
Obrazek

i trzecie pytanko... pod skalka zauwazylem takie biale cos... Na srodku zdjecia od spodu skaly, co to moze byc?

Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 7 lipca 16, 07:36

Z goniopory sporo tkanki zeszło, ciężko powiedzieć co z niej będzie, zresztą tak jak pisałem wyżej to są specyficzne korale, które po jakimś czasie przeważnie i tak schodzą.

Jak chcesz identyfikować takie zwierzaki jak na dwóch fotkach to polecam:
http://pl.reeflex.net/

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 15 lipca 16, 18:00

gdzies na forum wyczytalem ze te moje zielone skaly itd moga byc od zerowego po4?
nigdy w akwarium nie powinno byc zerowego poziomu po4, ze jest uzalezniony w pewnym sensie od no3. Co o tym powiecie? w takim razie jak podniesc to po4? bo robiac testy naprawde w ogole nie zabarwia probki czyli brak totalny

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 15 lipca 16, 18:07

Glony potrzebują fosforanów do wzrostu, aczkolwiek nie znaczy to,że przy zerowym po4 nie ma glonów :)

PO4 jest zależne od NO3, jeśli w baniaku nie masz no3 to nie zbijesz po4, choćbyś nie wiem ile walił tam adsorbentów.

Większość testów nie mierzy dobrze fosforanów, najlepsza jest hanna hi 713 ale też nie idealne, choć dużo lepsza niż wszelkie testy na rynku.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 15 lipca 16, 20:59

Ok powiedzmy ze to rozumie. Jednak czy to moze pomoc? Jak podniose lekko po4?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 15 lipca 16, 21:06

Myślę,że po4 masz w akwarium, więc specjalnie bym nie podnosił, zawsze możesz zacząć więcej karmić pokarmami suchymi, w nich jest sporo fosforanów. Dodatkowo jeśli nastawiasz się na lps i miękasy to pamiętaj,że one lubią trochę wyższe poziomy no3 i po4, przy tych koralach nie trzeba zjeżdżać mocno w dół z parametrami.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 21 sierpnia 16, 21:39

Dawno nic nie pisalem... dalej borykam sie z problemem fosforanow. Nic nie dokupywalem z zycia dopuki tego nie wyprostuje.
zakupilem hanke do fosforanow i wykazywalo 0.1, dawałem dosyc spore dawki pokarmow, nie wiem czy dobrze ale wywalilem z sumpa glony, lampa skrecona na 3 godziny swiecenia i to nie na maxa.
Po 2 tygodniach fosforany podniosly sie do 0.4, a NO3 - 50. Przestalem tak karmic sowicie a dolewalem kilka dawek bakterii z nadzieja ze wartosci zejda w dol, a tu po kolejnych 2 tygodniach NO3 jak bylo 50 tak dalej jest a PO4 podroslo do 0.7 i zauwazylem ze koralom ze korale nie rozkladaja sie tak jak zawsze...
Co poradzicie?

reszta parametrow ok jedynie kh spada i musze podbijac lekko.
Oprocz tego mam problem z RO, co tydzien wymienialem zywice, bo tds pokazywal wartosci 10-20 a po wymianie zero, dzisiaj to samo ale tym razem wywalilem zywice i wrzucilem ją jeszcze raz i jest zero, 50l do wiaderka wylalem i nadal 0... zauwazylem ze w wkładzie tworza sie pecherzyki powietrza, nie wiem o co mu chodzi? mial juz ktos tak?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 22 sierpnia 16, 06:55

No3 i PO4 masz katastrofalne, jakbyś nie miał filtracji w baniaku. Jakie lejesz bakterie ??
Odpieniacz ustaw na mokro, tak,żeby cały kubek zapełniał się w ciągu jednego dnia.

Nie masz żadnych bioballi, ceramiki, żadnego filtra kubełkowego itp. ??

Czy woda w fiolce do hanki po wsypaniu reagentu nie robi Ci się niebieska, lub lekko niebieska ?? 0,7 to wynik z kosmosu.

Czemu wywaliłeś makroglony z sumpa ??
Możesz kupić microbe lift phosphate remover, ono dość sprawnie obniży po4 w baniaku, do tego możesz zacząć lać wódkę, pierwszy tydzień 0,5ml dziennie, później podnoś aż do 2ml na dzień, mimo wszystko jednak wypadałoby znaleźć źródło tych wysokich parametrów, jaki masz odpieniacz ?? jak często robisz podmiany i na jakiej soli ??

Żywicę kup u innego źródła, bo po tygodniu TDS nie powinien pokazywać aż takich wartości.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 26 sierpnia 16, 21:40

Bakterie leje aquaforesta pro bio s
Sól AF
Kilka kg żwiru koralowego grubego, nie pamietam ile, bylo jako podloze dla glonów, dalej siporax chyba 8l.
PO4 sam powiedzmy podnioslem dając sporo żarcia, chociaz wydaje mi sie ze wplyw na to mialo tez wywalenie glonow...
Znalazłem przyczyne zlego wyniku tdsa, brak syfonow na kanalizacji i na wyplywie wody, co powodowalo zapowietrzanie sie ukladu przy postojach, powstawanie pecherzykow powietrza.
Żonka przyznala sie, że jak wyciągała kubełek z odpieniacza to troche jej sie ulało syfu do sumpa...
Oprocz tego kh dosc nisko jest.
Moze zaczac lac ballinga?

Widze w ukladzie pare moich bledow projektowych, oprocz tego caly uklad jest glosny, sump dochodzi do sciany przenosi jednak szumy... i chce zamówic nowego sumpa, wlasnie rysuje. do tego wymienie diody biale bo mam watpliwosci co do ich parametrow, a co do glonow to chyba do nich powroce ale w nowym sumpie, takze ilosc siporaxu chce zwiekszyc kilkukrotnie stosujac różne rozmiary.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 27 sierpnia 16, 05:19

Gruba warstwa piachu koralowego po jakimś czasie staje się fabryką no3, nie wiem ile tego masz w sumpie, ale generalnie czegoś takiego się nie stosuje a na pewno nie robi się z tego grubszych warstw, bardzo dużo syfu się kumuluje w takich piachach.

Światło ma bardzo duży wpływ na rozrost glonów, ale ciężko powiedzieć czy Twoje diody są nie odpowiednie.

Rozmawiałem z kilkoma akwarystami, którzy używali bakterii i soli AF, wszyscy stwierdzili,że po odstawieniu ich parametry zjechały w dół, w sumie bym się zastanowił przynajmniej nad rezygnacją z ich bakterii, ja sam nie używałem, więc nie mam porównania.

Główne parametry utrzymuj tak: kh: 7-9 ; ca: 400-430 ; mg: 1250-1350 ; jeżeli masz niższe to już warto podawać ballinga.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 5 września 16, 21:24

grys koralowy jest srednicy od 1cm w gore, w sumpie polozylem sito na dynstansach aby przez niego dobrze przeplywala woda, w takich warunkach tez moze byc zle?
Piach w akwarium mocno przesypywany jest przez rozgwiazdy i babke piaskowa ktora robi totalna burze piaskową czasami...

Po dzisiejszych testach:
temp 26
no2 0
no3 cały czas sztywno 50
po4 0.3
mg 1230
ca 400
kh 8

robilem podmiany 2 razy w tygodniu 10%.
rybki odżyły mocno, korale tez, tak mocno to sie jeszcze nie pompowały oprocz xeni... lekka poprawa jest ale nadal ledwo co wstaje..

Zacząłem podawac balinga i tu pytanie o jakis rozsadny komputerek?
Bakterie leje co drugi dzien, tak tez w sklepie poradzili... jak sie skonczy flaszka sprobuje cos innego.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: barttsw » 5 września 16, 21:28

malarzpl pisze:Zacząłem podawac balinga i tu pytanie o jakis rozsadny komputerek?

tu masz pompy dozujące http://www.sklep.aqua-trend.pl/dozownik ... n-c-3.html

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 6 września 16, 06:46

Grysu bym się pozbył mimo wszystko może mieć wpływ na stan baniaka. Zacznij lać wódę, no i zmieniłbym sól i bakterie AF, o tym już pisałem.

Jeżeli chcesz dobrą pompę dozującą do ballinga to ja również śmiało polecam aquatrend, dobre nasze łódzkie pompeczki, masz serwis na miejscu w Polsce, to spory plus.
Jest sporo chińszczyzny np. Jebao, ale nie jest tak dobre, jest trochę narzekań na ich pompy dozujące.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: barttsw » 6 września 16, 06:51

Marcin to felerne akwarium jest postawione właśnie na AF i szkoda słów

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 7 września 16, 20:39

A zmiana soli moze stworzyc jakies problemy?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości