Założenie ?

annnis
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 27 marca 15, 10:33

Założenie ?

Postautor: annnis » 27 marca 15, 10:44

Witam wszystkich :)


Mam od wielu lat zwykłe akwarium ( głupiki, skalary, rekiny i.t.p ) chciałam założyć własne morskie akwarium lecz nie ukrywam firmy życzą sobie dużo za założenie a znajomy który kiedyś miał podpowiedział mi abym sama skompletowała sprzęt bo to jest najważniejsze i wyjdzie taniej :)

Więc moje pytanie brzmi ?

JAKIE AKCESORIA POTRZEBUJE ( POMPY, FILTRY i.t.p, na rynku jest tego bardzo dużo a nie chcę kupić czegoś czego nie potrzebuje ale bo nie będzie odpowiadać wielkości akwarium :) )

Jak na razie mam do dyspozycji akwarium 112 l i 200 l i myślę że jedno z nich na początek będzie ok :)

Proszę o pomoc i listę co muszę kupić ??? :)


Dziękuje i pozdrawiam annnis :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Założenie ?

Postautor: Marcinus » 27 marca 15, 10:54

Jaki masz budżet na to akwarium ??

annnis
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 27 marca 15, 10:33

Re: Założenie ?

Postautor: annnis » 27 marca 15, 11:04

No i tu się pojawia problem bo nie wiem w jakich cenach kształtują się takie akwaria, nie ukrywam że cena gra dużą rolę i na początek chciała bym się zmieścić w 1 tyś ale podejrzewam że nie da rady :( :( :( mówię tu o sprzęcie nie liczę rybek i koralowca

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Założenie ?

Postautor: Marcinus » 27 marca 15, 11:09

Z takim budżetem nie masz za bardzo co startować, a na pewno nie na litraż rzędu 200l :(

Przeczytaj ten temat dokładnie:

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=35047&start=0

Jak uzbierasz około 2500 pln, to możesz się przymierzać pod coś takiego.
Pamiętaj,że morskie zwierzaki kosztują więcej niż słodkowodne, bądź też przygotowana na wyższe koszty utrzymania baniaka [ woda, prąd, sól morska].

annnis
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 27 marca 15, 10:33

Re: Założenie ?

Postautor: annnis » 27 marca 15, 11:12

i też tak myślałam :( ale dziękuje przynajmniej wiem na czym stoję :) może też trafi się używane w całości :) pozdrawiam

Konradek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 marca 15, 18:32

Re: Założenie ?

Postautor: Konradek » 27 marca 15, 19:31

Tak sobie liczyłem wczoraj koszty utrzymania miesięczne i zakładając, że użyjemy oświetlenia led to utrzymanie (prąd, sól itp.) kształtuje się w granicach 1zł - 1,2zł za litr i to jest wartość liniowa raczej koszty nie spadają wraz z wielkością zbiornika. Nijak te koszty się mają do kosztów utrzymania akwarium słodkiego :/

Arreczeq
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 5 kwietnia 15, 11:06

Re: Założenie ?

Postautor: Arreczeq » 20 kwietnia 15, 20:10

Witam jako nowy

Tak sobie czytam i być może kwota, którą podajesz dotyczy małych zbiorników :roll:

Załóżmy teoretycznie, że zbiornik 1000 litrów zużywa na 1h prądu o mocy 1000W czyli 1kwh x 60 groszy (średnio) pomnożone przez 12 godzin generuje dziennie koszty w okolicy 7-8 zł, powiedzmy 10 zł dziennie. Przez miesiąc będzie to 10x30=300 zł.
Zostaje nam 700 zł czyli sól, pokarmy tyle zużyją :?:

Przepraszam z góry za moje wtrącenie się, ale tak mi wychodzi z wyliczeń ;-)

PS czy jest miejsce na forum do przedstawienia się ? - być może nie zauważyłem.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Założenie ?

Postautor: Marcinus » 20 kwietnia 15, 20:30

Koszt utrzymania baniaka morskiego jest naprawdę różny, zależny od tego jakie zwierzaki tam trzymamy.
Jeden baniak będzie kosztował 500 pln a drugi 1500 pln, bo np. są w nim same spsy.

Arreczeq
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 5 kwietnia 15, 11:06

Re: Założenie ?

Postautor: Arreczeq » 20 kwietnia 15, 21:45

Wg moich wyliczeń koszt utrzymania akwarium 1000 litrowego to 72 grosze/ 1h wersja optymistyczna.
Wiele osób posiadających duże akwaria - lepiej brzmi zbiorniki; uważa, że im większy zbiornik tym bardziej stabilny a co się z tym wiąże - tańszy w utrzymaniu.
Nie jest to tak do końca, ale faktem jest, że mniej poświęca się czasu na korekty parametrów.

Nie mam akwarium morskiego czyli tzw. solniczki, ale planuję ową solniczkę postawić u siebie w domu. Najpierw kalkuluję co mogę a czego nie, aby nie paść finansowo.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Założenie ?

Postautor: Marcinus » 21 kwietnia 15, 06:36

Stabilność biologiczna nie ma nic do kosztów utrzymania.
Jaki litraż planujesz ??

Światła nie palisz przez 12h i nie koniecznie 1000W, do kosztów oprócz prądu i wody trzeba dodać m.in. sól, bakterie, jakieś dodatki dla korali, jedzenie, prochy do ballinga,chemię na fosforany, węgiel itp.

Arreczeq
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 5 kwietnia 15, 11:06

Re: Założenie ?

Postautor: Arreczeq » 21 kwietnia 15, 17:31

Litraż to w okolicach 1500 zbiornik + 1000 obieg
Oświetlenie 2x 400w HQI lub 3-4 x 250 W HQI plus T5 aktyniczne

Obsada bez przegięć - kilka rybek + kilka korali

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Założenie ?

Postautor: Marcinus » 21 kwietnia 15, 17:41

Jakie korale planujesz i jaki wymiar baniaka ??

Jeżeli baniak 1500 litrów, to w obiegu razem z sumpem będziesz miał 1700-1800 litrów.

HQI sobie daruj, od tego się zdecydowanie odchodzi i to od paru lat. Oświetlaj ledami, lub świetlówkami.

Arreczeq
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 5 kwietnia 15, 11:06

Re: Założenie ?

Postautor: Arreczeq » 21 kwietnia 15, 17:46

150x100x100 więc LED-y odpadają. Na pewno będą ukwiały w ilości 3-4 sztuk odizolowane, aby się nie tłukły. Korale - czas pokaże jakie.
HQI dla refleksów musi być jak i głębokości.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Założenie ?

Postautor: Marcinus » 21 kwietnia 15, 17:51

Z wysokością robisz duży błąd :) ciężko cokolwiek robić przy tak wysokim baniaku, ciężko utrzymać korale. Ukwiały to zwierzaki, które potrzebują dużo światła.

Jeśli chodzi o LEDy to mają lepszą przenikliwość niż HQI, dają fajne refleksy , moim zdaniem nie gorsze niż HQI no i potrzebujesz mniej watów.

Przemyśl wymiary baniaka, idź w długość i szerokość, wysokość maksymalnie 65-75cm.

Arreczeq
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 5 kwietnia 15, 11:06

Re: Założenie ?

Postautor: Arreczeq » 21 kwietnia 15, 18:00

Wiem, że będą problemy z obsługą lecz z pewnych powodów musi być 100 natomiast pozostałe wymiary to jest max co mogę w danym miejscu uzyskać.
W cenie 2 x 400 W HQI nie kupię LED-ów, aby doświetliły zbiornik.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości