Nano reef 30 - dobry start

Konradek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 marca 15, 18:32

Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Konradek » 24 marca 15, 10:51

Witam, akwarystyką słodką zajmowałem się przez ponad dziesięć lat jednak miałem kilkuletnią przerwę, teraz chciałbym wskoczyć na wyższy poziom. Nic ze starych czasów mi nie zostało więc postanowiłem zakupić aquaela 30.

W komplecie jest akwarium, kaskada i oświetlenie.
Chciałbym się dowiedzieć co mi jeszcze będzie potrzebne, trochę to się jednak różni od akwarium słodkiego.

Czy byłby ktoś chętny do pomocy? Jaki sprzęt muszę jeszcze kupić? Wiem, że tych tematów już parę było ale są one bardzo stare.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Marcinus » 24 marca 15, 11:19

Szkoda ,że zaczynasz od tak małego baniaka.

Potrzebujesz jeszcze pompy cyrkulacyjnej np. JVP 110 NANO, 3kg żywej skały, trochę żywego piachu, coś do mierzenia zasolenia: Refraktometr H2Ocean lub hydrometr JBL ,Sera itp.
Potrzebujesz również filtra RO z dostawką DI na żywicę jonowymienną. Kup sobie test na NO3 najlepiej Saliferta. Sól morska na początek 4kg Instant Ocean

Konradek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 marca 15, 18:32

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Konradek » 24 marca 15, 11:34

Dziękuję za pomoc.

Na razie nie mam warunków na większe - jednak w niedalekiej przyszłości na pewno będę chciał kilkaset litrów.

W jakiej kwocie zmieści się to wszystko co napisałeś? Ogólnie, nie musisz rozpisywać.

Mam jeszcze inne pytanie dotyczące żywej skały. Wiadomo, że kupuje się ją świeżą z życiem a czy da się ożywić taką martwą już? Załóżmy wsadzając część żywej i część martwej? Czy jest to opłacalne w ogóle?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Marcinus » 24 marca 15, 11:41

Nie trzeba od razu kilkuset litrów :) na początek najlepsze są baniaki 60-90 litrów, wtedy koszty założenia są znośne i można wpuścić jakieś ryby, jest więcej przyjemności z takiego akwarium.

JVP 110 NANO : 30-40 pln
Sól 4kg: 30-40 pln
Hydrometr JBL: 100pln ; Hydrometr Sera: 30-40 pln, Refrkatometr: 220 pln
Filtr RO+DI: 200-350 pln
Skała: około 130pln
Piach: 50pln

W tak małym baniaczku nie ma sensu bawić się w mieszanie skały żywej z suchą, kup 3-4kg ładnej żywej skały, to będzie podstawa Twojego baniaka, więc nie ma co oszczędzać.

Konradek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 marca 15, 18:32

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Konradek » 24 marca 15, 11:43

Tak, tak, do tego to spokojnie żywa, 3kg to nie jest dużo. Pytałem tak ogólnie czy takie praktyki są stosowane?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Marcinus » 24 marca 15, 11:44

Takie rzeczy się robi, ale w większych baniakach.

Konradek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 marca 15, 18:32

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Konradek » 25 marca 15, 19:20

Po przygodzie z potłuczonym akwarium przywiezionym przez kuriera dostałem nowe (bardzo szybko bo na drugi dzień). Stoi i czeka na zakup soli i reszty oprzyrządowania.

Może opiszę swoje wrażenia z tego produktu: NIE POLECAM :P tak na początek, narożniki widoczne na zdjęciach nawet się nie chcą kleić do szkła, zrezygnowałem z nich, filtr wydaje się tak niskiej jakości jak lampa dołączona do zestawu, lampa nie potrafi utrzymać poziomu, żarówki w niej zamontowane także wylatują z obudowy... matko ile przeróbek i poprawek mnie czeka... Nigdy więcej produktu, którego wcześniej nie dotknąłem nie kupię.

No i to LOGO AQUAEL na przedniej szybie tak daje po oczach, że szok...


Teraz przejdźmy do kolejnego pytania:

W filtrze znajdują się dwie gąbki czy warto je czymś zastąpić? Wsadzać tam coś czy wystarczy?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Marcinus » 25 marca 15, 19:30

Tak to jest z produktami aquaela :(

Gąbki do wywalenia, do kaskady będziesz wrzucał węgiel i coś na fosforany.

Konradek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 marca 15, 18:32

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Konradek » 26 marca 15, 20:33

No i mam resztę oprzyrządowania.

Filtry RO i DI pracują sobie i leją wodę, skała czeka w torbie na kąpiel i tu pytanie... Chyba dałem się zrobić, w sklepie trzech gości doradziło mi, że półtora kilo skały to aż za dużo na ten zbiornik, stanęło na tym, że wziąłem 1,7kg teraz jednak wydaje mi się, że nie potrzebnie ich posłuchałem i było brać trzy kg. Czy skała może przeleżeć do jutra w torbie? W sklepie powiedzieli, że spokojnie.

Wkład węglowy do filtra zajmuje jedną czwartą jego objętości, resztę dopełniłem gąbką. W sklepie powiedzieli żebym na razie nic na fosforany nie dodawał, kupiłem jednak na zapas. Proszę o radę kiedy dodać to do filtra?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Marcinus » 26 marca 15, 21:02

Skały powinieneś mieć minimum 3 kg, jakieś male, zgrabne kawałki, to podstawa Twojej filtracji.
Generalnie skałę kupuje się już na samym końcu, jak masz gotowy, zasolony baniak, jeden dzień wytrzyma bez wody, ale następne kawałki kup jak już zasolisz wodę. Zanim wrzucisz skałę odczekaj kilka godzin po zasoleniu, nie wrzucaj skały do świeżo zasolonego baniaka.

Ten węgiel Aquaela wywal, nie wrzucaj tego, jeśli chcesz gąbki w kaskadzie, to pamiętaj,żeby je co 2-3 dni czyścić.
Węgiel kup: RowaCarbon, lub Fauna Marin Ultra Carb, są bardzo dobre ; na fosforany Rowa Phos lub Seachem PhosGuard. Wegiel możesz wrzucić od razu po wrzuceniu skały, na fosforany wrzuć po miesiącu i co tydzień wymieniaj dawkę, w Twoim litrażu na raz wystarczy jakieś 20ml węgla i 30ml Rowy.

Konradek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 marca 15, 18:32

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Konradek » 26 marca 15, 22:20

Czekaj, piszesz, że 20ml węgla? Czyli jeśli nie chcę gąbek to on ma luzem tam w filtrze pływać?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Marcinus » 26 marca 15, 22:23

Luzem nie :) kup na allegro woreczki z organzy, do nich sypie się węgiel i rowę i dopiero wtedy do kaskady :)

Konradek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 marca 15, 18:32

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Konradek » 26 marca 15, 22:32

Ten węgiel był właśnie w takim woreczku już ładnie zapakowany, czyli po prostu do środka wrzucić to w tym worku i w sumie nadal luzem ma to pływać? Zostanie tam kupa wolnego miejsca. Jeśli wrzucę więcej węgla, paczka ma koło 200ml to coś się stanie złego?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Marcinus » 26 marca 15, 22:40

nic się nie stanie, ekonomicznie będzie to marnotrawstwo ,ale zwierzakom nic się nie stanie.

Konradek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 marca 15, 18:32

Re: Nano reef 30 - dobry start

Postautor: Konradek » 27 marca 15, 19:33

Akwarium zasolone, skałki siedzą w wodzie, widzę, że sporo listowia wszelakiego na sobie mają, to fajnie ale co dalej?

To mam zrobione - skałki w wodzie, parametry wody w normie, bakterie śmierdzące niczym szambo wlane. Co powinienem teraz robić dalej (oprócz dokupienia skały bo to zrobię najpewniej w niedzielę, bite 2kg a może i więcej)?

Tak oto wygląda akwarium po starcie (skromnie jak na razie):

http://screenshooter.net/101978409/mxwuetp

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości