Zestawy na start czy warto??

zibro007
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 18 lutego 15, 02:42

Zestawy na start czy warto??

Postautor: zibro007 » 19 lutego 15, 01:45

Witam
W końcu podjełem decyzję o załozeniu akwarium morskiego. Po kilkunastu godzinach spedzonych na forum mam jeszcze wiekszy metlik w głowie niż na początku ;-)

Posiadałem akwarium słodkowodne ale czas pójść dalej ;) A wiec po koleji.
Myślałem nad baniakiem ok 100l i znalazłem coś takiego
http://www.amazon.co.uk/Fluval-Reef-Aqu ... rds=FLUVAL
tutaj dokladniejszy opis
http://www.rocketaquatics.co.uk/Fluval- ... Litre.html

Co myślicie na temat sprzętu u tego gotowca czy warto?? Z mojego doswiadczenia z wodą słodką wiem ze gotowe zestawy to nie najlepszy pomysł (tak moje pierwsze akwarium to był zestaw kupiony z allegro :roll: ) lecz ten widziałem złozony i ozywiony na zywo sprawiał naprawde dobre wrazenie w miare cichy i estetycznie wykonany.Czy firma fluval to marka która w miare trzyma poziom czy trzeba raczej jej unikac pytam sie dlatego gdyz mieszkam w UK i najbliższy "zoologiczny" posiada praktycznie cały sprzet tylko od tego producenta.
W ich ofercie jest jeszcze nieco wiekszy zbiornik 136l lecz posiada on ten sam zestaw ledów i ten sam odpieniacz wiec pewnie te 91 l bedzie lepszym rozwiazaniem a napewno wydajniejszy chodz mogę sie mylic.

Zamierzam wystartowac na skale suchej ze wzgledu na koszty jak i na teoretyczne łatwiejsze utrzymanie takiego zbiornika na początku. Potrzebuje wiec bakterii i tu pytanie jakich i ile ?? Czy około 8 kg suchej skaly bedzie wystarczające?? Oraz czy zywy piasek jest koniecznoscią przy akwa morskim czy moge uzyc jakiegos zaminnika oraz jaką granulacje piasku polecacie za drobna podobno lubi fruwac po akwarium. Czy takie akwa bardziej mniej naturalne na początku ma szanse po pewnym czasie wyglądac jak by było zrobione na skale zywej??

Co do obsady to na początek to standard 2x błazenek + ekipa porządkowa no właśnie i co jeszcze do tego ?? Szukam rybek raczej mało problematycznych i w miare wytrzymałych to samo tyczy sie koralowców ma byc kolorowo jaskrawie i jak najbardziej to mozliwe prosto bynajmiej na poczatku mojej kariery z morskimi głembinami. ;-)

Tutaj jeszcze filmik z prezentacji tego zestawu https://www.youtube.com/watch?v=CIvRIwzTVOQ#t=30
Prosze o pomoc w ocenie oraz jak najwiecej wskazówek :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Zestawy na start czy warto??

Postautor: Marcinus » 19 lutego 15, 08:06

Teoretycznie zestaw ma wszystko co powinien mieć. Na proste zwierzaki pewnie starczy, zresztą baniak jest mały, więc i tak zbyt dużej liczby zwierzaków tam nie upchasz, maksymalnie 2-3 ryby i kilka fajnych korali miękkich i lpsów.
Trudno mi powiedzieć coś o tej lampie led, nie wiem jak się będą pod nią zachowywały zwierzaki.

Skały daj 10kg do tego jakieś dobre bakterie [nie wiem co tam masz dostępne, w Polsce poleciłbym BioGro 123, lub Prodibio BioDigest], żeby sucha skała jakoś ruszyła. Na początek daj jakąś słabszą sól np. instant ocean.
Piasek może być martwy, byle żebyś nie przyciągnął go z jakiejś rzeki, ATI ma niezły martwy piach. Możesz dać też żywy red sea lub bio active live aragonite.
Kup sobie od razu coś do mierzenia zasolenia i testy [ na początek wystarczy no3, później jeszcze kh, ca oraz mg].

zibro007
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 18 lutego 15, 02:42

Re: Zestawy na start czy warto??

Postautor: zibro007 » 19 lutego 15, 10:03

Dzięki na szybką odpowiedz ;-)

Prodibio BioDigest jest dostępny na amazonie wiec nie bedzie problemu ewentualnie zawsze mamuśka moze wysłac z kraju. Ile takich ampułek trzeba zaplikowac do tego litrażu na start?

Czy jedna pompa cyrkulacyjna wystarczy czy koniecznie musze byc 2 srumienie?

Do sprawdzania zasolenia nabędę D-D H2Ocean podobno dobry a to chyba podstawa w akwarium morskim.

Czy hodowla jakiegokolwiek ukwiału w takim lirazu wchodzi w grę??

Co do piasku czy mogę ewentualnie wymieszac zywy piach z suchym aby zwiekszyc objętość nie podnosząc jakos drastycznie ceny i czy piasek martwy ma tędencje do ciemnienia??

Czy może lepiej odrazu wziąść ten ciut wiekszy zestaw (136l brutto) cena nie jest jakos olbrzymie wieksza a obawiam sie ten mniejszy szybko moze okazac sie za mały ;) i czy pozniejsze koszta tego 40l wiekszego beda jakoś drastycznie wieksze niz tego mniejszego.

Duzo pytań ale lepiej sie uczyc na doswiadczeniu innych niz swoich błędach ;-)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Zestawy na start czy warto??

Postautor: Marcinus » 19 lutego 15, 10:09

Jeżeli możesz sprowadzać rzeczy z Polski to kup BioGro 123, są to silniejsze bakterie, jest dużo więcej gatunków, bardziej odpowiednie na start baniaka, szczególnie na suchej skale. Prodibio będziesz stosował później.

H2Ocean to świetny refraktometr.

Możesz mieszać piach suchy z żywym.

Teoretycznie jedna pompa to za mało, ale na filmie ta woda całkiem nieźle faluje, wyjdzie to w praniu.

Do tego większego zestawu nie wrzucisz o wiele więcej ryb,do tego wielkim minusem jest to samo oświetlenie, chyba bym został przy tym mniejszym.

Ukwiał raczej odpada, trochę mały baniak a jest to zwierzak kłopotliwy, potrafi chodzić po akwarium, parzyć korale, może się wkręcić w pompę cyrkulacyjną, ja bym sobie darował.

zibro007
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 18 lutego 15, 02:42

Re: Zestawy na start czy warto??

Postautor: zibro007 » 19 lutego 15, 10:31

Faktycznie róznicy nie ma wielkiej a sprzet ten sam wiec zostaje przy tym mniejszym. Ewentualnie poznie dokupie kolejna pompe ale to wyjdzie w praniu. Narazie to tyle wielkie dzięki Marcinus. Teraz pozostaje kolejne uzupełnianie wiedzy i moze koło kwietnia bede gotowy na start ;-)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Zestawy na start czy warto??

Postautor: Marcinus » 19 lutego 15, 10:45

Utrzymanie błazenków, korali miękkich i lpsów jest łatwe, nie trzeba mieć żadnej wiedzy magicznej :)
Musisz pamiętać o regularnych podmianach wody, no3 i po4 muszą być dość nisko,ale bez przesady bo koralowce z nich korzystają. Pamiętaj też o stałym zasoleniu, potrzebne są do tego stałe dolewki odparowanej wody. Potrzebujesz także filtra RO+DI, bez tego nie da rady.

zibro007
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 18 lutego 15, 02:42

Re: Zestawy na start czy warto??

Postautor: zibro007 » 19 lutego 15, 12:57

O filtrach wiem ze bez tego ani rusz.
Czy mógłbyś mi napisać nazwy jakiś popularnych miękkich korali i ipsów wazne by były proste w "obsłudze" i jak najbardziej kolorowe jakos szarosc w akwarium morskim mi nie pasuje.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Zestawy na start czy warto??

Postautor: Marcinus » 19 lutego 15, 13:51

Korale miękkie:

discosomy, rhodactisy, zoanthusy, clavularia ; te gatunki są ładne, kolorowe i łatwe

LPSY:

tutaj praktycznie większość gatunków ma fajne barwy np.: caulastrea, Acanthastrea , Blastomussa , Catalaphyllia , Cynarina , Fungia, Duncanopsammia , Euphyllia , Favia, Favites, Goniastrea , Goniopora, Scolymia, Trachyphyllia.

Wybór jest naprawdę spory :)

marking
Ryba
Ryba
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 04, 20:17

Re: Zestawy na start czy warto??

Postautor: marking » 26 lutego 15, 14:37

Do korali miękkich dopisałbym sinularię, capnellę jako łatwe i ładne.
Opisy niektórych wspomnianych będą u mnie na stronie Akwarysta.EU :).
Marcinus z tymi LPS-ami to tak jeszcze jednak jak już się zdecyduje kolega na konkretny gatunek proponowałbym poczytać najpierw o nim. Przykładowo Euphyllia jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, także na glony.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
ZOBACZ KONIECZNIE MÓJ KANAŁ YT https://www.youtube.com/channel/UC7XRdS ... irmation=1
Zapraszam również na:
http://www.Akwarysta.EU

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Zestawy na start czy warto??

Postautor: Marcinus » 26 lutego 15, 15:09

Na uszkodzenia mechaniczne to akurat prawie każdy jest wrażliwy :) wiadomo,że zanim kolega kupi powinien najpierw coś poczytać o danym gatunku.

zibro007
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 18 lutego 15, 02:42

Re: Zestawy na start czy warto??

Postautor: zibro007 » 2 marca 15, 22:16

Koncepcja poszła jednak w inna stronę dziś praktycznie jedna ręką miałem ten zestaw powyżej wraz z rybami i zywą skała za niezłe pieniądze lecz w ostatniej chwili zmieniłem zdanie :) Wole jednak złozyc zestaw samemu po pierwsze wyjdzie taniej i mysle ze jednak lepiej.
Będzie juz na 100% akwa optiwhite 60x40x40 żywa skała mieszana z suchą około 15kg łącznie. Cyrkulacja 6025, grzałka Jager 100w. Obsada i cała reszta jak powyzje. Jakie oświetlenie do tego dac 3x24w wystarczy ?? Czy da sie wogole osiagną taką barwe akwarium poprzez t5(nie podobają mi sie akwa podchodzące pod błękit) ?

Obrazek

Jeśli tak to jakie swiatło swietlówki zastosowac i ile. Najlepszą opcją była by jakas belka led macie jakies pomysły bo takie to potrzebował bym ze dwie pewnie http://www.amazon.co.uk/Fluval-SEA-Mari ... fluval+led ??

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Zestawy na start czy warto??

Postautor: Marcinus » 2 marca 15, 22:38

3x24W spokojnie Ci wystarczy. Do takiego małego baniaczka najlepszą opcją jest właśnie lampa na świetlówki.
Niestety nie wiem jak się sprawują takie lampeczki ledowe fluvala.

Świetlówki: ATI Blue Plus, ATI Aquablue Special oraz ATI Purple plus

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości