Kalkulator Ballinga

leszeklos
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 13 lutego 15, 14:49

Kalkulator Ballinga

Postautor: leszeklos » 13 lutego 15, 15:04

Witam
Jestem w trakcie zakładania zbiornika czytam o metodzie Ballinga, czy ktoś z was posiada kalkulator pozwalający obliczyć dozowanie np (Excel) będę bardzo wdzięczny za udostępnienie , myślę że lepiej będę mógł zrozumieć zasadę

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: Marcinus » 13 lutego 15, 15:39

Zapytaj na forum morskim. Ja osobiście kalkulatorów nie używam, zużycie w każdym baniaku jest inne, nie zależy tylko od litrażu,ale głównie od ilości koralowców i ich gatunków. Ja zawsze dobieram ręcznie dawki pod każdy baniak.

Czego nie rozumiesz w ballingu, może coś pomogę.

Awatar użytkownika
vader300
Ryba
Ryba
Posty: 464
Rejestracja: 19 grudnia 14, 16:48
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: vader300 » 13 lutego 15, 19:15

Marcinus pisze:Zapytaj na forum morskim.


Na tym forum jest dział akwarystyka morska(w której jest zawarty temat) więc dlaczego odsyłasz do innego forum?
Roślinne 450L na modułach LED. http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=40264

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: Marcinus » 13 lutego 15, 19:27

Bo tu od nikogo nie dostanie kalkulatora w excelu.

leszeklos
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 13 lutego 15, 14:49

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: leszeklos » 13 lutego 15, 20:04

Rozumieć to ja rozumiem ale chodzi mi kalkulator dozowania roztworu w ml dla dziennego spadku wapnia . Jak wspominałem planuje założenie akwarium morskiego, akwarystyką zajmuje się już wiele lat, ale zakładając samodzielnie akwaria Malawi, z tropheusami a aktualnie mam Paletki z roślinami popełniłem w pierwszych etapach wiele błędów, co mnie kosztowało troszkę nerwów, nie wspomnę o kosztach. Zdaje sobie sprawę, że morskie jest jeszcze wyższym etapem, a wiec chce zlecić założenie profesjonalistom. Aktualnie posiadam akwarium 120x40x65 z szybą przednią opti, umiejscowione jest na stelażu metalowym. Po wyprowadzeniu paletek, zlecę dorobienie komina, oraz sump. Akwarium morskie chce mieć z rafa, oraz rybami. Pod akwarium w szafce jest miejsce na sump o wymiarach gdzieś (85x38x55 H).Na dzień dzisiejszy wybrałem do zakupu:
LAMPA LED ZETLIGHT QMAVEN 6600 - 200W
Jebao DC-3000 z kontrolerem (900-3000l/h)
Odpieniacz Macro Aqua 266 Electronic
Jebao RW-15 15000l/h pompa cyrkulacyjna
Wybierając sprzęt oprócz parametrów i jakości stawiałem również na kontrole elektroniczną, ponieważ często wracam później z pracy w razie jakieś usterki domownicy mogą mnie poinformować .Proszę o wskazówki czy nadają się do powyższego akwarium, oraz czy jeszcze cos sugerujecie zakupić Posiadam grzałki, lampę UV, komputer akwariowy Amazon z sonda PH, oraz czujnikiem temperatury, butle Co2 z reduktorem i elektrozaworem, filtr eheim pro 3, filtr osmoza. Wkładam żywą skałę i żywy piasek do tego zakładający ma dolać ok 100 l swojej wody z akwarium

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: Marcinus » 13 lutego 15, 20:15

Zmień obiegówkę: dc3000 to za słaba pompa, tym bardziej,że chinole bardzo zaniżają ich realne przepływy, minimum to DC6000. Same pompy bardzo fajne, ciche, niektórzy się skarżą,że są mocno wrażliwe na spadki napięcia, wtedy im woda chlupie w kominie :)

Cyrkulacja: na taką długość baniaka moim zdaniem koniecznie dwie pompy, czyli np. 2x RW8 a nie jedna RW15, wtedy cyrkulacja będzie lepsza.

Nie mam pojęcia jak spisuje sie ten odpieniacz, który wybrałeś, ale widziałem jego cenę: 1350 pln, ile za niego płacisz ?? jeśli podobne pieniądze, to zdecydowanie polecam Ci albo Delteca SC1455,albo Vertexa Omega 150, oba wydajne, sprawdzone i dobrze wykonane, miałem oba u siebie i byłem bardzo zadowolony.

Przyda Ci się lampa UV, amazon z sondą ph, eheima możesz się pozbyć, to samo z butlą co2.

leszeklos
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 13 lutego 15, 14:49

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: leszeklos » 13 lutego 15, 20:30

Oczywiście myślałem o 2x RW15 a nawet jeszcze jednej mniejszej, rozważę oczywiście RW8 , a może 3x RW8 ???, popatrzę na twoje odpieniacze. Butlę i eheim wystawie na sprzedaż po wyprowadzeniu Paletek. Co sądzisz o sumpie inne wymiary raczej nie wchodzą w rachubę ze wzgledu na miejsce

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: Marcinus » 13 lutego 15, 20:33

Mogą być 2xRW15 lub 3xRW8, te pompy mają sterownie, więc nie ma problemu z ich ustawieniem.

Sump ma dobre wymiary.

Jeżeli za ten chiński odpieniacz płacisz w granicach 1300 pln, to zdecydowanie Ci odradzam.

leszeklos
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 13 lutego 15, 14:49

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: leszeklos » 13 lutego 15, 20:34

Zapomniałem spytać się o lampę bo w tej dziedzinie nie mam pojęcia, jaka na morskie

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: Marcinus » 13 lutego 15, 20:42

Lampa całkiem fajna, tylko wydaje mi się,że boki będziesz miał ciemne.

leszeklos
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 13 lutego 15, 14:49

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: leszeklos » 14 lutego 15, 09:30

Myślałem w przyszłości w metodzie Ballinga wykorzystać dozownik
http://allegro.pl/dozownik-do-ballinga- ... 93352.html
http://allegro.pl/ebtech-dozownik-akwar ... 39065.html
http://allegro.pl/jebao-dp-4-dozownik-p ... 11647.html
co sadzicie o tych , ja obstaje ten środkowy, jak sprawdza się dozownik w praktyce.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: Marcinus » 14 lutego 15, 10:01

Od kilku lat korzystam z dozowników AquaTrend i nie narzekam, sprzęt robiony w Łodzi, solidny i pewna gwarancja.
Z Ebtechem nie miałem do czynienia, a Jebao, jak to chinol, cena super, ale któregoś razu wrócisz do domu a płyny będą albo nie dolane,albo przelane.

leszeklos
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 13 lutego 15, 14:49

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: leszeklos » 15 lutego 15, 21:35

Jaką sól polecacie do założenia zbiornika i do podmian, oraz jakie preparaty do metody Ballinga. Czy w hodowli stosujecie jakieś dodatki (witaminy nawozy itp.)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: Marcinus » 15 lutego 15, 22:48

Na początek kup Instant Ocean, później już do wyboru: aquaforest, reef crystals, preis , kent itp.

Na początek żadnych witamin, dodatków, tylko bakterie np. BioGro 123.

leszeklos
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 13 lutego 15, 14:49

Re: Kalkulator Ballinga

Postautor: leszeklos » 5 marca 15, 20:21

Zakupiłem już cały potrzebny sprzęt do akwarium, oraz żywą skałę, piasek, czekam na wstawienie komina oraz na sump. w przyszłym tygodniu prawdopodobnie zaleje zbiornik. Relacje zamieszczę na forum. Okazyjnie mogę kupić Aqua Medic komputer mV redoks, oraz do tego Aqua Medic Ozne 200 plus reaktor osuszacz powietrza, proszę o podpowiedz czy to jest niezbędne, oraz po krótce co to ustrojstwo robi. Oczywiście czytałem ale jak w praktyce nie stosowałem to czasami trudno zrozumieć

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości