problem z brązowym nalotem na piasku

pablo1986
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 7 kwietnia 13, 14:58

problem z brązowym nalotem na piasku

Postautor: pablo1986 » 19 listopada 14, 21:28

Witam od 2 miesięcy walczę z brązowym nalotem na piasku i skale.
Akwarium zostało zalane 6 miesięcy temu wcześniej miałem 240l a teraz zrobiłem przesiadke na 430l plus 120 sump w obiegu jest 550l.Opisze sprzet jaki posiadam
Cyrkulacja 4xTunze 6025
Odpieniacze TMC V2 1000 i mam podłączony jeszcze z poprzedniego TMC V2 400 akwa działa na dwóch odpieniaczach.
Oświetlenie Arkadia 2xHQI 250W oraz dwie T5 blue plus 39w.
Żywej skały jest 42kg.
W sumpie mam PhosGuard, węgiel matrix carbon codziennie leje wódkę 5ml. I ballinga po 50ml.
Od dwóch miesięcy walczę z brązowym nalotem na skale i piasku bardziej jest on na piasku brązowy nalot i kożuch dwa razy zaciemniałem akwa. na 3 dni pomagało ale tylko na 2 dni i wszytko wracało. Podmiany robię co dwa tyg. 10%.Woda po RO+DI pokazuje na TDS 04.
Parametry w normie
PO4 niewykrywalne
NO3-10
KH-8
Ca-480
PH-8.1
zastanawiam się nad zakupieniem Fauna Marin Ultra Algea X podobno jest skuteczny.
Jak radzić sobie z takimi nalotami na piasku i skale zawsze przy podmianach wody odsysam piasek z tego całego nalotu ale to i tak wraca.

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: problem z brązowym nalotem na piasku

Postautor: Brajanero » 19 listopada 14, 21:39

Poczekaj z tą chemią .Daj foto.





Dopiero teraz zauważyłem ,że to o akwa morskie chodzi :niewiem:
Ostatnio zmieniony 19 listopada 14, 22:47 przez Brajanero, łącznie zmieniany 1 raz.

pablo1986
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 7 kwietnia 13, 14:58

Re: problem z brązowym nalotem na piasku

Postautor: pablo1986 » 19 listopada 14, 22:12

Posyłam dwa zdjęcia zrobione na szybko

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: problem z brązowym nalotem na piasku

Postautor: Marcinus » 19 listopada 14, 22:20

Masz strasznie dużo światła, dość małą cyrkulację, to może być przyczyną. Możesz na początek spróbować z sera silicate clear.

Na czystość piasku wielki wpływ mają babki kopiące, przez pół roku miałem problem z piaskiem jak wpuściłem valenciennę to piaseczek jest czysty.

Glony na fotce to nie okrzemki, podchodzi pod dino/cyjano

pablo1986
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 7 kwietnia 13, 14:58

Re: problem z brązowym nalotem na piasku

Postautor: pablo1986 » 19 listopada 14, 22:30

cyjano też miałem na początku użyłem chemiclean i podziałało gdzie niegdzie czasami się pokarze ale nie jest tego dużo pod uwagę biorę dino bo pojawiają się też bąbelki powietrza jak nie ruszam piasku przez jakiś czas babkę kopiącą miałem Valenciennea sexguttata ale po miesiącu czasu znikła nie wiadomo gdzie:( czy zwiększenie cyrkulacji mogło by coś pomóc?

pablo1986
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 7 kwietnia 13, 14:58

Re: problem z brązowym nalotem na piasku

Postautor: pablo1986 » 19 listopada 14, 22:31

Marcin a miałeś do czynienia z tym preparatem Fauna Marin Algea x?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: problem z brązowym nalotem na piasku

Postautor: Marcinus » 20 listopada 14, 08:05

O algea x są bardzo różne opinie od bardzo dobrych po fatalne, czyli raz działa raz nie :(

Kup sobie jakąś JVP 102 i skieruj w to miejsce gdzie jest tego syfu najwięcej zobaczysz, czy coś pomoże. Generalnie cyrkulacja jak na taki baniak trochę mała nawet pod miękasy i lpsy.

pablo1986
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 7 kwietnia 13, 14:58

Re: problem z brązowym nalotem na piasku

Postautor: pablo1986 » 20 listopada 14, 23:31

Myślę nad zmianą całej cyrkulacji jest słaba to fakt baniak kupiłem z osprzętem i taka cyrkulacja była wcześniej używana sprzedam te Tunze i myślę nad zakupem 2xJebao WP40 z kontrolerem lub Vortech MP40 tylko to już jest koszt:-) ale musze pomyśleć ale te chińczyki mają całkiem niezłe opinie i są w dobrych cenach.

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: problem z brązowym nalotem na piasku

Postautor: Wiewior » 21 listopada 14, 00:07

Pablo, tunze kupie jedna sztuke od ciebie jak niemal nówka (pisz priv) ;)

Popieram Marcina, babka to jest cud miód dla czystego piasku. Kupiłem najsłabszą babkę (pullearis), robiła zamęt przez 3 tygodnie, piasek był wszędzie, ale teraz bielutki i czyściutki.

Fauna Marin Algea X powiem ci tak. Kumpel użył u siebie, z tym że nie miał ekipy czyszczącej (takie akwarium - kwarantanna, kilka korali, ogólnie dużo od ludzi zbierał i sprzedawał dalej. W zbiorniku były tylko ślimaki, wyczyściło wszystko super. Jednak na którymś forum wyczytałem że zdarzały się problemy z krewetkami - padały. Tą chemię trzeba stosować dość długo (21 dni z tego co pamiętam), bez podmian wody.

Poza tym każda chemia dodawana do akwarium rozwiązuje skutki, a nie przyczyny. Usuniesz raz, super, ale będzie się problem pojawiać znowu. Znajdź przyczynę, inaczej nic z tego nie będzie.

Pytanie jakie bakterie lejesz? (czy w ogóle lejesz)? Osobiście mnie nie specjalnie podobają się HQI, bardzo się nagrzewa, ja bym polecał mix t5 39 (jakieś... 4-6x) i Ledy białe z niebieskimi. Ogólnie powinno się mieć ok 1W/L światła w przypadku SPSów, jak samel LPSy + miękkie to można ciut mniej (w przypadku samych świetlówek, ledy się troszkę inaczej przelicza, jak to juz nie pamiętam). Ja np. u siebie mam 4x24 t5 (2 białe, 2 niebieskie), 5 białych ledów 3W i 4 niebieskie ledy 3W i w miarę fajnie to wygląda.

Podaj jeszcze co masz w piasku (jakieś rozgwiazdy, babylonia?)

pablo1986
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 7 kwietnia 13, 14:58

Re: problem z brązowym nalotem na piasku

Postautor: pablo1986 » 21 listopada 14, 01:39

Zamówiłem 2xJebao wp40 z Chin z podwójnym kontrolerem zobaczymy co to będzie :-)
Tunze będę sprzedawał nie są one nowe poprzedni właściciel używał je przez dwa lata teraz ja około 6 miesięcy. Nie wiem czy będzie się to opłacało mieszkam w UK więc jedna pompa plus wysyłka lepiej Ci będzie kupić od kogoś w PL.
Mam 4xTurbo ślimaki
2xrozgwiazdy piaskowa i niebieska(Linckia laevigata)
pare krabów pustelników
2 krewetki 1xszkarłatna i boksującą
1xJeżowiec Diadema setosum
do tego z ryb
3x pokolce Białobrody, Pokolec Królewski , Zebrasoma żółta
3x chromisy
1xpuffa valentina
2x błazenki
1xNemateleotris magnifica
1xYellow tail damsel
2xPterapogon kauderni
a w sumpie mam małe cztero miesięczne Pterapogon kauderni 8 sztuk mam dobraną pare która dość często składa ikrę. Muszę się już pozbyć tych małych są już gotowe do innego akwa już zaczynają pomału zaśmiecać sumpa. :-)

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: problem z brązowym nalotem na piasku

Postautor: Wiewior » 21 listopada 14, 22:22

No faktycznie, z UK trochę by drogo wyszło :D myślałem że z PL to byśmy się dogadali.

No tak, czyli piasek czyszczony był tylko przez jedną rozgwiazdę. Na 430 litrów, to stanowczo za mało. Polecam babkę Valenciennea Puellaris lub Strigata. Co prawda trochę zrobi bałaganu na początku, ale później efekt nieziemski. Dodatkowo dobry wybór to też Babylonia spp. Super ślimak do piasku, śmiga szybko.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości