Pomoc w Założeniu pierwszej solniczki

filipjg1992
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 15 listopada 14, 14:15

Pomoc w Założeniu pierwszej solniczki

Postautor: filipjg1992 » 15 listopada 14, 14:27

Witam jetem nowy na forum wiec zacznę od przywitania się .
A teraz do konkretów poszukuje kogoś z pojęciem o solniczkach a dokładniej mam kilka nurtujących mnie pytań a niestety na necie każdy pisze co innego.
Dwa gdzie są jakieś sklepy z akwarystyką morską ( oprócz żyrafy bo tam ceny są jak z kosmosy :( .)
Prosił bym o kontakt np na PW

Z góry dziekuje

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w Założeniu pierwszej solniczki

Postautor: Marcinus » 15 listopada 14, 14:35

Pisz swoje pytania na forum, nie na PW, przyda się innym początkującym. Postaram się pomóc. Jaki litraż planujesz ??

filipjg1992
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 15 listopada 14, 14:15

Re: Pomoc w Założeniu pierwszej solniczki

Postautor: filipjg1992 » 15 listopada 14, 14:54

Na początek myslałem o 120l przez wzgląd iż take akwa posiadam i mam tez do niego akwa z przeznaczeniem na sumpa ale nastepnym krokiem bedzie 300+ :roll:

filipjg1992
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 15 listopada 14, 14:15

Re: Pomoc w Założeniu pierwszej solniczki

Postautor: filipjg1992 » 15 listopada 14, 14:58

ogólnie chcial bym zrobić to w miarę tanio oczywiście zdaje sobie sprawe ze nie wszystko się da tak zrobić :) teraz mam akwa slodkowodne i chcialbym wykożystać jak najwiecej gratów z niego oczywiście w miare możliwości

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w Założeniu pierwszej solniczki

Postautor: Marcinus » 15 listopada 14, 15:02

Do 120l baniaka w ogóle nie dawałbym sumpa, mija się to z celem. Sump nie da Ci kompletnie nic, nie pozwoli Ci wpuścić więcej ryb itp.
Taki litraż zdecydowanie bez sumpa.

Gratów z baniaka słodkiego nie wykorzystasz.
Jako cyrkulację daj dwie pompy JVP 101, oświetlenie, lampa 4x24W i świetlówki ATI Blue Plus oraz ATI Coral Plus. Grzałkę 100W. Do tego aerometr JBL, sól Instant Ocean , 9kg żywego piachu bio active live aragonite, żywa skała minimum 12-13kg.
Odpieniacza na początek nie musisz dawać, odłóż trochę kasy i za jakiś czas kup Tunze 9004. Będziesz też potrzebował filtr RO, koniecznie z DI czyli żywicą jonowymienną.

filipjg1992
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 15 listopada 14, 14:15

Re: Pomoc w Założeniu pierwszej solniczki

Postautor: filipjg1992 » 15 listopada 14, 15:12

Dziekuje Bardzo mi to rozjaśnilo sprawe a o sumpie myslalem ze wzgledu na upchanie tam gratów typu odpieniacz grzalka itp.

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: Pomoc w Założeniu pierwszej solniczki

Postautor: Wiewior » 15 listopada 14, 21:14

Odpieniacz i grzałkę schowasz za skałą, nie będzie widać :) A jeżeli chciałbyś jakieś wkłady mechaniczne (gąbki, absorbenty), to zawsze można filtr zewnętrzny włożyć :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości