co wbrać na początek: RED SEA MAX130C v AQUA MEDIC CUBICUS

chester26
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 18 września 14, 12:38

co wbrać na początek: RED SEA MAX130C v AQUA MEDIC CUBICUS

Postautor: chester26 » 18 września 14, 13:13

Na początek witam wszystkich forumowiczów.

Akwarystką Morską interesuje się od jakiegoś czasu... I nadszedł ten moment żeby wreście założyć swoją solankę!!! :)

Po przemyśleniach wybrałem dwa zestawy i nie wiem który będzie najlepszy. Wiem że zestawy mają swoje wady i zalety... Jednak ma to być oczko w głowie mojej żony i sama zdecydowała że chce mieć zestaw. Powiedzcie mi co jeszcze trzeba będzie zmienić, dołożyć do tych akwarii? (sprzęt)

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: co wbrać na początek: RED SEA MAX130C v AQUA MEDIC CUBICUS

Postautor: Wiewior » 19 września 14, 21:47

Przede wszystkim ustal co konkretnie chcesz w tym akwarium mieć. Zrób sobie plan, narysuj jak twoim (czy też żonki) zdaniem powinno wyglądać akwarium. Skoro interesujesz się tym od jakiegoś czasu, powinieneś wiedzieć że różne korale wymagają różnego podejścia.

Różnicą jest tutaj ich rodzaj. SPSy wymagają dużo światła 1-2 W/Litr, mocniejszej cyrkulacji, odpieniacza, natomiast na samych LPSach + miękkie można się z pewnymi rzeczami obejść.

Tak samo wygląda sprawa z obsadą rybną, jedne rybki paskudzą więcej, inne mniej.

Według mnie lepszą opcją wydaje się Red Sea a to ze względu na hybrydę świetlówek + ledy (co prawda tylko 4 i tylko nocne, ale to zawsze ledy :). Po własnym doświadczeniu nie wyobrażam sobie by akwarium nie miało ledów (zwłaszcza nocnych) i świetlówek do "tłumienia" drgań.

Z drugiej strony Cubicus posiada szkło OptiWhite (nie znalazłem info na temat szkła przy Red Sea), a akwarium ma w głównej mierze ładnie wyglądać.

Także jeżeli planujesz delikatną obsadę, czyli niezbyt wymagające LPSy, miękkie 2-4 małych rybek (w tym np. babka kopiąca) + ekipa czyszcząca to wystarczy i cubicus i red sea max. Jeżeli natomiast planujesz uderzać w SPSy i bardziej wymagające LPSY, to... najlepszym wyjściem jest założenie akwarium od podstaw z dobrą ilością światła i sumpem w szafce. Cenowo wyjdzie dość zbliżone, zależy czy będziesz stawiać na markowe i drogie sprzęty, czy też będziesz szukać złotego środka). W przeciwnym razie do wymiany na pewno pójdą odpieniacze, dodatkowo falowniki i światło (te 2x 55 w red sea na SPSy nie jest zbyt wystarczające, ja bym dorzucił z 4-5 białych ledów :)

Przemyśl, przedyskutuj z żonką

chester26
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 18 września 14, 12:38

Re: co wbrać na początek: RED SEA MAX130C v AQUA MEDIC CUBICUS

Postautor: chester26 » 19 września 14, 22:55

:czat:
dzieki za pomoc. ;-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości