KH Saliferta a JBL

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

KH Saliferta a JBL

Postautor: Wiewior » 22 lipca 14, 22:02

Witam,

zapewne temat był wałkowany na różnych forach, jednak ciężko o konkretną odpowiedź, więc może spróbuję tu.

Zakupiłem ostatnio testy saliferta ze względu na dobrą okazję w erybce i jako że wcześniej robiłem testy u sąsiada. Jako że interesowała mnie głównie wartość KH (ze względu na glony wapienne), badałem dość często na JBLu sąsiada i pokazywało wynik: 8 dKH. Wczoraj badając we własnym zakresie salifertem testy ujawniły 11 dKH.

Nie chodzi o samą różnicę, wiadomo że Salifert to jedne z najdokładniejszych testów, a przy tym o wiele wydajniejsze. Chodzi mi bardziej o to, że postawiłem sobie za cel utrzymywanie KH w przedziale 8-9 i której teraz wersji mam się trzymać? Czy kontynuować dalej na salifercie i obniżyć KH do tych 8-9, czy przyjąć że taką skale ma Salifert i utrzymywać między 11-12?

Trochę zgłupieć można, także czekam na opinie.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: Marcinus » 23 lipca 14, 08:38

Jaką masz sól i czy lejesz ballinga.
kh 11 to wysoki wynik, trzeba by czymś w akwarium podbijać żeby osiągnąć taki wynik.

Czy masz kogoś znajomego z innym testem saliferta na kh ??
Jaka jest data ważności tego testu ??

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: Wiewior » 23 lipca 14, 11:41

Znajomego z innym salifertem na KH nie mam, ważność testu jest do 2019.

Co do soli i suplementów, stosuję te z AquaMedica

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: Marcinus » 23 lipca 14, 11:44

Zmierz jeszcze oboma testami kh w świeżej solance.

Ballinga lejesz ??

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: Wiewior » 23 lipca 14, 18:11

Ballinga nie leję. Znalazłem juz problem, aż głupio się przyznać :)

Na instrukcji jest napisane by wlewać 5ml strzykawka 4 ml badanej wody a ja tymczasem wlałem 5 ml. :roll: teraz test idealnie pokazał 8 dKH :-)

Poniżej podaję testy:
KH-8;
Ph-8;
Ca-400;
Mg-1254;
NH4-0;
NO2-0;
NO3-50;
PO4-0.25;

NO3 i PO4 mam trochę za dużo, zrobię podmianę w pon (robiłem w tym tygodniu)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: Marcinus » 23 lipca 14, 18:12

No widzisz :) sprawa się wyjaśniła :)

A czym robisz testy na no3 i po4 ??

g64
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 30 maja 14, 19:29

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: g64 » 23 lipca 14, 18:23

NO3 50 i piszesz że trochę za duże? MASZ BARDZO WYSOKIE

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: Wiewior » 23 lipca 14, 23:39

@Marcinus: Wszystko salifertem.

@G64: OK, wiem mam BARDZO WYSOKIE, zastanawiam się tylko skąd się to mogło brać. Jakieś 3 tygodnie temu dawałem chemiclean, rozpanoszyło mi się cyjano, czy to możliwe że przez to? (uprzedzając pytania, tak zrobiłem wtedy podmianę 20%)
Sól sprawdzałem i wychodzi mi 1.021, co mnie dość dziwi, gdyż starałem się utrzymywać poziom na 1.023 - czy taka różnica może wpływać na jakość testów NO3 i PO4?

Zobaczę jak będzie po podmianie, jak nie będzie żadnych zmian to będę się bawił z wódką.

g64
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 30 maja 14, 19:29

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: g64 » 7 sierpnia 14, 19:24

Ja również stosowałem chemiclean,ale nigdy nie miało to żadnego wpływu na azotany,zasolenie utrzymywałem zawsze troszkę wyższe gdyż preferowałem baniak z sps-ami, może zasolenie ,ma wpływ na wynik testu?tego nie wiem,azotany jak i fosforany masz wysokie, filtracja i jeszcze raz filtracja,karmienie ma również duzy wpływ na te parametry,mam nadzieję że podmiany są co tydzień

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: Wiewior » 8 sierpnia 14, 11:33

Robiłem podmiany co 2 tygodnie, od 23.07 robię podmiany 10% co tydzień i widzę że NO3 i PO4 spada. Z karmieniem nie przesadzam, mam zaledwie salariasa i pictichromisa, także co 2 dni pół kostki solowca. Zobaczymy za 2 tygodnie, powinno już zejść do normalnego poziomu. Póki co nie stosuję chemicleana ani wódki

g64
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 30 maja 14, 19:29

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: g64 » 8 sierpnia 14, 19:03

Cieszy mnie że parametry spadają,będzie dobrze zobaczysz, aha jeszcze jedno, ciekawi mnie czy na Twoich testach saliferta data ważności jest naklejana czy opisywana w inny sposób, ja zawsze miałem naklejaną,było to coś z czym nie mogłem się nigdy pogodzić, bo naklejkę można zawsze nakleić, piszę o tym ponieważ czasem wychodzą nam dziwne wyniki testów,wtedy czasami warto pomyśleć czy test nie jest przeterminowany,i wtedy warto porównać z innym testem,to tylko takie moje gdybanie pozdrawiam

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: Wiewior » 8 sierpnia 14, 22:46

Naklejane, chyba wszystkie są naklejane - ja w każdym razie skusiłem się kupując z erybki ze względu na super ofertę, komplet testów za 250 zł. Także i ja miałem mieszane uczucia co do sposobu przedstawiania daty ważności, chociaż... nawet ten nadruk można łatwo podrobić (np. pieczątka), więc nigdy się nie jest pewnym co się dokładnie kupuje :)

g64
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 30 maja 14, 19:29

Re: KH Saliferta a JBL

Postautor: g64 » 9 sierpnia 14, 19:51

przecież o tym właśnie piszę.dlatego każdy dziwny wynik należy zweryfikować, dziwny wynik nie musi wcale oznaczać pogorszonych parametrów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości