Budowa akwarium 300L

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Wiewior » 28 marca 14, 21:21

No Marcinie powiem ci że z tym hałasem w OR to różnie jest, kolega ma u siebie od jakiegoś czasu i chodzi mu bardzo cichutko. Ja także zakupiłem OR głównie ze względu na sprawdzoną, wieloletnią bezawaryjność. Z drugiej strony jest kilka opinii, że są bardzo hałaśliwe.

JaCoOoOoS, ja także będę zmieniał gniazdko - pewnie tak samo będę musiał zrobić zerowanie, no chyba że się pokaże ukryty kabel :)

Póki co powodzenia z hydrauliką :)

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 11 kwietnia 14, 11:28

Witam ponownie

Marcinus, słuchaj, mam pytanie do ciebie: Co możesz mi powiedzieć o tym odpieniaczu?

http://star-fish.com.pl/sklep/turboflotor-blue-1000-p-421.html?cPath=12_134

Albo polecić mi jakiś inny do tej kwoty. Wiem, że zabieram się trochę do tego od niewłaściwej strony ale teraz mogę sobie pozwolić na taki wydatek, a nie wiem jak z tym będzie później. Dlatego teraz chciałem nabyć te droższe rzeczy i przejść do tańszych.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Marcinus » 11 kwietnia 14, 11:33

W miarę dobry odpieniacz, ale realnie do baniaków 150-200 litrów. Do Twojego litrażu za mały :(

Do 600pln nie znajdziesz nowego odpieniacza, który by się dobrze sprawował w Twoim litrażu. Możesz szukać używek typu Shuran , Deltec APF600, dostaniesz je w podobnych pieniądzach.

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Wiewior » 11 kwietnia 14, 13:48

Marcinus pisze:Do 600pln nie znajdziesz nowego odpieniacza, który by się dobrze sprawował w Twoim litrażu.

Chyba że będziesz miał te minimum 20% żywej skały. W większości akwariów jest 10% żywej skały, więc by utrzymać stan akwarium w dobrym poziomie ludzie kupują mocniejsze odpieniacze. Jakbyś zdecydował się na zakup 20% żywej skały (skały dobrej jakości i koniecznie żywej) mógłbyś się zaopatrzyć w ten odpieniacz. Jednakże koszt żywej skały w Twoim litrażu byłby dużo większy niż zakup mocniejszego odpieniacza

10% skały = 30 kg x (ok)45 zł = 1350,- + mocniejszy odpieniacz (cena gdzieś ok 1000,- wzwyż) = >2350,-

15% skały = 45 kg x (ok)45 zł = 2025,- + odpieniacz (tak samo ok 1000,-) = >3025,-

20% skały = 60 kg x (ok)45 zł= 2700,- + Turboflotor Blue 1000 625,- = 3325,-

To takie moje szacunkowe liczenie. Aquamedic jest o tyle dobry że ma tłumik, przez co jest jednym z najcichszych odpieniaczy

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 11 kwietnia 14, 16:13

Hmmm.... w takim razie dozbieram jeszcze troche i w przyszlym miesiacu kupie aquamedica turboflotora 3000 blue. Spodobal mi sie wyglad tego odpieniacza, a jeszcze wiewior mowi, ze sa dosyc ciche :). Chociaż ten deltec apf 600 też całkiem fajny, a różnica nie jest kosmiczna między jednym, a drugim. Tak czy siak, odkładam ten zakup na maj.

Edited:
czytałem na innym forum, że ktoś miał tego delteca APF 600 w akwa 250L bez sumpa i narzekał, że do takiego akwarium ten odpieniacz jest za mocny. Jesteś pewien Marcinus, że to dobry wybór jeśli chodzi o odpieniacz do akwa 300L +sump 84L?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Marcinus » 11 kwietnia 14, 18:56

Generalnie odpieniacze Aquamedica raczej sobie daruj, nie jest to dobry sprzęt.

Tak, APF600 będzie odpowiedni na Twoje akwarium, ewentualnie jakiś Shuran lub H&S, są to marki znacznie lepsze jeśli chodzi o odpieniacze niż aquamedic.

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 9 maja 14, 15:24

Kupiłem Delteca APF 600 z pompą zasilającą aquabee w sklepie erybka.pl za 1650 zł. W innych sklepach widziałem za 1500 zł ale bez pompy więc stwierdziłem, że dołożę te 150 zł i będę miał. :) W przyszłym tygodniu powinien do mnie przyjechać to się pochwalę zdjęciami i sprawdzę w jakimś kociołku z solanką czy to w ogóle działa, żebym potem nie miał niespodzianki.

W związku z tym, że staram się zaopatrywać w urządzenia techniczne w kolejności od najdroższego do najtańszego to następne będzie oświetlenie. Myślałem i przeglądałem trochę w tym kierunku. Na początku chciałem zrobić jakieś Do It Yourself ale znalazłem tą lampę. Bardzo mi się spodobała, dorzuciłbym tylko do niej jakąś dodatkową świetlówkę 39W T5 i powinienem mieć 267 Watów światła co powinno wystarczyć na ukwiał dla błazenka. Myślałem, żeby żarnik 150W HQI dać 5600K, a świetlówki żeby wszystkie 3 były aktyniczne. To mi da 117W światła aktynicznego i 150W światła dziennego.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Marcinus » 9 maja 14, 15:31

Jak już decydowałeś się na nowy odpieniek, to trzeba było kupić Vertexa Omegę 150, nowa konstrukcja, trochę wydajniejsza, wygodniejsza w użyciu, bo tylko z jedną pompą, nie trzeba tego zewnętrznie zasilać i trochę tańszy, ale APF600 spokojnie sobie poradzi z Twoim litrażem.

Lampa: nic nie umiem Ci powiedzieć o jej jakości, z wyglądu i zapewne pochodzenia chińszczyzna.
150W+4x39W to moim zdaniem zły wybór, żarnik da Ci dość skupione światło, boki będą słabiej doświetlone.
Jeżeli koniecznie upierasz się przy HQI, to żarnik 5600 stosuje się w akwarystyce słodkiej a nie morskiej, jeśli chcesz w miarę fajny , tani żarnik, to polecam Aquamedica 16000K i do niego niebieskie świetlówki, ale generalnie , dla Ciebie lepsza by była lampa tylko na świetlówki T5 39W,lub 54W bez żadnego HQI.
Ostatnio zmieniony 9 maja 14, 15:50 przez Marcinus, łącznie zmieniany 1 raz.

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 9 maja 14, 15:45

Powiedz mi tylko czy lepsze 8x39W czy 6x39W, bo nie wiem ile jakiemuś ukwiałowi pod błazenka światła będzie potrzebne, a już sobie coś upatrzę :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Marcinus » 9 maja 14, 15:52

Baniak masz długi na 120cm, więc idealnie pod świetlówki 54W. ja bym dał 6x54W, lub 8x39W, zależy jakie korale będą.
Ukwiały generalnie też lubią światło.

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 16 maja 14, 17:31

Dziś dostałem odpieniacz. Niestety chłopaki z erybka.pl dali ciała i dostałem niekompletne zamówienie. Po prostu brakuje elementów typu uszczelki, wężyki, zaworka do regulacji przepływu powietrza, króćca do węża, nie dostałem pompy zasilającej aquabee, o której mowa w ofercie, nie wrzucam na razie zdjęć bo reklamacja jest w toku. Masakra jakaś, tyle kasy poszło na to, a oni taką siupe odstawiają. Następnym razem się zastanowię zanim kupię coś w erybce. Niestety zanim dostałem tą przesyłkę zdążyłem jeszcze złożyć zamówienie na pompę obiegową aqua medic eco runner 3700... ciekawe czy też będą jakieś cyrki.

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 21 maja 14, 14:31

Update z FaCeBoOoOoChKa :****

21 maj 2014 - obiegówka

Dziś dostałem serce całego systemu: pompę obiegową Aqua Medic Eco Runner 3700. Przy wysokości około 1,3m na którą będzie wtłaczać wodę powinna mi zapewnić przepływ na poziomie około 2600 litrów na godzinę. Jestem już też w posiadaniu odpieniacza białek ale przyszedł z brakującymi częściami i oczekuję teraz na ich dosłanie. Jego zdjęcie wrzucę jak już będzie zrealizowana reklamacja.

Obrazek

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 29 czerwca 14, 21:09

Update z face'a:

19 czerwca 2014 - gimnastyka z tłem

Dziś wziąłem się za klejenie tła. Użyłem do tego celu kleju do fototapet JBL Fixol. Żeby wszystko było jak należy postępowałem zgodnie z instrukcją, która mówiła o odwróceniu akwarium klejoną ścianą do góry. W tym celu musiałem z pomocą Silentium Est Aureum ściągnąć ponad 47 kg zbiornik z szafki i położyć go bokiem, wylać na niego 1,5 nakrętki specyfiku, nałożyć tło i wyrównać bąble powietrza dołączoną łopatką. Po wszystkim znów umieścić całość z powrotem na miejscu.
Obrazek

19 czerwca 2014 - tło do akwarium

A tak wygląda efekt. Trochę się naszukałem takiego cieniowanego tła bo zazwyczaj są albo całkiem jasne albo czarne.
Obrazek

20 czerwiec 2014 - sump

Dziś przyjechał do mnie zbiornik filtracyjny 84 L (60x35x40 cm). Umieściłem w nim wstępnie posiadany sprzęt czyli pompę obiegową i odpieniacz białek (o którym napiszę więcej jak już dostanę w końcu części z reklamacji). Już powoli zaczyna mi się rysować podział sumpa na komory ale ostatecznie będę wiedział jak to zrobić po wykonaniu orurowania. Rurki zrobię po wtorku kiedy to przyjdzie pudełko przelewowe i będę już mógł połączyć jeden zbiornik z drugim.
Obrazek

24 Czerwca 2014 - pudełko przelewowe

Reef Octopus 300-S Dotarł do mnie szczęśliwie. Co prawda zamówiłem go tydzień temu ale za opóźnienie sklep SeaFarm.pl z Gdańska dał mi gratisowo opakowanie 1000 ml złoża filtracyjnego z węgla aktywowanego ''SF Carbo'' o wartości 36 zł. Na pewno się przyda. Generalnie miła obsługa i mogę z czystym sumieniem polecić tego sprzedawce.
Obrazek

29 czerwca 2014 - orurowanie

Zakończyłem łączenie sumpa z głównym zbiornikiem. Jak widać kontrukcje zrobiłem na sztywno z rur PCV fi 32. Po prawej stronie zrobił mi się zaciek z żywicy epoksydowej, którą podklejałem kolanko do pudełka przelewowego ale przynajmniej jest szczelnie. Na wszelki wypadek zasilikonuje jeszcze łączenia rurek z tyłu. Nie chce ryzykować przecieku po zalaniu wodą bo 500 kg raczej nie przesune, będę musiał osuszać zbiornik.
Dodatkowo powiem, że regulowane kolanka to świetny wynalazek. Dzięki nim mogłem precyzyjnie ustawić kąt opadania spływu tak żeby trafić na odpowiednie miejsce w sumpie. Dodatkowo woda spadająca pod kątem powinna generować mniej hałasu niż taka która spada jak wodospad, tłumik spływu z pudełka też powinien swoje zrobić.
Znana jest mi zasada konstruowania spływu o średnicy 2x większej niż dopływu ale nie zastosowałem jej z kilku powodów:
1. Odpływ z pudełka miał fi 32, a wyjście pompy 25 więc już na dzień dobry nie mogłem użyć takiego rozwiązania.
2. W markecie budowlanym nie mieli calowych rur PCV były tylko 3/4 (20 mm) lub od razu 1 1/4 cala(32). Dlatego jedyne co udało mi się zrobić to dostać uszczelkę redukcyjną 25/32 i zrobić całość orurowania w 32 (1 1/4 cala).
Obrazek

29 czerwca 2014 - oświetlenie szafki

By nie pracować przy oświetleniu z telefonu, zamontowałem dwie świetlówki T5 8W 4000k. Przybijanie uchwytów do kabli to była droga przez mękę, lepiej to chyba już nie będzie wyglądało. BTW, jak ktoś chce kupować oprawy świetlówkowe to radze od razu wziąć sobie wybrać wtyczki bo nie ma ich w zestawie. Razem z oprawą dostałem jedynie 10 cm kawałek trójżyłowego kabla z przyłączem do oprawy.
Obrazek

Jeszcze na koniec pytanie. Jeśli chodzi o cyrkulacje to będę celował między 25, a 30x. Myślałem nad tym zestawem. jest to chyba najtańszy falownik. Dałoby to 7800 l/h + to co wypłynie z sumpa z prędkością ponad 2000 l/h. Tylko czy można prosić jakieś opinie o tych pompkach Newa Wave?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Marcinus » 29 czerwca 14, 22:17

Daruj sobie nwea wave. Jeśli chcesz fajną i w miarę dobrą cenowo cyrkulację to zdecydowanie polecam pompy Jebao WP25, do Ciebie dwie sztuki.
Są one już od dłuższego czasu sprzedawane w Polsce i nie ma z nimi problemów, pompy są małe, cichutkie i dobrze pompują, do tego mają pełne sterowanie.

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 30 czerwca 14, 01:27

Dzięki Marcinus :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości