Budowa akwarium 300L

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 23 marca 14, 14:33

Witam

Po roku posiadania zestawu słodkowodnego 112+54L zdecydowałem się na dostawienie drugiego, tym razem morskiego zestawu 300L (120x50x50)+84L (60x35x40). Ze względu na ograniczone fundusze budowa przebiega dosyć wolno ale konsekwentnie do przodu :). Wiem, że biorąc pod uwagę koszta upłynie jeszcze ładnych parę miesięcy zanim w ogóle zaleję układ wodą. Mimo wszystko zdecydowałem się podzielić z wami moją dotychczasową pracą i pomysłami i przeklejam fotki wraz z opisami z mojego profilu na facebooku (tam zamieszczam fotorelacje z budowy na bieżąco w miarę postępów).

24 luty 2014 - wybór miejsca.

Ze względu na istniejące zagospodarowanie przestrzeni, wybór padł na pokój brata. Trzeba jeszcze tylko przygotować miejscówkę poprzez usunięcie szafki.

Obrazek

24 luty 2014 - usunięcie książek

Książki trafiły do piwni. Niedługo trafią tam też rozkręcone elementy półki.

Obrazek

24 luty 2014 - miejsce przygotowane.

Miejscówka gotowa. Teraz pozostaje tylko czekać na wykonanie zlecenia przez spawacza i jedziemy dalej.

Obrazek

26 luty 2014 - stelaż

Dziś przyjechał stelaż 120x50x75cm. Zanim go wstawię do pokoju muszę go jeszcze poddać obróbce. M.in. klejenie kątników żywicą epoksydową i zabezpieczenie przed korozją.

Obrazek

1 marca 2014 - malowanie.

Kątniki poklejone i trzymają elegancko. Podejrzewam, że każdy z nich mógłby samodzielnie utrzymać ponad 37 kilogramowy ciężar stelażu, a ja ich dałem 36 sztuk. Mają one docelowo utrzymać płytę wiórową oklejoną okleiną meblową tak by konstrukcja z zewnątrz przypominała zwykłą szafkę. Jeden mi się krzywo skleił i mam teraz problem co z nim zrobić. Coś wymyśle. Jak nie uda mi się go oderwać to najwyżej go spiłuje.

Czas teraz zabezpieczyć metal przed korozją. Na uprzednio przygotowaną powierzchnię do malowania naniosę farbę hammerite'a w kolorze młotkowym. (Dla tych, którzy podobnie jak ja mają w głowie 8 bitową paletę barw podpowiem, że to taki srebrny kolor).

Obrazek

2 marca 2014 - paintjob done

Dwie warstwy farby poszły. Czekamy aż przestanie śmierdzieć i wstawiamy do pokoju . Jestem od dwóch dni tak upierdolony farbą czy nie wiem czym, że chyba będzie trzeba zadzwonić do Rurka, żeby powiedział Wolanowi żeby mi ktoś dupsko wyczyścił. Ktoś kto poczuwa się do minimum odpowiedzialności, co pokazuje 217 znajomym na facebooku. Tylko dlatego, że jest ta jebana fotka, która została zrobiona z góry, to jeszcze się to jakoś kurwa uchowało i ludzie mnie nie widzą.

Dla niezorientowanych: parafrazowałem w powyższym wpisie Kamila Durczoka z TVN'u:
https://www.youtube.com/watch?v=W479P3zXukk

Obrazek

9 marca 2014 - kolejne materiały

Mam już płytę wiórową do obłożenia nią stelaża oraz okleinę meblową do niej w kolorze dąb rustykalny. Mam także prowadnice do drzwi przesuwnych i zestaw do samodzielnego montażu rzeczonych drzwi.

Obrazek

9 marca 2014 - Frezowanie

Zanim zacznę oklejać płytę, muszę najpierw przygotować frezy do późniejszego montażu prowadnic. Posłuży mi do tego celu najtańsza frezarka z OBI.

Obrazek

9 marca 2014 - Nakładanie okleiny.

Po wykonaniu frezów zabieram się za oklejanie. Podczas wykonywania tej czynności wyrównuję nakładaną okleinę linijką aby uniknąć powstawania bąbli powietrza. Zostawiam przy tym nadmiarowe marginesy, które po zakończeniu łatwo da się wyrównać nożykiem technicznym.

Obrazek

11 marca 2014 - efekty końcowe.

Po zainstalowaniu okleiny, sklejeniu prowadnic żywicą epoksydową i przyczepieniu listwy meblowej płyta ma już wygląd docelowy.

Obrazek

11 marca 2014 - składanie.

Czas poskładać wszystko do kupy i zobaczyć co z tego wyjdzie.

Obrazek

11 marca 2014 - błąd w obliczeniach.

Okazuje się, że popełniłem błąd przy określaniu wymiarów tylniej ściany i podałem Panu, który mi przycinał płytę w OBI nie ten wymiar jako wysokość. Nie wiem dlaczego nie zauważyłem tego błędu wcześniej bo tylnia ściana jest za krótka o 15 cm. Niestety błędnie wykonany element muszę stworzyć od początku, a był już całkowicie skończony i gotowy do instalacji.

Obrazek

14 marca 2014 - poprawki

Zainstalowałem poprawioną płytę tylniej ściany. Niestety jako, że trzeba kupować całe arkusze płyty 250x125 cm to tył ma grubość nie 18mm, a 12mm. Tej samej grubości będą drzwi przesuwne. Oto efekt.

Obrazek

15 marca 2014 - panel kontrolny

Ten kawałek drewna posłuży do instalowania na nim jedno pod drugim urządzeń sterujących i pomiarowych typu: termometr, kontroler PH, kontroler zanieczyszczeń, itp. Oczywiście jest on ściągalny tak by można w nim było spokojnie dorabiać kolejne dziury.

Obrazek

15 marca 2014 - przerwa.

Na razie tak to wygląda jak na zdjęciu. Panel kontrolny zainstalowany. Do zrobienia zostały już tylko drzwi . Nie będzie mnie parę dni więc mój brat mi to przypilnuje żeby złomiarze nie rozkradli.

Obrazek

21 marca 2014 - Obróbka drzwi

Frezowanie otworów i montaż elementów jezdnych drzwiczek przesuwnych. Wiercenie otworów na uchwyty meblowe. Aż mi klapek z nogi spadł.

Obrazek

21 marca 2014 - koniec budowy szafki

Po zainstalowaniu drzwiczki przesuwają się jak należy. Zostało dokręcenie bocznej ścianki, dokręcenie dodatkowego kątnika i możemy przejść do kolejnego etapu.

Obrazek


Teraz moje pytania.
Czy do akwarium w którym chciałbym zrobić podobną kompozycje jak ma Karolina wystarczy ta pokrywa by zapewnić dość światła? W kwietniu będę miał dość funduszy by zakupić główny zbiornik razem z pokrywą. Jest to prosta pokrywa 120x50 4x39W T5.

Pokrywa w sklepie akwaria.net

Rozumiem, że trzeba najpierw wkładać skały, odczekać trochę i potem sypać piach, tak jak to robiła Karolina. Jak wtedy dotrzeć z odpowiednią warstwą piachu do wszystkich zakamarków? Przecież chyba nie będę wyciągał ważącej kilkadziesiąt kilogramów konstrukcji ze skał? Mógłbym uszkodzić zbiornik.

Chciałbym wiedzieć czym kleicie te skały skoro zbiornik jest już zalany, a z tego co zrozumiałem to się klei na mokro jakąś mieszanką betonową? Przynajmniej tak pisała Karolina. Nie widziałem, żeby kleiła to na sucho i potem tą wielką konstrukcje przenosiła do zbiornika.

Nastawiam się na zakup chłodziarki w późniejszym czasie, już przy moim 112L wyszło na jaw, że grzałkę mogę wywalić ale bez chłodziarki to ani rusz. W pokoju w którym stawiam akwarium w lato przy zamkniętych drzwiach i odsłoniętych żaluzjach z rana potrafi być naprawdę istne "sauna solution". Otworzenie okna w godzinach porannych (tak mam ustawiony blok) to jak przejście z patelni do piekarnika, ciepło z nagrzanej ściany budynku powoduje, że lepiej siedzieć przy zamkniętym oknie niż przy otwartym. To wszystko sprawia, że pomyślałem o chłodziarce z dużym zapasem mocy co by nie chodziła non stop, np. o tej:

Chłodziarka TECO TR 15 w sklepie star-fish.com.pl
Boję się, że wersja TR 10 może być za słaba gdy temperatura przekroczy grubo te 30 stopni do funkcjonowania w których chłodziarka jest przystosowana dla utrzymania temp wody na poziomie 25 st.

O reszcie sprzętu na razie nie myślę bo chłodziarka jest tak dużym wydatkiem, że będę miał na pewno kilkumiesięczny przestój w pracach, który to czas będzie poświęcony na oszczędzanie i wyrzeczenia. Zresztą, swój poprzedni zestaw też budowałem długi czas i też oszczędzałem sporo i dałem radę w kilka miesięcy. Jeżeli przez rok czasu mój zapał w takich warunkach trwał i trwa nadal to jestem przekonany o sukcesie w doprowadzeniu wszystko do momentu zalewania wodą. :)

Pozdrawiam
user JaCoOoOoS

Edited: Bym zapomniał. Jak łączyć świetlówki aktyniczne z dziennymi? 2 aktyniczna i 2 dzienna czy 3 dzienna i 1 aktyniczna?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Marcinus » 23 marca 14, 15:48

Bardzo ładnie Ci to wyszło, brawo.

Światła planujesz mało, starczy na jakieś proste miekasy, wypadałoby jednak zrezygnować z pokrywy i dać minimum 6x39W, albo 4x54W bo baniak ma 120cm długości, więc idealnie pasuje pod 54W świetlówki.
Świetlówki na początek pół na pół, czyli dwie białe, dwie niebieskie.

Kombinuj najpierw z jakimiś dobrymi, mocnymi wiatrakami, może uda się ominąć chłodziarkę, bo to spory wydatek. Teco ma bardzo dobre chłodziarki.

Skały możesz układać jak klocki, niekoniecznie trzeba je kleić. Ludzie stosują ceresit, ja nigdy nie kleję.

Piasek wsyp po jakiś dwóch miesiącach od startu, odessasz wtedy to co wyrzuci skała i dasz piach. Piasek nie musi być we wszystkich zakamarkach, nie musisz podnosić skały.

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 23 marca 14, 18:41

Znalazłem coś takiego. Lampa belkowa 4x54W.

lampa belkowa 4x54W

Nie wiem tylko czy rybki nie beda mi uciekac za granice akwarium bez paszportu :P. Przy pokrywie mialbym pewnosc, ze sa bezpieczne. Karolina stracila przez kaskaderstwo rybek sporo zyjatek z tego co czytalem.

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Wiewior » 24 marca 14, 10:27

Możesz zamiast pokrywy zrobić koronę, ładniej to wygląda jak jest z tych samych płyt co szafka. Ja mam u siebie z uchylanym przednim bokiem na sprężynie gazowej - super sprawa, dostęp do całego akwarium ze światłem. Robiona przez stolarza, pasuje idealnie.

Np. coś takiego:
Obrazek

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 24 marca 14, 20:46

Wiewór, świetny pomysł :). Jeśli szafkę dałem radę zrobić sam to może coś takiego też dam radę wykonać jeśli tylko bym dostał ten sam kolor okleiny. Tylko chciałbym się zapytać jak to tam siedzi i jaka jest tego wewnętrzna konstrukcja. Szafkę dałem radę sam w głowie ogarnąć wyobraźnią ale twój pomysł jest dosyć nową koncepcją dla mojego umysłu i nie bardzo wiem jak to ugryźć.

Edited: popatrzyłem trochę w sieci... Wychodzi na to, że nie ma większego znaczenia z czego się to zrobi, ważne by zapewnić odpowiednią wentylacje. Najbardziej pomocny okazał mi się
ten wątek

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Wiewior » 24 marca 14, 23:19

Miałem nie pokazywać do czasu aż nie ruszę, ale co tam :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tak ja mam zrobione, prosta konstrukcja bez widocznych łączeń (skręcone kawałki ze sobą + zaślepka), tak duże że nie zawadzam ręką o lampy co jest dużym plusem. Ważne żeby góra nie była całkowicie zabudowana - parowanie, ew jakiś wentylator, chociaż ja mam to w sypialni i zależy mi na jak najcichszej pracy. Stolarz robiąc to dla mnie zrobił kawał dobrej roboty i to po kosztach (całość korony jakieś 120 bez płyty)

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 24 marca 14, 23:42

Jeśli dobrze widzę to długość lampy masz na styk dobraną? Czyli bez obaw mogę brać 120 cm lampę do 120cm akwarium. W sumie to przestrzennie logiczne: wewnętrzna krawędź korony to zewnętrzna krawędź akwarium. Wielkie dzięki ;) Ogarnąłem już w pełni tą koncepcje ;)

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Wiewior » 24 marca 14, 23:50

Nie bierz tak samo długiej lampy jak akwarium... zostaw sobie margines 5 cm, dla własnego bezpieczeństwa :) mnie tak ino ino się udało, a musiałem jeszcze taśmę plexi izolacyjną założyć. Bałem się że nie wejdzie i będę musiał ją dziurawić ale się udało.

Mam nadzieję, że pomogłem i trzymam kciuki za twój baniak :)


Edit: I zamiast belki kupujesz odbłyśniki, oprawki i stateczniki i masz spoko lampkę :) a no i świetlówki. Polecam jeszcze mixa jakiego mam ja (na zdjęciu nie widać, bo nie mam t5 załączonych:
4x t5 (z początku może być 2x chociaż i tak z czasem dołożysz świetlówek)
lampka led DIY 5-7 białe, 4-6 niebieskie (aktyniczne) efekt jak z bajki :)
Lampy DIY na radiatorze (coś takiego jak u mnie) można zrobić samemu albo zamówić gdzieś (forum nano-reef), ja zamawiałem w akwarystycznym, robione gdzieś w Polsce (sam nie wiem dokładnie gdzie). I ważne by białe i niebieskie miały osobne zasilanie, wtedy będziesz mógł mieć ładne nocne oświetlenie.

Doszukałem się na twoich fotkach gniazdka bez bolca uziemiającego. Nie wiem, czy akurat do takiego będziesz podłączał akwarium, ale radzę porządnie temat przemyśleć - tak jak w przypadku akwarium Karoliny, gdzie okazało się że są rybki zestresowane pieszczącym prądem. U siebie też nie mam bolca, ale jak masz dobrego znajomego elektryka, kogoś z rodziny lub sam masz jako takie większe niż normalnie pojęcie o elektryce to możesz podłączyć gniazdko z bolcem i obejme z bolca do zera.

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 25 marca 14, 03:17

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem twojego ogarnięcia tematu. Adam Słodowy mógłby się od ciebie uczyć. Ciesze się, że zdecydowałeś się mi pomóc. Zaoszczędziłeś mi mnóstwa główkowania, przeszukiwania internetu i także pieniędzy. Dzięki wielkie jeszcze raz za podsunięcie rozwiązań. Jak będę kiedyś na Podhalu (drugi koniec Polski :P) to wiszę ci zimne bro.

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Wiewior » 25 marca 14, 09:19

Akurat jestem, jak widziałeś na fotkach, w trakcie zakładania rafki, więc naszukałem się dużo a i tak nie znalazłem takiego projektu który by mnie zadowalał. No i korzystam też z pomocy sklepu akwarystycznego sąsiada, dzięki temu co nieco już wiem jeśli chodzi o takie rzeczy.

No i jak będziesz się kiedy wybierał w góry, to zapraszam :)

Radzę jeszcze zamontować w szafce wentylator wyciągający wilgoć (nie zauważyłem na fotkach). Wystarczy zwykły, z castoramy, a masz pewność że nic złego z płytą się nie będzie działo. Zdradź jeszcze jak planujesz zrobić połączenie akwarium i sumpa

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 25 marca 14, 17:19

W moim obecnym zestawie 112+54 używam pudełka przelewowego Tunze Overflow Box. Muszę przyznać, że jestem zadowolony z tego rozwiązania. Zapewnia mi dowolny przepływ wody od 300 (300 l/h zapobiega zbieraniu się powietrza w rurce ponadkrawędziowej) do 1200-1500 l/h (w zależności czy dam jedną czy dwie rurki). Konstrukcja sprawia, że w przypadku wyłączenia pompy i ponownego jej włączenia woda sama wprawia się w spływ bez konieczności robienia przy pudełku czegokolwiek. Nie muszę też wiercić żadnych otworów w szkle. Wcięcie jest na tyle głębokie, że mogę sobie wymodelować pianką poliuretanową odległość spływu od górnej krawędzi od 0 do 8 cm. Może się zastanowię nad modelem o większej przepustowości.

Jeżeli chodzi o pompę obiegową to biorąc pod uwagę wysokość ok 125 cm na jaką woda będzie musiała być wtłoczona to planuję dać tam taką o przepustowości co najmniej 2000 l/h. W moim obecnym akwarium mam właśnie taką pompę tyle, że ona tłoczy wodę na wysokość 175 cm i powiem ci, że mogłaby być jakaś mocniejsza ale ze 125 cm powinna dać radę.

W moim obecnym łączenia mam na zasadzie węży ale węże 32mm są mało elastyczne (przynajmniej z tych jakie mieli w Castoramie i OBI na ogrodniczym) dlatego zastanawiam się nad zrobieniem tym razem wszystkiego na sztywno. Oczywiście spływ wody z pudełka będzie zrobiony po możliwie dużym skosie aby zmniejszyć hałas spadającej wody. Myślałem też może nad sklejeniem samemu jakiegoś pudełka przelewowego i umieszczeniu w nim tłumika spływu ale podejrzewam, że różnica nie byłaby duża i pewnie się na to nie zdecyduje. Dopływ oczywiście pionowy.

Edited: zapomniałem dodać, że używam systemu pływakowego automatycznej dolewki jako zabezpieczenia przed przelaniem w górnym akwarium gdyby się okazało, że odpływ się zatkał czy coś. W dolnym oczywiście jest komin z kulkami filtracyjnymi ze szkła spiekanego i zostawiony margines na wodę, która spłynie po wyłączeniu pompy.

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Wiewior » 26 marca 14, 22:52

Wygląda to dobrze, jednak ja mam mieszane uczucia co do pudełek przelewowych, ale jak masz sprawdzone to ok. Super sprawa ze spławikiem odłączającym pompkę. Ja jednak wolę komin wewnętrzny ze spływem, rewizją i powrotem.

Co do spływu to uważam (tak przynajmniej podpowiada mi matematyczna logika), że spływ powinien być możliwie najłatwiejszy (rura prosta, ew. lekko skośna). Pompa pcha wodę pod ciśnieniem, natomiast w spływie działa grawitacja i każde zagięcie rury powoduje zmniejszenie przepływu.

Jeżeli zaś chodzi o pompę, to myślę, biorąc pod uwagę max przepływ pudełka 1500l/h, że OR 2500 lub ER 2700 wystarczy w zupełności, chociaż przy takim litrażu zastanawiałbym się nad mocniejszą pompą i wydajniejszym pudełkiem przelewowym. Wszak 300L to nie 112, większy litraż - większa cyrkulacja. Chodzi tu głównie o filtrację, jak na początku nie będzie problemu, tak później przy większej ilości korali/ryb może się okazać że nie będzie wydajnej filtracji. Korale/ryby będą robić większy syf niż pompa/spływ będą mogły to przetrawić przez sumpa. To oczywiście moje spekulacje teoretyczne, gdyż praktycznie na razie nie mam jak sprawdzić swych teoretycznych rozmyślań :D Dobrze by było by w tej kwestii ktoś bardziej doświadczony się wypowiedział.

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 27 marca 14, 04:29

Wiesz co, myślę, że możesz mieć racje. Dam to pudełko. Zapewni mi przepływ do 7000 l/h. Może też jedną z tych twoich pomp. Tylko mi jeszcze powiedz, która jest cichsza (o ile masz takie informacje).

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Marcinus » 27 marca 14, 09:45

Aquamedic EcoRunner to nowa seria pomp, są naprawdę bardzo cichutkie, polecam. Ocean Runner to seria starych pomp, są wielkie i głośne.

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 27 marca 14, 15:54

Marcinus dzięki za radę =]. Wiewiór słuchaj, zrobiłem jak mówiłeś. Wymieniłem gniazdko na takie z bolcem ale nie było przewodu od uziemienia w gniazdku więc zrobiłem "zerowanie". Nic lepszego nie wymyśle.

Edited: update z facebooka

27 marca 2014 - etap 2

Pojawił się główny rozgrywający tej imprezy czyli mój baniaczek 300L (120cm x 50cm x 50cm). Tym samym rozpoczyna się drugi etap budowy, a więc tworzenie instalacji hydraulicznej.

Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości