Budowa akwarium 300L

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Wiewior » 30 czerwca 14, 14:39

Masz wentylację w szafce? Przy zamkniętych drzwiach wilgoć może ci psuć płyty meblowe :)

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 2 lipca 14, 17:40

Spokojnie, nie denerwuj się wiewiór, kupi się szpreja, tu się wyklepie. :P Tak na poważnie to wentylacja będzie wykonana w etapie 4 prac, na razie, po zakupieniu pomp cyrkulacyjnych Jebało WP 25 zamknę etap 2. Etap 3 to będzie korona z oświetleniem, a etap 4 to prace wykończeniowe i doprowadzenie wodociągu i kanalizacji z kuchni przez ścianę żeby nie latać z wiadrami przy podmianach. W tym etapie też stworzę system wentylacji oparty o 4 wentylatorki: 2 w koronie i 2 szafce. 3 z nich będą sterowane kontrolerem temperatury, a jeden z szafki będzie chodził cały czas, będzie możliwie cichy więc pewnie malutki ale wilgoć powinien ogarnąć. Jakby to powiedział Jacek Gmochu: takbym to widział.

Awatar użytkownika
Wiewior
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 17 stycznia 14, 17:06
Lokalizacja: Podhale

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: Wiewior » 2 lipca 14, 18:42

Ja się absolutnie nie denerwuję :) Upewniam się tylko, czy aby takie małe rzeczy zostały zrobione :) u mnie tydzień akwarium stało zanim się zorientowałem że nie szumi wentylator w szafce - nie zamontowałem kabla :D Nie musi być duży/mocny, wystarczy żeby jako tako wyrzucał te wilgotne powietrze ;) Póki co ładnie Twoje przygotowania wyglądają, czekam na efekt końcowy :)

JaCoOoOoS
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 20 marca 13, 20:33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: JaCoOoOoS » 21 lipca 14, 12:34

update z facebook'a:

12 lipca 2014 - odpieniacz białek

Po prawie dwóch miesiącach dotarły do mnie w końcu brakujące części do mojego odpieniacza białek ze sklepu erybka.pl. Wysłali mi je dopiero po tym jak zrobiłem im awanturę po olewaniu moich wcześniejszych maili i zagrożeniu, że pójdę do Rzecznika Praw Konsumenta. Jeszcze tego samego dnia wysłali paczkę.

Wiele osób pyta mnie czym właściwie jest ten odpieniacz i do czego służy więc postaram się o nim opowiedzieć. Odpieniacze stanowią podstawę filtracji w akwarium morskim i wykorzystują do tego celu zasadę powstawania baniek mydlanych. W wodzie morskiej molekuły związków organicznych się polaryzują co prowadzi do powstania części hydrofilnej i hydrofobowej. Powietrze zasysane przez pompkę (ta biała kostka) jest rozpylane na drobne cząsteczki przez dyszę Venturiego i wpada do komory reakcyjnej (dolna część tuby odpieniacza) Tutaj Część hydrofobowa molekuł związków organicznych przykleja się do pęcherzyka powietrza i jest razem z nim oraz cząsteczką wody po stronie hydrofilnej (to właśnie ta przyklejona cząsteczka wody wykorzystując efekt napięcia powierzchniowego tworzy piane) jest unoszona do odbieralnika (okrągły pojemnik na szczycie). Im brudniejsza woda tym więcej szkodliwych związków i tym wyższy poziom piany. Optymalnie skalibrowany odpieniacz powoduje zbieranie się w odbieralniku minimalnej ilości wody, a maksymalnej ilości kondensatu zanieczyszczeń (który ja nazywam ekstraktem z gówna). Dodatkowo przepływ wody jest skierowany w przeciwnym kierunku niż przepływ powietrza by zwiększyć skuteczność.

Deltec APF 600 wykorzystuje powyższą zasadę działania przy specyficznych dla siebie parametrach, a więc optymalnym przepływie wody max 800 L/h (wymagane zewnętrzne zasilenie pompą) i przepływie powietrza na poziomie 450 L/h. Zasada dobrego dobrania wydajnego odpieniacza mówi o tym, że odpieniacz powinien mieć deklarowany przez producenta obsługiwany litraż 2-3 razy większy od tego w jakim będziemy go używać. Deltec określa przeznaczenie APF 600 do akwariów 900 litrów przy małym obciążeniu biologicznym i 750 L przy normalnym obciążeniu. Dlatego w moim baniaczku 300 L powinien sprawić się idealnie.

Obrazek


21 lipca 2014 - cyrkulacja

Dotarły do mnie dwie pompy cyrkulacyjne Jebao WP-25 (Nie, tu nie ma literówki, ta firma się tak nazywa :P) o przepustowości 3000-8000 L/h każda z kontrolerem przepływu. Będą odpowiedzialne za wprawianie wody w ruch tak aby nie było stref stojących i aby wszystkie koralowce mogły pobierać z wody związki odżywcze jak to ma miejsce naturalnie na rafie. Działanie pomp sprawdzone, nieźle pracują: zarówno w kwestii tworzenia efektu pralki w wannie jak i trybie generowania fal.

Obrazek

g64
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 30 maja 14, 19:29

Re: Budowa akwarium 300L

Postautor: g64 » 22 lipca 14, 20:38

deltek APF 600 jest to odpieniek,nie najnowszej generacji,lecz konstrukcja bardzo dobra, sztandarowy że tak powiem,ale w tej cenie wiele osób p sebastek z innego forum robi już dużo wydajniejsze 300 l przy pełnej obsadzie sps owej czasami nie wydoli,

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości