60l - da się coś z tym zrobić?

Patryś
Narybek
Narybek
Posty: 50
Rejestracja: 22 stycznia 05, 20:34
Lokalizacja: Warszawa

60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: Patryś » 19 września 05, 18:22

Cześc! Mam zamiar założyć akwa 60l z rybami. Za filtrację ma służyć sump 10l z trzema wkładami: Bioballe, Ceramiczny, Bioballe (niezbyt się znam na filtach i może ktoś mi pomoże?) odpieniach i 15-20 kg żywej skały. Do tego mikser wapienny i samodzielnie wykonana pokrywa z HQI lub jakimiś 70 W jarzeniówkami. Co do zwierząt, to pare korali miękkich, jedna krewetka czyszcząca/wargatek sanitarnik. No i zastanawiam sie nad rybami... Myślę, nad parą Apogonów Piżamek, lub jednym czy dwoma (a można je trzymać w parach) Mandarynem. Uważacie, że co jest lepsze? Może powinienem zaniechać zwierząt i trzymać krewetki i korale? Czy Mandaryn nie zje krewetek?
Ogólne 60l 9x Razbora Klinowa, 2x Otosek, 5x Neocardina Denticulata Sinensis "Fire Red" 1x Prętnik Trójbarwny (mój ulubiony)

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: BigFish » 19 września 05, 20:41

W 60 litrach raczej nie utrzymasz akwa morskiego, a tym bardziej nawet mini rafy. jesli juz sie uprzez to do rafy HQI jest obowiazkowa o mocy 10000K (chyba)
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: Thom (AS) » 20 września 05, 14:18

Poczytaj na www.nano-reef.pl :wink:

Myśle że to nie będzie takie łatwe do utrzymania, szczególnie że jak mniemam to to twoje pierwsze morskie, kup sobie moze 112 L a nie 60 :wink:

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: ciosek » 20 września 05, 15:33

Najlepiej jak masz kase to (a z tego co pamietam to kiedys mowiles o jakims tam wyciagu z konta) no to zdecyduj sie na wieksze.60 litrów dla poczatkującego to podobno nie lada problem i naprawde są z tym problemy

Lepiej załóż 112 albo cos wiekszego.

Patryś
Narybek
Narybek
Posty: 50
Rejestracja: 22 stycznia 05, 20:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: Patryś » 20 września 05, 17:19

Kasę mam, ale z miejscem problem. Bo tata twierdzi że morskie to nic ładnego i że prędzej to postawimy słodkie 400l, niż morskie 100. No to wymyśliłem sobie, ze sam po części z własnych funduszy, po części z prezentów, a po części z wyciągania ( :D ) Sobie uzbieram. Jeśli chodzi o forsę, to mam około 1 000 zł, może więcej. Na skałę i materiały do sumpa wystarczy. Pokrywę zrobię samemu, a T5 poproszę na gwiazdkę. Z koralami, to też, z jakichś "drobnych okazji" na rybki przez te pół roku, czy rok ustawiania i dojrzewania uzbieram
Ogólne 60l 9x Razbora Klinowa, 2x Otosek, 5x Neocardina Denticulata Sinensis "Fire Red" 1x Prętnik Trójbarwny (mój ulubiony)

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: Thom (AS) » 20 września 05, 17:46

Postaw sobie 200 L z błazenkami i resztą, jakoś uzbierasz :wink:

Patryś
Narybek
Narybek
Posty: 50
Rejestracja: 22 stycznia 05, 20:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: Patryś » 20 września 05, 18:38

Ech, 200 l :| na skałę by mi nie starczyło... no i mam małą rozterkę. Na allegro jest akwa 65 litrów z panelem, odpieniaczem T5 za... 185 złotych :cry: oczywiście reakcja taty była negatywna
Ogólne 60l 9x Razbora Klinowa, 2x Otosek, 5x Neocardina Denticulata Sinensis "Fire Red" 1x Prętnik Trójbarwny (mój ulubiony)

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: Wildtom » 24 września 05, 11:25

daj sobie spokoj z tymi 60 litrami, pozbieraj kase, poczytaj w miedzyczasie trochu ksiazek, forum nano itp a pozniej zaloz 112. tak bedzie lepiej i dla Ciebie i dla zwierzakow :)

Raffy-nanoreef
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 15 października 05, 13:00

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: Raffy-nanoreef » 15 października 05, 13:02

ja mam w 65l,15kg skały i myślę że jest dobrze (więcej bym niechciał) no chyba że za darmo :mrgreen:

Sea
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 16 października 05, 18:31
Lokalizacja: EU

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: Sea » 16 października 05, 20:26

BigFish pisze:W 60 litrach raczej nie utrzymasz akwa morskiego, a tym bardziej nawet mini rafy. jesli juz sie uprzez to do rafy HQI jest obowiazkowa o mocy 10000K (chyba)

HQI nie jest wcale obowiazkowe, a w tak malym akwarium jak 60 l jest wrecz nie wskazane. 10000 K to nie jest moc tylko temperatura barwy swiatla.
@Patrys
Biokulki i ceramika do morskiego to zly pomysl, filtracje opiera sie na zywej skale. Dodatkowo ceramika moze uwalniac krzemiany, nie wyjdziesz wtedy z plagi okrzemkow
best regards to you all - Sea

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: Dave » 22 października 05, 20:42

Patryś, te 60 l moze sie nawet kosztowac wiecej, niz te 112 l. Jestes jeszcze poczatkujacy, a prowadzenie nano reef 60 l to naprawde trudna sprawa.

PS. Nie polecam biobali.

marti
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 25 października 05, 14:25
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: marti » 13 listopada 05, 00:54

Zgadzam sie z ciosek kup sobie jakies mniejsze akwa . :D
Siemka

marty
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 21 lipca 06, 08:27

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: marty » 21 lipca 06, 08:49

Jako ze to moj pierwszy post witam wsyztskich serdecznie, czytam, czytam i nie moglem sie oprzec zeby nie odpisac.

@Patrys Sump 10l nic tu nie da, biobale sie zapchaja syfem i nie bedzie go jak wyciagnac. Poza tym do sumpa splywa woda z glownego zbiornika, wiec w glownym musisz mies otwor w dnie lub pudelko przelewowe. Nie wiem czy warto komplikowac i bawic sie w instalcje z rur tylko po to zeby woda splywala w dol do sumpa i w gore do akwarium.Lepszy bylby panel z tylu akwarium.

60litrow to rzeczywiscie troche malo, zeby cos sensownego zrobic. 15-20kg skaly to stanowczo za duzo, chyba ze skala jakas dziwnie ciezka. Ja w ponad 200l zmiescilem ledwo 24 kg (rozlozysta i porowata).


HQI nie musi byc w akwarium morskim, daje ladne swiatlo, ale wytwarza skupione cieplo w jednym miejscu i odnosi sie wrazenie, ze mocno grzeje, T5 tez mocno grzeja (w dotyku sa gorace) ale na wiekszej powierzchni.


Prawda jest ze HQI jest najbardziej efektywnym wykorzystanie energii elektrycznej na swiatlo (zrodlo lightning.pl)

Fakt faktem, ze w akraium 60l nawet HQI 70W bedzie powodowalo mocne podgrzewanie wody i duze parowanie. Lepsze byloby T5 lub powercompacty.

Dobrze to przemysl, bo utrzymanie 60l to naprawde wyzwanie, tu naprawde rozne rzeczy dzieja sie bardzo szybko.

Jesli sie zdecydujesz, to kup najwieksze akwarium jakie mozesz wstawic, panel to nic innego jak przegroda ze spienionego PCV wklejona silikonem i naprawde nie warto tylko dlatego przeplacac grubej kasy (185zl) gdzie akwarium 60l kosztuje 50zl a m2 PCV - 40zl

Za zaoszczedzone pieniadze kup pompe lub odpieniacz np.miniflotor
Przy okazji krewetka to tez zwierze.

@Raffy-nanoreef
Nie wiem jakim cudem dales 15kg do 65l, jest to nierealne, zeby taka ilosc zywej skaly zmiescic w tak malej objetosci, byles przy wazeniu, moze skala jakas lewa?

Idac w slad innych przemysl to dobrze i przekonaj tate, ze akwarium morskie to fajna sprawa ale musi byc troche wieksze, bo inaczej wiecej bedzie kloptow niz przyjemnosci.

Pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
Ryba from NySa
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 22 sierpnia 06, 19:20
Lokalizacja: NySa

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: Ryba from NySa » 29 sierpnia 06, 15:55

A to co was zaciekawi co do nano raf http://www.aquascape.pl/reefgal1.html

Pozdrawiam! 8)
Pozdrawiam! 8)

sebastian67
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 19 października 06, 13:01
Lokalizacja: Mielec

Re: 60l - da się coś z tym zrobić?

Postautor: sebastian67 » 19 października 06, 17:55

Pewnie że sie da. Czytałem artykuł w"naszym akwariun'' i tam opisano akwarium 60l w którym trzymamo brzanki.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości