54L przymiarka do założenia

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

54L przymiarka do założenia

Postautor: Rysica » 19 lipca 13, 20:27

Witajcie! to znowu ja ;)

Mam w piwnicy 54L nieużywane, w sumie na upartego bym je mogła postawić na komodzie u córki w pokoju, ale marzy mi się morskie, tylko kasy całkiem brak :/ Odpieniacz, cyrkulatory, piach i skałę dostanę w prezencie ;) od dobrej duszy z innego forum. Poza tym dostanę też jakieś szczepki Zoa i jakichś miękkich korali :) Z ryb żeby coś pływało, może jakąś babkę małą kupię, bo na Amphipriona o którego mnie syn męczy (tia... Nemo) to za mało litrów... Co nie? Czy jakby był sam jeden to by nie była przesada?
Co mogę mieć w takich słonych 54L??
Jak się tym opiekować, czym się karmi życie w morskim?? Co poza koralami i ew ukwiałem? gąbki? Grzybki? w co pójść, żeby nie było za dużo, ale ładnie, różnorodnie i kolorowo??
Jakieś rady? Sugestie?
To będzie moja pierwsza solniczka, więc jestem w temacie niebieska ;)
i każde rady chętnie przyjmę

Jak dorobię się jakichś dodatkowych pieniędzy, żeby dokupić żywą skałę i żywy piach, to przeniosę akwa do 120L. Ale to najwcześniej za jakieś 1,5 roku po przemeblowaniu u córy. ale chcę najpierw z 54L spróbować
proszę o wyrozumiałość :)
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: Marcinus » 19 lipca 13, 21:17

Szkoda ,że tak mało na początek :(

Kup sobie dwa jakieś naprawdę malutkie błazny i spokojnie dadzą radę. Nic innego z ryb nie kupuj. Do tego ze dwie sexy shrimp ,kilka slimaków i to wszystko.
Jeśli chodzi o korale, to kupuj zoanthusy i discosomy, są ładne i łatwe w utrzymaniu, nie kupuj żadnych brunatnych korali typu xenia, sarcophyton itp.

Odpieniacz sobie daruj, szkoda marnować miejsce w akwarium, podstawa to podmiany wody.
Sól: na początek kup instant ocean, za kilka miesięcy przejdź na reef crystals.
Masz filtr RO + DI ?? jeśli nie to będziesz musiała kupić, bez wody nie da rady.

Wiesz jak się robi podmianki w morskim ??

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: Rysica » 19 lipca 13, 21:27

Marcinus - ja bardzo cenię Twoje rady, ale będę miała tylko to co dostanę, nie mam żadnego budżetu na dodatkowe koszta poza zakupem świetlówek. Zoa jakieś też dostanę, a życie - na początek może jeden błazenek, może za dwa m-ce uzbieram na kolejnego, reszta musi być regularnie dokupowana co 2-3 m-ce, bo z kasą u nas krucho bardzo.... Być może będzie w środku tylko to co dostanę...
Mam za to dostęp do RO, ale filtra na pewno nie będę w stanie kupić...
Po prostu dostanę sprzęt taki a nie inny oraz skałę i piach, parę szczepków korali i będę miała jedyną w życiu szansę założyć solniczkę...
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: Marcinus » 19 lipca 13, 21:29

Jak masz ro ze sprawdzonego źródła to nie ma problemu.

Światełko też dostaniesz ??

Pamiętaj,że baniak morski to też koszt utrzymania, nie duży ale jednak więcej niż słodkie, dochodzi kupno soli.

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: Rysica » 19 lipca 13, 21:42

No właśnie tylko światełko muszę dokupić, ale źródło zaufane ;)
Myślę, że do 54L to dużo soli nie będzie szło miesięcznie...
Akwa morskie to moje marzenie od... dziecka??
Mam jedyną szansę je spełnić, zaryzykuję!
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: Marcinus » 19 lipca 13, 21:48

Dużo nie zejdzie ale zawsze to dodatkowy koszt.

Rozumiem,że wodę dostajesz już z działającego baniaka i skała też z takiego baniaka ??

Jeśli tak, to będzie na pewno łatwiej na początku.

Światło pal nie dłużej niż 7-8h dziennie.

Podmiany:

bierzesz wiaderko, lejesz wodę ro; wrzucasz tam jakąś pompkę i grzałkę, podgrzewasz do 25*C; jak już podgrzejesz to powoli zasól wodę, wsyp trochę soli, zmierz salimetrem i tak aż do osiągnięcia poziomu 1,025. Jak zasolisz to odczekaj 24h [ grzałka i pompa pracują w wiadrze cały czas] i po tym czasie rób podmianę. W takim litrażu wystarczy 5l na tydzień.

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: Rysica » 19 lipca 13, 21:51

Woda będzie moja, ale skała z działającego baniaka
5L na tydzień??? Pamiętam, że ubytek wody był mały w tym akwa... czy po prostu część mam wylać z akwa i traktować jak normalną podmianę ??
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: Marcinus » 19 lipca 13, 21:58

Dolewki to dolewki, podmiana to podmiana, dwie różne sprawy.

Dolewki robisz na bieżąco, dolewasz słodką wodę po ro, nie solisz wody na dolewkę.

Podmiany robisz raz w tygodniu w ilości około 5 litrów. Robisz tak jak w słodkim , część odlewasz i wlewasz świeżą.

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: Rysica » 19 lipca 13, 22:17

kumam :)
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Awatar użytkownika
michalzgierz198
Ryba
Ryba
Posty: 238
Rejestracja: 28 czerwca 09, 11:28
Lokalizacja: Zgierz
Kontaktowanie:

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: michalzgierz198 » 21 lipca 13, 21:26

Marcin Xenia jako jedna z nielicznych lub jako jedyna daje oznaki że nie jest właśnie Rośliną a Bezkręgowcem właśnie dlatego że się rusza nawet jak nie ma ruchu w Akwarium :) ale każdy lubi co innego jednak ten jest jednym z moich Ulubionych bo Zoasy nie wszystkie się u mnie trzymają :) jak chcesz coś Kolorowego z takich krzaczastych to Polecam "Clavularia Papaya Viridis" wdzięczne i kolorowe Koralowce miękkie :)

Awatar użytkownika
OKO
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 697
Rejestracja: 6 sierpnia 11, 22:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: OKO » 21 lipca 13, 21:45

Ja to widzę tak:
-belka 2x24W (sylvania aquastar + niebieska jakas)
-skały z 5-6kg wejdzie
-2kg piasku koralowego
-cyrkulator jvp 100
-przydało by sie wkleic jakiś panel co by grzałeczkę schować, salimetr spławikowy, włókninę do odłowu syfków i ewentualnie siporax
-pompa do panela 1200l/h
-sól instant ocean lub tetra marine seasalt (wychodzi około 1kg na 30-25l wody w zależności od producenta)
-można wlać na starcie prodibio reef buster itp.
-zamiast odpieniacza pasowało by caularepe załatwić na starcie lub inne makroglony

Przydała by się też jakaś pompka mocniejsza do mieszania solanki do podmianek. Moim zdaniem 54l to troszkę mało i szybko się będzie chciało przeskoczyć na coś większego. Ja np. teraz widzę że optymalnie jest mieć akwarium 300-400l bo już fajne rybki można wpuścić.

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: Rysica » 22 lipca 13, 19:19

Oczko, kochany jesteś, dziękuję za rady, ale budżet zerowy praktycznie, będę miała to co dostanę właściwie... Nie mam kasy na sprzęt, dostanę odpieniacz i cyrkulatory, skałę, piach, być może też sól, i jakieś szczepki. 54L max, grzałkę mam, salimetr to mały wydatek. Jakby ktoś chciał mi wysłać jakieś szczepki to ja chętnie przyjmę :D Jak już uda mi się wystartować.
Będę Wam zdawać relację:D

aaa no i muszę kupić świetlówki!
Aaa i nie belka tylko pokrywa... odkryte by korciło... Jednak dwójka dzieci rządzi się swoimi prawami...
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: 54L przymiarka do założenia

Postautor: Marcinus » 22 lipca 13, 19:48

Nie lej do baniaka Reef Boostera :) to jest pokarm dla korali i to bardzo sokncentrowany. Marcinowi chodziło chyba o Prodibio Bio Digest, to są bakterie i jak najbardziej można ich używać.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości