[96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Safemod
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 12, 11:08

[96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Safemod » 27 grudnia 12, 13:02

Witajcie!

Po rozmowie z Marcusem postanowiłem, założyć temat, gdzie wspólnie spróbujemy doprowadzić moje akwarium do wyglądu jakie powinien mieć :)

Dane podstawowe:
Wielkość: 96l
Wymiar: 60x40x40 (szer/dl/wys)
Filtr: Kaskadowy - Skała + gąbka (ucięta na grubość około 2cm)
Cyrkulacja: JVL 101
Oświetlenie: 2x24W (biały/blue plus) - W nast tygodniu dodatkowa 2x24 (bialy/coral)
Grzałka: 50W z termostatem
Odpieniacz: skimmer (47zł allegro) - niezamontowany przez brak pompki

Skała: 6kg (żywej z innego akwarium)
Piasek: 9kg
Sól: Instant Ocean Aquarium
Karminie: Artemia mrożona (rano i wieczorem)

Historia akwarium:
- 0 tydzień, Montaż, wlanie 1/3 wody z innego chodzącego akwarium i resztę świeżej. Dodanie skały i piasku.
- 4-5 tydzień. Pierwsi lokatorzy: Krewetka + rybka (nieznanej mi nazwy, taka długa:P)
- 6-7 tydzień. Kolejni lokatorzy. Grzybek + koral który do teraz nie urósł.
- 7-8 tydzień: Kolejni lokatorzy. 2 x Błażenek + 2 x Inna rybka (niebieska z żółtym ogonem)
- 10-11 tydzień. Stan aktualny - Atak cyjano :)

Ogólnie chciałbym prosić o pomoc w modernizacji osprzętu i pozbycia się cyjano i rozbudowie akwarium, aby wreście wyglądało jak prawdziwe morskie :)

Ogólny widok na moje akwarium :)
Obrazek

Widok z przodu na całość
Obrazek
Obrazek

Krewetka:
Obrazek
Obrazek

Błazenek:
Obrazek

Grzybek:
Obrazek

Koral (nie może urosnąć, bo zaatakowały go glony)
Obrazek


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 28 grudnia 12, 07:30 przez Safemod, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Marcinus » 27 grudnia 12, 13:19

Na początek dodaj jeszcze jedną JVP 101.

Safemod
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 12, 11:08

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Safemod » 27 grudnia 12, 13:24

A może warto zainwestować i przejść na lepszy sprzęt ? Jvl 101 są głośne (przynajmniej ten mój) Tunze 6045 ? http://star-fish.com.pl/sklep/tunze-c-16_17.html
Jak mówiłem mam do dyspozycji kwotę około 1000zł (wiem, że na morskie to mało ale zawsze coś) i chciałbym jakiś zmian dokonać. Bo JVL są duże, mało wydajne i ogólnie wyglądają średnio :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Marcinus » 27 grudnia 12, 13:52

Najpierw przemyśl sprawę i daj mi znać jakie będzie to Twoje większe docelowe akwarium ??
Jak mi podasz litraż to wtedy Ci dobiorę tak pompy,żebyś później nie musiał ich wymieniać na inne.
Tunze 6045 to bardzo dobra pompa.

Safemod
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 12, 11:08

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Safemod » 27 grudnia 12, 18:22

Po rozmowie z Marcusem będę kupował nowe szkło 80x40x40 z tą samą obstawą co na zdjęciach co dodałem. Ale to dopiero za 1-2 tygodnie.
Jakieś propozycję jak pozbyć się tych bordowych glonów (chyba cyjano bakterie) ?

Może jakaś chemia ? Chemicalean słyszałem, że dobry (za pomyłkę z nazwą przepraszam)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Marcinus » 27 grudnia 12, 18:26

Tragedii z cyjano nie masz, na razie nie stosuj chemicleanu. Popraw cyrkulację, dodaj jeszcze jedną pompę i wtedy zobaczymy. Przystopuj też z podmianami wody. Dolewaj tylko odparowaną wodę.

Safemod
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 12, 11:08

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Safemod » 27 grudnia 12, 18:31

Ja ogólnie tylko dolewam odparowaną wodę, nie robię żadnych podmianek.
A wygląda dobrze, bo systematycznie ściągam z piasku płaty

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Marcinus » 27 grudnia 12, 18:32

Mimo wszystko, najpierw zacznij od dodatkowej pompy w akwarium.

Safemod
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 12, 11:08

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Safemod » 17 stycznia 13, 11:34

Witam po przerwie:)

Już mam zamówione nowe akwarium 80x40x40 co da mi łącznie 128l. Do tego idzie listwa 4x24W z oświetleniem, grzałka 200W, pełny zestaw testów. Do akwarium starego dodałem nowe pompy cyrkulacyjne Tunze 6015 i 6025, które od razu poprawiły cyrkulację wody.

Od pewnego czasu (od wczoraj) męczy mnie pewna sprawa i chciałem zapytać Was o pomoc i radę:
W akwarium nie przewiduję sumpa i nie wiem czy to przypadkiem nie jest błąd. Aktualnie mam zamontowaną kaskadę, które oprócz tego, że jest głośna to mało estetyczna (tym bardziej, że chciałbym zamontować obudowę górną). Akwarium nie ma jeszcze odpieniacza, lecz wraz z przybyciem nowego szkła, przydałoby się go zamontować (mam jakiś tani chiński ale lepsze to niż nic). Teraz jak włożę ten odpieniacz to znowu po mordzie dostanie estetyka akwarium...

Co sądzicie o dołożeniu tego sumpa w szafce? Nie mam tam dużo miejsca, bo chyba coś około 40cm szerokości i podobnie na długość. Wysokość ponad 60-70cm. Musiałbym zdecydować się najpóźniej do jutra, aby jeszcze zmienić projekt szkła z uwzględnieniem miejsca na zewnątrz do spływu.

Jak ktoś miałby sugestię to proszę pisać :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Marcinus » 17 stycznia 13, 11:52

Ja nie jestem zwolennikiem sumpów w takich litrażach,ale jeśli chcesz to nic nie stoi na przeszkodzie.
Sumpa zrób o wymiarach: 70x35x45cm. Podziel go na 3 komory [ jedna dla odpieniacza, druga ogólna, trzecia na pompę obiegową].
Jako obiegówkę daj New Jet 2300.

Safemod
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 12, 11:08

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Safemod » 17 stycznia 13, 12:24

Sumpa tej wielkości niestety nie zmieszczę, dokładnie mam szerokość 43cm. Da radę w takim miejscu zamontować sumpa?

Ogólnie głównym celem jest całkowita rezygnacja z kaskady i montaż odpieniacza (ale nie takiego smoka jak mam), chyba, że jest jakiś zgrabny mały odpieniacz na ten metraż , który nie wygląda jak wielka tuba (i w rozsądnej cenie załóżmy do 500zł z pompą)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: Marcinus » 17 stycznia 13, 12:38


Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: [96l] - Akwarium morskie - Modernizacja

Postautor: jedikk1 » 17 stycznia 13, 14:48

Mało miejsca masz na ten sump trochę, ja na Twoim miejscu bym się w to nie bawił i zrobił tak jak Marcinus napisał, odpieniacz Tunze nie będzie szpecił a dodatkowo będzie zbierał film z powierzchni wody, więc jakąś tam niewielką częśc roli filtra kaskadowego przejmie na siebie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości