Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

andrei123
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 16 listopada 12, 06:20

Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: andrei123 » 18 listopada 12, 06:48

Witam
Na wstępie chciałbym powitać wszystkich forumowiczów :D
Po przeczytaniu wielu artykułów a także po wieloletnim doświadczeniu z akwarium słodkowodnym (w Polsce) postanowiłem założyć akwarium morskie.
W tej chwili przebywam w USA na studiach i postanowiłem spróbować.
Więc postanowiłem kupić takie oto akwarium co o tym myślicie Coralife 29 gal ????
Do tego od pieniacz odpieniacz
Jeśli chodzi o żywą skałę dostałem propozycję że dostanę ją od kumpla z florydy a także żywy piasek z stamtąd oraz wodę z atlantyku co o tym myślicie czy to dobry pomysł ???
Co do zwierząt to zastanawiam się gdyż najpierw myślę o ekipie sprzątającej koralach i jakiś rybach ale nie wiem ile takich ryb korali i innych mogę do niego włożyć sztuk ?????
I jakie proponujecie ??? Co do zakupów to będę robił je w tym sklepie co podałem linki do akwarium i od pieniacza . Czy coś muszę jeszcze dokupić jak będę kupować do tego ???
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz :D

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: Marcinus » 18 listopada 12, 08:19

Witam kolegę z USA

Sam zestaw jak to wszystkie zestawy dla mnie taki sobie, niby 29 galonów to już dość sporo. Nie podoba mi się ta gięta szyba i takie sobie wymiary,będzie ciężko ustawiać skałę. Mało szczegółów jest odnośnie światła,także nie umiem Ci powiedzieć co tam będzie rosło.

Ten odpieniacz sobie daruj, jest to zabawka na kostkę, która nie będzie miała większego wpływu na funkcjonowanie akwarium. W takim litrażu podstawą są podmiany.

Dodatkowo potrzebujesz cyrkulacji, tu masz kilka opcji w zależności na co Cię stać:
http://www.petco.com/product/113644/Eco ... iption-tab

http://www.petco.com/product/116643/Hyd ... -Pump.aspx dwa modele: 750 oraz 1050

Żywy piach: 10ibs:
http://www.petco.com/product/7452/Natur ... 0Sand-7452

Wodę z atlantyku będziesz miał cały czas, czy tylko na start ?? Jeśli to będziesz potrzebował jeszcze filtr RO+DI,ale nie mogę go znaleźć tak na szybko w tym sklepie.

Ten zestaw jest całkiem fajny pod względem światła:

http://www.petco.com/product/116929/Oce ... ium-116929

andrei123
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 16 listopada 12, 06:20

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: andrei123 » 18 listopada 12, 18:39

jeśli chodzi o akwarium to tu jest o nim więcej tutaj
Ten od pieniacz rzeczywiście sobie daruję :grin: po patrze za innym
co do cyrkulacji to jedna pompa starczy ta np 1050 ???
jeśli chodzi o wodę to będę mieć tylko na start a także żywą skałę z stamtąd

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: Marcinus » 18 listopada 12, 20:08

Pompy moim zdaniem powinieneś dać dwie, cyrkulacja to podstawa. Rozejrzyj się za tym filtrem do osmozy.

Nie rozglądaj się za odpieniaczem, nie ma sensu, a po drugie to takiego zestawu go nie włożysz, nigdzie się nie zmieści.

andrei123
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 16 listopada 12, 06:20

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: andrei123 » 18 listopada 12, 22:12

a co do oświetlenia i tego konkretnego zbbiornika jakie rodzaje koralów mięczaków i ryb można w nim hodować i jaką ilość ???? tak aby wszystko dobrze się rozwijało ;-)

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: jedikk1 » 19 listopada 12, 00:06

Odpieniacz jak najbardziej ma sens, lepszy nawet najgorszy niż żaden, zwłaszcza jeśli będziesz chciał trzymać LPSy,a przy SPSach to w sumie chyba nie da się bez.

Dam taki przykład, ja miałem na początku zwykłego chińczyka, który z odpieniaczem nie miał zbyt wiele wspólnego, za 100zł, nie ukrywam że bardzo mnie denerwował więc go całkowicie wyłączyłem. Jakiś czas potem kupiłem dwa LPSy, caulastreę i euphyllię. Początek dość marny, euphyllia jakoś się trzymała ale cautastrea traciła tkankę i była już prawie samym szkieletem, nie dawałem jej żadnych szans. Akwarium miało wtedy około pół roku, brak odpieniacza, pływały 3 ryby. Parę tygodni później postanowiłem kupić lepszy odpieniacz, konkretnie tunze 9002, parę dni po tym jak pojawił się w baniaku caulastrea przestała tracić tkankę, dzisiaj jest pompuje się jak wariat, oczywiście przy regularnej pracy odpieniacza.

Chciałbym, żebyś poznał różne opinie, Marcinus to encyklopedia morszyzny i jak najbardziej mówi dobrze, jedna z osób do której mam największe zaufanie jeśli chodzi o akwarystykę morską, jednak co do odpieniacza i brakiem sensu w jego stosowaniu mam inne zdanie na podstawie własnego doświadczenia, dlatego postanowiłem dać Tobie o tym znać. Tym bardziej, że mam podobny litraż co ten Twój planowany.

A odpowiadając na ostatnie pytanie, przy 29 galonach to dobrze by było mieć te 100W światła, raczej nie warto schodzić niżej. A z koralowców to najlepiej chyba koralowce miękkie i LPSy :>

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: Marcinus » 19 listopada 12, 05:31

Widzisz Jedikk, u mnie było odwrotnie: im mniej odpieniania tym ładniejsze lpsy i miękasy. Prawda jest taka,że te grupy korali lubią lekkie ''bagienko'' w akwarium ,wtedy rozwijają się najlepiej, oczywiście nie mówimy tutaj o wodzie bardzo złej, wtedy nawet miękasy nie dadzą rady,ale nie trzeba parametrów żyłować jak przy spsach.
Regularne podmiany to podstawa, do tego dobra sól i odpowiednie światło i cyrkulacja.

andrei123
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 16 listopada 12, 06:20

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: andrei123 » 19 listopada 12, 07:57

to teraz wiem już trochę więcej dzisiaj jadę do sklepu oglądać ten sprzęt i po oględzinach będę zadawać następne pytania :D

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: jedikk1 » 19 listopada 12, 11:13

Masz całkowitą rację, dlatego nie należy przesadzać z odpienianiem, nie kupować zbyt mocnego i najlepiej kontrolować NO3, przerabiałem też sytuację, gdzie clavularia miała problem ze zbyt czystą wodą, przez co przestała się ładnie otwierać. Dodam, że zrezygnowałem z częstych podmian, robię je co 2-3 tygodnie, co też miało wpływ na trochę większą koncentrację 'bagienka' w wodzie. Odpieniacz będzie również potrzebny by stosować wódkę lub vsv.

Andrei123, prawda jest taka, że Ty sam sprawdzisz, czy Twoje akwarium będzie dobrze funkcjonować bez odpieniacza, jak dojdziesz do wniosku, że będzie Ci potrzebny, to zawsze można dokupić =)
Nano rafa 80x35x40 - 120W LED, Tunze 9002, <25kg dead rock

andrei123
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 16 listopada 12, 06:20

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: andrei123 » 21 listopada 12, 07:00

włąśnie stałem się posiadaczem akwarium :ok: na razie tylko zestawu teraz będę kompletować resztę sprzętu takiego jak pompa obiegowa termometr grzałka(chyba 100 wat wystarczy) itp. A mam inne pytanie co się stanie z akwarium morskim jak braknie prądu np przez pół dnia ?????

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: Marcinus » 21 listopada 12, 09:09

Kupiłeś ten zestaw, który pokazywałeś 29 galonów ?? Tam nie trzeba obiegówki bo jest w komplecie, tam trzeba dokupić pompy cyrkulacyjne :), grzałka 100W wystarczy.

Pół dnia bez prądu to dość długo, wielkiego pomoru nie będzie, zwierzaki powinny sobie poradzić, choć trzeba się liczyć z jakimiś zgonami.

andrei123
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 16 listopada 12, 06:20

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: andrei123 » 22 listopada 12, 04:32

tak rzeczywiście mój błąd oczywiście mówię o cyrkulacyjnych :D kupiłem to co pokazywałem a co do prądu to tak tylko się pytałem ale chyba załatwię jakiś ups bo mam takiego kumpla co mu nie jest potrzebny

andrei123
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 16 listopada 12, 06:20

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: andrei123 » 24 listopada 12, 08:39

Witam dzisiaj właśnie zalałem akwarium wodą :D (jutro wrzucę zdjęcia ) ale mam inne pytanie będę mieć sporo skały naturalnej z florydy za jakiś tydzień i moje pytanie jest czy wrzucić ją zamiast bio balls ????? i podłączyć tam światło ????

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: Marcinus » 24 listopada 12, 09:20

Generalnie amerykanie trochę inaczej prowadzą baniaki niż my, ale powiem Ci po naszemu: bio balle wyrzuć i zapomnij o nich. Dostęp do wody po osmozie już masz ??

Teraz niech ta woda w baniaku się kręci, powłączaj grzałki, obiegówkę i pompy cyrkulacyjne, światła nie włączaj. Jak dotrze skała, ładnie ją ułóż w baniaku i wtedy możesz palić światło, 3-4 godziny dziennie przez około 3-4 tygodnie. Po tym czasie baniak już będzie gotowy na pierwsze zwierzaki.

andrei123
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 16 listopada 12, 06:20

Re: Założenie nowego akwarium morskiego 29 gal Coralife

Postautor: andrei123 » 24 listopada 12, 09:29

ok bio balle jutro wyrzucę. Ale wsadzić coś zamiast nich ???? Tam mam jeszcze między jedną a drugą przegrodą tam gdzie są bio balle (w jednej przegrodzie)i pompa obiegowa (w drugiej) taka mała gąbka jest też do kosza ???? :D do wody dostęp mam ro :D A nad biobalami jest taka krateczka z dziurkami a na niej filtr chyba węglowy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości