Akwarium morskie 120L - pytanie o sprzęt

tom101
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 15 listopada 12, 19:36

Akwarium morskie 120L - pytanie o sprzęt

Postautor: tom101 » 15 listopada 12, 19:38

Witam. Od 3 lat posiadam akwarium słodkowodne i zdecydowałem się, że spróbuję teraz z czymś słonym. Chciałbym po prostu moje 120L( 80x40x35 ) zamienić na akwa słonowodne. Czytałem o tym trochę, ale wiadomo nasuwa się pare pytań. Akwa chciałbym zapełnić paroma rybkami i koralami.

Z tego co piszecie do tego litrażu raczej nie potrzebny jest sump, czy bez sumpa będzie ok?
Największy problem mam z oświetleniem. Chciałbym kupić lampę i świetlówki T5 ale:
1. Czy akwarium musi być odkryte (słyszałem coś o przegrzewaniu się), czy istnieją też zamknięte z odpowiednimi pokrywami na świetlówki?
2. Czytałem że zazwyczaj 1l=1W, ale do mojego akwa pasują tylko lampy 80cm, które mają maks moc 3x24W świetlówek. Czy to wystarczy?

Z tego co pomyślałem oprócz oświetlenia ze sprzętu będę potrzebował jeszcze: filtr RO, 2x pompa 2800l/h, grzałka 100W, odpieniacz (właśnie jest konieczny czy nie?) i kaskada (też nie wiem czy jest konieczna w tak małym zbiorniku).

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium morskie 120L - pytanie o sprzęt

Postautor: Marcinus » 15 listopada 12, 19:55

Jeżeli nie przegniesz z obsadą i nie będziesz chciał spsów to akwarium obejdzie się bez sumpa i bez odpieniacza. Na lpsy i miękasy spokojnie takie warunki wystarczą.

3x24W to trochę mało nawet jak na miękasy i lpsy, wypadałoby dać minimum 4x24W. Ja mam taka lampę:
http://star-fish.com.pl/sklep/lampa-alu ... =26_27_192 właśnie na 4 świetlówki 24W,ale o długości 80cm, z nóżkami do postawienia na kantach akwarium.
Zdecydowanie polecam akwarium otwarte, jak zamkniesz to wszystko w pokrywie, możesz mieć problem z temperaturą.

Musisz mieć filtr RO oraz DI; filtr DI to jest to: http://star-fish.com.pl/sklep/filtr-diz ... l?cPath=42 jest to dodatek do RO,żeby woda była jeszcze lepsza.
Jeśli chcesz większy i wygodniejszy w użyciu filtr,to polecam to co sam używam:
http://star-fish.com.pl/sklep/filtr-75g ... l?cPath=42
jeśli za drogo, to na allegro są mniejsze liniowe filtry.

Jeśli chodzi o cyrkulację to polecałbym Tunze 6025 2 sztuki:
http://star-fish.com.pl/sklep/turbelle- ... Path=16_17

jeśli ma być tanio to JVP 101 też 2 sztuki:
http://star-fish.com.pl/sklep/jvp-101-3 ... ath=16_191

Grzałka 100W wystarczy.

Kaskada jest przydatna, do niej wkłady filtracyjne, trochę Ci to pomoże w prowadzeniu baniaka.

tom101
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 15 listopada 12, 19:36

Re: Akwarium morskie 120L - pytanie o sprzęt

Postautor: tom101 » 15 listopada 12, 20:16

Ok, dzięki za odpowiedź. Jeżeli chodzi o świetlówki do dwie z normalnym światłem i dwie z niebieskim tak? Czyli rozumiem, że sama kaskada wystarczy do filtracji akwa? Co by to zmieniło gdybym w ogóle nie dał ani kaskady, ani sumpa? Czym różnią się te dwie pompy skoro taka różnica w cenie?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium morskie 120L - pytanie o sprzęt

Postautor: Marcinus » 15 listopada 12, 20:28

Główna filtracja w takim akwarium to żywa skała plus podmiany.
Kaskada jest tylko dodatkiem, który może Ci pomóc w prowadzeniu baniaka.

Sump nic nie zmieni, nie pozwoli Ci na trzymanie większej ilości ryb itp.

Pompy różnią się jakością i wielkością :) tunze to pompa na lata, jvp to typowa chińszczyzna.

tom101
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 15 listopada 12, 19:36

Re: Akwarium morskie 120L - pytanie o sprzęt

Postautor: tom101 » 16 listopada 12, 15:00

A czy filtr zewnętrzny, który mam do słodkowodnego może się przydać w tym akwa? Gdybym wymienił wkład np.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium morskie 120L - pytanie o sprzęt

Postautor: Marcinus » 16 listopada 12, 15:31

Filtr wewnętrzny ma za mało miejsca w środku,żeby coś konkretnego do niego wrzucić.

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: Akwarium morskie 120L - pytanie o sprzęt

Postautor: jedikk1 » 16 listopada 12, 15:43

Chodziło o zewnętrzny :P Generalnie nie używa się takich filtrów w morskim bo są dużo lepsze rozwiązania jak np sump, ale jeśli go nie planujesz i nie chcesz pozbywać się kubełka to możesz go użyć na jakieś wkłady, czemu nie.
Nano rafa 80x35x40 - 120W LED, Tunze 9002, <25kg dead rock

tom101
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 15 listopada 12, 19:36

Re: Akwarium morskie 120L - pytanie o sprzęt

Postautor: tom101 » 16 listopada 12, 18:49

Czyli właściwie moze posłużyć on zamiast kaskady tak? Miejsca jest sporo bo ok 30 cm długości i ok 4 średnicy. Aha i ile ok. żywej skały do takiego akwa wrzucić. Obawiam się że nie dużo będę mógł włożyć organizmów do tego litrażu.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium morskie 120L - pytanie o sprzęt

Postautor: Marcinus » 16 listopada 12, 20:35

Źle przeczytałem :) :)

Do kubełka nie pchaj skały i żadnych gąbek, daj tam tylko węgiel i coś na fosforany, wtedy nie będzie problemów.

Skały daj około 15kg.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości