Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: Marcinus » 6 listopada 12, 13:13

Wreszcie po latach zabawy baniakami klientów , czas postawić własną wodę w domu :)

Temat ten robię dla osób ,które zaczynają swoją przygodę z akwarystyką morską i chcą zobaczyć krok po kroku cały proces.

Dzisiaj dzień pierwszy, czyli kilka rzeczy o nowym baniaku:

1. Wymiary:
80x55x45cm [ długość, szerokość, wysokość] co daje dokładnie 198 litrów, czemu takie małe ?? dlatego,że baniak ma być tylko pod spsy + kilka ryb, taki wymiar jest dla mnie kompromisem pomiędzy kosztami utrzymania a chęcią posiadania określonych zwierzaków, gdybym nastawiał się na lpsy + miękasy pewnie wylądowałby baniak 500-600 litrów.
Akwarium oczywiście z kominem, ale komin będzie na zewnątrz baniaka a nie w środku,do tego na szybie bocznej jest miejsce na waveboxa Tunze, który też nie będzie w środku w akwarium, dojedzie baniak to wstawię fotkę jak to wygląda :)

SUMP:
75x45x45cm [długość, szerokość. wysokość], sump podzielony na trzy komory, tradycyjnie: pierwsza komora: odpieniacz; druga komora: filtr przepływowy; trzecia komora: pompa obiegowa

2. ODPIENIACZ:
Mini Bubble King 180 - zdecydowałem się na chyba najdroższą markę na rynku, głównie dlatego,że mają być tylko spsy, a dla tych korali trzeba mieć jednak super wodę. Myślałem nad nowym na rynku Delteciem SC 1455, widziałem oba odpieniacze w akcji i wnioski są takie: jeśli ktoś stawia baniak [200-400 litrów] dla lps+miękasy+kilka łatwych spsów to Deltec stworzył wreszcie super odpieniacz. ładnie pieni i kosztuje wreszcie normalne pieniądze; niestety jak ktoś chce same spsy to lepiej wycelować półkę wyżej, różnica w pienieniu jest spora.
http://star-fish.com.pl/sklep/bubble-ki ... ath=12_119

3. OŚWIETLENIE:
Po długich namysłach i oglądaniu kilku baniaków zdecydowałem się na oświetlenie LED, konkretnie na to:
http://star-fish.com.pl/sklep/razor-r42 ... 26_213_214
na gorąco można napisać tylko,że lampa fajnie świeci i rewelacyjnie wygląda, jakie będą efekty dla zwierzaków takiego światła pewnie napiszę o tym za rok :)
Na początku nie będę dopalał świetlówkami, zobaczę jak baniak będzie wyglądał na samych LED, jeśli nie będzie fajnie, wtedy dodam dwie niebieskie świetlówki.

4. Pompa obiegowa:
tutaj standard, nie ma się co za bardzo rozpisywać :) wybrałem New Jeta 2300, ze względu na dobrą cenę, akceptowalny poziom hałasu i dobrą wydajność. Baniak nie jest duży, sump także, więc nie potrzebuję wielkiej obiegówki. Jak okaże się za mała, to ją zmienię :) ,ale wydaje mi się ,że będzie ok.
http://star-fish.com.pl/sklep/newjet-23 ... Path=23_25

5. CYRKLUACJA:
Z cyrkulacją troszkę zaszalałem :) postawiłem na Nano WaveBox Tunze i do niego pompę Tunze 6045,lub Tunze 6095 + kontroler 7096. Decyzji co do pompy jeszcze nie podjąłem, skończy się pewnie na tym,że najpierw wrzucę jedną, potem drugą i dopiero zobaczę jak to będzie wyglądało. W każdym razie WaveBox będzie robił bardzo ładne fale :) a cyrkulacja dzięki niemu będzie obejmowała cały baniak,bez żadnych martwych stref, co mam nadzieje, będzie bardzo pozytywnie wpływało na korale i generalnie parametry całego baniaka.
http://star-fish.com.pl/sklep/nano-wave ... Path=16_17

6. FILTRACJA RO+DI
tutaj standardowy filtr, którego używałem wcześniej, moim zdaniem bardzo dobre i wygodne urządzenie:
http://star-fish.com.pl/sklep/filtr-75g ... l?cPath=42
http://star-fish.com.pl/sklep/filtr-diz ... l?cPath=42

7. SÓL MORSKA:
Dość nietypowo zacznę od soli Reef Crystals, ale tylko dlatego,że mam już otwarte duże wiadro i nie chcę marnować. Generalnie na początek polecam jednak Instant Ocean tego samego producenta,im mniej bogata sól tym lepiej dla baniaka w początkowej fazie.

8. BAKTERIE:
tutaj też sprawdzony produkt, czyli Prodibio Bio Digest

9. PODŁOŻE:
Postawiłem na martwy piach ATI Fiji White, 9kg powinno wystarczyć. Osobiście bardziej mi się podoba wizualnie, dlatego on ląduje w baniaku, a nie żywy.
http://star-fish.com.pl/sklep/fiji-whit ... p-773.html

10. OGRZEWANIE:
nowy produkt Aquaela, grzałka ze złotymi stykami ComfordZone GOLD 200W, zobaczymy jak poradzi sobie w słonej wodzie.

11. POMIAR ZASOLENIA:
mam refraktometr H2OCEAN, którego używam już dłuższy czas, bardzo dokładne urządzenie, łatwe w obsłudze no i się nie tłucze :)
jeśli ktoś szuka dobrego salimetru, to zdecydowanie polecam JBL Hydrometr, bardzo dokładny, wadą jest oczywiście jego szklana konstrukcja, kilka mi się potłukło przez kilka lat :)

12. WKŁADY FILTRACYJNE DO FILTRA PRZEPŁYWOWEGO:
na pierwsze kilka miesięcy oczywiście nic, potem węgiel oraz coś na fosforany, najprawdopodobniej ROWAphos,lub Seachem PhosGuard, zobaczymy, na co mnie będzie stać :)

13. CHEMIA DO BANIAKA:
oprócz bakterii, jak już baniak będzie zasiedlony będę stosował:
Grotech ABC
KZ Aminno Acid
KZ Coral Snow
KZ Coral Vitalizer
zobaczymy jak taka mieszanka będzie się sprawdzała.

14. TESTY
podstawowe parametry to oczywiście Salifert, fosforany od lat mierzę małym urzadzeniem Hanna HI 713.

15. ŻYWA SKAŁA:
planuję około 20kg żywej skały, oczywiście odgazowana, nie polecam skały frachtowej, dojrzewanie trwa o wiele dłużej.

Kilka fotek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać jeszcze nie wszystko dojechało, także następna aktualizacja będzie w przyszłym tygodniu :)
Później będę pisał jak montować RO, jak zalewać i solić wodę na początku i tym podobne historie :)
Ostatnio zmieniony 28 listopada 12, 17:30 przez Marcinus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: jedikk1 » 6 listopada 12, 15:30

Nie za duże, ale sprzęt pierwsza klasa :p Pozazdrościć!

Najbardziej jestem zaskoczony wyborem LED zamiast T5, jednak okazały się kuszące :D Sam na lampę razor się czaję do przyszłego akwarium, ale dla studenta to trochę spory wydatek.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: Marcinus » 6 listopada 12, 15:44

Pierwszy wybór to ATI SunPower 6x39W sterowalny, ale po dłuższym namyśle postawiłem na LED, czy to błąd zobaczę za kilka miesięcy, wydaje mi się ,że powinno być dobrze, widziałem kilka spsowych baniaków na tej lampie na zachodnich forach i wyglądały nieźle.

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: jedikk1 » 6 listopada 12, 19:54

Tez mi się wydaje, że powinno być dobrze, w końcu niemało osób chwali sobie LEDy CREE

A co do obiegu, czy Tunze przy podobnej wydajności nie ma mniejszego zużycia prądu od New Jet?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: Marcinus » 6 listopada 12, 20:08

Tunze jest cichsza, mniej bierze prądu [różnica niewielka] ,ale jest droższa i słabiej pompuje w górę.

Awatar użytkownika
fear0ne
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 28 listopada 09, 23:49
Lokalizacja: Irlandia

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: fear0ne » 7 listopada 12, 17:13

No wygląda ciekawie Marcin, po latach doradzania innym w końcu zdecydowałeś się na swoją solankę. Super, teraz czekamy na uaktualnienia i na 100% będzie to super baniaczek:))
no i informacje zawarte w Twoim poście będą dogłębne.
:ok:
Pozdrawiam.

octber_rust
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 15 lutego 09, 19:22

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: octber_rust » 8 listopada 12, 14:29

super Marcinie. Będę śledził Twój temat z ciekawością.:)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: Marcinus » 11 listopada 12, 16:03

Mała świąteczna aktualizacja :) w piątek dojechał sump :)

Obrazek

octber_rust
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 15 lutego 09, 19:22

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: octber_rust » 11 listopada 12, 23:15

ciekaw jestem Twoich spostrzeżeń na temat lampy która zainstalujesz. Sam się zastanawiam nad ledami. Widziałe, że jeste ona w dwóch wersjach. Ile mniej więcej litrów można pociągnąć na jednej i drugiej wersji??

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: Marcinus » 12 listopada 12, 09:15

Sam się mocno zastanawiałem nad LEDami, głownie ze względu na koszty gotowych lamp. Jakiś czas temu na zachodnich forach poczytałem o tych lampach Maxspect Razor, opinie są naprawdę dobre, cena moim zdaniem przyzwoita i co najważniejsze: ledy CREE oraz gwarancja i serwis w Polsce.

Jak się będzie sprawowała i jak spsy będą pod nią rosły na pewno dam znać,ale patrząc na akwaria , nad którymi świecą te lampy jestem dobrej myśli.

Wersja 160W pociągnie baniak około 200-220 litrów z sps, lub 250-300 litrów jeśli będziemy chcieli lpsy i miękasy.
Wersja 120W jest odpowiednio na 150 litrów oraz około 200 litrów przy opcji lps + miękasy.

Jeśli chodzi o długość lampy, to wersja 160W ma 70cm, więc akwarium nie może być dłuższe niż 100cm. Dla wersji 120W,długość akwarium powinna być na max 80cm. Szerokość baniaków, spokojnie do 65cm da radę doświetlić.

Za kilka miesięcy jak pojawią się pierwsze spsy na pewno dam znać jak się sprawuje ta lampa, jak nie będę zadowolony to już czeka ATI SunPower Sterowany 6x39W :),ale wydaje mi się,że będzie ok z LED.

Awatar użytkownika
michalzgierz198
Ryba
Ryba
Posty: 238
Rejestracja: 28 czerwca 09, 11:28
Lokalizacja: Zgierz
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: michalzgierz198 » 14 listopada 12, 15:30

Te skróty to mnie dobijają SPS czyli zdaje się twarde typu Euphylia :-) ja jednak wolę głównie Zoasy

octber_rust
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 15 lutego 09, 19:22

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: octber_rust » 14 listopada 12, 15:42

SPS - to twarde małopolipowe
LPS - twarde wielkopolipowe.
Euphilia to akurat LPS:))

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: Marcinus » 20 listopada 12, 19:07

Dzień drugi :)

Akwarium wreszcie dojechało :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Teraz czas na klejenie hydrauliki oraz montaż filtra RO + DI :)
Relacje z tych dwóch rzeczy już wkrótce :)

Awatar użytkownika
OKO
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 697
Rejestracja: 6 sierpnia 11, 22:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: OKO » 20 listopada 12, 19:36

Marcinus, znajomy zrobił podobny przelew. Trzeba będzie jakieś tło wewnętrzne kombinować, albo jakąś plexe czarną przykleić od wewnątrz. Bardzo fajnie się zapowiada. Temat będę na pewno śledził. :ok:

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 200 litrów / step by step / instrukcja :)

Postautor: Marcinus » 20 listopada 12, 19:44

Czarną lub niebieską płytę PCV przykleję od środka. W niej zrobię grzebień i otwór na waveboxa.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości