Refraktometr vs Hydrometry

pablo1986
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 7 kwietnia 13, 14:58

Re: Refraktometr vs Hydrometry

Postautor: pablo1986 » 17 kwietnia 13, 21:43

Mam mały problem z zasoleniem wody.Posiadam dwa hydrometry jeden Fluval Sea Hydrometer(taki wskazówkowy jest on przyczepiony do szyby w akwarium) a drugi standardowy spławikowy z termometrem. Różnica między jednym a drugim jest duża dzisiaj mierzyłem Fluvalem wyszło 1.027 a na spławikowym 1.021 nie wiem na który patrzeć.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Refraktometr vs Hydrometry

Postautor: Marcinus » 18 kwietnia 13, 08:09

W jakiej wartości są wyskalowane ?? na opakowaniu powinno pisać, czy SG czy coś innego, bo rozrzut jest gigantyczny.

pablo1986
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 7 kwietnia 13, 14:58

Re: Refraktometr vs Hydrometry

Postautor: pablo1986 » 18 kwietnia 13, 10:03

Sa w SG. Też nie wiem o co chodzi wczoraj zamówiłem jeszcze jeden hydrometr AQUAMEDIC spławikowy mam nadzieje że on mi coś normalnego pokaże (przesyłka przyjdzie jutro) Ten Fluval w sumie jest jakaś firma a ten drugi spławikowy kupiłem na ebayu z chin i wczoraj mi przyszedł i tak sprawdziłem jak on pokazuje i masakra. Kilka dni temu zdechła mi ryba Gramma Loretka i zastanawiam sie czy to czasem nie przez zasolenie bo cały czas patrzylem na Fluvala pokazywał 1.023 a wczoraj dałem spławikowy z chin i pokazał mi 1.017 i byłem w szoku i podniosłem zasolenie o cztery jednostki. Teraz aktualnie mam Fluval 1.027 Spławikowy chiński 1.021
Ostatnio zmieniony 19 kwietnia 13, 10:26 przez pablo1986, łącznie zmieniany 1 raz.

cyklista
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 26 marca 12, 17:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Refraktometr vs Hydrometry

Postautor: cyklista » 19 kwietnia 13, 12:25

Włóż najpierw te wszystkie mierniki do czystej wody Ro, i zobacz który pokazuje najbliżej 1.0 ten będzie najlepszy
Podkarpackie Forum Farmaceutyczne
pff.odt.pl

adam_s
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 27 marca 12, 18:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Refraktometr vs Hydrometry

Postautor: adam_s » 4 września 13, 07:52

Nie wierzę do końca spławikom. Z paroma miałem kontakt jednocześnie i pokazywały różne wielkości zasolenia. Jeśli ktoś nie mierzy zasolenia elektronicznie, to refraktometr jest jak najbardziej godny polecenia, tylko... należy go skalibrować na wodzie RO o temperaturze 25 st. C (w opakowaniu powinien być śrubokręt). Jeśli się dobrze z nim obchodzimy (nie rzucamy, czyścimy) to służy doskonale.

A tak na marginesie widziałem parę refraktometrów i mam odczucie, że pod różnymi nazwami robi to ta sama fabryka, więc teorie o wyższości i niższości danej marki refraktometru to fikcja.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Refraktometr vs Hydrometry

Postautor: Marcinus » 4 września 13, 08:48

Adam, witam na tym forum :)

Większość dobrych ,markowych refraktometrów ma już ATC czyli kompensację temperatury. Temperatura wody do kalibracji i później do pomiarów solanki nie ma znaczenia. Ważne jest aby taki refraktometr kalibrować w temperaturze otoczenia 20*C, temperatura wody nie ma znaczenia. Tak jest w refraktometrach H2Ocean i Blue Treasure, podejrzewam, że w reszcie czyli np. Grotech czy Vertex jest dokładnie ta sama zasada.

Awatar użytkownika
Prospero
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 14 marca 14, 00:16
Lokalizacja: Łódź

Re: Refraktometr vs Hydrometry

Postautor: Prospero » 14 marca 14, 00:30

Normalnie mnie przekonałeś na kolejny gadżet do solniczki Marcinie.
Obrazek

Obrazek

Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: Refraktometr vs Hydrometry

Postautor: Androctonus » 11 maja 14, 12:28

pablo1986 pisze:Sa w SG. Też nie wiem o co chodzi wczoraj zamówiłem jeszcze jeden hydrometr AQUAMEDIC spławikowy mam nadzieje że on mi coś normalnego pokaże (przesyłka przyjdzie jutro) Ten Fluval w sumie jest jakaś firma a ten drugi spławikowy kupiłem na ebayu z chin i wczoraj mi przyszedł i tak sprawdziłem jak on pokazuje i masakra. Kilka dni temu zdechła mi ryba Gramma Loretka i zastanawiam sie czy to czasem nie przez zasolenie bo cały czas patrzylem na Fluvala pokazywał 1.023 a wczoraj dałem spławikowy z chin i pokazał mi 1.017 i byłem w szoku i podniosłem zasolenie o cztery jednostki. Teraz aktualnie mam Fluval 1.027 Spławikowy chiński 1.021


Kolego i jakie spostrzeżenia odnośnie pomiarów?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości