ile litrów?

EliXirka
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 27 marca 05, 11:34

ile litrów?

Postautor: EliXirka » 27 marca 05, 11:41

Jaką pojemność może mieć min. akwarium morskie??? I czy możecie polecić mi jakieś rybki?(zależy mi na jakiś błazenkach)

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: ile litrów?

Postautor: Dave » 27 marca 05, 14:32

Mam przeczucie, ze nie wiesz za co sie zabiersz. Zeby miec morszczyne trzeba miec naprawde ogromna wiedze. Akwarium morskie moze miec nawet 40 l, wtedy jest to nanorafa. Chyba nie da sie w niej hodowac ryb, a tylko bezkregowce. Ale trzymanie tam rownowagi biologicznej jest znacznie trudniejsze, niz w zbiorniku 300 l. Dla najpopularniejszeo blazenka okoniowego wystraczy 100 l, ale jesli to twoje pierwsze morskie akwariu to lepiej zainwestuj w 200 l.

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: ile litrów?

Postautor: Wildtom » 27 marca 05, 15:47

generalnie to im wiecej tym lepiej :). nie zapominajmy o tym, ze w zbiornik musimy jeszcze wpakowac ladnych pare kilogramow zywej skaly wiec w zbyt malym zbiorniku bedzie "ciasno". mi moj sprzedawca poradzil - albo albo - albo nastawiam sie na nano i kupuje male akwarium, albo chce akwarium z rybami i wtedy rozsadne minimum to 250 litrow (od blazenkow sie zaczyna, pozniej chce sie miec zazwyczaj i inne rybki a taka zebrasoma np. albo "Dorcia"z Nemo potrzebuje sporo miejsca). ja wzialem 250 litrowe. po wlozeniu 30 kilogramow skaly zostalo akurat miejsca dla rybek :)

Awatar użytkownika
LukE
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 9 kwietnia 05, 13:47
Lokalizacja: Wolbrom

Re: ile litrów?

Postautor: LukE » 3 maja 05, 19:33

A tak wogule to ile masz akwarium bo jak chcesz zacząc od morskiego to popełniasz błąd. Zeby założyc morskie to trzeba Miec OGROMną wiedze. Morskie akwa jest bardo trudne w utrzymanu w nim własciwych warunków.

A co do zbiornika to jalepiej powyrzej 100 l

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: ile litrów?

Postautor: Wildtom » 3 maja 05, 23:52

heh, a mi sie wydaje ze sporo ludzi wlasnie przez takie odpowiedzi zostaje skutecznie odstraszona od akwarystyki morskiej. Ludkowie - na slodkowodnej tez trzeba sie znac i wcale ta wiedza nie ustepuje ogromem akwarystyce morskiej (wiec - akwarysci slodkowodni - respect! za wasza wiedze o akwarystyce) jedyna roznica miedzy slodko - a slonowodna akwarystyka jest wiecej parametrow wody na ktore trzba uwazac :) reszta to juz od obsady zalezy

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: ile litrów?

Postautor: Suonko » 4 maja 05, 09:09

A w gdyńskim Aquariusie była niedawno promocja na akwa morskie 70 lub 90 litrów i tam w zestawie oprócz wszystkich urządzeń, piachu, skały były też 3 błazenki. Wszystko kosztowało 2500 lub 3000 (nie pamiętam dokładnie). Ale to moim zdaniem znaczy, że można błazenki trzymać w akwa poniżej 100L.

Nadmienię, że sklep ten ściśle współpracuje z akwarium gdyńskim i raczej ludzie tam wiedzą co robią.

Pozdrówka !!
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: ile litrów?

Postautor: Wildtom » 4 maja 05, 12:45

mozna i w 20 litrach :) blazenek to taki zwierz ze jak sie w ukwiale zadomowi to prazie z niego nie wylazi. w 125 litrach mozna miec super morskie (oczywiscie bez wiekszych rybek)

jednakze 3 to juz nie tak dobrze. dobierze sie parka i tego trzeciego bedzie gonila. 2 to optymalne rozwiazanie

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: ile litrów?

Postautor: Dave » 4 maja 05, 14:15

Wildtom, ja znam sie na akwarystyce slodkowednej, a ty na morskiej, wiec moze mi opowiesz (chce sie rozwijac :lol: ):
Czy blazenki to dobieraja sie w pary, byle byl samiec i samica, czy jak pielegnice, ze kombinuja, wybieraja?

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: ile litrów?

Postautor: Wildtom » 4 maja 05, 17:42

blazenki sa obuplciowe (tak sie to chyba pisze). Z tego co wiem i zaobserwowalem u znajomych nie trzeba kupowac dobranej "parki", nie sa tez wybredne jesli chodzi o partnera. Nawet jesli kupi sie dwoch samcow to jeden z nich na 100%zmieni plec na zenska

jak beda trzy to dwojka sie dobierze i trzeciego bedzie przeganiala, jak beda tylko dwa to raczej bez problemu stworza parke, w razie koniecznosci zmieniajac plec.

a tak wogole to za jakies (moze) 2 tygodnie sam chcialem kupic parke to bede mogl cos powiedziec z pierwszej reki.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: ile litrów?

Postautor: Dave » 4 maja 05, 19:53

Dzieki!

To bardzo ciekawe, nie wiedzialm, ze te rybki tez potrafia zmieniac plec, jak gupiki.

Awatar użytkownika
lukas
Ryba
Ryba
Posty: 176
Rejestracja: 17 października 04, 19:45
Lokalizacja: Łódź

Re: ile litrów?

Postautor: lukas » 5 maja 05, 20:02

To bardzo ciekawe, nie wiedzialm, ze te rybki tez potrafia zmieniac plec, jak gupiki.

Eeeee,no cóz Dave,jeśli mam być szczery to nie wiedziałem,że gupiki zmieniają płeć :shock: o takim przypadku nigdy nie słyszałem. Słyszałem o zmianie płci u : Wargatków sanitarników, kidy to w stadzie samic największa przejmuje pałeczkę i zmienia się w samca i podobnie u mieczyków.
Pozdro
reaktywacja 100 l

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: ile litrów?

Postautor: Suonko » 6 maja 05, 08:39

lukas pisze:jeśli mam być szczery to nie wiedziałem,że gupiki zmieniają płeć :shock:


A ja się przekonałam jakieś 10 dni temu na własne oczy :shock: :shock: :shock:
Ponieważ rozmnożyły mi się gupiki i bałam się, że będę miała strasznie ich dużo, to rozdzieliłam samice i samce. Samiczki trafiły do małego akwa i pływały sobie spokojnie ... I jakieś 10 dni temu wypatrzyłam w małym akwa 3 dodatkowe samce w kolorze samiczek :lol: Nadmienię, że samiczki miałam takie z czarno-żółtymi ogonkami, a jak rybka zmieniła płeć, to na te 2 kolory zaczęły pojawiać się delikatne kolejne (czerwono fioletowe).
Rybki mają już nowych właścicieli, także nie wiem co dalej się z nimi dzieje, ale mówię z ręką na sercu - jak je rozdzielałam, to TYLKO samiczki trafiły do małego akwa. A potem nie wierzyłam własnym oczom ... No i wczoraj dowiedziałam się o zmianie płci u gupików :shock: :oops:
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: ile litrów?

Postautor: Dave » 6 maja 05, 14:09

lukas, to prawda, ze gupiki zmieniaja plec. Mialem tez okazje to zaobserwowac dawno temu.

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: ile litrów?

Postautor: Wildtom » 15 maja 05, 13:00

no to teraz moge informacjami z pierwszej reki sluzyc. wczoraj kupilem 2 blazenki, wylowione z akwarium w ktorym sie ich z 20 kotlowalo, wpuscilem pod wieczor do baniaka a dzis juz wszedzie razem plywaja. za to ukwiala na razie olewaja, nawet na niego nie spojza

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: ile litrów?

Postautor: Suonko » 16 maja 05, 09:24

Wildtom, Zdjęcia !!!!!!!! Bardzo prosimy o zdjęcia akwa i błazenków !!! :twisted: :twisted: :twisted:
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości