woda

nin
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 1 listopada 09, 18:19
Lokalizacja: INOWROCŁAW

woda

Postautor: nin » 4 lutego 10, 21:06

tydzień temu zalałem akwa wodą DI (zajęło mi to prawie 3 dni ) następnie ją zasoliłem. Dziś dostrzegłem jakąś zawiesinę na powierzchni. W akwa działają pompy cyrkulacyjne i codziennie włączam obieg z sampem na około 3 h.
Czy nie zasoliłem zbyt wcześnie wody, zważywszy na fakt, że skałę będę miał za ok. 2 tygodnie?
Ostatnio zmieniony 4 lutego 10, 22:08 przez nin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: woda

Postautor: Marcinus » 4 lutego 10, 21:34

Zasoliłeś zdecydowanie za wcześnie, nie ma sensu solić ,na kilka tygodni przed włożeniem skały.

Ten nalot na powierzchni to może być film powierzchniowy, usuwaj go mechanicznie i ustaw pompy bardziej na taflę wody.

Skałę już masz zamówioną?? Jeśli nie to bedę miał jakąś dostawę skały, szczegóły na pw.

nin
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 1 listopada 09, 18:19
Lokalizacja: INOWROCŁAW

Re: woda

Postautor: nin » 4 lutego 10, 21:41

skałę zamówiłem, ale gość nie potrafił podać mi konkretnego terminu. jutro do niego zadzwonię i jeśli go nie sprecyzuje , to się zwrócę do Ciebie.

na powirzchni wody pojawiły się jakieś drobne, białawe "farfocle";
Czym grozi takie za wczesne zasolenie?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: woda

Postautor: Marcinus » 4 lutego 10, 21:52

Niczym nie grozi, ale przed włożeniem skały zrób podmianę ze 25%, bo woda pracuje bez filtracji i normalnie się starzeje, więc jest to strata soli i czasu.

nin
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 1 listopada 09, 18:19
Lokalizacja: INOWROCŁAW

Re: woda

Postautor: nin » 4 lutego 10, 21:57

ok. dzięki! myslałem, że uda mi się wcześniej zorganizować skałę-stąd ten pośpiech.

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Re: woda

Postautor: sajki » 4 lutego 10, 22:08

Proszę o zmianę tytułu tematu na zgodny z regulaminem. sajki

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: woda

Postautor: Amnor » 5 lutego 10, 00:56

Nie tyle za wcześnie zasoliłeś, co za wcześnie zalałeś. Z dwojga złego lepiej, że masz wodę słoną niż słodką.
Ustaw tylko dobrze cyrkulację, tak żeby nie było martwych stref oraz żeby powierzchnia też pracowała i włącz obieg w SUMPie, bo tam Ci się woda zepsuje jak będzie stała.

I powinno być dobrze. A podmianka przed włożeniem skały nie zaszkodzi.

Ja też zalałem i zasoliłem trochę za wcześnie - na skałę czekałem tydzień i z dnia na dzień woda była coraz bardziej mleczna (ale bez farfocli, bo te filtrowała skarpeta na spływie). Dzięki temu mogłem przynajmniej śledzić jej cyrkulację ;-). Dzień po włożeniu skały zrobiła się znów kryształowo czysta, także nic się nie martw :ok: .
250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

Awatar użytkownika
Kevlar
Ryba
Ryba
Posty: 148
Rejestracja: 20 stycznia 07, 08:13

Re: woda

Postautor: Kevlar » 6 lutego 10, 09:37

nin pisze:... W akwa działają pompy cyrkulacyjne i codziennie włączam obieg z sampem na około 3 h...

Moim zdaniem obieg powinien być włączony cały czas.
Solniczka 100 litrów + sump 57 litrów. Parka błazenków + kraby + koralowce miękkie.
http://www.karawana.fora.pl http://wdrodzedo.blog.onet.pl/

nin
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 1 listopada 09, 18:19
Lokalizacja: INOWROCŁAW

Re: woda

Postautor: nin » 28 lutego 10, 11:13

dziś, po tygodniu od wrzucenia skały zrobiłem pierwsze testy i to co zobaczyłem trochę mnie przeraziło:
kh - 15,7
NO2 - 2
NO3 - 2-5
NH4 - 0,25
po4 - 0,5 - 1
ph - 8,0
skała była z frachtu (tylko przepłukana). czy takie parametry po tygodniu to norma, czy może powinienem coś z tym zrobić?
nadmieniam , że na powierzchni skał pojawił się jakiś brunatno-brązowy jakby mech, a woda przy zgaszonym świetle wydaje (może się tylko wydaje) się jakby lekko brązowawa.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: woda

Postautor: Marcinus » 28 lutego 10, 11:20

Jakim testem to mierzysz??
No2, No3 i NH4 w takim świeżym akwarium są w normie, widać że baniak mocno dojrzewa.
Ta brązowa woda może być od tego,że skała frachtowa i mocno zanieczyszczona.

KH wyszło Ci kosmiczne :) powinno być max. 10, dlatego napisz jakim testem mierzysz i jaką masz sól.

nin
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 1 listopada 09, 18:19
Lokalizacja: INOWROCŁAW

Re: woda

Postautor: nin » 28 lutego 10, 11:33

Marcinus.
używam saliferta i soli preisa. po twojej sugestii zmierzyłem zasolenie i okazało się że jest za niskie - moze to jest powodem kosmicznego kh.
czy mogę dosypać soli bezpośrednio do baniaka?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: woda

Postautor: Marcinus » 28 lutego 10, 11:36

Jak salifert Ci wskazał takie kh, to ja nie mam pomysłu co się dzieje. Im niższe zasolenie tym niższe kh. Jakie masz teraz zasolenie?? Nie dosypuj soli bezpośrednio do akwarium.

nin
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 1 listopada 09, 18:19
Lokalizacja: INOWROCŁAW

Re: woda

Postautor: nin » 28 lutego 10, 12:09

moj test składa się z:
- KH-Ind (wkraplam tego 2 krople do 4ml wody z akwa)
- KH (nabieram tego do strzykawki 1ml i dodaję do powyższego roztworu aż barwa z niebiesko - zielonkawej zaczyna zmieniać się na różową
- w zestawie znajduje się jeszcze alkalinity check solution.
może wykonuję coś nie tak - czy przy zaciąganiu odczynnika KH , poziom 1 ml ma wskazywać tłok strzykawki, czy poziom cieczy?

[ Dodano: 28 Luty 10, 12:12 ]
czym grozi dosypanie soli bezpośrednio do akwa w czasie dojrzewania?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: woda

Postautor: Marcinus » 28 lutego 10, 12:16

Nie wiem czy masz polską instrukcję do tego filtra, jeśli nie to tutaj jest:

http://www.salifert.pl/


Jak dosypiesz soli do akwarium, to może Ci ona wybić te zwierzaki, które już na skale są, a to by tylko mocno wydłużyło dojrzewanie, nie mówiąc już o tym,że skała straci na jakości.

nin
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 1 listopada 09, 18:19
Lokalizacja: INOWROCŁAW

Re: woda

Postautor: nin » 28 lutego 10, 13:22

no to odpi....łem. widziałem że nie należy dosypywać soli a mimo to chyba z lenistwa uznałem że skale nic się nie powinno stać. teraz wiem dlaczego niektóre żyjątka poobumierały. jestem podłamany. czy jest szansa że to zacznie znowu żyć, czy skała jest do niczego?

Bez takich wyrażeń, nawet wykropkowanych. sajki
Ostatnio zmieniony 28 lutego 10, 13:24 przez nin, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości