Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

poldzakson
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 13 września 09, 17:02
Lokalizacja: Lublin / Londyn

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: poldzakson » 12 grudnia 09, 01:15

fear0ne pisze:Do hydrauliki zamiast rur pcv wybrałem wąż Neptun

Jak w takiej karbowanej rurze będzie się przelewać woda, to myślę, że będzie to mocno słychać, poza tym, nie wiem jak połączyć taką rurkę np. z zaworem, którym będziesz regulował przepływ wody.
Zwykłe rury pvc + różnego rodzaju kolanka możesz kupić w sklepach typu OBI (w Anglii B&Q, nie wiem jak w Irlandii)
fear0ne pisze:ok czyli : 1 komora - pompa powrotna, 2 komora odpieniacz, 3 komora refugium, 4 komora węgiel. czy tak?

pompa powrotna musi być w ostatniej komorze, żeby woda od spływu przepłynęła przez wszystkie komory do powrotu
fear0ne pisze:p.s. co to refugium ? ^,^

to najprościej mówiąc filtr glonowy, czyli komora ze specjalnymi glonami + skała (do tego musi być oświetlenie w nocy)

Awatar użytkownika
fear0ne
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 28 listopada 09, 23:49
Lokalizacja: Irlandia

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: fear0ne » 12 grudnia 09, 14:54

poldzakson pisze:
fear0ne pisze:Do hydrauliki zamiast rur pcv wybrałem wąż Neptun

poldzakson pisze:Jak w takiej karbowanej rurze będzie się przelewać woda, to myślę, że będzie to mocno słychać, poza tym, nie wiem jak połączyć taką rurkę np. z zaworem, którym będziesz regulował przepływ wody.
Zwykłe rury pvc + różnego rodzaju kolanka możesz kupić w sklepach typu OBI (w Anglii B&Q, nie wiem jak w Irlandii)

Wąż ten jest gładki w środku więc niebedzie problemu z przepływem wody, zresztą juz zapóżno bo kupiłem mam też złaczki i zawwory itp do tego narazie leży tot w polsce,wyśle wiekszą paczke jak sięuzbiera troche więcej.W IRL tez mam B&Q ale nawet niesprawdzałem jakie mają ceny.
fear0ne pisze:ok czyli : 1 komora - pompa powrotna, 2 komora odpieniacz, 3 komora refugium, 4 komora węgiel. czy tak?

poldzakson pisze:pompa powrotna musi być w ostatniej komorze, żeby woda od spływu przepłynęła przez wszystkie komory do powrotu

No własnie tak mam: woda wpada do sumpa z prawej strony, przechodzi przez wszystkie komory i w ostatniej komorze (komora nr.1) jest pompowana spowrotem do akwarium.
fear0ne pisze:p.s. co to refugium ? ^,^

poldzakson pisze:to najprościej mówiąc filtr glonowy, czyli komora ze specjalnymi glonami + skała (do tego musi być oświetlenie w nocy)
bardzo chętnie zrobie to refugium, czyli mam tam wrzucić żywego piasku i troche żywej skały tak? a skad wziąść te specjalne glony?

Podsumowujac od lewej strony:
1komora: pompa powrotna
2komora: skimmer
3komora: refugium
4komora: węgiel

Kolejne pytania to: Jakie narzędzia bedę potrzebował do pomiaru wszystkich potrzebnych parametrów?Co będzie dla mnie najlepsze?
Jaka lampa powinna znajdować się nad refugium?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: Marcinus » 12 grudnia 09, 15:13

Glony do refugium dostaniesz w sklepie , lub od akwarystów.

Nad refugium włącz świetlówkę 24W T5 10000K
Do mierzenia zasolenia będziesz potrzebował salimetru.
Do mierzenia parametrów potrzeba testów, na początek kup no3, no2, ph, kh wszystkie Saliferta.

Awatar użytkownika
fear0ne
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 28 listopada 09, 23:49
Lokalizacja: Irlandia

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: fear0ne » 14 grudnia 09, 17:38

zastanawiałem się jak sie podłącza ten filtr RO DI do mojego zaplanowanego systemu?
Czytałem też gdzieś że można zrobić ałtomatyczne dolewanie z takiego filtra, jak to zrobić?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: Marcinus » 14 grudnia 09, 17:51

Filtr podłączasz do kranu a nie do akwarium.

Są dolewki, pod które podłącza się RO i wtedy masz bezpośrednią dolewkę z filtra do akwarium, ale musiałbyś mieć wodę pociągniętą pod akwarium i tam założony do kranu ro.

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: Wildtom » 14 grudnia 09, 18:42

Imo nie opłaca się tak kombinować. Lepiej łapać wodę na dolewkę extra na zapas. Dlaczego ? Zmierz sobie TDS-em wartości jakie ma woda wypływająca z osmozy przez pierwsze powiedzmy 5 minut po choćby jednodniowym nieużywaniu. Gnój straszny, dlatego radzi się żeby pierwszy litr, dwa zawsze spuszczać w kanał i dopiero później łapać do kanistra. Jeśli podłączysz osmozę do czujnika to ciągle będzie Ci się dolewała do akwarium ta "nieodpuszczona", zasyfiona woda.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: Marcinus » 14 grudnia 09, 18:51

Wildtom, czemu twierdzisz,że leci syf?? Ja mam tak podłączone pod 250l akwarium i jest rewelacja, TDS wskazuje 0, dolewka pracuje codziennie kilka razy, nie ma przerw nawet jednodniowych a akwarium wygląda dobrze [brak glonów, zwierzaki żyją].
Zaraz po podłączeniu RO, 20 litrów wody poszło w kanał , potem podłączenie i tak działa od 3 miesięcy.

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: Wildtom » 14 grudnia 09, 19:17

jak masz ustawioną dolewkę tak, że włącza się kilka/kilkanaście razy dziennie to faktycznie nie ma problemu. ALE, odważnie robisz zostawiając ja tak podłączoną. Zazwyczaj ci którzy podłączają dolewkę bezpośrednio do kranu robią sobie zabezpieczenie i ustawiają wszystko tak, że dolewka mimo ze podpięta do czujnika, pływaka czy czego tam włącza się tylko raz, dwa dziennie na określony czas. żeby w razie awarii czujnika nie zalać sobie chałupy pod dłuższą nieobecność. Ja bym tego tak nie podłączył, mój pierwszy baniak poleciał do nieba właśnie przez przelanie (2 tygodnie urlopu a w akwa walnięty czujnik). Cale szczęście ze woda wlała się tylko z 20 litrowego kanistra i po przelaniu wody na podłodze było za mało do zalania sąsiada. Wyobraź sobie co by się stało gdybym to podpiął do kranu

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: Marcinus » 14 grudnia 09, 19:23

W dolewce są dwa czujniki, więc jak walnie jeden to jest jeszcze drugi, ale oczywiście teoretycznie jest możliwa sytuacja przelania.

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: Wildtom » 14 grudnia 09, 19:41

wierz mi, w praktyce tą "teorię" przerobiłem :) - TAK wyglądał efekt tej lekcji. Nie polecam nikomu testowania walniętego czujnika na własnej skórze. jak coś może pójść źle - na pewno pójdzie.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: Marcinus » 14 grudnia 09, 19:50

Pamiętam to , mówiłeś mi o tym kiedyś na gg. Niestety teoretycznie to w takiej instalacji wszystko się może zdarzyć, na razie odpukać u mnie wszystko dobrze.

Awatar użytkownika
fear0ne
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 28 listopada 09, 23:49
Lokalizacja: Irlandia

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: fear0ne » 15 grudnia 09, 21:20

Marcinus pisze:Filtr podłączasz do kranu a nie do akwarium.

Są dolewki, pod które podłącza się RO i wtedy masz bezpośrednią dolewkę z filtra do akwarium, ale musiałbyś mieć wodę pociągniętą pod akwarium i tam założony do kranu ro.


no niestety woda podłączona do akwarium raczej odpada ponieważ mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu i niezabardzo chciałbym się z tym bawić,
pozostał bym przy opcji że wszystko co potrzebne będzie ukryte w szafce pod akwarium.

czyli ten filtr odpada tak niema innej opcji?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: Marcinus » 15 grudnia 09, 21:23

W Twoim przypadku dolewkę możesz zrobić tak jak mówi Wildtom, obok sumpa dostawić drugie akwarium i kupić zwykłą dolewkę np. Tunze osmolator i dolewać z jednego do drugiego.

Awatar użytkownika
fear0ne
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 28 listopada 09, 23:49
Lokalizacja: Irlandia

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: fear0ne » 15 grudnia 09, 22:04

Marcinus pisze:W Twoim przypadku dolewkę możesz zrobić tak jak mówi Wildtom, obok sumpa dostawić drugie akwarium i kupić zwykłą dolewkę np. Tunze osmolator i dolewać z jednego do drugiego.


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem : obok sumpa postawić drugie akwa (jakie duze powinno byc?) i przygotowywać tam wode do dolewek a ten tunze bedzie pobierał z tego wode i uzupełniał w sumpie jeżeli poziom spadnie?
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 09, 22:28 przez fear0ne, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Prosze o pomoc w zalozeniu zestawu morskiego 240L

Postautor: Marcinus » 15 grudnia 09, 22:12

Dokładnie o to chodzi.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości