nanorafa

Awatar użytkownika
Szpak
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 10 lutego 05, 19:42
Lokalizacja: Rumia

nanorafa

Postautor: Szpak » 19 lutego 05, 10:16

mam 2 zbiorniki jeden 30l. a drugi120l chciałbym założyc w którymś morskie akwa tylko nie wiem w kt€rym lepiej
słyszałem sporo dobrego o nano rafie. to by mnie skłaniało do wybou mniejszego zbiornika ale nie wiem z jakimi kosztami musiał bym się liczy i czy udało by mi się je utrzymac
małema jedną zaletę nad dużym nie trzeba do niego tyle żywej skały która jest droga a tymwiem na pewno.

Awatar użytkownika
Saiqpat
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 19 maja 04, 23:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: nanorafa

Postautor: Saiqpat » 19 lutego 05, 11:00

http://www.nano-reef.pl/forums.php , tu masz odnosnik do forum na ktorym mozesz troche poczytac na ten temat. Pozdrawiam
www.akwaria.pl/forum
Zapraszam na forum o krewetach

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: nanorafa

Postautor: Dave » 19 lutego 05, 12:46

30 l kompletnie odpada. Da sie w czyms takim stworzyc akwarium morskie, ale trzeba bardzo sie na tym znac, bo w tak malym zbiorniku naprawde wkstremalnie ciezko jest utrzymac rownowage bilogiczna. Mysle, ze 1500 zl na pewno wystarczy na zrobienie, w tak malym zbiorniku rafy. Lepiej jednak nadaje sie akwarium 120 l, albo nawet wiecej.

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: nanorafa

Postautor: Aigel » 19 lutego 05, 15:21

Zalerzy co chcesz osiagnac, chcesz miec jakies ryby czy tylko zywas skale + jakies krewwetki.
Obrazek

Patryś
Narybek
Narybek
Posty: 50
Rejestracja: 22 stycznia 05, 20:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: nanorafa

Postautor: Patryś » 21 lutego 05, 18:08

1000 zł ci spoko wystarczy na 30l nano. Oczywiście Żadnych rybek tam nie włożysz, gdyż na jednego błazenka okoniowego powinno być ptzynajmniej 30l więc po włożeniu tych 4-5 kg żywej skały możesz o nich zapomnieć... zresztą co ja plote - nano to akwaria z samymi koralowcami! Jako materiał polecam ci www.rafa.home.pl - tam są opisy koralowców oraz krewetek. W każdym razie 1000 zł raczej ci wystarczy
Ogólne 60l 9x Razbora Klinowa, 2x Otosek, 5x Neocardina Denticulata Sinensis "Fire Red" 1x Prętnik Trójbarwny (mój ulubiony)

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: nanorafa

Postautor: ciosek » 23 lutego 05, 14:25

lepiej załóż w 120 litrach, czytalem że jeżeli ma sie do wyboru 60-70 a 120 litrów to lepiej wybrać tądruga opcje. Bo koszty nie są duzo wyzsze, latwiej utrzymac równowage, po za tym mozesz miec ryby :) (jezeli ci na tym oczywiscie zalezy). PRosty odpieniacz mozesz zrobic sobie sam, jest w aktualnym magazynie akwarium, i juz zoaszczedzisz ok.200 zł. Myśle że w 2000 zł móglbys sie zamknąć.

Awatar użytkownika
Szpak
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 10 lutego 05, 19:42
Lokalizacja: Rumia

Re: nanorafa

Postautor: Szpak » 1 marca 05, 18:25

mam ten nr.
ciekawi mnie jaka była by średnia miesięczna cena soli na utrzymanie takiego zbiornika bo to jest stały wydatek

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: nanorafa

Postautor: Dave » 1 marca 05, 19:55

Cena soli to moze 5 % wydatkow na akwarium morskie. Znacznie drozszy jest prad na te filtry i lampy HQI. Trzeba tez kupywac drogie pokarmy dla ryb i bezkregowcow. Trzeba tez dodwa do wody inne mikroelemwnty. Ogolna cena miesieczna na utrzymanie srediogo zbiornika morskiego wynosi ponad 200 zl.

BeRsErK
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 2 marca 05, 21:55

Re: nanorafa

Postautor: BeRsErK » 2 marca 05, 22:08

Dave pisze:Cena soli to moze 5 % wydatkow na akwarium morskie. Znacznie drozszy jest prad na te filtry i lampy HQI. Trzeba tez kupywac drogie pokarmy dla ryb i bezkregowcow. Trzeba tez dodwa do wody inne mikroelemwnty. Ogolna cena miesieczna na utrzymanie srediogo zbiornika morskiego wynosi ponad 200 zl.


Sorki ale skąd takie informacje??

Od dwóch lat mam 126l morskiej mini rafki i miesięczny koszt za prąd i dodatki nie przekracza 40 złotych.

HQI są wymagane przy koralach twardych czy ukwiałach - jak się ma miękkie i ryby/bezkręgowce to cztery t8 albo dwie t5 plus odbłyśniki spokojnie wystarczą.
Mikroelementy często dodawane są teraz do soli co przy miękkich spokojnie wystarczy.
Rybki wcale nie jedzą bóg wie czego - mój błazenek z chęcią wcina ten sam żywiec i płatki co ryby z mojej Tangi. A Mandaryn sam sobie znajduje żywność w żywej skale ;)

Szpak - Wracajac do soli - podmianki robię co dwa tygodnie(standard w morszczyżnie) po 10% wychodzi ok 12litrów wody do podmianki. Na każdy litr zużywamy 33g soli.
Reef Crystals 4 kilo kosztuje 65 zeta - jak łatwo zauważyć starczy nam na troszkę a cena nie jest straszliwa ;)

Dopiero przy Twardych koralowcach zaczynają się cyrki cenowe więc nie wkładajmy wszystkiego do jednego wora pt. " Akwarium Morskie" 8)

Tak naprawdę drogi jest tylko start i dlatego warto troszkę poszperać na allegro i wykazać się cierpliwością w zakupie sprzętu(lub zrobić samemu co niekiedy naprawde się opłaca)


Pzd. Maciek

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: nanorafa

Postautor: Dave » 3 marca 05, 14:28

Ale ja mowilem o bardziej profesjonalnej hodowli. HQI jest naprawde potzebny by miec jakies bardziej wymagjace korale i bezkregowce. To, ze twoj blzenek je "typowe" zarcie to nie znaczy, ze wszystkie morskie, akwariowe ryby sie przyzwyczaja do takiego pokarmu. Ja sie zaklada morskie akwaium to mysle, ze nie powinno sie oszczedzac na oswietleniu i innych sprawach. A co do mikroelementow to odpieniacz bialek czesciowo je usuwa, wiec te dodawane do soli czesto nie wystarczaja.

BeRsErK
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 2 marca 05, 21:55

Re: nanorafa

Postautor: BeRsErK » 3 marca 05, 18:47

Szpak się pytał o nano rafę, i to dla początkujących, więc chyba bardziej wymagające ryby i korale raczej odpadają ;)
Większość rybek dla początkujących można spokojnie karmić mrożonkami - tak robią moi znajomi(i ja) a mają solniczki już po parę lat.

Oczywiście, że nie ma co oszczędzać ale nie oznacza to, że na start należy kupować skimmer za 800 złotych, kalkmixer za drugie tyle i lampy 3 x po 150w.
Jak kolega zdecyduje się naprzykład na początek na grzybki i jakieś zoanthusy to silne oświetlenie będzie wręcz niewskazane.
Wszystko zależy od tego jaką obsadę sobie zaplanował.

Co do wybijania mikroelementów przez odpieniacz - przy stałych podmiankach i dobrej soli na pewno mu starczy - chyba, że już na początku postanowi kupić tyle korali, że skały nie będzie widać - ale nie sądzę skoro pyta o koszty znaczy, że raczej chce zacząć po malutku.

Pzd. Maciek

Awatar użytkownika
Szpak
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 10 lutego 05, 19:42
Lokalizacja: Rumia

Re: nanorafa

Postautor: Szpak » 4 marca 05, 14:23

w ty wiekszym zbiorniku mam fluwala204 czy to wystarczy?
2 razy 8v i raz 15 ale wiecej mi sie nie zmiesci bo mam małą pow.zbiornika i cala jest juz zajeta chyb ze bym dozucil jeszcze jakas 8 czy to wystarczy
co jaszcze oprucz odpieniacza jest niezbedne (bez czego moje akwa nie ruszy)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości