pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

tigermax
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 15 lipca 09, 23:54

pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: tigermax » 16 lipca 09, 00:15

Jak w temacie,mianowicie mam akwarium wolne 180litrów z oswietleniem,zakupiłem już grzałka 250 watt,pompy 2 sztuki 920litrów/godzine(maxi-jet),odpieniacz miniflotor do 200litrów,hydrometr,pompka powietrzna tetratec aps150,sól morska 5 kg.Pytanie jest takie co jeszcze potrzebuje aby wystartować z akwarium?
Następnie mam pytanie co do żywej skały,mianowicie w sklepie powiedzieli mi że musze kupić o drazu 18kg bo tyle wystarczy,pytając czy mogę kupić teraz powiedzmy 5kg i pózniej dokupować powiedziano mi że nie bo jeżeli dołoże żywą skałę pózniej to rybki bedą chorować,a poza tym musiał bym robić osobną wodę do dokupionej skały.Serdecznie proszę o pomoc bo jestem zielony jezeli chodzi o akwarium morskie.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: Marcinus » 16 lipca 09, 00:30

Miniflotora i maxi jetów, możesz nawet nie wyjmować z pudeł. Pompy są o wiele za słabe do cyrkulacji w 180l baniaku, takie akwarium potrzebuje cyrkulacji na poziomie 4000-5000l/h.

Miniflotor jest za mały na taki baniak, on się sprawdza w baniakach do 100l, u siebie powinieneś mieć już normalny odpieniacz z pompą.
Potrzebujesz jeszcze filtra RO i sól morską.
Cyrkulacja i odpieniacz na 100% do wymiany.
Jakie masz światło??
Będziesz miał sumpa??

Co do skały to wyglada to tak: 18kg to stanowczo za mało, optymalna ilość to 25-35kg. Skałę wrzucasz od razu do baniaka docelową ilość, w przeciwnym razie , gdy będziesz dorzucał co jakiś czas kawałki skały, akwarium ciągle będzie dojrzewało i parametry wody ciągle będą nieodpowiednie do trzymania zwierzaków.

tigermax
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 15 lipca 09, 23:54

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: tigermax » 16 lipca 09, 01:29

dwie fuorescencyjne po 30w,tak mam 5kg soli morskiej,co do cyrkulacij to nie mozna zostawic tych dwóch i dorzucic jednej wiekszej?.Co do sumpa to pytając w sklepie powiedzieli że nie będzie potrzeby a odpieniacz i cyrkulacjia wystarczy(gosciu mowił że ma morskie już ok 20 lat i coś wie na ten temat dlatego nie znając sie nic nie mówiłem).
Ogolnie też nie wiem jak zrobić tego sumpa,małe akwarium z trzema komorami i co do tego.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: Marcinus » 16 lipca 09, 11:14

20 lat doświadczenia i dobrał Ci sprzęt , który zupełnie nie pasuje do takiego litrażu.

Jakie konkretnie te świetlówki??
60W to za mało na akwarium morskie, jeśli chcesz mieć jakieś fajne korale to minimum 120W i najlepiej w świetlówkach T5 o barwie 10000K, 15000K i 20000K. Jeśli nie planujesz korali tylko akwarium dla ryb to takie światło jakie masz wystarczy.

Co do pomp: możesz sobie zostawić maxi jety, ale musisz dokupić jeszcze jedną pompę o wydajności około 3500l/h, w zależności od Twojej kasy polecam Tunze, Marea lub Koralia.

Odpieniacz: jak pisałem miniflotor kompletnie się nie nadaje do takiego litrażu, jest to odpieniacz na kostkę, mało wydajny i stosuje się go w akwariach do 100l. Jeśli nie będziesz miał sumpa to polecam Delteca MCE600, jest to zewnętrzny odpieniacz wieszany na szybie.

Sump: moim zdaniem przy takim litrażu już warto mieć sumpa, możesz tam schować sprzęt, zrobić refugium lub DSB i tym samym wspomóc filtrację.
Bez sumpa też dasz radę, ale dobrze by było gdybyś go jednak miał. Co do jego budowy, to znajdziesz różne schematy w sieci i będziesz potrzebował pompy cyrkulacyjnej o wydajności 2000-3000l/h np. aquabee lub aquamedic ocean runner.

tigermax
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 15 lipca 09, 23:54

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: tigermax » 16 lipca 09, 14:39

Co do swietlówek to sa to life-glo 30w hagen,druga to power-glo 30w 18000k też hagen,co do odpieniacza to gościu mi polecał jakiś za 1500pln troszke drogo.Do tego odpieniacza mam pompke TETRA TEc aps 150.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: Marcinus » 16 lipca 09, 15:18

Oświetlenie bym wymienił zdecydowanie na T5, np. 4x39W, chyba,że nie chcesz korali, wtedy to nie ma znaczenia. Świetlówki Hagena to syf, szczególnie jak się ich używa w morskim.

Co do odpieniacza, jeśli nie będziesz miał sumpa to tylko Deltec MCE600, on kosztuje około 1000pln, na żaden inny nie daj się namówić. Jeśli zrobisz w końcu tego sumpa to proponuje Deltec AP600 kosztuje około 1300pln.

Morskiego akwarium tanio nie zrobisz, tzn. zrobisz,ale za pół roku wydasz kasę na dobry sprzęt bo sam uznasz,że ten który kupiłeś tanio jest do niczego; nie jeden już sie tak przejechał na kosztach.

tigermax
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 15 lipca 09, 23:54

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: tigermax » 16 lipca 09, 15:40

tzn zanim coś włożę do akwarium typu rybki(córki uparły się na błazenki),korale to potrwa to tak chyba do 2 miechów tak że na pewno coś wymienię z akcesori,na razie szukam tanio żywej skały a nie wiem jaka jest różnica miedzy fidzi a innymi odmianami,co do świetlówek to chyba najmiejszy problem żeby je wymienić,co do sumpa widziałem ze są robione otwory w szkle na rurki i boje się że jak kupie akwarium i będe robił sumpa to coś popsuje.Żywe skały mam do wyboru http://www.tropicalfish4u.co.uk/LiveRock
Ostatnio zmieniony 16 lipca 09, 15:41 przez tigermax, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: Marcinus » 16 lipca 09, 15:56

Możesz zlecić komuś zrobienie sumpa, komuś kto już ma doświadczenie w takich sprawach.

Jeśli chodzi o skałe to spokojnie możesz kupić fiji lub z indonezji, jakościowo są to dobre skały, wczoraj dostałem 250kg z Indonezji i jest naprawdę dobra, także polecam.

Z oświetleniem możesz mieć problem, bo wraz ze świetlówkami trzeba też wymienić całą elektrykę [stateczniki itp.], ale jeśli planujesz korale to jest to niezbędne.

tigermax
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 15 lipca 09, 23:54

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: tigermax » 16 lipca 09, 16:37

A nie mogły by być 2 swietlówki arcadia po 80wat t5 lub 54 wat,co do odpieniacza to widziałem post do 200 litrów w którym polecasz Marcinus ten odpieniacz.

Awatar użytkownika
Addekk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1074
Rejestracja: 13 stycznia 09, 08:14
Lokalizacja: okolice Krakowa ;)

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: Addekk » 16 lipca 09, 17:37

2x80w byłoby ok, ale czy to akwa ma 150cm?
mogłoby być też 3x54w :) To nadaje się do zbiorników 120cm.
240l. Było Malawi. Były pomarańczowopłetwe.
Czas na zmiany.

tigermax
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 15 lipca 09, 23:54

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: tigermax » 16 lipca 09, 18:26

niestety akwa ma 100cm

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: Marcinus » 16 lipca 09, 18:44

Skoro akwarium ma 100cm długości to najlepszym wyborem są świetlówki T5 39W one mają chyba około 90cm długości, więc będą ładnie oświetlały cały baniak.Możesz robić 54W ,ale świetlówki będą Ci wystawały poza baniak.
Deltec MCE600 jest odpieniaczem polecanym do 150-250l baniaków.

tigermax
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 15 lipca 09, 23:54

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: tigermax » 16 lipca 09, 19:14

A więc podjade do sklepu i zobacze jakie odpieniacze mają póki co zamontuje ten co mam bo raczej mi nie przyjmą zwrotu,widziałem że maja takie odpieniacze w akwariach u siebie założone zobaczymy jak bedzie chodził(jak wydam za dużo kasy żona mnie z domu wywali) teraz na razie będzie wydatek na żywą skałę.A i jeszce pytanie czy żywy piasek dodać od razu czy można póżniej??

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: Marcinus » 16 lipca 09, 19:18

Tiger to nie kupuj innego odpieniacza jak ten Deltec MCE600 , bo wcisną Ci znów jakis badziew i będziesz się z tym musiał męczyć. Jak nie mają to sprowadzą, jak nie sprowadzą to udaj się do innego sklepu, jest ich sporo, jest internet itp.


Co do piachu to ludzie różnie robią: jedni dają wszystko od razu inni dają piasek po kilku miesiacach. Jak dasz teraz wszystko to akwarium będzie dłużej dojrzewało, jak dasz później to akwarium w pewnej części znów zacznie dojrzewać. Ja osobiście piasek sypałbym jednak od razu i dłużej poczekał z zakupem zwierzaków.

tigermax
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 15 lipca 09, 23:54

Re: pomoc w załozeniu morskiego 180 litrów

Postautor: tigermax » 18 lipca 09, 12:27

Wyczytałem gdzieś na forum że woda z kranu plus sól morska się nie nadaje,czyli po zalaniu wodą akwarium najpierw trzeba przefiltrować wodę filtrem RO,a następnie zasolić i po tych operacjach włożyć dopiero żywą skałę,czy coś jeszcze pominołem?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości