Hodowla/rozmnażanie błazenka

Awatar użytkownika
s_m
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 20 stycznia 08, 13:00
Lokalizacja: Śląsk

Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: s_m » 20 stycznia 08, 13:35

Zastanawiam się nad hodowlą blazenka, moje plany są w fazie szkicu i szukam dopiero informacji niezbędnych do jakichkolwiek działań umożliwiających owe przedsięwzięcie.
Informacje na stronach www są okrojone, niekompletne, np.

ROZMNAŻANIE: Jeden z niewielu gatunków rozmnażanych a akwariach.
W zbiorniku umieszczamy parę lub stado 5-6 osobników, w którym największa ryba stanie się samicą, a druga co do wielkości ryba dominującym samcem. Ikra składana jest na twardym podłożu, które jest najpierw starannie oczyszczane . W trakcie tarła do którego dochodzi zazwyczaj wieczorem samica składa 200-300 brązowych jajeczek, którymi opiekują się oboje rodzice. Po 7-8 dniach wykluwa się narybek, który należy odłowić i umieścić w osobnym zaciemnionym zbiorniku. Młode błazenki zaraz po urodzeniu są zdolne przyjmować pokarm. Należy je karmić 2-3 razy dziennie ŚWIEŻO wyhodowanymi larwami artemi. W ciągu pierwszego tygodnia życia małych należy stopniowo odsłaniać zaciemniony zbiornik. Po upływie 2 tygodni należy wzbogacić pokarm o drobne pokarmy przeznaczone dla narybku.

( http://www.akwarystyka.jaworzno.pl/ryby ... arkii.html )

Rozmnażanie

Błazenek okoniowy był prawdopodobnie pierwszą morską rybą, jaką udało się rozmnażać komercyjnie w warunkach akwariowych. Zazwyczaj cała trudność polega nie tyle na doprowadzeniu do tarła (pomaga lekkie podwyższenie temperatury wody i wydłużenie czasu oświetlania do 14 godzin), co na odchowaniu narybku. Kilkudniowe A. ocellaris mają zaledwie 4 milimetry długości i nie są w stanie pobierać pokarmu większego, niż pierwotniaki, a karmić je trzeba kilka razy dziennie, utrzymując jednocześnie dobre parametry wody.

Zbiornik przeznaczony do odchowania małych błazenków powinien być dość duży (przynajmniej 200 litrów), bez systemu filtracyjnego, ponieważ przepływ wody mógłby uszkodzić delikatny narybek. Wodę należy podmieniać co kilka dni, w małych ilościach (kilka procent objętości).

Błazenki rozpoczynają przygotowania do tarła czyszcząc wybrany fragment podłoża oraz pływając wokół siebie i wykonując akrobacje przypominające skoki. Tarło rozpoczyna się w nocy, na kilka godzin przed świtem. Samica składa od 100 do 10 tys. pomarańczowych jajeczek, które w miarę upływu dni ciemnieją i stają się brązowe. W czasie inkubacji ikry pilnuje samiec, który dba o odpowiednie natlenienie wachlując ją płetwami.

Larwy błazenków wylęgają się po tygodniu, w kilka godzin po zapadnięciu ciemności. Należy je wówczas rozdzielić z rodzicami, odławiając dorosłe ryby do ogólnego akwarium, bądź też - jeżeli tarło nie było przewidziane wcześniej - przeławiając narybek. Przy przeławianiu warto pamiętać, że larwy garbikowatych kierują się w stronę światła, można więc pomóc sobie latarką aby zgromadzić je w jednym miejscu przy powierzchni.


Jako pierwszy pokarm nadają się tylko pierwotniaki, np. wrotki. Po pięciu dniach można spróbować podać larwy solowca, a po dwóch tygodniach suche pokarmy dla małych ryb. Po zakończeniu fazy larwalnej i przybraniu "dorosłych" kolorów rybki możemy przenieść do akwarium ogólnego.

( http://rafa.biotopy.pl/ryby/garbikowate ... llaris.php )

ale nie jest to bynajmniej instrukcja obsługi ;)

Pytam więc: czy jest na forum ktoś, kto się na tym zna i byłby w stanie udzielić niezbędnych informacji i wskazówek?? Za każdą pomoc będę wdzięczna. Nie omieszkam wspomnieć o rezultatach :dzieki:
Ostatnio zmieniony 20 stycznia 08, 15:07 przez s_m, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zielarz
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 15 stycznia 08, 20:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: Zielarz » 20 stycznia 08, 14:26

Jakość wody: temp. 21-26C
gęstość 1021-1026mg/cm3, pH 7,5-8,5

Obowiązkowa obecność ukwiału do rozmnożenia. Samice składają ikrę nocą na obrzeżach ukwiału. Odchów narybku powinien przebiegać w oddzielnym akwarium.
Sweet dreams, are made of these...
http://images.chomikuj.pl/button/Ludek1111.gif

Awatar użytkownika
s_m
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 20 stycznia 08, 13:00
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: s_m » 20 stycznia 08, 14:33

Lepiej zacząć od parki, czy od stada 6szt tak, jak sugestia w cytowanym fragmencie??
I czy ma znaczenie, że osobniki pochodzą z odłowu, lub z hodowli?? Jeśli tak, to dlaczego.

Awatar użytkownika
Zielarz
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 15 stycznia 08, 20:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: Zielarz » 20 stycznia 08, 14:40

1 para na 100l akwarium. W tym sie nie orientuje, ale na chłopski rozum, błazenek pochodzący, ze środowiska naturalnego, będzie trudny w rozmnożeniu. Natomiast z hodowli znacznie prosty. Zresztą rozmnożenie blazenka jest łatwe.
Sweet dreams, are made of these...
http://images.chomikuj.pl/button/Ludek1111.gif

Awatar użytkownika
s_m
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 20 stycznia 08, 13:00
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: s_m » 20 stycznia 08, 14:44

no podobno... dlatego chcę zacząć od niego ;)
mam młoda parkę z niemieckiej hodowli. Zobaczymy, czy coś z tego wyjdzie...
:mrgreen:

Awatar użytkownika
Zielarz
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 15 stycznia 08, 20:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: Zielarz » 20 stycznia 08, 14:45

A ile zajmujesz się akwarystyką?
Sweet dreams, are made of these...
http://images.chomikuj.pl/button/Ludek1111.gif

Awatar użytkownika
s_m
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 20 stycznia 08, 13:00
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: s_m » 20 stycznia 08, 14:54

ja w sumie krótko. właściwie to więcej obserwuję, co robi mój facet. staram się być dobrze poinformowana a praktyką on się zajmuje. ale podchodzę do sprawy ambitnie, muszę się wykazać ;)
taka minihodowla byłaby dla mnie ( i dla niego :mrgreen: ) małym sukcesem...


no i oczywiście ja do tego podchodzę bardziej... estetycznie, niż... jakościowo ;)
dla mnie błazenek jest śliczny... dla niego to... chwast morski :mrgreen:

Awatar użytkownika
Zielarz
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 15 stycznia 08, 20:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: Zielarz » 20 stycznia 08, 14:59

Mam nadzieje, że mąż jest doświadczony. Bo akwarium morskie, to jest jakby, najwyższy stopień wtajemniczenia w akwarystyce, wymagający dużego wkładu pieniędzy i czasu, oraz miejsca, chociażby na sumpy. Polecam stronkę nano-reef
Znajdziesz tam wile przydatnych informacji, oraz wyspecjalizowanych ludzi w tej dziedzinie. Bo większość z nas tutaj operuje w akwarystyce słodkowodnej.
Sweet dreams, are made of these...
http://images.chomikuj.pl/button/Ludek1111.gif

Awatar użytkownika
s_m
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 20 stycznia 08, 13:00
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: s_m » 20 stycznia 08, 15:06

mąż ma sklep akwarystyczny od 8 lat, do niedawna wyłącznie słodziaki (uwielbiam to określenie), głównie tropheusy, hodowla F1, ale zaraził się morszczyzną i... mnie też ;) dwa akwaria, trzecie szykuje się w domu

wtajemniczony jest, ale dostęp do towaru ma właściwie tylko u jednego kolesia, który też nie zawsze dobrze doradzi. Więc postanowiłam poszukać informacji z innego źródła, by móc je skonfrontować z tym, co facet będzie miał do powiedzenia.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: Tomek83 » 20 stycznia 08, 15:34

Poczekaj na wypowiedź Marcinusa i kilku innych nielicznych na naszym Forum morszczaków... ;-)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: Marcinus » 20 stycznia 08, 16:03

Tomek23 pisze:Poczekaj na wypowiedź Marcinusa i kilku innych nielicznych na naszym Forum morszczaków... ;-)


Ja ich nie rozmnażam, więc moja wiedza jest tylko taka jaką przeczytam na nano-reef. Z błazenkami wcale nie jest tak prosto, łatwo to one tylko przystępują do tarła, a cały problem polega na wykarmieniu młodych.
Tak jak kolega Zielarz napisał zajrzyj sobie na www.nano-reef.pl i poczytaj o tej kwesti, jest tam dość dużo na temat błaznów.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: Tomek83 » 20 stycznia 08, 16:44

Marcinus pisze:a ich nie rozmnażam, więc moja wiedza jest tylko taka jaką przeczytam na nano-reef.

Jednak jest, a mało kto tu ma wiedzę na temat solniczek... ;-)

Awatar użytkownika
s_m
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 20 stycznia 08, 13:00
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: s_m » 20 stycznia 08, 19:38

Chłopaki, faktycznie skoczę na nano-reef ;)
Czytam właśnie, że samo tarło, to niewielki problem...
Dam wam znać o ewentualnych rezultatach ;)

PS "Mój" jest pod wrażeniem, że tak daleko zabrnęłam w poszukiwaniu informacji, czyli, że nie poprzestałam na pierwszej stronie google ;)

Xilas
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 25 stycznia 08, 22:54

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: Xilas » 26 stycznia 08, 00:32

To może ja coś powiem o rozmnażaniu błazenka popartego własną praktyką. Rybka, którą rozmnażam jest amphiprion ocellaris. Od razu zaznaczam, że wiele osób może się niezgodzić z tym co tu napiszę ale jest to poparte moimi własnymi i co najważniejsze udanymi zabiegami.

1. Podstawowe parametry wody do tarła i podchowu narybku
-temperatura 28-30 C
-zasolenie 1,023 - 1,026 c.w. (chociaż rybki żyły także przy 1,029 c.w.)
-pH 8,1-8,4 (nagłe wachnięcie powoduje nawet w tych granicach, to że możemy już nie zawracać sobie głowy dalszym podchowem i wysłać rybki do kanalizacji :zly1: ; wraz z szybką zmianą pH zmienia się także gwałtownie zasolenie, a ryby doznają szoku osmotycznego, po tym fakcie ryby będą żyły jeszcze około doby lub dwóch jednak mają porażone komórki chlorkowe, a co z tym idzie zbyt mało soli mineralnych jest odprowadzanych do nerek, efekt jest taki że "rybce chce się pić bo jest za słona" - wysuszenie osmotyczne)
-dkH 9
-nasycenie wody tlenem - max. (sorki że nie piszę ile ale ta wartość zależy od temp., pH, zasolenia i wszystkich innych czynników, jeśli ktoś chce wiedzieć jakie ma nasycenie wody tlenem w danych parametrach, a jakie może być maksymalne to odsyłam do jakiegoś podręcznika do fizyki lub fizjologii kręgowców)

2. Tarło
Problem wygląda tu następująco, jeśli mamy rybki pochodzące ze środowiska naturalnego to w domowych nawet najlepszych warunkach szansa że ryby przystąpią do tarła wynosi jak 1do 150.
Natomiast jeśli posiadamy ryby pochodzące z hodowli, to już inna bajka.
Taką parkę możemy stymulować do rozrodu za pomocą dłuższego naświetlania np. z 14 do 16h oraz jednocześnie podnieść temp. wody z 28 do 30 C (stopień do góry/doba)

Nieprawdą jest, że ryby te potrzebują koniecznie do rozrodu ukwiała. Oczywście ktoś powie, że to bzdura jednak w środowisku natulalnym błazenkom często przytrafia się taka sytuacja, wtedy szukają miejsca na rozród wśród gęstych koralowców i w załomach skalnych omywanych ciągłym prądem wody.
W akwarium również możliwe jest rozmnożenie błazenków bez ukwiała jednak wtedy są bardzo płochliwe i przy najmniejszej oznace zagrożenia, np. pukanie w szybę lub nagłe zapalenie światła są gotowe ją zeżreć, w myśl zasady lepiej one niż inni.
Mi zdarzyło się nawet, że ryby wytarły się na ściance akwarium pod filtrem... .
Chociaż generalnie staram się aby tarło zostało wkonane na niewielikm kwałku martwej skały. Kiedy ikra jest już złożona, to wyciągamy kamulca razem z ikrą z głównej toni i umieszczamy w dodatkowym akwarium o parametrach wody identycznych lub zbliżonych do zb. w którym ryby się wytarły, z tym że wokół tego kamienia dodatkowo umieszczamy porowate kostki napowietrzające "grubobąbelkowe".
Jeśli nie ma na stanie drugiego zbiornika to też jest wyjście - odgradzamy częś toni wodnej głównego zbiornika za pomocą materiału do odcedzania artemii(sorki ale nie pamiętam jak to się dokładnie nazywa) :czacha:, w każdym razie można go kupić na metry w lepszych sklepach akwarystycznych. Dajemy wtedy taką dwuwarstwową przegrodę ze względu na to że jest to baaardzo delikatny materiał. I w takim kojcu umieszczamy nasz kamień z ikrą(napowietrzanie jak poprzednio). Ikra w zależności od ilości tlenu i temp. inkubuje się od 6 do 10 dni. Tuż przed wylęgiem jej pomarańczowy kolor ciemnieje prawie do brązowego, a na samym końcu jajeczka stają się srebrne.
Larwy wykluwają się 2-3 godziny po zmroku dlatego bardzo ważną rzeczą jest zachowanie w tym czasie stałych okresów oświetlenia najlepiej wtedy stosować zegary automatyczne.

I teraz zaczynają się schody... .
Bzdurą jest że larwy trzyma się w kompletnym zaciemnieniu, a to dlatego że: larwy ryb praktycznie w ciągu 2-5h muszą się pożywić, a są wzrokowcami!!! haczyk jest taki że larwa widzi na około 1/3 długości swojego ciała, więcy aby coś złapać musi praktycznie pływać w pokarmie. Jest to związane z tym że większoś ryb morskich ma niewielkie zapasy woreczka żółtkowego lub nie ma ich wcale. W innym wypadku osiągnięty zostanie przez nie punkt bez powrotu, tzn. niedorozwinięty(nie wytwarzający m.in. mucyny) jeszcze układ pokarmowy zaczyna produkować niewielkie ilości enzymów trawiennych, które jeśli nie napotkają zjedzonych cząstek pokarmowych zaczną trawić rybę od środka..., jest to nieodwracalny proces, nawet w wypadku gdy larwa w późniejszym czasie się najje to i tak już jest dla niej za późno.
Wracając do światła to u mnie sprawdza się taki prosty zabieg polegający na zakryciu świetlówek przyciemnianą szybą, dostęp światła jest mniejszy ale JEST.

Problemem jest dodatkowo bardzo mały otwór gębowy larw wszystkich amphiprionów jak i wielu innych gatunków morskich. Dlatego też do karmienia tych larw(przynajmniej na początku) nie nadają się naupliusy Artemia salina, tak zachwalane i sprzedawane przez Tetrę. Dodatkowo larwy MUSZĄ być karmione żywym pokarmem, ze względu na to, że ze wszystkich żywych zwierzątek jakie uda im się w tym czasie pożreć muszą pozyskać enzymy trawienne aby wspomóc swój układ trawienny.
Dlatego praktycznie jedynym rozwiązaniem jest hodowla pierwotniaków i ich odcedzanie lub zdobycie cyst Artemia franciscana. Jest to najmniejszy i co za tym idzie jedyny gatunek artemii przydatny w karmieniu najmłodszych larw błazenków. Problemem jest jego mała dostępność i dosyć wysoka cena.
Jeśli wylęg karmimy tą artemią to powinniśmy to robić około 7-10dni, po czym można przejść na większę ale i tańsze cysty Artemia salina. Po około 10-12 dniach karmienia naupliusami A.salina można spróbować podawać także inne tonące pokarmy, na początku unikałbym karmienia ryb płatkami unoszącymi się na powierzchni wody z tego względu że na lustrze wody zawsze osadzają się różne drobnoustroje pochodzące powietrza, które ryba pobierze razem z pokarmem, dla dorosłych osobników są one niegroźne jednak u młodych rybek z niedokońca wykształconym układem immunologicznym może dochodzić do zapalenia jelita, a w efekcie RIP.
Ogólnie w żywieniu ryb morskich polecałbym różne pokarmy żywe lub mrożone, z takiego powodu, że szczególnie artemia posiada sporą dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych z grup n-3 i n-6 bez, których żadna ryba nie jest w stanie rozwijać się, czy wogóle przeżyć na dłuższą metę. To jest także najczęstszym powodem śnięc z pozoru zdrowych 2-3 miesięcznych rybek.

Mam nadzieję że choć trochę pomogłem Wam w rozpozęciu własnej hodowli amphiprionów, to co napisałem to jest około 50% sukcesu reszta to indywidualne obserwacje i nauczenie się reagowania na zmiany zachodzące w Waszym akwarium.
Dodam tylko, że nim udało mi się wychodować do dorosłości pierwsze osobniki
to miałem za sobą już pięć nieudanych prób podchowu, więc do dzieła :twisted:

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla/rozmnażanie błazenka

Postautor: Marcinus » 26 stycznia 08, 09:17

Rozmnażasz je na większą skalę??

Chętnie bym kupił takie błazenki z hodowli.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości