Prośba o pomoc - chemik potrzebny??

Pimms
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 17 października 04, 15:58

Prośba o pomoc - chemik potrzebny??

Postautor: Pimms » 17 października 04, 16:55

Witam !
Mam pewien problem ale wyczerpałem już pomysły jak go rozwiązać! Chodzi mi o szybę w akwarium. Stało ono sobie i woda powoli opadała osadzając warstwy kamienia i tak dalej
Teraz chcąc to usunąć próbowałem różnych sposobów: szmatka-nie działa, żyletka - ni hu hu,octem- lipa, no to ja to kwasem solnym - nie działą, no to zasadą - nie jedzie!

To w takim razie pytam się szanownych kolegów i koleżanki co mam począć - osad nie jest gruby ale niestety "upierdliwy"
=====
Trpheus Dubois, Black Bemba

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Prośba o pomoc - chemik potrzebny??

Postautor: Dave » 17 października 04, 18:46

Ja używam do tego po prostu żyletki do glonów, wciąż polewając kamień wodą. Schodzi z łatwością.

Awatar użytkownika
Saiqpat
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 19 maja 04, 23:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prośba o pomoc - chemik potrzebny??

Postautor: Saiqpat » 17 października 04, 20:05

Sorki mam pytanie, tak sie sklada ze studiujac mam do czynienia z chemia. Jak rozcienczonego kwasu solnego uzyles?? I czy to wogole byl kwas?? Bo osad to nic innego jak zasada wapniowa, kwas to powinien bez problemu pozrec, i nie wierze ze tego nie zrobil. Pozdrawiam
www.akwaria.pl/forum
Zapraszam na forum o krewetach

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc - chemik potrzebny??

Postautor: Elmo » 17 października 04, 20:31

Chyba masz jakiś wyjątkowy osad .... u mnie spokojnie schodzi skrobakiem .... no pod warunkiem że nie "zatrolujemy" szyb czyli nie robimy tego raz na pół roku lecz systematycznie .... Na pusty zbiornik najlepszy jest ocet ..... sam czyściłem niedawno używany zbiornik z dosyć dużego kamienia trochę się na szorowałem ale puściło ...


Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Prośba o pomoc - chemik potrzebny??

Postautor: kuwasa » 18 października 04, 17:30

Może spróbuj kwasku cytrynowego w roztworze nasyconym. U mnie tak zeszedł osad po nadmanganiannie potasu.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Pimms
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 17 października 04, 15:58

Re: Prośba o pomoc - chemik potrzebny??

Postautor: Pimms » 18 października 04, 21:03

Akwarium stało ponad rok u ludzi którzy nie mieli zielonego pojecia - woda wyparowała ( z 240 litrów ! ) zostawiając osad.

Jeśli chodzi o kwas to na sam początek zrobiłem roztwór 10%, potem 50% a na samym koncu dałem stężonego - smród taki ze hej ale nici )
Octem próbowałem też ni hu hu!

A z kwaskiem cytrynowym trzeba bedzie poekperymentować!!

Dzieki za rady
=====
Trpheus Dubois, Black Bemba

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 96 gości