neon czarny i diamętowy pomocy

Awatar użytkownika
beti
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 15 października 04, 14:15
Lokalizacja: tychy

neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: beti » 15 października 04, 14:45

nie wiem co się stało neon czarny jest opuchnięty i strasznie ma wyłupiaste oczy i zjednej strony traci kolor czarny, a diamętowy wygięty ogon do góry pływa prawie w pionie proszę o radę co z nimi zrobić

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: ciosek » 15 października 04, 15:43

O Boże... kolejny post typu pomóżcie coś sie dzieje. Oczywiscie nie neguje takich postów, bo każdy może potrzebowac pomocy, ale wypadaloby podać cos wiecej. Poprosimy o wymiary akwarium, obsade, filtracje. taki przynajmniej jakis podstawowy zarys akwarium, żebysmy wiedzieli co i jak, napisz jak czesto podmieniasz wode, czy rybki sie ocieraja, jak karmisz i czym karmisz. taaa... z neonem czarnym, mogłaby byc to choroba neonowa.

"MIKROSPORIDIOZA (choroba bystrzyków neonowych)
Jest to wewnętrzna, trudno rozpoznawalna w początkowym stadium, nieuleczalna choroba atakująca szczególnie Neona Innesa, a także inne delikatne gatunki ryb. Sprawcą choroby jest pierwotniak zarodnikowy Plistophora hyphessobryconensis. Wytwarzający liczne spory pasożyt usadawia się w tkance mięśniowej, podskórnej i w wewnętrznych narządach, które stopniowo są przez niego niszczone. Choroba przynoszona zostaje razem z piaskiem, roślinami oraz chorymi rybami. Szczególnie zaraźliwe są ich odchody. Zarażenie nastąpić może również poprzez ikrę chorych samic Nie dostrzeżone w porę rozprzestrzenianie się choroby doprowadzić może do zarażenia całych linii hodowlanych, które stają się wówczas zupełnie bezwartościowe.
Objawy: Białe odbarwienia na ciele, Chudnięcie, Uszkodzenia płetw, Skrzywienie kręgosłupa, Utrata kolorów (u Neona Innesa lśniącej wstęgi),
Zwalczanie: Chore ryby natychmiast uśmiercić, ponieważ pozostałe będą się zarażały poprzez ich odchody. Pozostałe zdrowe ryby przenieść do nowego, nie obsadzonego rybami zbiornika. W celach zapobiegawczych piasek wygotować lub wyparzyć, zaś rośliny przed ulokowaniem w akwarium zdezynfekować w lekko czerwonym roztworze nadmanganianu potasu. "

Co o tym sadzisz? stan twojej rybki zgadza sie z opisem?

Awatar użytkownika
beti
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 15 października 04, 14:15
Lokalizacja: tychy

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: beti » 15 października 04, 17:33

nie bardzo ten opis choroby pasuje do mojego neona czarnego bo on jest raczej gruby niż chudy jedyne co w nim jest nie tak to wytrzeszczone oczy i zanik koloru czarnego a nie błyczącego moje akwarium to 64l z bujną roślinnością korzeniami filtr aqua el w pokrywie trzy komory filtracyjne

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: ciosek » 15 października 04, 17:40

no tak... ale neon diamentowy sie zgadza??? ma krzywy kregosłup tak? i plywa tak jakby w pionie??? radziłbym go niestety uśmiercić :( nie bedzie sie meczyl i to moze byc jednak spwodowane choroba neonowa (ptrz. wyzej)

Może zauwazylas cos jeszcze?

Awatar użytkownika
beti
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 15 października 04, 14:15
Lokalizacja: tychy

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: beti » 15 października 04, 17:43

jak ja mam go uśmiercić a co zrobić z tym czarnym też go zabić

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: Hawk » 15 października 04, 17:48

jak ja mam go uśmiercić
- wziasc wylowic, polozyc na szmatce, przykryc szmatka i docisnac... Najszybszy sposob chyba ...
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
beti
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 15 października 04, 14:15
Lokalizacja: tychy

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: beti » 15 października 04, 17:50

a jeszcze jedno koleżance która miała neony wszystkie padły na ospę były kupywane w tym samym czasie co moje i przyjechały do domu w jednym że tak powiem worku u mnie ospy nie było tylko ta jedna z tym krzywym ogonem ma jeszcze dość dobrze widoczne skrzela które są mocno zaczerwienione

[ Dodano: 2004-10-15, 17:53 ]
czy na tą chrobę neonową mogą zachorowac wszystki ryby

[ Dodano: 2004-10-15, 18:06 ]
teraz z innej beczki mam w akwarium parkę dobrze dobranych ramirezek (akwa mam od 3 tyg) ajuż raz była ikra z której maze by coś było gdyby nie moja własna intrwencja w naturę ale widzę ze znowu parka szykuje się do tarła nie wiem czy przenieść je do osobnego zbiornika czy pozostawić w akwarium ogólnym w którym są 4 rybki które w zasadzie nie pasują ale muszę je jeszcze jakiś czas przetrzymać to 2 skalary i 2 gurami złote.

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: ciosek » 15 października 04, 18:11

no jak masz jakies wolne akwarium to pewnie... że przenieść, kto wie może doczekasz sie potomstwa, no chyba że nie wyjdzie za paroma pierwszymi razami, ale kiedys napewno sie uda ;)

Awatar użytkownika
beti
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 15 października 04, 14:15
Lokalizacja: tychy

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: beti » 15 października 04, 18:31

właśnie popełniłam morderstwo i troche mi z tym głupio neon diamętowy nie zyje co mam zrobić z tym czarnym

[ Dodano: 2004-10-15, 18:35 ]
w akwarium mam taki malutki kotnik a w nim 3 szt 1-tygodniowych molinezji czarnej
tylko tyle zdołałam odłowić ale rosną jak na drożdzach i myślę że gdyby było coś nie tak to by padły :)

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: Hawk » 15 października 04, 18:57

beti, prosze Cie diamentowy a nie diamÊtowy ...
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
beti
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 15 października 04, 14:15
Lokalizacja: tychy

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: beti » 15 października 04, 19:00

ok poprawię się w pisowni

[ Dodano: 2004-10-15, 19:08 ]
mam jeszcze pytanie co zrobić nie mogę nigdzie kupić samiczek pielęgniczek kakadu a samca mam od 3 dni i on jest chyba bardzo nieszczęśliwy że jest sam wesoło to nie wygląda siedzi w jednym miejscu inne ryby go szturchają a jemu jest wszystko jedno nawed do jedzenia nie podpływa chyba że coś mu koło pyszczka przepłynie to wtedy łapie.może ktoś ma na zbyciu chociaż jedną samiczkę

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: Hawk » 15 października 04, 19:16

beti, nie wierze zeby w tychach nie bylo pielegniczek kakadu w sklepwach, to przejedz sie do Katowic tam na bank sa ;)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
beti
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 15 października 04, 14:15
Lokalizacja: tychy

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: beti » 15 października 04, 19:23

w tym problem że tychy niby miasto a to totalne zadupie duzo wszystkiego a nic nie można dostać chyba sprawdzę te katowice których nie cierpię nie mam jakoś zaufania do tamtych sklepów zoo

[ Dodano: 2004-10-15, 22:42 ]
czy ktoś mi w końcu powie co mam zrobić z czarnym neonem

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: Locter » 15 października 04, 23:48

Jeeezuu!! Przejmujesz się jedną rybką :zly: Czy to aż tak drastyczne spuścić jedna chorą rybę w kiblu ?? Nie słyszałaś nigdy o haśle - "cel uświęca środki" ?? :lol: To tylko jeden mały neonek... Jeśli chcesz ryzykować, to proszę bardzo, ja tam bym się nie zastanawiał i od razu uśmiercił :wink:
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: neon czarny i diamętowy pomocy

Postautor: ciosek » 16 października 04, 07:57

tzn ja jednak bym byl za... zgnieciem, jezeli juz mialbym wybierac... bo jak spuscic zywa do kibla... to jeszcze przez pare godzin albo dni bedzie sie meczyc... w kanalach :/. Ale tak jak mówi Locter... lepiej usmiercic jedna rybke, niz pozniej stracic całe stado, niestety.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości