Ślimaczek :]

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Ślimaczek :]

Postautor: kuwasa » 13 października 04, 15:40

W moim akwarium niedawno pojawił się ślimaczek. Nawet się nie wkurzyłem, bo ładny jest i w żwirku żeruje. Pojawił się niewiadomo skąd, a zauważyłem go jakieś dwa tygodnie temu. Ma 1,5cm, jest biały (żwirek też mam tego koloru) z ciemniejszymi paskami wzdłuż osi zwinięcia muszli. Cielsko ma fioletowawe. Jak się nazywa? Czy jest pożyteczny? Czy może mi się sam rozmnożyć? Może potrzebuje jakichś super warunków? Z nowych roślin, to sadziłem niedawno tylko kabombę, która wcześniej przeszła kwarantannę.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Ślimaczek :]

Postautor: ciosek » 13 października 04, 17:17

hmm... moze z przyniosles w kabombie jakies jajka ;), z tego co sie orientuje to to jest raczej Ampularia, pożyteczna, ja bym jej nie wywalał... wydaje mi sie ze nie potrzebuje jakichs super warunków. Z tego co wiem, to moze sie sam rozmnozyc.

Awatar użytkownika
kamila
Ryba
Ryba
Posty: 314
Rejestracja: 17 września 04, 12:29
Lokalizacja: Stockholm

Re: Ślimaczek :]

Postautor: kamila » 13 października 04, 21:04

Hi!
Na moj gust to raczej jakis zatoczek przywleczony z roslinka . Zwykle zawlecze sie z zoologa nie tyle same slimaki co ich jaja. Jesli za jakis czas bedzie tych slimakow duzo wiecej to na 99 % zatoczki - bardzo szybko sie rozmnazaja. Mozesz sprawdzic ich liczbe w prosty sposob:po jakims czasie od zgaszenia swiatla w akwa zapal na chwilke swiatlo i wtedy (wieczorem) slimaki wychodza i latwiej skontrolowac ich liczbe.

Kiedys widzialam jak po wlaczeniu swiatla w nocy w akwa kumpla cala przednia szyba byla w slimakach - ale to juz byla plaga - wtedy slimaki gustuja w roslinkach i bardzo pieknie w szybkim tempie moga je poobgryzac!

Ja sama mam w akwa troszke zatoczkow ale nic zlego nie robia .Jak zauwazylam ze troszke ich za duzo to wlasnie wieczorkami po wlaczeniu swiatla wylawialam je siatka jak wlazly na przednia szybe. I teraz prawie wcale ich nie widze.

Nie widze sensu tepienia na sile slimakow ( o ile nie robia masakry z akwa ) bo przeciez to tez stworzenia zyjace w naszym baniaczku. Nie ma co stosowac chemii ani innych cudow. Na slimaki dobra jest bocja ale zeby ja trzymac (oczywiscie nie jedna a kilka) to trzeba miec naprawde spore akwarium.

Tymi slimakami sie nie przejmuj - rybek ci nie pozabijaja :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
Saiqpat
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 19 maja 04, 23:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ślimaczek :]

Postautor: Saiqpat » 13 października 04, 22:55

Co do nie tepienia slimakow to sie nie zgodze. JEsli to zatoczki to szybko sie rozwina i zaczna niszczyc rosliny. Bocje swietnie sie nimi zajmuja. Co do wielkosci baniaczka to zalezy od gatunku bocji. Polecam stronke www.bocje.com Pozdrawiam
www.akwaria.pl/forum
Zapraszam na forum o krewetach

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Ślimaczek :]

Postautor: Dave » 14 października 04, 10:57

Moim zdaniem to jednak pozyteczne stworzenia. Kidyś nieznajomy akwarysta na giełdzie dał mi kilka (za darmo) młodych slimaków. Urosły do dość sporych rozmiarów i udało mi sie je nawet rozmnożyć. Nie niszczyły mi żadnych roślin oprócz glonów.

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Ślimaczek :]

Postautor: kuwasa » 14 października 04, 12:05

Zatoczki to ja już mam ;) i żyją sobie spokojnie mimo wcześniejszych prób wytępienia metodą wyłapywania. A to jest coś zupełnie innego. Ten mój ślimaczek ma taką świdrowatą muszlę. Poza tym wszystko jak w opisie. Do roślinek to on się nawet nie tyka,tylko żwirek przekopuje.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Awatar użytkownika
Saiqpat
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 19 maja 04, 23:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ślimaczek :]

Postautor: Saiqpat » 14 października 04, 12:52

a to pewnie masz świderka:D Dave te duze slimaki co dostales to byly ampularie pewnie. To zupelnie co innego niz zatoczki. Ja je kiedys mialem, ale potem kupilem bocje... No coz rybki mialy radoche. Pozdrawiam
www.akwaria.pl/forum
Zapraszam na forum o krewetach

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Ślimaczek :]

Postautor: kuwasa » 14 października 04, 12:57

Nom, szkoda że nie poszukałem wcześniej. W necie znalazłem zdjęcie. To świderki.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Ślimaczek :]

Postautor: Dave » 14 października 04, 18:36

kuwasa i Saiqpat porozmawiajcie ze sobą i niech któryś z was zmieni avatar - OFF Topic

A czy ampularie mają swidrowatą do boku muszlę, bo moje wyglądały zupełnie, jak lądowe winniczki, tylko jedne były żółte, a drugie brązowe-zielone.

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Ślimaczek :]

Postautor: kuwasa » 14 października 04, 18:53

Tak, to były ampularie. doświadczenia z nimi mam marne, bo kiedyś-dawno miałem je, ale szybko mi wyzdychały. ale nic dziwnego, bo akwa przerybione, nieogrzewane i 19 litrowe. Ale to dawno było i teraz wolę o tym nie myśleć.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Aquagirl
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 04, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ślimaczek :]

Postautor: Aquagirl » 15 października 04, 23:50

a ja mam ampularie (i zolte i brazowe) i sa super -szybko czyszcza z glonow akwa ((:

i bocje ich nie tykaja (maja inne zajecia :wink: )

pozdr!
116l: 3*Akara z Maroni, 2*kiryski spiżowe, 2*kiryski Sterby, 3*bocje siatkowane, zbrojnik albinos, zbrojnik niebieski;
52l: neony*10, 1*A.Agassizi,razbora klinowa, Black Molly, 2*kiryski nanusy,3*otoski;

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 96 gości